Domů     Císařovna Sisi byla posedlá svým vzhledem. Její život ukončil vrah
Císařovna Sisi byla posedlá svým vzhledem. Její život ukončil vrah
15.11.2023

Rakouská císařovna Alžběta neboli Sisi byla pověstná svou krásou, v den svatby s císařem Františkem Josefem I. ovšem ztratila milovanou svobodu a nastal jí život plný těžkých chvil.

Bavorský vévoda Maxmilián a jeho manželka Ludovika na Štědrý den roku 1837 ve svém vídeňském rodinném paláci přivítali na světě dceru.

Pojmenovali ji Alžběta Amálie Evženie, ale doma děvčátko oslovovali něžně Sisi. Už při narození měla zoubek, o čemž se říkalo, že není právě dobrým znamením.

Zdraví miminka lze v podstatě považovat za štěstí, protože rodiče byli bratranec a sestřenice, kteří se museli vzít na základě předem domluveného svazku.

Sisi byla neobyčejně krásná a měla úžasné dětství. To však ke šťastnému a dlouhému životu nestačilo. FOTO: pxfuel
Sisi byla neobyčejně krásná a měla úžasné dětství. To však ke šťastnému a dlouhému životu nestačilo. FOTO: pxfuel

Sladké dětství

Sisi byla veselé dítě, které po otci zdědilo svobodomyslnou povahu. Maxmilián často vyrážel na túry, věnoval se výcviku koní a vyrážel do hostinců mezi poddané. Kromě toho miloval krásné ženy, z nichž mu nejedna porodila levobočka.

Ludovika to s ním zkrátka neměla zrovna snadné a manželství štěstím příliš neoplývalo.

I tak spolu kromě Sisi měli ještě Ludvíka, Viléma Karla, který zemřel krátce po narození, Helenu, Karla Theodora, Marii, Mathildu, Žofii a Maxe Emanuela.

I Sisi, stejně jako otec, milovala pěší turistiku a jízdu na koni, přičemž v obojím byla velice zdatná. Její dětství bylo šťastné, neomezené pravidly, a tak spíše připomínalo dětství venkovské než aristokratické.

Nejčastěji rodina pobývala v zámku Possenhofen, zasazeném v malebné přírodě okolí Starnberského jezera.

První setkání s císařem

Devatenáctiletá Alžbětina sestra Helena byla vybrána jako vhodná kandidátka na vdavky s o čtyři roky starším císařem Františkem Josefem I. I zde se historie opakovala, protože Ludovika a Františkova matka Žofie byly sestry, což znamená, že Helena i Sisi byly císařovy sestřenice.

Poprvé se s nimi ovšem setkal až v roce 1853 v Bad Ischlu, kde si měl Helenu prohlédnout. Jenže mladík mohl oči nechat na jiné, a to na doprovázející mladší sestře, patnáctileté Alžbětě. Už dva dny po setkání byly ohlášeny zásnuby.

Mladý muž jí nebyl lhostejný, jen si prý své guvernantce měla postěžovat, že by bylo lepší, kdyby nebyl císařem. Jistě si už v té době uvědomovala, že život po jeho boku bude plný povinností a velmi svázaný etiketou. Nicméně nejspíš tušila jen zlomek skutečnosti.

První střet s realitou přišel poměrně záhy, když za ní budoucí manžel přijel do Bavorska. Přivezl jí dary, ale také výtku, že jeho matku v dopise neoslovila dostatečně zdvořile. Nebylo to poslední pokárání, kterého se dočkala.

František Josef si měl původně brát Alžbětinu sestru, zakoukal se ale do Sisi. Snímek z rakouské filmové trilogie Sissi (1955). FOTO: pxfuel
František Josef si měl původně brát Alžbětinu sestru, zakoukal se ale do Sisi. Snímek z rakouské filmové trilogie Sissi (1955). FOTO: pxfuel

A byla svatba…

Svatba se konala dne 24. dubna roku 1854. František Josef I. na sobě měl maršálskou uniformu a Alžběta, z níž se sňatkem stávala rakouská císařovna a uherská, chorvatská i česká královna, šaty s dlouhou vlečkou.

Po dni plném ceremonií se očekávalo intimní naplnění manželství. Na soukromí novomanželů přitom nikdo ohled rozhodně nebral. Jen těžko si můžeme představit, jak moc se musela mladá dívka stydět a být nervózní.

Žofie, která měla přehled o všem, si do svého deníku zapsala, že po tři noci k ničemu nedošlo, až 27. dubna ráno přišel její syn, aby jí ohlásil, že byla „povinnost splněna“.

Ve zlaté kleci

Císařova matka měla vždy ve všem rozhodující slovo. František Josef jí přitom odporovat nedokázal, a tak kromě rozdílných povah, výchovy a prostředí, v němž vyrostli, propast mezi novomanželi prohlubovala také Alžbětina tchyně.

Ta byla navíc natolik zděšená z nedostatečné výchovy, kterou podle ní Alžběta vykazovala, že jí po svatbě zařídila několik učitelů.

Žofie nadále nešetřila kritikou a upozorňováním, co dělá snacha špatně. Sisi se sice snažila vzdorovat, ale místo toho, aby dosáhla změny, docházelo ke konfliktům.

Císař se tak ocital stále mezi mlýnskými kameny, ale uznával matčiny hodnoty a stával na její straně, i když se alespoň občas pokusil atmosféru trochu vylepšit.

Už dva týdny poté, co si s císařem řekli ano, Alžběta napsala báseň o tom, že vyměnila svobodu za žalář.

Žofie Frederika Bavorská, matka Františka Josefa I. Se svou snachou měla časté rozepře. FOTO: Joseph Karl Stieler/Creative Commons/Volné dílo
Žofie Frederika Bavorská, matka Františka Josefa I. Se svou snachou měla časté rozepře. FOTO: Joseph Karl Stieler/Creative Commons/Volné dílo

Ústrky od tchyně

Alžbětě bylo teprve sedmnáct let, když porodila prvního potomka, dceru, kterou její manžel pojmenoval Žofie. Bohužel miminko nebylo v pořádku a po dvou letech zemřelo.

Truchlící matku tchyně nesmyslně osočovala, že smrt dítěte je její vina, protože své tělo huntovala častou jízdou na koni a přílišným cvičením.

V roce 1856 se narodila Gisela a o dva roky později Rudolf. Žofie ale opět prosadila svou, a tak převzala veškeré záležitosti spojené s péčí a výchovou dětí. Sisi dokonce musela žádat o to, aby vlastní děti mohla navštěvovat!

Až u Marie Valerie, která přišla na svět v roce 1868, se vzbouřila.

Pověstná krása

Z Alžbětiných obrazů je patrné, že byla skutečně krásná, a dokazují to i dobové prameny. Měla jemné rysy a modré oči, obličej lemovaný záplavou hustých vlasů a štíhlou postavu. Její zájem o vlastní zevnějšek stále rostl, až nabyl nezdravých rozměrů.

Držela tvrdé diety i půsty, každý den cvičila, chodila na náročné túry, plavala, jezdila na koni a pravděpodobně se „propracovala“ až k mentální anorexii.

Při výšce 172 centimetrů její váha nepřekračovala 50 kilogramů, a to v době, kdy byly za ideál krásy považovány kypřejší tvary. S tím se pojila řada zdravotních potíží, které ještě umocňovala psychická nepohoda.

Nejen postava však byla středobodem císařovniny péče o sebe sama, dbala na pravidelné koupele, přičemž využívala různých prostředků.

Například pro zjemnění pokožky se koupala v mléce a olivovém oleji, přikládala si jahodové zábaly i obličejové masky z telecího masa.

Dodnes jsou známé zkrášlovací procedury, které Sisi pravidelně podstupovala. FOTO: pxfuel
Dodnes jsou známé zkrášlovací procedury, které Sisi pravidelně podstupovala. FOTO: pxfuel

Nesnesitelné stárnutí

Úprava vlasů zabrala dvě hodiny denně a na starost ji měla její dvorní kadeřnice Fanny. Když se Sisi v husté kštici začaly objevovat šediny, nechala je barvit výtažkem z ořechových slupek.

Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na šaty a šperky, které ji zdobily a za něž utrácela horentní sumy. Slabinou císařovny prý byly trochu křivé a zažloutlé zuby, o které sice dbala –⁠ pokud pomineme kouření – ale pro jejich nedokonalost je příliš neukazovala.

Jak těžké pro ni muselo být stárnutí… Zřejmě právě proto ji v pokročilém věku veřejnost v podstatě neviděla. Zakrývala tvář závojem, dokonce využívala služeb dvojnic. Nenechávala se malovat;

a pokud byl nový obraz nutný, pak měli malíři k dispozici pouze starší obrazy, podle nichž mohli pracovat. Odmítala fotografování, a tak několik jejích snímků vzniklo pouze tajně nebo z dálky.

Alžbětu trápila také řada zdravotních neduhů. I proto od konce srpna roku 1898 pobývala v lázních u Ženevského jezera.

Odpočívala však značně aktivně, protože byla až pověstná svými pěšími túrami, na nichž jí čtyřiatřicetiletá dvorní dáma, hraběnka Irma Sztárayová, která ji doprovázela, nemohla stačit.

Nemohla nic tušit

V pátek 9. září 1898 vyrazila do Ženevy, kde navštívila baronku Rothschildovou, aby s ní pohovořila a prohlédla si její skleníky s orchidejemi.

Následně se ubytovala v hotelu Beau–Rivage a ještě se krátce ve společnosti hraběnky Sztárayové prošla a vychutnala si zmrzlinu. Už v tu dobu dámy sledoval atentátník s připraveným, do špičky vybroušeným pilníkem.

V sobotu 10. září si s Irmou Sztárayovou, která Alžbětu doprovázela, trochu přispaly, i přesto že běžně císařovna vstávala kolem páté ranní. Hodinu před polednem vyrazily do centra Ženevy.

Sisi ještě stihla koupit dárky pro dceru a vnoučata v obchodě s hudebninami. Majitel obchodu, nadšený z významné návštěvy, poprosil o zápis do pamětní knihy. Nemohl tušit, že se Alžběta podepíše naposledy.

Později se měla vrátit do lázní pravidelnou lodní linkou po Ženevském jezeru. V hotelu po procházce ale nejspíš dámy zapomněly na čas, protože se náhle přiblížila chvíle, kdy měla loď odplout.

Poslaly proto lokaje, aby ji případně na chvíli pozdržel, a vyrazily na nábřeží.

Tragický konec

Do cíle jim zbývaly poslední metry, když se před nimi objevil neznámý muž. Zdánlivě se zapotácel a vrazil do císařovny.

Ucítila tupý náraz do hrudi, upadla a udeřila se do hlavy, ale větší bolest si zřejmě v tu chvíli ještě neuvědomovala, protože pokračovala na loď. Mezitím se útočník za jejími zády dal na útěk, nicméně byl brzy chycen a zatčen.

V doprovodu Irmy Sztárayové Alžběta došla na parník Génève, a až tam si začala stěžovat na bolest na hrudi a opanovaly ji mdloby. Loď mezitím vyplula, ale brzy se ke kapitánovi doneslo, že je na palubě zraněná císařovna, a tak rozkázal k okamžitému návratu.

Z lodi Alžbětu odnesli zpět do hotelového apartmá, které na svém výletě obývala. Byli povoláni lékaři a kněz, který umírající udělil poslední pomazání. Již nebyla šance na záchranu.

Srdce bylo zasaženo v místě, odkud krev pomalu vytékala do osrdečníku. Císařovna proto byla schopna ještě dojít na loď, ale nakonec zemřela na rozsáhlé vnitřní krvácení.

Foto: viz popisky
Související články
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Historie
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
Historie
Josef Mánes a Františka Šťovíčková: Idylku jim zhatila malířova sestra
Na svoji lásku Josef nemůže zapomenout. Sžírá ho svědomí, že se provinil, když se nedokázal vzepřít autoritativní Amálii. Navíc ho na sklonku života sužuje psychická choroba. Postavám na obrazech klidně namaluje vlčí drápy, jindy zase svými díly vytírá podlahu. „Mánesové, toť případ rodinného uměleckého kolektivu, jaký byl v 19. století již jevem zcela výjimečným!“  uvádí český […]
reklama
zajímavosti
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
Bylo dřív vejce, nebo slepice? A může pštros dýchat, když strčí hlavu do písku?
Přinášíme vám pelmel zajímavostí pro dnešní den! Proč nás svědí tělo? Svědění mohou způsobit různé kožní problémy, alergie, reakce na okolí nebo kořeněná jídla, nevyspání, psychické problémy, onemocnění ledvin, hormonální výkyvy, nedostatek vitamínů, kousnutí od komára a spousta dalšího. Příčin, které způsobují svědění pokožky, je mnoho. Někdy může svědění značit závažnější problémy, jindy naprosto banální. […]
reklama
záhady a tajemství
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Podivná smrt mocného Vojtěcha z Pernštejna: Otrávili ho jeho nepřátelé?
Vražedkyni pošle na smrt, ovšem jenom dva dny poté čeká smrt i jeho. Odchod Vojtěcha z Pernštejna proto dodnes budí spekulace, zda za ním nestojí přívrženci odsouzené Kateřiny z Komárova a Pičína. Jeden z nejmocnějších mužů českého království, dvorní hofmistr (zodpovídá za královské finance) a předseda komorního soudu Vojtěch z Pernštejna (1490–1534) pošle 23. ledna 1534 na smrt vražedkyni […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz