Domů     Sukničkář Charlie Chaplin rozzuřil Hitlera, stačil mu k tomu jediný film
Sukničkář Charlie Chaplin rozzuřil Hitlera, stačil mu k tomu jediný film
13.12.2023

Na hlavě buřinka, pod nosem ostře střižený knír, oděv značně volný –⁠ tak všichni známe komika Charlieho Chaplina, který bavil davy, ale vlastní život úplně snadný neměl.

Charlie Chaplin se narodil 16. dubna 1889 ve Walworthu, ale brzy se s maminkou Hannah a o čtyři roky starším nevlastním bratrem Sydneym přestěhovali do jiné části Londýna –⁠ Lambethu.

A nebylo to jejich poslední stěhování. Bydliště obvykle měnili podle finanční situace. Otec s rodinou nežil, důvodem rozchodu přitom bylo jeho časté požívání alkoholu, které ho nakonec zcela zničilo.

Slavný komik se jako malý často stěhoval. Důvodem byla finanční situace rodiny. FOTO: pxfuel
Slavný komik se jako malý často stěhoval. Důvodem byla finanční situace rodiny. FOTO: pxfuel

První vystoupení

Hannah původně působila jako zpěvačka, ale když bylo Charliemu pět let, začaly její dlouhodobé problémy s hlasem. Kvůli tomu pro ni bylo čím dál těžší najít angažmá. Jednoho dne při vystoupení v Aldershotu nechtěně přešla do šepotu.

Její mladší syn tenkrát stál mezi kulisami a sledoval potupu, kdy se jí diváci posmívali. Jenže nakonec to byl právě tento malý hoch, kdo situaci zachránil. Režisér, který věděl, jak umí být legrační, ho odvedl přímo před obecenstvo.

Charlie zpíval a lidé mu házeli mince. V půlce písničky proto ztichl a začal je sbírat. Když mu režisér, snad proto, aby zkrátil ticho, přispěchal na pomoc, chlapec si myslel, že mu jeho odměnu chce vzít a začal ho honit. Sál se otřásal smíchem.

V sirotčinci

V ten den on vystoupil poprvé a jeho maminka naposledy. Živila se pak jako švadlena, ale sužovaly ji bolesti hlavy a psychické potíže. Finanční situace rodiny se zhoršovala a Hannah nakonec musela rozprodávat majetek.

Když Charlieho matka přestala stíhat platit splátky, zabavili jí šicí stroj. Rodina se následně musela odebrat do Lambethského chudobince, kde ji rozdělili. Chlapci putovali do dětské části, maminka do oddělení pro ženy.

Bylo to velice stresující a traumatické pro všechny. Po necelém měsíci oba chlapce přesunuli do školy pro sirotky a opuštěné děti dvacet kilometrů za Londýn. Nejen že byli daleko od maminky, ale navíc Sydney byl v části pro starší, Charlie pro mladší. V zařízení se také používaly fyzické tresty.

Brzy do práce

Když musela být později maminka umístěna do ústavu, protože se její psychické potíže zhoršily, Chaplin pobýval u otce a jeho partnerky Louisy. Oba holdovali alkoholu, a tak už po třicítce nebyl Charles Chaplin starší v dobré zdravotní kondici. Zemřel na cirhózu jater, když bylo jeho synovi dvanáct let.

Maminka se po čase vrátila z ústavu, a tak mohli chlapci žít opět s ní. Tříčlenná rodina na tom stále nebyla finančně dobře a bratři museli záhy začít sami vydělávat peníze.

Budoucí slavný herec vystřídal řadu povolání, například dělal poslíčka v mýdlárně nebo recepčního a uklízeče v ordinaci lékaře.

Už jako malý kluk měl výjimečný komediální talent a to navzdory tomu, že prožil drsné dětství. FOTO: pxfuel
Už jako malý kluk měl výjimečný komediální talent a to navzdory tomu, že prožil drsné dětství. FOTO: pxfuel

První herecké krůčky

Charlie toužil být hercem, proto chodil do divadelní agentury, až získal angažmá na 40týdenním turné, kde hrál chlapce Billieho ve hře o Sherlocku Holmesovi.

V roce 1910 se vydal se souborem, v němž hrál, do Ameriky. Plavba trvala dvanáct dní. Šlo o velký krok v jeho kariéře. Kritiky jejich vystoupení sice nebyly právě příznivé, nicméně samotný Charlie vynikal. Svým humorem si naklonil obecenstvo i novináře.

Při druhé cestě do Spojených států amerických v roce 1912 hrál novátorským způsobem, vstupoval během vystoupení vchodem pro diváky a předstíral opilost, potácel se hledištěm a dával vzniknout řadě komických situací.

Poprvé v Hollywoodu

O rok později dostal první lukrativní nabídku pracovat v nových filmových studiích v Los Angeles.

Filmy v něm vznikaly pod taktovkou vlivného herce a režiséra Macka Sennetta, přičemž nápad se řešil těsně před natáčením a pak se před kamerou improvizovalo. Charlie nejprve neokouzlil.

S hraním pro kameru ostatně neměl žádné zkušenosti, hrál divadelním způsobem, nikoliv stylem vhodným na filmové plátno.

Jenže pak přišel zlom. Když jednou Senett Chaplina požádal, aby rychle zaimprovizoval a vytvořil si nějakou postavu, mladík sáhl po malém saku, příliš velkých kalhotách, nasadil si buřinku, pod nos nalepil ostře řezaný knír a nacvičil humornou chůzi.

Tak vznikla legendární postava Tuláka, kterou si diváci okamžitě zamilovali. Od té chvíle Chaplinova kariéra strmě stoupala a brzy zatoužil psát scénáře a režírovat.

Chaplin rád a dobře improvizoval. Jeho ikonický styl vznikl stejným způsobem, dnes ho zná celý svět. FOTO: pxfuel
Chaplin rád a dobře improvizoval. Jeho ikonický styl vznikl stejným způsobem, dnes ho zná celý svět. FOTO: pxfuel

Milion!

V roce 1917  dostal nabídku od newyorské filmové společnosti. Za milion dolarů! Díky těmto penězům si mohl v Hollywoodu postavit vlastní studio, kde vyráběl filmy podle sebe.

Neměl ale jen příznivce. Časem v Americe vznikl výbor, který tvrdil, že jsou jeho filmy plné násilí. Trnem v oku bylo však hlavně to, že si v nich často bral na paškál státní systém.

J. Edgar Hoover z ministerstva spravedlnosti měl ve své funkci dohlížet na cizince, a právě této činnosti se v grotesce Chaplin vystěhovalcem umělec vysmíval. A tak se stalo, že si budoucího prvního ředitele FBI rozhněval. Vzniklá nenávist měla fatální následky.

Ach, ty ženy

Chaplin se dostal do společnosti slavných a od roku 1918 si užíval opulentní večírky. Nepil, nebral drogy, ale měl rád krásné mladé ženy. Na jednom z večírků potkal šestnáctiletou Mildred Harrisovou.

Románek vedl k domnělému těhotenství, a protože Mildred nebyla zletilá, musel si ji Chaplin vzít za manželku, jinak by mu hrozilo vězení. Netušil, že dívka doopravdy dítě nečeká. Otěhotněla až jako paní Chaplinová.

Charlie měl kreativní blok a nebyl příliš šťastný, což umocnil fakt, že se syn narodil s vrozenou vadou a po pár dnech zemřel. V té době Charlieho napadlo, že natočí film s dítětem. A tak vznikl jeho první téměř celovečerní snímek, jeden z nejslavnějších: Kid.

Manželství skončilo rozvodem, přičemž Mildred získala polovinu Chaplinova majetku, který už byl v té době úctyhodný.

Další partnerkou byla Charliemu teprve patnáctiletá herečka Lita Greyová. Tentokrát aférka vedla ke skutečnému těhotenství. Děti se nakonec páru narodily dvě, nicméně Lita v osmnácti letech požádala o rozvod.

Pro snímek Kid Chaplin objevil talentovaného Jackieho Coogana. FOTO: pxfuel
Pro snímek Kid Chaplin objevil talentovaného Jackieho Coogana. FOTO: pxfuel

Film dostává zvuk

Během hospodářské krize muselo studio na čas zavřít. Také přišel tou dobou zvukový film, což byla značná změna. Chaplin pokračoval v němém filmu, k tulákovi se totiž hlas nehodil.

A protože ho diváci měli rádi, „odpustili“ tulákovi řeč, a Chaplin tak prodloužil éru němého filmu.

V roce 1931 odjel do Evropy propagovat svůj film Světla velkoměsta. V Německu ho tou dobou nacisté označovali za nepřítele, dokonce zjistil, že má být odstraněn.

Neustále zmiňovali jeho židovský původ, ale on jim nevysvětloval, že mezi jeho předky žádní Židé nejsou. Uvědomoval si nebezpečí nacismu, zatímco tisk upozorňoval na jeho vizuální podobu s Adolfem Hitlerem.

Zpět ve státech začal pracovat na filmu Diktátor, který měl nakonec 15. října 1940 premiéru. Poselství, které nesl, mnozí nepochopili, i když dnes víme, že byl až prorocký.

Chaplin samozřejmě netušil nic o existenci vyhlazovacích a koncentračních táborů, jinak by se ke komedii pravděpodobně neuchýlil. Hitler film viděl a musel zuřit, stejně jako když se objevilo tvrzení, že se svým knírkem inspiroval právě u slavného komika.

Další rozvod i soud

V roce 1942 se s ním rozvedla třetí manželka, Paulette Goddardová. Čtyřiapadesátiletý Chaplin o dva roky později poznal teprve sedmnáctiletou Oonu O’Neillovou, začínající herečku a svou životní lásku.

Potíže po prožitých romancích ale ještě neskončily. V roce 1943 ho Joan Berryová, s níž měl poměr před Oonou, prohlásila za otce svého dítěte. Pronikla dokonce se zbraní do jeho domu a dvakrát byla zatčena za obtěžování.

Hoover, od roku 1924 šéf FBI, se okamžitě chytil možnosti, jak Chaplina potopit, a proto si případ Joan Berryové vzal osobně na starost.

Krevní zkoušky ukázaly, že holčička není Chaplinovou dcerou, ale FBI zatahala za nitky a tento důkaz byl označen za neprůkazný. Chaplinovi soud stanovil placení alimentů do jednadvaceti let dítěte. To byl však teprve začátek.

Když Chaplin natočil v roce 1947 film Monsieur Verdoux, v němž si udělal legraci ze soudů i politiky, znamenalo to další kolo války s Hooverem. Ten následně Chaplina nepravdivě označil za komunistu a FBI začala herce doslova šikanovat. Chaplin pomalu ztrácel status miláčka společnosti.

Slavný komik si vzal na paškál i Adolfa Hitlera. V té době ještě netušil nic o koncentračních a vyhlazovacích táborech. FOTO: United Artists/Creative Commons/Volné dílo
Slavný komik si vzal na paškál i Adolfa Hitlera. V té době ještě netušil nic o koncentračních a vyhlazovacích táborech. FOTO: United Artists/Creative Commons/Volné dílo

Vyhnání z USA

Posledním filmem, který v Americe natočil, je nejautobiografičtější snímek Světla ramp z roku 1952. Světovou premiéru se rozhodl uspořádat v Anglii, a tak nastoupil na loď.

Hoover mu rozhodně nehodlal bránit v odjezdu, ale zařídil, aby kdesi na širém oceánu dostal zprávu, že mu bylo zamítnuto návratové vízum. Chaplin se naz ákladě rozhodl najít pro sebe a svou rodinu nový domov.

Nakonec se usadili na břehu Ženevského jezera ve Švýcarsku. V Hollywoodu měl ale veškerý majetek, protože do Anglie přicestovali jen se zavazadly. Do Ameriky tedy odjela Oona, aby vše rozprodala, potom musela odevzdat americký pas a přijmout britské občanství.

Vůči Americe Charlie zahořkl, ale jinak žil spokojeně v kruhu rodiny a přátel. S Oonou měl osm dětí. V roce 1957 napsal a zrežíroval protiamerický snímek Král New Yorku, kvůli němuž byl opět odposloucháván a sledován

Konec Tuláka

V 70. letech se opět jeho filmy začaly hrát a získával různá ocenění. Britská královna ho povýšila do šlechtického stavu a ve Spojených státech mu byl předán Oscar za celoživotní zásluhy, což mělo po všech útrapách hořko-sladkou příchuť.

Po dvaceti letech se kvůli slavnostnímu večeru, na nějž byl pozván, v dubnu 1972 vrátil do Hollywoodu, kde panovala lítost nad tím, co se stalo. Přepokládal, že studio bylo zbouráno, ale zjistil, že opak je pravdou.

Vypadalo v podstatě stejně, jako když ho opustil, a bylo v něm zřízeno muzeum. Jinak se ale v Los Angeles od dob, kdy tady působil, mnohé změnilo. Na party zorganizované na jeho počest téměř nikoho neznal.

Ve druhé polovině desetiletí mu postupně ubývalo sil a horšila se mu paměť. Zemřel v brzkých ranních hodinách dne 25. prosince 1977.

Foto: viz popisky. Úvodní foto: pxfuel
Související články
Historie
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Historie
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní. Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek. Žižka má holou bradu Vousy […]
Historie
Poslední válečná kořist: Nacistická ponorka vezla uran i plány stíhačky
Jaký byl osud německé zaoceánské ponorky typu XB? Dne 25. března 1945 se ponorka U 234 vydala na přísně tajnou misi do Japonska s exkluzivním nákladem na palubě Cestou se však její posádka dozvěděla o kapitulaci Německa, a tak se musela vzdát… Oceánská minonosná ponorka U 234 byla jednou z největších ponorek své doby. Objednávku na její […]
Historie
Věra Čáslavská: Tragédie slavné rodiny
Tragédie se bohužel nevyhýbají nikomu z nás. Platí to i o slavných rodinách umělců, vědců a sportovců. Ani zlaté medaile z olympiád a mistrovství světa nikomu nezaručují domácí štěstí.  V lepších případech to končí rozvodem, v těch horších se neshody kupí i po rozvodu. A někdy může dojít i k násilí a smrti někoho z […]
reklama
lifestyle
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
Zvrhlík? Temné stránky Romana Polanského: Genialita zastíněná zločiny
Roman Polanski, uznávaný filmový režisér, prožil těžké dětství poznamenané tragédiemi druhé světové války, kdy přišel o matku a musel se skrývat před nacisty. Jeho úspěšná kariéra byla na vrcholu, když mu vražda manželky šílenou sektou Charlese Mansona obrátila život vzhůru nohama. V roce 1977 však Polanski spáchal strašný zločin – znásilnění třináctileté dívky, za což […]
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Pád Ikony: Temné Tajemství Jimmyho Savilea. Obtěžování a znásilňování nezletilých dívek?
Jimmy Savile byl jednou z nejznámějších tváří britské televizní scény, idolizovaný pro svou práci s dětmi a rozsáhlou charitativní činnost, která mu dokonce vynesla šlechtický titul. Jeho image lidumila a baviče však měla děsivou stinnou stránku. Až po jeho smrti vyšly najevo děsivé skutečnosti – Savile zneužíval svou moc k obtěžování a znásilňování nezletilých dívek. […]
reklama
svět zločinu
Natascha Kampuschová: Příběh unesené dívky
Psychopat Wolfgang Priklopil ji unesl, když jí bylo pouhých deset let. Roky ji držel v temné kobce, bil ji a znásilňoval. Nataschu se mu přesto úplně zlomit nepodařilo a ona od něj po osmi a půl letech utekla. Co prožívala v domě svého únosce?  Je krátce po sedmé hodině ráno 2. března 1998 a desetiletá Natascha Kampuschová […]
Vrah Ladislav Hojer: Monstrum si oblíbilo slavného kriminalistu
Mnozí policisté jen mrkají překvapením, když ze sebe maniak sype obhroublé vtípky a výrazy typu: „Ubral jsem jí kyslík!“ Rád přihodí i své motto, které zní: „Když se ocas postaví, mozek se mi zastaví.“ Přitom na první pohled ten chlap vypadá, že neumí do pěti počítat. Se ženami mu to moc nejde. Kámen úrazu pro […]
Václav Mrázek: Postrach ze severních Čech se ukájel střelbou z pistole
Rozhodně se nenarodí se stříbrnou lžičkou v puse. Někdo by řekl, že když se sudičky sešly 22. října 1925 u kolébky Václava Mrázka, předurčily mu naprosto opačný start do života. Navzdory rozšířené představě o blahobytu první republiky, Mrázkova rodina živoří v chudobě. Hoch má celkem 11 sourozenců. Uživit tolik krků není snadné za žádných okolností. V […]
Oplétačky se zákonem těch nejslavnějších herců světa
Na stříbrném plátně či na obrazovce je obdivujeme i ve chvílích, kdy jim scénář předepíše dělat potíže, nechat se zatknout, nebo dokonce odsoudit. Jenže některé z filmových hvězd tohle zažívají na vlastní kůži i v civilním životě.   Ani největší sláva, vydělané miliony či hvězdy na chodníku slávy nejsou zárukou spořádaného života. Občas možná strážci […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Špenátové muffiny
tisicereceptu.cz
Špenátové muffiny
Že muffiny musí být jen sladké? Omyl! Báječné slané muffiny bez mouky poslouží jako teplá snídaně či pohoštění. Chutnají i studené. Potřebujete 20 g listového špenátu 100 g šunky nebo slaniny
Vyberte si jarní vůni
nejsemsama.cz
Vyberte si jarní vůni
Jestli hledáte nový parfém na jaro a nedokážete se rozhodnout, zkuste si vybrat podle jeho složení. Vyberte si takový, jenž obsahuje ingredienci, která vám nejvíc voní. Pro letošní jaro budou v kurzu složky, o nichž píšeme níže – určitě některou z nich najdete i v tom svém. Stačí si pročíst složení vybraného parfému. Citrusy Svěží vůně citrusů nabudí smysly. A když se pomeranče,
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
iluxus.cz
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
Evropský trh s potravinami prochází transformací díky rostoucí poptávce po vysoce kvalitních, pohodlných řešeních pro přípravu jídel. Ready to Cook sady představují ideální řešení pro moderního spotře
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
enigmaplus.cz
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
Když v roce 1929 nalezl německý teolog Deissmann v istanbulské knihovně starou mapu, nejspíše vůbec netušil, jak obrovský ohlas jeho nález vyvolá. Mapa totiž zobrazuje místa, která v době jejího vznik
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
historyplus.cz
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
Uprostřed noci buší komando Státní bezpečnosti na dveře vily. Po chvíli příslušníci vyvlečou ven rozespalého starého muže. Pacienti, kteří k němu zítra přijdou prosit o záchranu života, budou už na jeho pomoc čekat marně. K bylinkám má Jan Mikolášek (1889–1973) přirozený vztah už od malička. Jeho rodiče vlastní zahradnictví v Rokycanech, a tak není divu, že i on
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
epochanacestach.cz
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
Když se podíváme na lidové valašské stavby, možná nás napadne, jak jsou krásné a jaký vyvolávají přímo umělecký dojem. Pak nás možná nepřekvapí, že na počátku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm stáli dva výtvarníci. Bratři Alois a Bohumír Jaroňkovi v Rožnově založili Uměleckovýtvarné dílny, v nichž vyráběli předměty, využívající prvků lidových tradic jako malované truhličky, gobelíny
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
skutecnepribehy.cz
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
Byla to moje vina. Nehoda, při níž zemřel člověk! Teď se mi o něm bude zdát až do smrti? Chodí se mi snad v noci mstít? Když jsem po třech letech znovu uchopil volant, proběhlo mým tělem mrazení. Znejistil jsem. Po nepříjemné autonehodě, při které jsem přišel málem o nohu, jsem v sobě konečně našel odhodlání a nasedl do auta,
Industriální styl má své kouzlo
panidomu.cz
Industriální styl má své kouzlo
Tento trend bydlení je inspirován prostředím továrních hal a průmyslových prostor. Se svou střízlivostí a sklonem k minimalismu je protipólem romantických trendů bydlení. Možná to je ale přesně to, co se vám zalíbí. Zdálo by se, že zařídit si byt v industriálním trendu bude velmi lehké. Opak je pravdou, protože musíte přísně dodržet jednotný styl,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
epochalnisvet.cz
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
Kauzu drogově závislých žraloků řeší tým odborníků z Floridy. Americký stát totiž funguje jako důležitý uzel pro obchodníky s drogami, zejména kokainem, putujícím do USA z Jižní a Střední Ameriky. A protože ne vždycky probíhá cesta podle plánu, je občas pro pašeráky bezpečnější se nákladu prostě zbavit. Hodit ho do moře.   A spolu s
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
nasehvezdy.cz
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
Po dovolené o samotě velmi toužila herečka Tereza Kostková (47) ze seriálu Jedna rodina, která takhle cestovala celé mládí. Po narození syna už o samotě nikam nevyrazila a nepovedlo se jí to ani teď
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
21stoleti.cz
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
Už přes 16 000 pacientů se v České republice zapojilo do výzkumu nových léků a očkovacích látek. Takzvaná klinická hodnocení probíhají nejčastěji v oblasti onkologie, imunologie a infekčních onemocněn