Domů     Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
17.4.2024

Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby.

Prvotním nápadem bylo spojení kinematografie a rozhlasového vysílání. Tedy vytvořit technologii, která umožní přenášet obraz i zvuk na více přijímačů současně, obdobně jako právě rádio.

Slovo televize poprvé zaznělo roku 1900 na mezinárodní výstavě Expo v Paříži z úst ruského profesora Konstantina Dmitrijeviče Perskiho, který tuto revoluční myšlenku představil celému světu.

Ke skutečnému přístroji to ale bylo ještě daleko a nejprve si svým vlastním vývojem musely začít procházet právě kinematografie a rádiové vysílání.

První masově rozšířená televize byla prodávána až v letech 1946-1947. FOTO: Fletcher6/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
První masově rozšířená televize byla prodávána až v letech 1946-1947. FOTO: Fletcher6/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Předchůdci televize

Konec 19. a začátek 20. století byl v mnoha ohledech přelomový. Nikola Tesla (1856–1943) představil roku 1893 první funkční rádiový vysílač a přijímač.

Slavní bratři Lumiérové v březnu 1895 zase představili v Paříži svůj nový vynález kinematograf. Zájemcům pustili krátký němý film Dělníci opouštějí továrnu Lumiére v Lyonu.

Přestože se jednalo o záběr naprosto obyčejné situace, sklidil mezi lidmi ohromný úspěch.

Jen chvíli před nimi proběhla prezentace prvních hraných záběrů také v USA, kde si diváci mohli zaplatit vstup na první veřejné promítání už v roce 1894. Od těchto okamžiků stačil jen krůček, aby vznikla také televize.

První televize

Nešlo o pouhé prosté spojení dvou nových fenoménů. Kina používala promítačky, které promítaly záznam z filmových kotoučů na plátno.

Aby se ale docílilo televizního vysílání, bylo potřeba rozložený záznam poslat do přijímacího zařízení, kde by se zase spojil zpět. Tento problém jako první vyřešil skotský vynálezce John Logie Baird (1888–1946).

Poprvé úspěšně přenesl obraz v Londýně během roku 1926. O pouhé tři roky později dokonce provedl dálkový přenos obrazu mezi Londýnem a New Yorkem. Bohatí zájemci si brzy na to mohli koupit první mechanické televizory, od roku 1935 dokonce plně elektronické.

Tři, dva, jedna… vysíláme!

Němečtí majitelé televizorů si jako první mohli užít skutečné televizní vysílání, když během roku 1935 začalo pravidelné vysílání třikrát týdně po dobu 90 minut.

Skutečným přelomem byl ale vznik televizní stanice BBC, která začala vysílat 2. listopadu 1936. Je považovaná za první stabilní televizní stanici a vysílá dodnes.

S příchodem druhé světové války došlo ale v celé Evropě k útlumu vývoje televizního vysílání i televizních přijímačů a prvenství přebralo USA. To byl také důvod, proč k prvnímu barevnému vysílání došlo právě na jejich území.

O televizory rapidně zvýšila zájem tato událost. Svatba prince Philipa a budoucí královny Alžběty II. FOTO: Associated Press/Creative Commons/Public domain
O televizory rapidně zvýšila zájem tato událost. Svatba prince Philipa a budoucí královny Alžběty II. FOTO: Associated Press/Creative Commons/Public domain

Popularita královské rodiny

V tradiční, ale současně pokrokové Velké Británii bylo hlavním hnacím motorem vývoje a rozšíření televize vlastenecké cítění Angličanů.

Odvysílání svatebního obřadu tehdy ještě princezny Alžběty (1926–2022) a Filipa, vévody z Edinburghu (1921–2021), bylo prvním mohutným impulzem, který zvýšil zájem o televizory.

Už během roku 1950 vysílalo BBC kolem 30 hodin týdně a vysílání pokrývalo polovinu britské populace. K dalšímu zvýšení zájmu o televizní vysílání došlo díky přenosu slavnostního zahájení výstavy korunovačních klenotů.

Největší ohlas ale vzbudil přímý přenos korunovace královny Alžběty, kterou z pohodlí domova sledovalo neskutečných 20 milionů diváků z celé Velké Británie!

Za velkou louží

V USA mezitím docházelo k dalšímu vývoji televizí a televizní zábavy. Už v roce 1951 si američtí diváci mohli užít první zábavnou show, ve které vystupovaly známé hvězdy své doby. Jen o dva roky později bylo zahájeno první pravidelné barevné vysílání!

Rok 1965 se stal dalším důležitým milníkem historie televize. Uskutečnilo se totiž první satelitní vysílání z vesmíru, kdy diváci mohli tiše obdivovat záznamy sondy Mariner 4, která vysílala z Marsu!

A popularita vesmíru nakonec přitáhla k televizím obrovské množství diváků napříč světem, když se celosvětově vysílalo přistání na Měsíci. 60. léta minulého století proto končila svou dekádu s 200 miliony televizních přijímačů na celém světě.

A co u nás?

V době, kdy Amerika spustila pravidelné komerční barevné vysílání, u nás poprvé vysílala černobílá televize.

Diváky první vysílací večer pozdravil oblíbený herec Jaroslav Marvan (1901–1974), ale také třeba František Filipovský (1907–1993).

Následující rok se začalo vysílat pravidelně, a to i přesto, že tehdejší režim televiznímu vysílání zrovna nefandil. Brzy ale pochopil jeho užitečnost a začal ho využívat jako „hlásnou troubu“ propagandy.

Přesto jsme si mohli užít rozličného vysílání, sport nevyjímaje. A právě přímý přenos mistrovství světa ve sjezdovém lyžování ve Vysokých Tatrách roku 1970 byl také prvním barevným vysíláním na našem území.

Sídlo České televize na Kavčích horách v Praze v roce 1971. FOTO: Marie Čcheidzeová/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Sídlo České televize na Kavčích horách v Praze v roce 1971. FOTO: Marie Čcheidzeová/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Překotný vývoj

Se zrychlujícím vývojem technologií se postupně zrychluje také vývoj televize. V dřívějších televizorech převládala klasická hluboká televizní obrazovka na bázi katodové trubice, jednalo se o tzv. CRT televizory.

Postupně se ale od CRT upustilo a v roce 2010 se definitivně přestaly vyrábět. Nahradily je LCD a plazmové televize a zařízení se zploštila. Vývoj ale dál pádí kupředu a na scénu přišly také první OLED televize.

Během posledních let jim konkurují QLED, pro které je typická vysoká kvalita obrazu. Během let 2011–2016 se experimentovalo také s 3D televizory, ale pro domácí využití se ukázaly jako slepá vývojová větev a jejich masová výroba byla ukončena.

Co bude dál?

Kam bude vývoj televizních zařízení mířit dál, je otázka. Například společnost Samsung experimentuje s ohebnými nebo rolovacími televizemi. Stále častěji se také mluví o virtuální realitě.

Co se televizního vysílání týká, poslední roky jsou stále populárnější internetové streamovací televize, jako jsou například Disney+, Netflix nebo HBO. Možností, kam a jak pokračovat, je nespočet, přesto se s největší pravděpodobností nemusíme bát, že by televize jako zařízení a médium skončila.

Jen je stále více možností. Od svého samého počátku pomáhá televize sledovat vývoj společnosti a nenásilně přitahuje pozornost diváků napříč generacemi. Fenomén televize tu proto s námi bude ještě dlouho.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: Evert F. Baumgardner/Creative Commons/Public domain
Související články
Lifestyle
Stolování v minulosti: Mohamed miloval maso
Někdo miluje maso, jiní dává přednost dokonale vyvážené nebo sladké chuti, další polévkám a plnému břichu a někdo nemůže existovat bez kuřecího. Pojďte s námi ochutnat ke stolu slavných osobností v dějinách. Tentokrát navštívíme proroka Mohameda. Máte v oblibě maso? V tom případě si u stolu islámského proroka Mohameda (570–632) pochutnáte. „Obětujte v průběhu svátku Eid al-Adha (ukončení poutě do […]
Lifestyle
Mýty z posilovny: Když cvičím, můžu jíst, co chci. Nebo ne?
Zpocená těla, pach potu, občasné heknutí a zvuky strojů v pohybu. Pokud se cvičením začínáte a nemáte po ruce trenéra, hrozí vám nejedno fiasko…   Potřebujete se zbavit pár kil? Anebo zformovat postavu? Či chcete prostě něco udělat pro zdraví a kondici? Cvičení je to pravé! Možná právě marně listujete diářem a hledáte, kde si […]
Lifestyle
Kim Čong-il a Mao Ce-tung: Extrémní chutě a nechutné návyky
Zatímco severokorejský vůdce Kim Čong-il utrácel miliony za gurmánské pochoutky, čínský předseda Mao Ce-tung se odmítal mýt. Jaké byly jejich nejbizarnější stravovací návyky? Kim Čong-il: Gurmánský vůdce vyhladovělé země Severokorejský despota Kim Čong-il (1941–2011) se naopak příliš zpátky nedržel. Zatímco země se kvůli jeho programu militarizace potýkala s obrovskými ekonomickými problémy a probíhal tam hladomor, […]
Lifestyle
3 labužnické hostiny v historii: Vegetariánská, šlehačková a císařská
Každý má rád něco jiného. Na čem si pochutnávaly oblíbené historické osobnosti? Někdo se obešel bez masa, jiný nedal dopustit na sladké lahůdky a při významných událostech se konaly opravdové hody s vysokým rozpočtem. Zatímco třeba prorok Mohamed propaguje kvalitní maso v jídelníčku a užije si ho na hostinách naplno, jiní slavní strávníci ho odmítají. Zřejmě prvním […]
reklama
svět zločinu
Nejhorší masová vražda v dějinách Spojených států
Samozvaný mesiáš Jim Jones (1931–1978) založil v Indianapolis v 50. letech křesťanskou sektu Chrám lidu, jejímž prostřednictvím kázal o rovnosti a bojoval proti rasismu. Na první pohled to vypadalo téměř skvěle, tak proč ten tragický konec? Ačkoli byl Jones běloch, během několika let získal do svých řad tisíce stoupenců, zejména Afroameričanů. Sám Jones v roce […]
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
reklama
lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz