Domů     Opice vs. lidoopi: Jak se od sebe liší?
Opice vs. lidoopi: Jak se od sebe liší?
15.2.2024

Opice a lidoopi patří mezi primáty, mají dopředu hledící oči a docela velký mozek. Čím se ale od sebe liší a kdy se přestala psát jejich společná historie?

Primáti patří mezi nejstarší známé linie placentálních savců, první zástupci se na Zemi objevili zhruba před 75–70 miliony lety. Šlo o drobné hmyzožravce, kteří už uměli šplhat po stromech.

Trvalo ovšem dalších 50 milionů let, než začali vypadat a žít jako dnešní opice. Nejjednodušší dělení primátů je na poloopice, opice a lidoopi, mezi které patří i člověk. Poslední společný předek opic a lidoopů žil asi před 25 miliony lety.

Takto vypadá nejstarší známý primát, Purgatorius, který žil v paleocénu. FOTO: Nobu Tamura/Creative Commons/CC BY 3.0
Takto vypadá nejstarší známý primát, Purgatorius, který žil v paleocénu. FOTO: Nobu Tamura/Creative Commons/CC BY 3.0

Nejbližší příbuzný člověka

Před asi 17 miliony lety žilo na Zemi zhruba třikrát více velkých opů než dnes, ale jak se postupně oddělovaly jednotlivé vývojové větve, někteří jejich potomci se zmenšovali.

Jako první se oddělili gibboni, kteří jsou tudíž nejvzdálenějšími příbuznými člověka. Následovali je orangutani a posléze gorily.

Nejdelší společnou linii předků má člověk se šimpanzi a bonoby, jež se od větve vedoucí k lidem oddělili teprve před 8–6 miliony lety. Jsou proto lidem nejpodobnější.

(Ne)přítomnost ocasu

Jak odlišit opici od lidoopa? Nejjednodušším způsobem je zjistit, zda má ocas. Téměř všechny opice, z více než 200 druhů, mají ocas, zatímco lidoopi ne.

Mnoho opic má chápavý ocas, kterým jsou schopny uchopit předměty, případně se jím udržet na větvi stromu, využívají ho jako pátou končetinu. Opicím, které chápavý ocas nemají, slouží tento k udržování rovnováhy a rozložení hmotnosti.  Ostatně opice a lidoopi se odlišují i pohybem ve větvích.

Chápavý ocas najdeme třeba u vřešťana hnědého, který se jím přidržuje. FOTO: Kenny Ross/Creative Commons/CC BY-SA 2.0
Chápavý ocas najdeme třeba u vřešťana hnědého, který se jím přidržuje. FOTO: Kenny Ross/Creative Commons/CC BY-SA 2.0

Kdo se houpe ve větvích?

Lidoopi obzvláště mají mobilní ramenní kloub, který jim umožňuje houpat se z větve na větev. Tomuto pohybu se říká brachiace. Naopak opice se většinou na větvích nehoupají, ale přebíhají z větve na větev či skáčou ze stromu na strom.

Opice využívají k chůzi všechny čtyři končetiny (kvadrupedalismus), ve větvích stromů i spí. Z lidoopů tráví nejvíce času ve větvích orangutani.

Také lidoopi chodí po čtyřech, ale zvládají i chůzi po dvou nohách (bipedalismus) mimo stromoví, člověk je pak jediný plně bipední druh. Ke spaní si každý den tvoří lidoopi hnízdo.

Mohutní lidoopi

Lidoopi jsou také obecně mohutnější (mají širší hrudník) a větší než opice, s výjimkou gibbonů, kteří patří k menším lidoopům. Největším lidoopem je gorilí samec, který může vážit až 230 kg. Největší opicí je pak mandril, dospělý samec může vážit až 54 kg.

Naopak nejmenším lidoopem je samice šimpanze bonobo, vážící 45 kg. Nejmenší opicí je pak kosman zakrslý, který váží 0,11 kg. Rozdílem ve vzhledu je i chybějící srst ve tváři u lidoopů.

U všech primátů se pak vyskytuje pohlavní dimorfismus, tedy rozdíly ve velikosti a zbarvení mezi samci a samicemi.

Gorilí samec ohromuje svou velikostí. FOTO: Raul654/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Gorilí samec ohromuje svou velikostí. FOTO: Raul654/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Starý versus Nový svět

Odlišné je i místo výskytu. V Americe nejsou žádní lidoopi původní, gorily žijí jen v Africe a orangutani zase v Asii. Ačkoliv nyní žije člověk na všech kontinentech, jeho předchůdci pocházejí z Afriky a poté obývali Evropu a Asii spolu s ostatními lidoopy.

Podle starého dělení se rozlišují opice Starého světa neboli úzkonosé opice a opice Nového světa neboli ploskonosí. Toto dělení dobře odvozuje původ těchto opic.

Zatímco ty ze Starého světa obývají Afriku, Evropu a Asii, ty z Nového světa, třeba kapucínské opice nebo tamaríni, žijí v Mexiku, Střední a Jižní Americe.

Inteligence a schopnost komunikovat

Nejdůležitějším a nejvýraznějším rozdílem mezi lidoopi a opicemi je pak jejich inteligence. Všichni primáti jsou neuvěřitelně sociální tvorové s vysokou inteligencí.

Jsou schopni si zapamatovat, kde se v jejich okolí nachází různé potraviny, orientační body i nebezpečí, stejně tak umějí používat zvuky a řeč těla ke vzájemné komunikaci.

I tak ale mají opice primitivnější mozek než lidoopi, a tudíž i horší schopnost řešit problémy, učit se, plánovat, chápat a komunikovat.

Lidoopi mají naopak mnohem větší poměr velikosti mozku k tělu než opice, což se projevuje tím, že prokázali vyšší komunikační dovednosti, dovedli se například naučit lidské znakové jazyky.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Zajímavosti
Měsíc lidem skutečně prospívá…
Již římský císař Tiberius si údajně nechával stříhat vlasy jen v dorůstající fázi Měsíce. Předcházel tak prý vypadávání vlasů a urychloval jejich růst… Skutečně je náš souputník Měsíc pro život důležitý? Bohatší úroda Na základě „měsíční teorie“ je kupříkladu dřevo stromů kácených v zimě před úplňkem skutečně prokazatelně kvalitnější a výsev semen ve správné měsíční […]
Zajímavosti
Boříme mýty: Slunečnice se neotáčí za sluncem!
Pořád se to říká, všichni to známe…, ale pravda to rozhodně není! Jak tyto mylné představy vznikly a proč jim pořád tolik lidí věří? Bez čepice zaručeně prochladneme, moč dezinfikuje rány a po kávě hned poběžíme na záchod. Dětem nedávejte moc sladkostí, nebo se promění v divokou zvěř. Co z toho platí? Nic! Mýtus č. […]
Zajímavosti
Jak by měla vypadat kancelář budoucnosti?
Poslední globální kancelářská revoluce proběhla v sedmdesátých letech a zdá se, že nastává další. Je čas podívat se na nejnovější trendy, které se týkají práce mnoha kancelářských profesí. Těmi, které se věnují informačním technologiím počínaje, právníky, projektanty a redakcemi konče. Poslední globální kancelářská revoluce se sice rodí v Německu, ale do světa se jako novátorský koncept rozšíří […]
Zajímavosti
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
reklama
věda a technika
Musí zvýšená hladina CRP znamenat léčbu antibiotiky?
Zvýšená hladina CRP znamená nespecifický ukazatel zánětu v těle. Ale nemusí se vždy jednat o infekci a rozhodne ne vždy se musí sáhnout po antibiotikách.   Testování CRP je obzvláště v tuto roční dobu pro praktické lékaře denním chlebem. K vyšetření využívají kapilární krev – kapku krve z prstu. Pomocí pravidelně kontrolovaného přístroje mohou znát výsledek vyšetření do […]
Vzkříšení pratura: Z vyhynulého zvířete se stane poklad
Naši předkové ho znali dobře, vyskytoval se v přírodě zhruba ve stejném počtu jako jelen. Ale lidská činnost způsobila, že se tento obrovský tvor postupně z přírody vytratil a stal se jen vzpomínkou. Vědci se však rozhodli tento stav změnit a moderními postupy se pokusili vrátit pratura zpět na svět. Toto mohutné zvíře s impozantními […]
Plastická chirurgie a váleční veteráni
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
Jediná trvale obydlená vesmírná stanice, a to od 2. listopadu roku 2000. Našli bychom ji na naší nízké oběžné dráze ve výšce přibližně 400 kilometrů. Ač to tak astronautům ani nepřijde, má rychlost 27 720 kilometrů v hodině a Zemi tak obíhá zhruba v 92minutové periodě.   Standardně je tu 7 lidí, kteří se mění […]
reklama
věda a technika
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
Za sklem se tísní desítky lidí, někteří nadšeně vytahují mobily a zběsile fotí. Na druhé straně si v klidu vysedává robustní pandí samec. S nezájmem chroupá bambus, když mu potrava dojde, stačí se převalit na bok a natáhnout pracku. Život pandy má do akčnosti hodně daleko. Když se řekne panda velká, většině populace okamžitě vytane na mysl […]
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Březolupy: Skutečně krutého zámeckého pána odnesl samotný ďábel?
enigmaplus.cz
Zámek Březolupy: Skutečně krutého zámeckého pána odnesl samotný ďábel?
Zámek Březolupy najdeme ve Zlínském kraji v okrese Uherské Hradiště. První zmínka o zdejší vsi pochází z padělané listiny z roku 1261, avšak existence vsi v té době je již zřejmě reálná. Část vsi daro
Vybral si mě upovídaný duch, bylo mu smutno
nejsemsama.cz
Vybral si mě upovídaný duch, bylo mu smutno
Potkala jsem ji v našem domě a pozvala ji na víno. Myslela jsem, že to je nová podnájemnice. Vřele jsme spolu klábosily. Pak se ale vytratila… Za krásných letních večerů se ráda procházím zahradou, pozoruju noční oblohu a poslouchám všechny tajemné zvuky přírody. Dům, který jsme před pěti lety koupili, je velký a v krásném prostředí. Je to stará vila
Slehla se po ní zem! Co Brodská léčí nyní?
nasehvezdy.cz
Slehla se po ní zem! Co Brodská léčí nyní?
Není to poprvé, co čelí herečka Tereza Brodská (55) ze seriálu ZOO vážným zdravotním problémům, které ji zcela vyřadily z práce. Zdálo se, že z prodělaného zápalu plic už se dostala, ale křehké zdra
AUTOSALON a RODINA A VOLNÝ ČAS
epochanacestach.cz
AUTOSALON a RODINA A VOLNÝ ČAS
Vydavatelství RF Hobby vás zve na největší motoristická prodejní a kontraktační výstavu Autosalon na výstavišti v Lounech. Věříme, že sluneční paprsky dají vyniknout nablýskanosti a kráse automobilů. Nebudou chybět motorky, čtyřkolky, skútry a obytné vozy. Ve stejném termínu, tedy od 17. do 19. května 2024 zde také probíhá výstava pro celou rodinu. Výstava Rodina a volný čas
Nový monobrand butik IWC na Madison Avenue
iluxus.cz
Nový monobrand butik IWC na Madison Avenue
V srdci New Yorku, na proslulé Madison Avenue, rozšířil švýcarský hodinářský gigant IWC Schaffhausen svou přítomnost otevřením nového vlajkového obchodu. Nový butik, umístěný na prestižní adrese 64
Zabijácké mykózy jsou na vzestupu
21stoleti.cz
Zabijácké mykózy jsou na vzestupu
Jako by nestačil návrat starých známých infekcí, začaly se objevovat nové. A nejsou bezzubé, podle odhadů umírá na zdánlivě nenápadné mykózy celosvětově dvakrát více nemocných než před 10 lety. [
O nočním dušení nemusíte vědět
panidomu.cz
O nočním dušení nemusíte vědět
Je to opravdu tak, že o výpadcích dýchání při chrápání nemusíte vůbec vědět. Jen se budíte nevyspalí a unavení. Tento jev se nazývá syndrom spánkové apnoe a je dost nebezpečný. Chrápete? Možná ano, ale ani to nevíte. Někdo se dokonce vlastním chrápáním vzbudí. A někomu o tom řekne partner. Chrápání je sice nepříjemné, hlavně pro
Měsíc: Ráj pro těžaře!
epochalnisvet.cz
Měsíc: Ráj pro těžaře!
Dlouhou dobu byl Měsíc pro lidstvo jen na míle vzdálenou stříbrnou koulí na obloze. Jenže pak Neil Armstrong 21. července 1969 udělá „malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo“ a od té chvíle začne být tato jediná známá přirozená družice Země vcelku lákavou destinací.   K tomu, aby se na Měsíc přestěhoval člověk natrvalo,
Vybral si mě upovídaný duch, bylo mu smutno
skutecnepribehy.cz
Vybral si mě upovídaný duch, bylo mu smutno
Potkala jsem ji v našem domě a pozvala ji na víno. Myslela jsem, že to je nová podnájemnice. Vřele jsme spolu klábosily. Pak se ale vytratila… Za krásných letních večerů se ráda procházím zahradou, pozoruju noční oblohu a poslouchám všechny tajemné zvuky přírody. Dům, který jsme před pěti lety koupili, je velký a v krásném prostředí. Je to stará vila
Zlato posledního inku nespasilo?
historyplus.cz
Zlato posledního inku nespasilo?
Na náměstí do Cajamarcy dorazí početné procesí, v jehož středu se blyští zlatá nosítka. „Zastavte,“ rozkáže incký vládce Atahualpa a přimhouří oči. Vtom se však městem rozlehnou výstřely z mušket. „Za svatého Jakuba!“ vykřikne Francisco Pizarro. Inkové se dají okamžitě na útěk a nechají svého krále napospas Španělům. Na čele velkého inky Huayna Capaca (†1527) se lesknou
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Banánový koláč
tisicereceptu.cz
Banánový koláč
Tento lahůdkový koláč můžete připravit i do chlebíčkové formy. Na vysypání formy se dá použít mletý kokos, mleté ořechy i strouhanka. Ingredience 4 vejce 200 g moučkového cukru 1 banán 2 lžíc