Domů     U koníčků rodí samci. Někdy jen 5, ale někdy až 1500 mláďat!
U koníčků rodí samci. Někdy jen 5, ale někdy až 1500 mláďat!
16.11.2023

Elegantně se vznášejí vedle sebe, a stejně, jako se my držíme za ruku s vyvoleným protějškem, zapletou ocásky. Tenhle páreček spolu vydrží celý život. Při až devítihodinovém pravidelném namlouvacím tanci se něžně čumáčkují přerostlými rypci.

Pozornému pozorovateli neunikne, že oba umí měnit barvu – a krásně spolu ladí!

Kdo je v tomhle páru koníčků mořských (Hippocampus guttulatus) samec a kdo samička? Jeden z nich je zhruba o dva centimetry větší – a je to samice. Skutečné překvapení pro člověka ale přijde až s koncem námluv.

Tření při romantickém plavání vedle sebe míří ke kladení vajíček. Samička se chopí své úlohy. 2milimetrová vajíčka nebude klást mezi korály nebo pod lístky mořských rostlin, ale do speciálního břišního vaku samečka, kde si ještě 3 až 5 týdnů pobudou.

Koníčci jsou dospělí ve chvíli, kdy měří alespoň 10 centimetrů. Povyrůst ale mohou ještě o dalších 8. Aby se mohl zhostit s plnou vervou své otcovsky-mateřské role, má sameček vpředu velký břišní vak, co kterého se poté vejde plůdek.

A jak často tihle mořští tátové chovají? Za jediné léto i 4krát. Počet mladých se velmi liší, záleží i na druhu koníka, ale v průměru to bývá mezi 300 až 700 mladými. Tím jeho úkol končí.

Ratolesti vyrazí do okolí a rovnou svým roztodivným rypcem nasávají živiny z okolí.

Musí neustále jíst. Nemá totiž žaludek – potrava skrz něj v podstatě protéká. Foto: Pixabay
Musí neustále jíst. Nemá totiž žaludek – potrava skrz něj v podstatě protéká. Foto: Pixabay

Koníčkovské running sushi

Co se dnes maličkým koníkům servíruje? Jako obvykle směs drobných korýšů a planktonu. Koníci jsou sice druhem mořských ryb, ale už na první pohled je jasné, že řada věcí u nich bude fungovat trochu jinak. Jídlo nikdy nekoušou. Nemají totiž zuby.

To by ještě nebylo tak podivné jako to, že jim chybí také žaludek! Zvláštní cesta evolucí je tak dovede k životní náplni, ve které pro neustálé jídlo není čas na nic jiného.

Potrava totiž prosviští trávicím traktem tak rychle, že by koníci bez neustálého přísunu živin nerostli a pomřeli. Jediný koníček tak za den spolyká na 3000 primitivních korýšů jménem žábronožky (Anostraca).

Pokud byste si chtěli představit život koníka v lidském světě, bylo by to jako sednout si na nočník k running sushi a celý den do sebe ládovat jeden kousek za druhým.

Vody rozvíří bleskový žralok

Koníček se zakymácí. Stejně jako ostatní jeho příbuzní tráví dny přichycen ocasem k rostlinám a rypcem filtruje z vody potravu. Poklidné ráno v Atlantiku ale naruší něco pekelně rychlého.

Kolem se právě prohnal rychlostí 70 kilometrů v hodině žralok mako (Isurus oxyrinchus) z čeledi lamnovitých. Pro koníčka jde o rychlost, která je zcela mimo jeho chápání.

A tak, zatímco mako se honosí titulem nejrychlejšího ze žraloků, koníček se může pravděpodobně pochlubit titulem nejpomalejšího zvířete vůbec. Nejraději se nepohybuje vůbec, ale když už, tak průměrnou rychlostí 0,0015 kilometru za hodinu.

Závodit by nemohl. Průměrná rychlost mořského koníčka je pouhých 0,0015 kilometru za hodinu. Foto: Pixabay
Závodit by nemohl. Průměrná rychlost mořského koníčka je pouhých 0,0015 kilometru za hodinu. Foto: Pixabay

Dokonalé mimikry

Na první pohled nepoznáte vůbec nic. V hloubce 10 metrů je nádherný bílo-vínový korál. Až z úplné blízkosti jde poznat, že se mezi ním ukrývá nachlup stejný a dokonale maskovaný koníček droboučký (Hippocampus denise). Koníčci jsou mistři mimiker.

Totéž zvládá hravě třeba i koníček bradavičnatý (Hippocampus bargibanti). Musí totiž nějak vyvážit svou rychlostní indispozici. Dokážou měnit barvy a časem se přizpůsobit okolí tak dokonale, že si je lehce spletete s korálem nebo nějakou rostlinou.

Ostatně, mezi čeledí jehlovitých (Syngnathidae), pod kterou spadají, nejde o nic výjimečného.

Po stopách jehlovitých

Jehlovití sdružují na 300 druhů koníčků, volnoostných mořských ryb, jehel a nádherných řasovníků. Jde o monogamní tvory, u kterých se donášení mladých otcem počítá za standard.

V tatínkově vaku dostává omladina dostatek živin a tvoří se jim skvělá imunita na patogeny. Ostatně, na specifický vývoj měla čeleď času až dost, existuje už od dob oligocénu, tedy přinejmenším 50 000 000 let.

Pamatuje tak třeba začátky vzniku dnešního Středozemního moře a pokles hladiny moří kvůli ochlazení klimatu.

Nové místo, nové výrůstky

Koníčků je nejméně 47 druhů. Když už se rozhodnou svým pozvolným tempem změnit působiště, hlídají si okolí dvojící malých očiček, která se umí pohybovat do stran nezávisle na sobě. Koníček tak zmapuje mnohem větší území.

Kmitá vzpřímený hřbetní ploutví a jeho tělíčko pokryté až 50 kostěnými destičkami se pomalu hýbe vpřed. Za vteřinu udělá 35 pohybů. Kormidluje také maličkými ploutvemi na stranách hlavy. Až si vybere nové místo, bude muset změnit mimikry.

Časem mu dokonce narostou nitkovité brvy, takzvané ciry, které mu pomohou splynout s okolím.

Foto: Pixabay
Související články
Zajímavosti
Jak vznikla jména technických značek? Hořící kniha a modrý zub!
Který telefon připomíná ovoce? Jak to vyřešit, když je vaše vysněné jméno už zabrané? A proč se někdy hodí hledat inspiraci v dávné historii? Poznejte s námi další zajímavé příběhy vzniku značek, které zná dnes celý svět. Nepřátelé spojte se! Značka: BLUETOOTH Vznik: 1997 Jak připojíme sluchátka k mobilu, klávesnici k počítači nebo telefon k […]
Zajímavosti
Guarana: Zdroj energie z amazonské džungle
Indiáni z Amazonie odedávna používali tuto štíhlou liánu k povzbuzení, léčbě bolestí nebo křečí. Semena obsahující vysoké množství kofeinu i další látky se dnes užívají hlavně jako přísada do energetických nápojů a doplňků stravy. Reklamy slibují mnohé zajímavé účinky, ale v čem skutečně může guarana pomoci? Pokud byste se vydali pro rostlinu paulinii nápojnou neboli […]
Zajímavosti
10 věcí, které jste nevěděli o královně Alžbětě II.
Vždy v dokonale sladěném pastelovém kostýmku, s nezbytnou kabelkou a sršící grácií. Fascinující ženu s celým jménem Elizabeth Alexandra Mary Windsor známe zkrátka jako královnu Alžbětu II. Kdy potkala osudovou lásku, co dělala, když jí nudil oficiální rozhovor, i jakou poťouchlost jí udělal vnuk Harry? I když bylo královně 96 let, zdálo se, že oplývá aurou […]
Zajímavosti
SOPKY: Věděli jste, že…
Na světě je více než 1500 aktivních sopek. že sopky v České republice jsou staré až 65 milionů let, a že souostroví Havaj tvoří 5 sopek? A jaké další zajímavosti o sopkách tu pro vás máme? – magma je tekutá hmota s teplotou od 600 do 1200 ° C, která se pohybuje v oblasti zemského […]
reklama
zajímavosti
Extrasmysly, které nám příroda nedala
Fakt, že stojíme na vrcholu pomyslného žebříčku evoluce, ještě neznamená, že nám příroda dala vždy to nejlepší, co vytvořila. O řadě smyslových schopností, kterými obdařila vývojově jednodušší tvory, se nám může jenom zdát. Nedokážeme toho hodně. Nevidíme polarizované světlo a nemáme senzory pro infračervené záření, ačkoliv jsou pro řadu druhů hmyzu nebo hadů běžné. A […]
Slavní fandové: Hitler miluje mayovky, Hitchcock erotiku
Elvis Presley je velkým fandou britské skupiny. Jejich nahrávky zná zpaměti a často z nich cituje. Ne, nejsou to Beatles. Jsou to Monty Python. Legendy britského humoru. Jsou sice slavní a mají spoustu fandů a obdivovatelů, ale i oni sami jsou často fandy a nadšenými obdivovateli. A do některých byste to, čemu fandí, rozhodně neřekli. Elvis, […]
Blesk v číslech: Na planetě udeří stokrát za vteřinu!
Co je typické pro měsíc srpen? Hodně slunce, teplo, ale také bouřky a blesky! Obdivujete v takovou chvíli úžasnou sílu přírody, nebo raději zalezete pod peřinu? Máme pro vás ty nejzajímavější údaje o magickém jevu, ze kterého jde strach! 50 milionů voltů Bouřlivé napětí Bouřka se ohlásí hrozivým bouřkovým mrakem, ve kterém jsou kladně a […]
Bhola: Tragický rekordman má na svědomí až půl milionu obětí
Celé vesnice se hroutí jako malé papírové modely, zmítající se lidská těla žene proud vody a bahna do dálky. Vlny bičují pobřeží a vítr unáší vše, co nemá pevné základy. Z mapy můžeme škrtat jednu malou aglomeraci za druhou, počty obětí jak na lidských, tak zvířecích, se nikdy nepodaří spolehlivě spočítat. Jisté ale je, že […]
lifestyle
Ischemická porucha srdeční: Srdce stůně, ale bolet to vždy nemusí
Běžným příznakem ischemické choroby srdeční (ICHS) je angina pectoris. Postižený pociťuje pálení, řezání a tlak za hrudní kostí. Při úplném ucpání koronární tepny dojde asi po 20 minutách k odumření srdečního svalu v daném místě. Při poškození více než 40 % srdeční tkáně nemůže srdce dále pracovat. Rozvine se život ohrožující infarkt myokardu a může […]
Doba pařanská: Jak to všechno začalo? Katodovou trubicí…
Tradičně se hrávala se sirkami, ale použít můžete v podstatě cokoliv. Principem hry nim, která pochází pravděpodobně z Číny, je odebírání 1 až 3 věcí ze 3 hromádek o počtu 3+4+5. Kdo bere poslední, vyhraje. A bude to právě hra nim, která se stane jakýmsi pradědečkem dnešního „gamingu“. Americký matematik Raymond Moos Redheffer (1921–2005) postaví […]
Videohry po česku: Pamatujete si ještě 8bity?
„Proboha, třída plná kávovarů,“ povzdechne si útrpně partička sedmáků, když po prázdninách nakouknou do nové počítačové učebny. Škola hrdě pořídila nechvalně proslulé počítače IQ 151. Monitor? Není třeba. Hrdě je napojí k černobílým televizím Tesla.   A CDéčka nebo flasky? Ty mají ještě pěkných pár let čas. Zatím stačí magnetofon. Šla by i mechanika na […]
Vynález století? Instantní nudle!
Kalkulačka? Selfie tyč? Výčet vynálezů 20. století ze Země vycházejícího slunce by nemusel brát konce. Sami Japonci ale mají o tom nejdůležitějším z nich jasno: V průzkumech za něj označí jednoznačně instantní nudle. Není se co divit, vždyť se jich na celém světě prodá na 98 miliard porcí ročně!   Jeho jméno je Go Pek-Hok, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz