Vědci z americké Harvardovy univerzity zveřejnili teorii, podle které byl Měsíc v minulosti součástí Země, ale po gigantické kolizi s dalším vesmírným tělesem o velikosti Marsu se od mateřské planety oddělil.
Záhadná planeta, která do nás narazila, pak bývá nazývána Theia.
V době před vytvořením Měsíce rotovala Země podle vědců rychleji než nyní, den proto trval jen 2 až 3 hodiny.
„Díky takovéto rychlosti otáčení planety by se po nárazu mohlo ze Země uvolnit dostatečné množství materiálu pro utvoření Měsíce,“ tvrdí Sarah Stewartová a Matija Ćuk z Harvardovy univerzity.
Otáčení Země se po vzniku Měsíce díky vzájemnému gravitačnímu ovlivňování zpomalilo na současný stav, tedy na necelých 24 hodin.
Když Země pohltila Theiu…
Jak celá srážka probíhala? Theia se před 4 500 000 000 let k Prazemi nejprve přiblížila ze strany.
Srážka pod velice ostrým úhlem rozžhavila horniny obou těles v místě střetu na teplotu přes 10 000 °C. Zpomalený zbytek planety Theia se ale už z gravitační síly Země nevyprostil. Zabořil se do její kůry a tím zanikl.
Kolem Země se pak z trosek tohoto nárazu vytvořil obrovský prstenec rozžhaveného materiálu, z něhož se díky gravitačním silám za tisíce let vytvořil Měsíc.
Poslední dílek skládačky
Také nová německá studie tuto teorii podpořila. Tým vědců v čele s Danielem Herwartzem z univerzity v Göttingenu analyzoval chemické složení měsíční horniny. Herwartz použil na rozdíl od předchozích badatelů citlivější metodu rozboru.
Ta poprvé v historii ukázala, že se výskyt některých klíčových izotopů prvků na Zemi a Měsíci liší. Rozdíl činí pouhých 12 částí na 1 000 000, ale přesto nahrává teorii nárazu. „Mimo jiné nám to poskytuje představu o geochemii planety Theia.
Je to jasný důkaz pro všechny, kteří tvrdili, že ke kolizi nedošlo,“ prohlásil Herwartz.