Gunung Padang je archeologické naleziště nacházející se v indonéské provincii Západní Jáva. Na vrcholu kopce lze najít pět umělých teras.
V říjnu 2023 publikoval indonéský geolog Danny Hilman Natawidjaja studii, v níž tvrdil, že se jedná o nejstarší pyramidu světa starou až 27 000 let. Nyní se ukazuje, že vše je nejspíš trochu jinak …
Pět na sebe navazujících stupňovitých teras, ke kterým vede 370 andezitových schodů, pokrývá vrchol vyhaslé sopky tyčící se do výšky 885 metrů nad mořem. Obvodové zdi teras tvoří různě naskládané polygonální megality.
Sundánci, druhé nejpočetnější etnikum Indonésie, považují toto místo za posvátné, a věří, že to byl výsledek pokusu bájného krále Siliwangiho postavit palác za jednu noc.
Fantastický objev
Koncem října 2023 zveřejnil v odborném časopise Archaeological Prospection tým odborníků, vedený indonéským geologem Danny Hilman Natawidjajou z Indonéské národní agentury pro výzkum a inovace, závěry svého několikaletého geologického průzkumu lokality.
Tvrdí v nich:
„Důkazy z Gunung Padang naznačují, že pokročilé stavební postupy byly přítomny již v době, kdy zemědělství možná ještě nebylo vynalezeno.“ Domnívají se, že ruiny nacházející se na vrcholu Gunung Padang jsou zakončením několikastupňové pyramidy, která se skrývá uvnitř přírodního útvaru.
Nejstarší pyramida světa
Tato pyramida se podle nich skládá z několika různých vrstev, postavených v různých časových obdobích.
Nejstarší vrstva má v sobě zahrnovat i velké podzemní dutiny či komory, jejichž stáří vědci odhadli s pomocí metody radiokarbonového datování až na 27 000 let, kdy se naše planeta ještě nacházela v poslední době ledové.
To vzbudilo naprostou senzaci, protože by to znamenalo, že se jedná o nejstarší pyramidu na světě.
Důkazy hovoří jasně, nebo ne?
Natawidjaja nicméně stále hájí práci svého týmu, když říká: „Pozorování, která tvoří základní kámen naší studie, jsou podpořena pečlivou expoziční analýzou, těžbami zákopových stěn, studiemi jádrových vrtů a integrovanými komplexními geofyzikálními průzkumy.“ Převážná část vědecké obce však zůstává skeptická.
A má k tomu pádné důvody. V minulosti se již několikrát objevily vědecky podložené důkazy o existenci staveb starších 12 000 let, vytvořených vyspělými civilizacemi, které byly následně na základě nových zjištění výrazně předatovány.
Flint Dibble, archeolog z Cardiffské univerzity, k tomu podotýká: „Údaje prezentované ve studii vedené profesorem Natawidjajou neposkytují žádnou podporu pro jeho konečný závěr – že osada je mimořádně stará.“