Domů     Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
17.4.2024

Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby.

Prvotním nápadem bylo spojení kinematografie a rozhlasového vysílání. Tedy vytvořit technologii, která umožní přenášet obraz i zvuk na více přijímačů současně, obdobně jako právě rádio.

Slovo televize poprvé zaznělo roku 1900 na mezinárodní výstavě Expo v Paříži z úst ruského profesora Konstantina Dmitrijeviče Perskiho, který tuto revoluční myšlenku představil celému světu.

Ke skutečnému přístroji to ale bylo ještě daleko a nejprve si svým vlastním vývojem musely začít procházet právě kinematografie a rádiové vysílání.

První masově rozšířená televize byla prodávána až v letech 1946-1947. FOTO: Fletcher6/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
První masově rozšířená televize byla prodávána až v letech 1946-1947. FOTO: Fletcher6/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Předchůdci televize

Konec 19. a začátek 20. století byl v mnoha ohledech přelomový. Nikola Tesla (1856–1943) představil roku 1893 první funkční rádiový vysílač a přijímač.

Slavní bratři Lumiérové v březnu 1895 zase představili v Paříži svůj nový vynález kinematograf. Zájemcům pustili krátký němý film Dělníci opouštějí továrnu Lumiére v Lyonu.

Přestože se jednalo o záběr naprosto obyčejné situace, sklidil mezi lidmi ohromný úspěch.

Jen chvíli před nimi proběhla prezentace prvních hraných záběrů také v USA, kde si diváci mohli zaplatit vstup na první veřejné promítání už v roce 1894. Od těchto okamžiků stačil jen krůček, aby vznikla také televize.

První televize

Nešlo o pouhé prosté spojení dvou nových fenoménů. Kina používala promítačky, které promítaly záznam z filmových kotoučů na plátno.

Aby se ale docílilo televizního vysílání, bylo potřeba rozložený záznam poslat do přijímacího zařízení, kde by se zase spojil zpět. Tento problém jako první vyřešil skotský vynálezce John Logie Baird (1888–1946).

Poprvé úspěšně přenesl obraz v Londýně během roku 1926. O pouhé tři roky později dokonce provedl dálkový přenos obrazu mezi Londýnem a New Yorkem. Bohatí zájemci si brzy na to mohli koupit první mechanické televizory, od roku 1935 dokonce plně elektronické.

Tři, dva, jedna… vysíláme!

Němečtí majitelé televizorů si jako první mohli užít skutečné televizní vysílání, když během roku 1935 začalo pravidelné vysílání třikrát týdně po dobu 90 minut.

Skutečným přelomem byl ale vznik televizní stanice BBC, která začala vysílat 2. listopadu 1936. Je považovaná za první stabilní televizní stanici a vysílá dodnes.

S příchodem druhé světové války došlo ale v celé Evropě k útlumu vývoje televizního vysílání i televizních přijímačů a prvenství přebralo USA. To byl také důvod, proč k prvnímu barevnému vysílání došlo právě na jejich území.

O televizory rapidně zvýšila zájem tato událost. Svatba prince Philipa a budoucí královny Alžběty II. FOTO: Associated Press/Creative Commons/Public domain
O televizory rapidně zvýšila zájem tato událost. Svatba prince Philipa a budoucí královny Alžběty II. FOTO: Associated Press/Creative Commons/Public domain

Popularita královské rodiny

V tradiční, ale současně pokrokové Velké Británii bylo hlavním hnacím motorem vývoje a rozšíření televize vlastenecké cítění Angličanů.

Odvysílání svatebního obřadu tehdy ještě princezny Alžběty (1926–2022) a Filipa, vévody z Edinburghu (1921–2021), bylo prvním mohutným impulzem, který zvýšil zájem o televizory.

Už během roku 1950 vysílalo BBC kolem 30 hodin týdně a vysílání pokrývalo polovinu britské populace. K dalšímu zvýšení zájmu o televizní vysílání došlo díky přenosu slavnostního zahájení výstavy korunovačních klenotů.

Největší ohlas ale vzbudil přímý přenos korunovace královny Alžběty, kterou z pohodlí domova sledovalo neskutečných 20 milionů diváků z celé Velké Británie!

Za velkou louží

V USA mezitím docházelo k dalšímu vývoji televizí a televizní zábavy. Už v roce 1951 si američtí diváci mohli užít první zábavnou show, ve které vystupovaly známé hvězdy své doby. Jen o dva roky později bylo zahájeno první pravidelné barevné vysílání!

Rok 1965 se stal dalším důležitým milníkem historie televize. Uskutečnilo se totiž první satelitní vysílání z vesmíru, kdy diváci mohli tiše obdivovat záznamy sondy Mariner 4, která vysílala z Marsu!

A popularita vesmíru nakonec přitáhla k televizím obrovské množství diváků napříč světem, když se celosvětově vysílalo přistání na Měsíci. 60. léta minulého století proto končila svou dekádu s 200 miliony televizních přijímačů na celém světě.

A co u nás?

V době, kdy Amerika spustila pravidelné komerční barevné vysílání, u nás poprvé vysílala černobílá televize.

Diváky první vysílací večer pozdravil oblíbený herec Jaroslav Marvan (1901–1974), ale také třeba František Filipovský (1907–1993).

Následující rok se začalo vysílat pravidelně, a to i přesto, že tehdejší režim televiznímu vysílání zrovna nefandil. Brzy ale pochopil jeho užitečnost a začal ho využívat jako „hlásnou troubu“ propagandy.

Přesto jsme si mohli užít rozličného vysílání, sport nevyjímaje. A právě přímý přenos mistrovství světa ve sjezdovém lyžování ve Vysokých Tatrách roku 1970 byl také prvním barevným vysíláním na našem území.

Sídlo České televize na Kavčích horách v Praze v roce 1971. FOTO: Marie Čcheidzeová/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Sídlo České televize na Kavčích horách v Praze v roce 1971. FOTO: Marie Čcheidzeová/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Překotný vývoj

Se zrychlujícím vývojem technologií se postupně zrychluje také vývoj televize. V dřívějších televizorech převládala klasická hluboká televizní obrazovka na bázi katodové trubice, jednalo se o tzv. CRT televizory.

Postupně se ale od CRT upustilo a v roce 2010 se definitivně přestaly vyrábět. Nahradily je LCD a plazmové televize a zařízení se zploštila. Vývoj ale dál pádí kupředu a na scénu přišly také první OLED televize.

Během posledních let jim konkurují QLED, pro které je typická vysoká kvalita obrazu. Během let 2011–2016 se experimentovalo také s 3D televizory, ale pro domácí využití se ukázaly jako slepá vývojová větev a jejich masová výroba byla ukončena.

Co bude dál?

Kam bude vývoj televizních zařízení mířit dál, je otázka. Například společnost Samsung experimentuje s ohebnými nebo rolovacími televizemi. Stále častěji se také mluví o virtuální realitě.

Co se televizního vysílání týká, poslední roky jsou stále populárnější internetové streamovací televize, jako jsou například Disney+, Netflix nebo HBO. Možností, kam a jak pokračovat, je nespočet, přesto se s největší pravděpodobností nemusíme bát, že by televize jako zařízení a médium skončila.

Jen je stále více možností. Od svého samého počátku pomáhá televize sledovat vývoj společnosti a nenásilně přitahuje pozornost diváků napříč generacemi. Fenomén televize tu proto s námi bude ještě dlouho.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: Evert F. Baumgardner/Creative Commons/Public domain
Související články
Lifestyle
Rychlá a zběsilá jízda Paula Walkera: Od hvězdy k tragickému konci
Paul Walker, milovník rychlých aut a hvězda série Rychle a zběsile, tragicky zahynul při autonehodě v roce 2013. Jeho život byl plný adrenalinu, filmových úspěchů i charitativní činnosti.   Hvězda série filmů Rychle a zběsile umírá dne 30. listopadu 2013. Se svým známým, automobilovým závodníkem Rogerem Rodasem, opouští akci pořádanou Walkerovou charitou na pomoc obětem […]
Lifestyle
Iveta Bartošová: Dostali ji na dno osudoví muži?
Bartošová spáchala sebevraždu tím nejdrastičtějším způsobem. V Uhříněvsi u Prahy skočila pod vlak. Svému manželovi Josefu Rychtářovi a jedinému synovi Arturovi nechala dopisy na rozloučenou. Ani oni ji nemohli zachránit? Iveta Bartošová (1966–2014) byla talentovaná, ale naivní a trochu prostá. Tak vzpomínají Ivetini známí na její začátky. A jak je vidět, od doby, kdy Bartošová […]
Lifestyle
Falco: Rakouský hudební fenomén s tragickým osudem
Tento článek popisuje životní cestu rakouského zpěváka a skladatele Falca, od jeho neobvyklého talentu v dětství, přes bouřlivou kariéru plnou hitů jako „Der Kommissar“ a „Rock Me Amadeus“, až po tragickou smrt při automobilové nehodě v roce 1998.   Falco, vlastím jménem Johann „Hans“ Hölzel (1957–1998), je rakouský hudebník, zpěvák a skladatel. Stal se jediným […]
Lifestyle
Co se skrývá za záhadnou smrtí muzikanta Miroslava Berky?
Jsou tři hodiny odpoledne. Lucerna je ještě zavřená pro veřejnost, jen v uklízečky vytírají v sále podlahu, brigádníci doplňují nápoje do ledničky a ve zkušebně sedí osazenstvo kapely Olympic. Jeden její člen chybí. „Tak ještě počkáme a uvidíme,“ prohlásí frontman Petr Janda (*1942). Ale když se nic nestane, odehrají zkoušku i bez kolegy.   Odešel, nedošel Tím, […]
reklama
svět zločinu
Shelley Malil: Žárlivec s kuchyňským nožem
Jak velká je pravděpodobnost, že se hollywoodská hvězda stane z chudého chlapce z rybářské osady kdesi v jižní Indii? Malý Shelley Malil (*1964) se nemůže vynadívat na obrazovku jediné televize, kterou ve vesnici mají, a zapřísahá se, že se stane slavným hercem. Podaří se mu to, ale jednou se proslaví ještě něčím jiným. Mezi lékaři […]
Brutální mordy ve vesničce Klučov: Trojnásobného vraha chytili po letech díky DNA
Nevypadá  jako protřelý kriminálník. Připomíná spíš zmateného pijana po dlouhém flámu. Rozhodně nejde o žádného verbálního sprintera. Vyjadřuje se pomalu, zdlouhavě. Často se dívá kamsi do prázdna. Přesto čelí obvinění z brutální trojnásobné vraždy. Jaro roku 1990 je v plném proudu. Plnými doušky si ho užívají i obyvatelé malé obce Klučov na Kolínsku. Ve stavení […]
Heparinový vrah poslal na onen svět sedm pacientů!
Pacient v bezvědomí tiše oddechuje. Nevnímá, že k němu právě přišel zdravotník a do kapačky mu cosi píchl. Je to heparin, snižující srážlivost krve. Brzy nato je na oddělení poplach. Muž silně krvácí. To už ale vrah leží doma s nohama na gauči.  Jen málokdo v České republice nezná jméno Petr Zelenka. Pokud si někdo […]
Charles Manson: Psychopatický vůdce sekty
Charles Manson byl charismatický, ale psychopatický vůdce sekty „Rodina“, která v 60. letech 20. století terorizovala Kalifornii. Manson byl zodpovědný za vraždu Sharon Tate a dalších devíti lidí a jeho zločiny dodnes šokují a fascinují svět. Mansonův život Charles Manson se narodil v roce 1934 v Cincinnati ve státě Ohio. Jeho matka byla prostitutka a […]
reklama
zajímavosti
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Boříme mýty: Eva a Adam nekousli do jablka!
Proč dnes nežijeme v ráji? Protože Adama a Eva okusili jablko ze zakázaného stromu. A jak to víme? Píše se o tom v Bibli…. Omyl, v Bibli se o žádném jablku nepíše! Dle knihy Genesis ochutnají „peri“, což je v hebrejštině obecně plod. Podle časté teorie šlo o fíky, a právě listy fíkovníku se poté […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Průlomová studie: Mezi autoimunitními poruchami a defekty zubní skloviny existuje souvislost
21stoleti.cz
Průlomová studie: Mezi autoimunitními poruchami a defekty zubní skloviny existuje souvislost
Mezinárodní výzkumný tým, jehož součástí byli vědci z Českého centra pro fenogenomiku a laboratoře transgenních modelů nemocí Ústavu molekulární genetiky AV ČR v centru BIOCEV, odhalil nové poznatky o
Odstavený vlak lákal ke spánku
skutecnepribehy.cz
Odstavený vlak lákal ke spánku
Vlak měl zpoždění, a tak jsem si zkrátila čekání v odstaveném vagonu. Usnula jsem a probral mě vlak, když se dal do pohybu. Vracela jsem se pozdě večer od kamarádky, čekala mě ještě cesta vlakem. Na setmělém nádraží jsem se dozvěděla, že má nemalé zpoždění. Byla mi zima a únavou jsem pomalu ani neudržela hlavu. Měla jsem náročný den,
7 tipů, jak probudit metabolimus
nejsemsama.cz
7 tipů, jak probudit metabolimus
Zrychlit metabolismus při hubnutí je snazší, než si myslíte. To je cesta, jak začít hubnout a zhubnout! Jak tedy zrychlit metabolismus, aby více spaloval? Po třicítce u žen klesá rychlost metabolismu o pět procent. To znamená pomalejší spalování a zvyšování váhy. Ale nemusí tomu tak být. Existují způsoby, jak metabolismus nastartovat a znovu dostat do vyšších obrátek. Existuje hned sedm tipů, které
Hostina z lesa
iluxus.cz
Hostina z lesa
Restaurant Deer v Michalské ulici, jen pár kroků od Staroměstského náměstí, se těší velké oblibě. Příjemný interiér, profesionální servis a dechberoucí pokrmy, které připravuje šéfkuchař Lubomír Dolej
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pád Antiochie: Křižáci si město podmanili díky lsti
historyplus.cz
Pád Antiochie: Křižáci si město podmanili díky lsti
Nepřestali doufat, že dokážou Antiochii vyhladovět. Bohemund z Tarentu však s názorem ostatních křižáckých velitelů nesouhlasí. Věří, že mohou město dobýt mnohem dříve a pohodlněji – lstí. Normanský dobrodruh neztrácí čas a mezi obránci získává spojence, který křižákům pomůže dostat se za hradby! Do Byzantské říše vtrhli ve druhé polovině 11. století z východu seldžučtí
Ať se to jen blýská!
panidomu.cz
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě
Evropští šamani současnosti: Kde se s nimi můžete potkat?
epochalnisvet.cz
Evropští šamani současnosti: Kde se s nimi můžete potkat?
Šaman jako prostředník mezi světem nadpřirozena a lidmi nás spojuje s nejstaršími obdobími prehistorie. Z hlediska geografie byl šamanismus původním náboženstvím sibiřských národů. Brzy se však dostává i do našich končin, třeba do Uher, kde se i v pozdním středověku nacházeli šamani-táltosové. Existují a působí na našem kontinentu dodnes? Muž oslovovaný jako táltos právě odložil malý bubínek,
Bábovka se zakysanou smetanou
tisicereceptu.cz
Bábovka se zakysanou smetanou
Vláčná bábovka se hodí jako zákusek po nedělním obědě nebo jako sváteční snídaně. Potřebujete 4 vejce 1 hrnek cukru krupice 2 hrnky polohrubé mouky 1 prášek do pečiva 1 kelímek (200 g) zakys
Naberte inspiraci na jižní Moravě
epochanacestach.cz
Naberte inspiraci na jižní Moravě
Kraj, který proslavilo skvělé víno, honosné hrady a romantické zámky. Malebnou krajinou se vine nespočet cyklostezek a turistických cest. Pokud už znáte Pernštejn i Vranov nad Dyjí a zahrady lednického zámku jste prošli křížem krážem, přijeďte letos za novinkami a neobjevenými skvosty. Jižní Morava si jich má nepřeberně, nudu nepoznáte! Že víno ochutnáte jen o
Lovci duchů v ČR: S kým se jim podařilo navázat kontakt?
enigmaplus.cz
Lovci duchů v ČR: S kým se jim podařilo navázat kontakt?
Takzvaní lovci duchů se rozhodně nevyskytují pouze v hororových filmech. Své vyšetřovatele nadpřirozených jevů má i Česká republika a mnoho z nich je na svých lovech pravidelně úspěšných. Co nebo koho
Touží Denisa Nesvačilová po miminku?
nasehvezdy.cz
Touží Denisa Nesvačilová po miminku?
Stále nemůže najít toho pravého. Hvězda seriálu ZOO Denisa Nesvačilová (32) byla naposledy vášnivě zamilovaná do scenáristy Petra Kolečka (40), ale ten jí bohužel zlomil srdce. Herečka se však svého s