Co všechno potřebuje člověk k tomu, aby přežil – například v oblasti postižené ničivým zemětřesením? Musí dlouhodobě uspokojovat nejnutnější fyziologické a tělesné potřeby – vzduch, jídlo, vodu, spánek, bydlení, světlo, teplo, sex, vyměšování.
Všechno ostatní je sice pro kvalitní život důležité, ale ne nepostradatelné. Psychologové všechny naše lidské potřeby seřadili podle důležitosti a zde je výsledek.
Dodnes používanou pyramidu potřeb sestavil v roce 1943 americký psycholog Abraham Maslow. I když je čas od času podrobena kritice, většina psychologů stále uznává její platnost.
V pyramidě jsou lidské potřeby seřazeny podle důležitosti od těch nejdůležitějších až po nejméně důležité. Každý člověk uspokojuje podle Maslowa nejprve své základní potřeby a pak postupuje v pyramidě vzhůru.
Pokud nedokáže člověk naplnit tyto nejnutnější fyziologické a tělesné potřeby, nemá motivaci k uspokojování dalších stupňů (potřeb) pyramidy.
Platí Maslowova pyramida pro všechny?
Maslowova teorie pyramidy potřeb je dodnes využívána především při sestavování a pochopení motivací pracovníků ve firmách.
Kritici této teorie argumentují zejména tím, že lidé jsou velmi rozdílní a mohou dávat přednost vyšším stupňům pyramidy před těmi nižšími.
Tak například existují zaměstnanci, kteří dávají přednost udržení jistoty zaměstnání před uspokojením některých základních potřeb, jako je jídlo či spánek. Pracují, jak se říká do úmoru.
Pro jiné je na druhé straně zaměstnání naprosto okrajovou záležitostí, odmítají jej a soustředí se pouze na přežití a naplnění základních potřeb.
Pět základních potřeb člověka
Fyziologické potřeby
Základní potřeby našeho těla, mezi které se řadí jídlo, voda, spánek, bydlení, světlo, teplo, sex, vyměšování. Nenaplnění těchto potřeb může vyvolávat ohrožení existence.
Potřeba bezpečí a existenční jistoty
Sem se řadí rodina, zdraví, bezpečí, jistota zaměstnání, dostatečný finanční příjem, existence zákonů a občanské spravedlnosti. Nenaplnění těchto potřeb může vyvolávat nejistotu, obavy a stres.
Společenské potřeby
Mezi ně patří zejména přátelství, láska, vzájemná komunikace, intimita, pracovní vztahy. Nedostatečné naplňování těchto potřeb může ovlivňovat duševní kondici.
Potřeba uznání
Důležitá je zejména potřeba vzdělání, dosažení úspěchu, uznání od jiných, postavení ve společenské hierarchii. Uspokojení těchto potřeb vede k pocitu sebedůvěry a prestiže.
Potřeba seberealizace
Instinktivní potřeba naplnit své schopnosti a snaha být nejlepším, jakým jen člověk může být. Co mu dovolují jeho schopnosti, talent a inteligence.