Domů     8 x archeologické záhady Česka: Rozluštíme tajemství starobylých nálezů?
8 x archeologické záhady Česka: Rozluštíme tajemství starobylých nálezů?

Přímo v centru města Plzně se prý kdysi odehrává podivuhodný příběh. Jeho hrdinou má být pohanský kníže Hýkal, který nejspíš dává této oblasti i její jméno – Hýkalka.

Plzeň: Bronzový štít z Jíkalky

Jíkalka, či Hýkalka?

To je však později zřejmě zkomoleno na čtvrť Jíkalku. Šlechtic je zde údajně po své smrti pohřben v plné zbroji. A právě odsud možná pochází i starověký bronzový štít nalezený v roce 1896. Kdo však byl onen kníže Hýkal a odkud přišel?

Z Řecka! Tedy možná…

„Unikátní bronzový štít z 1. tisíciletí před naším letopočtem patřil osobě vysoce postavené, snad knížeti,“ prozrazuje český spisovatel a malíř Vladimír Havlic (1944–2004). Podle jedné z hypotéz pochází štít dokonce z Řecka.

Kde by se ale vzal řecký štít v Čechách, a to dokonce ještě v dobách tak vzdálených? A co onen pohanský mýtus? Je snad převzatou událostí původně řeckého příběhu?

Pochází od Féničanů?

Podle někdejšího plzeňského historika B. F. Horáka by mohl štít z Jíkalky příslušet ke kulturnímu okruhu Fénicie (dnešní Libanon – pozn. red.).

A není vyloučeno, že existují i další možné výklady, které by původ bronzového artefaktu situovaly do jiné části světa. Je štít z Jíkalky, dnes uložený v Národním muzeu v Praze, pohanského, řeckého, fénického, či úplně jiného původu?

Trojhrob z Dolních Věstonic. Foto: Alissa Mittnik, Chuan-Chao Wang, Jiří Svoboda, Johannes Krause-CC BY 4.0
Trojhrob z Dolních Věstonic. Foto: Alissa Mittnik, Chuan-Chao Wang, Jiří Svoboda, Johannes Krause-CC BY 4.0

Břeclavsko: Trojhrob z Dolních Věstonic

Mrtví, přívěsky a kalendář

Tajemný hrob tří postav, které se navzájem prolínají, objevují archeologové v srpnu roku 1986 v Dolních Věstonicích nedaleko Mikulova.

Kromě kosterních pozůstatků místo ukrývá i přívěsky ze zvířecích kostí a podivuhodný předmět z jílovce, upravený pravidelnými vrypy. Mnozí badatelé považují tento artefakt za pravěký lunární kalendář. Ještě zajímavější je však nevšední poloha zemřelých. Z jakého důvodu byli navzájem propleteni?

Odkaz koloběhu života?

Čeští spisovatelé Jiří A. Svoboda (*1953) a Pavel Dvorský (*1946) poukazují na pozoruhodnou věc. „Všechny tři lebky a pánev prostředního jedince pokrývalo červené barvivo.

Jako by ruce levého muže zasypávaly životadárný klín ženy červeným barvivem. Jako by ve chvílích pohřbu pozůstalí zdůraznili nikoli smrt, ale věčně se obnovující život.“

Rodička a dva felčaři?

Podle profesora archeologie Vladimíra Podborského (*1932) by také mohlo jít o hrob dvou mužů – lékařů a ženy rodičky.

V takovém případě by prý uvažovaný lunární kalendář (znázorňující jeden synodický měsíc, tedy dobu mezi stejnými fázemi měsíce; 29 dní, 12 hodin a 44 minut) ve skutečnosti sloužil jako lékařská pomůcka odměřující dobu těhotenství.

I toto vysvětlení však skrývá otázku: Proč by felčaři leželi spolu s mrtvou pacientkou pohromadě?

Podmokly, okres Rokycany. Pomníček severně od vesnice na místě nálezu keltského pokladu zlatých mincí. Foto: CC-Miaow Miaow-Public Domain
Podmokly, okres Rokycany. Pomníček severně od vesnice na místě nálezu keltského pokladu zlatých mincí. Foto: CC-Miaow Miaow-Public Domain

Rokycansko: Mystérium zlatého pokladu z Podmokel

Zlato jako mosazné knoflíky

Píše se rok 1771, když rolník Jan Koch z Podmokel narazí na zlatý poklad v kovovém vědru. V tu chvíli to však ještě neví. Považuje totiž zlaté peníze za mosazné knoflíky. Vezme si jich jen tolik, co se mu vejde do dlaně.

Zpráva o nálezu vzácných „knoflíků“ se brzy rozkřikne, a tak se obsah vědra začne tenčit. Nikdo však zatím netuší, jakou cenu ve skutečnosti poklad má!

Pochází mince od Arabů?

Mince putují českými zeměmi a časem jich zůstává jen minimální množství. I to však stačí na jejich pozdější důkladné prozkoumání. Někteří badatelé mají za to, že pochází z arabských zemí. Jak by se ovšem zlato dostalo až do západních Čech?

„Jednoduše díky templářům, kteří jej ukořistili na křížových výpravách do Svaté země (Izraele),“ nabízí možné řešení český badatel Aleš Česal (*1976).

Byl to Krokův poklad?

Existují však i jiné hypotézy. Jedna z nich poukazuje na možný germánský původ zlaťáků, který by měly dokazovat runy, jež se na některých mincích objevují. Stejně tak by ovšem mohl nález příslušet Keltům, kteří zanechali v české zemi mnohé poklady.

A konečně, mince by také mohly patřit knížeti Krokovi, jehož jméno někteří středověcí badatelé vyčetli ze znaků na penězích.

Kamenná hlava keltského heroa ze svatyně v Mšeckých Žehrovicích u Slaného (kopie v Historické budově Národního muzea, originál je v Ústředním Depozitáři NM v Terezíně). Foto: CeStu-CC BY 3.0
Kamenná hlava keltského heroa ze svatyně v Mšeckých Žehrovicích u Slaného (kopie v Historické budově Národního muzea, originál je v Ústředním Depozitáři NM v Terezíně). Foto: CeStu-CC BY 3.0

Mšecké Žehrovice: Tajemství keltské opukové hlavy

Střepy z prastaré svatyně

Mystická hlava keltského hrdiny patří údajně mezi největší archeologické objevy na českém území.

Její nález hlásí dělníci z pískovny u Mšeckých Žehrovic na Rakovnicku v roce 1943. Období vzniku původně rozbitého opukového díla určují odborníci na 2. století před naším letopočtem. Poblíž hlavy se také nachází keltská svatyně. Patří unikátní hlava původně právě do tohoto obřadního místa?

Nalezli jsme sochu boha?

Střepy z hlavy se nachází v jámě s dalšími fragmenty. Sem je však zřejmě pohodil kdosi neznalý až v pozdější době. Hlava totiž zobrazuje majestátného muže, který mohl být dokonce keltským bohem!

„Má všechny znaky vyspělého umění, zobrazování hlav božstev Keltů:

zvláštní tvar, účes, vousy, obočí, ušní boltce tvaru jablíček a rýhami ohraničené zřítelnice,“ vyjmenovává božské rysy opukového unikátu český badatel Zdeněk Ministr (1926–2004).

Ukrývá odpověď slunovrat?

Obrácení pozornosti na keltskou svatyni se tak ukazuje jako logický krok. V tomto prostoru mohla být hlava, nebo možná i celá postava, kdysi posvátně uctívána. A nejen to. Podle Ministra zde můžeme najít jasnou orientaci stavby na slunovrat.

Mohou spolu všechny tyto informace souviset? Mohla socha ztvárňovat keltského boha, který ze svatyně vyhlížel přicházející slunovrat? A pokud hlava kdysi byla součástí celé postavy, co se stalo se zbytkem?

Neolitická moravská malovaná keramika z lokality Znojmo-Novosady. Foto: CC-Jaroslav Palliardi-Public Domain
Neolitická moravská malovaná keramika z lokality Znojmo-Novosady. Foto: CC-Jaroslav Palliardi-Public Domain

Znojemsko: Fragmenty z významného rondelu

Pohřbeno v hlíně a prachu

Rondely. Posvátné kruhové stavby, které jsou typické pro oblast střední Evropy, zůstávají pro mnohé záhadou. Dlouhá staletí spočívají ukryté pod nánosy hlíny a prachu. Zásluhou českých a německých archeologů se teprve ve 20. století dostávají na výsluní.

Jedním z nejzajímavějších rondelů je pak těšeticko-kyjovická svatyně na Znojemsku. Co ve svém nitru ukrývá?

Proč zničili sošky žen?

Svatyně se skládá se ze dvou vnitřních palisád a vnějšího palisádového plotu, který uzavírá plochu o průměru více než 100 metrů. Do stavby vedou čtyři vstupy, které odpovídají čtyřem světovým stranám.

Uvnitř stavby je nalezeno na 300 fragmentů lidských, přesněji řečeno ženských plastik, které byly podle všeho rituálně zničené!

Matriarchát versus patriarchát

Sošky ženského původu snad mohly sloužit jako zástupné oběti božské náklonnosti. Ale jejich pravý význam mohl být také docela jiný.

„Osobně bych řekl, že zničené ženské sošky jsou důkazem procesů provázejících konec matriarchátu a předznamenáním patriarchátu, typického pro přicházející eneolit (4./3. tisíciletí př. n. l.),“ uvažuje badatel Aleš Česal.

Měli zohavené figurky předznamenávat společenskou změnu, či snad ovlivnit vůli božstev?

Makotřasy - prostor eneolitického kultovního místa kultury nálevkovitých pohárů. Foto: MartinVeselka-CC BY-SA 4.0
Makotřasy – prostor eneolitického kultovního místa kultury nálevkovitých pohárů. Foto: MartinVeselka-CC BY-SA 4.0

Kladensko: Makotřaské rituální obětiště

Čtverec temné energie

Na katastrálním území obce Makotřasy se nachází bývalý rituální výkop čtvercového tvaru. Při jeho zkoumání se archeologům daří zajistit spoustu cenných důkazů nevšední historie místa. Sama pravěká osada spadá zhruba do období eneolitu (4./3. tisíciletí př. n.

l.) a posvátné místo zdobí kromě zvláštních artefaktů také neobjasněné kultovní záhady.

Dílo hvězdopravců?

Jsou zde totiž patrné stopy astrologů. „Čtverec je orientován tak, že tu lze najít směry označující nejsevernější východ Měsíce, východ Slunce při letním slunovratu a střední příčka měří 365 megalitických yardů (1 megalitický yard = 82,93).

Můžeme tedy pozorovat jistou kalendářní souvislost,“ míní český záhadolog Pavel Kozák (*1943). Proč ovšem v místě nad čtvercem panuje negativní energie, kterou zde mají cítit senzibilové?

Krev, krev a zase krev

Astrologická svatyně u Makotřas je místem, kde mohlo pravděpodobně docházet k rituálním vraždám a mučení! Při odkrývání nálezu jsou totiž odhaleny zbytky zvířecích i lidských obětí, které zemřely násilnou smrtí.

A vypadá to, že jejich nešťastné duše možná na místě uvízly. Může být temná atmosféra tohoto místa na vině četných dopravních nehod na rychlostní silnici (R7), která svatyni křižuje?

Kromě zlámaných kostí a rozpůlených lebek byly v Býčí skále k nalezení i stopy po uměleckém kovářství. Foto: Jiří Baisa-CC BY-SA 4.0
Kromě zlámaných kostí a rozpůlených lebek byly v Býčí skále k nalezení i stopy po uměleckém kovářství. Foto: Jiří Baisa-CC BY-SA 4.0

Moravský kras: Masakr v Býčí skále

Nic pro strašpytle

Tajemná jeskyně se skrývá ve skalním masivu nedaleko městečka Adamov. Již dlouhá léta sem proudí skupinky odvážlivců, kteří se nebojí konfrontace s místní negativní energií. Proč se koncentruje zrovna v tomto malebném moravském koutě?

Býčí skála je totiž opředena nepřeberným množstvím legend a děsivých příběhů. Prakticky všechny se shodují v tom, že místo pamatuje krvavá jatka a nelidské rituály!

Horor skrytý pod obilím

Stopy brutálního násilí odhaluje již v 19. století krasový badatel Jindřich Wankel (1821–1897). A že je to morbidní podívaná! Torza lidských těl se tu válí jedno přes druhé.

Odťaté údy jsou položeny na obřadním stolci a kusy zvířecích mršin jsou rozmetány po celém prostoru jeskyně. Nakonec je zřejmě celá krvavá lázeň zasypána ohořelým obilím. Odporná spoušť přitom pochází již z doby halštatské (7.–5. stol. př. n. l.).

Původně kovářská dílna?

Jeskyně však mohla ve své době sloužit také jako kovářská dílna. Kromě zlámaných kostí a rozpůlených lebek se totiž na místě hrůzy našly také stopy po uměleckém kovářství. Tušil kovář, který v jeskyni pracoval, jaké temné rituály se tu děly?

Ozdoby z rukou šikovných řemeslníků silně kontrastují s hrůzou, jejíž známky se rozprostírají všude kolem. Co všechno pamatuje podivuhodná jeskyně v Býčí skále?

Výjev Ježíše Krista zdobícího helmu knížete Václava vzbuzuje četné dohady. Foto: CC-prof. Zdeněk Váňa, předmluva Prof. Jerzy Gąssowski - Svět starých Slovanů, 1985, Artia, PA Interpress-Public Domain
Výjev Ježíše Krista zdobícího helmu knížete Václava vzbuzuje četné dohady. Foto: CC-prof. Zdeněk Váňa, předmluva Prof. Jerzy Gąssowski – Svět starých Slovanů, 1985, Artia, PA Interpress-Public Domain

Praha: Zbroj svatého Václava

Tajemství pokladu ze sv. Víta

Svatováclavská zbroj je součástí pokladu uloženého v katedrále svatého Víta. Skládá se z přilby, kroužkového brnění, pláště a meče knížete Václava (†935).

Mnoho lidí obdivuje krásu historických artefaktů, avšak netuší, že zbroj obestírají letitá tajemství. Panují totiž dohady a spory ohledně stáří, provedení i původu jednotlivých částí!

Ódin, nebo Ježíš?

Stáří helmice nelze přesně určit, protože jednotlivé použité materiály časově nekolidují. Také výjev Ježíše Krista zdobící helmu vzbuzuje četné dohady.

Není totiž vyloučeno, že ve skutečnosti nejde o křesťanského Spasitele, ale o germánského boha Odina! Některé badatele k tomuto závěru vede mimo jiné provedení kříže, který nese postavu nikoliv přibitou na kříž, ale přivázanou. Právě Ódin měl přitom podle legendy zemřít přivázaný k obětnímu stromu!

Meč nebyl Václavův?

Velkou záhadou je také meč svatého Václava. Proč? Slavnému knížeti totiž pravděpodobně vůbec nepatřil!

„Jde o typickou gotickou zbraň, a podle všeho jej nechal vyrobit až Karel IV. (1316–1378) jakou součást korunovačního inventáře,“ tvrdí badatel Aleš Česal a dodává, že ani toto určení ale není stoprocentní.

Na meči je totiž použita odrůda křišťálu, tzv. záhněda, která se přestává používat už v 12. století. Kdy tedy vlastně meč vznikl?

Foto: Viz popisky
Související články
Záhady a tajemství
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Záhady a tajemství
Hrad Bítov, místo paranormálních jevů
Umístění stavby impozantního středověkého hradu Bítov nebylo velice pravděpodobně vůbec náhodné. Pod tímto malebným šlechtickým sídlem se prý totiž křižují dvě silné linie zemské energetické mřížky… Brána do jiné dimenze? Zdejší energie zde pak údajně způsobuje skutečně zvláštní úkazy… Jeden z nejsilnějších proudů místní energie se v minulosti měl snad nacházet ještě kdesi mimo vlastní […]
Záhady a tajemství
Michail Jefremov: Neřízená střela na čtyřech kolech
Když v roce 2007 získává prestižní cenu Zlatý lev na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách ruský film režiséra Nikity Michalkova Dvanáct, je to mimo jiné i zásluhou výkonu jednoho z jeho aktérů, herce a zasloužilého umělce Michaila Jefremova (*1963). Ten má ovšem kromě toho na svém kontě desítky dalších filmů a televizních seriálů a patří […]
Záhady a tajemství
Mandragora: Skutečně odkrývá poklady a navrací mládí?
Mandragora neboli v českém jazyce pokřín obecný je bylina známá již od nejstarších dob. Této jedovaté rostlině se daří zejména ve středomořské oblasti, není tedy divu, že ji znali už ve starověkém Egyptě či Palestině. Byla velmi pravděpodobně známa jako opojný prostředek i lék. Dobře o ní věděl například středověký perský filozof a lékař Avicenna […]
reklama
svět zločinu
Natascha Kampuschová: Příběh unesené dívky
Psychopat Wolfgang Priklopil ji unesl, když jí bylo pouhých deset let. Roky ji držel v temné kobce, bil ji a znásilňoval. Nataschu se mu přesto úplně zlomit nepodařilo a ona od něj po osmi a půl letech utekla. Co prožívala v domě svého únosce?  Je krátce po sedmé hodině ráno 2. března 1998 a desetiletá Natascha Kampuschová […]
Vrah Ladislav Hojer: Monstrum si oblíbilo slavného kriminalistu
Mnozí policisté jen mrkají překvapením, když ze sebe maniak sype obhroublé vtípky a výrazy typu: „Ubral jsem jí kyslík!“ Rád přihodí i své motto, které zní: „Když se ocas postaví, mozek se mi zastaví.“ Přitom na první pohled ten chlap vypadá, že neumí do pěti počítat. Se ženami mu to moc nejde. Kámen úrazu pro […]
Václav Mrázek: Postrach ze severních Čech se ukájel střelbou z pistole
Rozhodně se nenarodí se stříbrnou lžičkou v puse. Někdo by řekl, že když se sudičky sešly 22. října 1925 u kolébky Václava Mrázka, předurčily mu naprosto opačný start do života. Navzdory rozšířené představě o blahobytu první republiky, Mrázkova rodina živoří v chudobě. Hoch má celkem 11 sourozenců. Uživit tolik krků není snadné za žádných okolností. V […]
Oplétačky se zákonem těch nejslavnějších herců světa
Na stříbrném plátně či na obrazovce je obdivujeme i ve chvílích, kdy jim scénář předepíše dělat potíže, nechat se zatknout, nebo dokonce odsoudit. Jenže některé z filmových hvězd tohle zažívají na vlastní kůži i v civilním životě.   Ani největší sláva, vydělané miliony či hvězdy na chodníku slávy nejsou zárukou spořádaného života. Občas možná strážci […]
reklama
svět zločinu
Pekelný démon Klaus Kinski: Sexuální predátor na výsluní slávy
„Byl to tyran. Sotva si vzpomínám, že bychom někdy seděli společně u stolu,“ říká o svém otci herečka Nastasja Kinská s dodatkem, že kdyby byl naživu, nejraději by ho viděla za mřížemi. Její starší sestra je ale ještě odvážnější: Přizná, že byla obětí  jeho chtíče.   Slavní herci, režiséři, baviči září před nebo za kamerou. […]
Čínský Fritzl měl tajnou podzemní mučírnu
Čínský úředník Li Hao vede vcelku poklidný rodinný život s manželkou a osmiměsíčním synem. K zásadnímu obratu dochází ve chvíli, kdy na policejní stanici přijde k smrti vystrašená mladá žena, která tvrdí, že byla dlouhé měsíce vězněna a znásilňována v důmyslné podzemní kobce. Policie odtud nakonec zachraňuje další tři její spoluvězeňkyně. Zbývající dvě ženy jsou nalezeny mrtvé. „Lásko, začnu […]
Unesené dívky: Může si pro nás přijít!
Na svobodě je maniak, který ve svém provizorním vězení držel hned dvě dívky, které opakovaně znásilňoval. Jenom díky tomu, že obě mohou občas na procházku, se jim podaří zanechat vzkaz, vedoucí k jejich osvobození.   Teď se ale bojí, aby si pro ně jejich někdejší věznitel nepřišel a něco jim neprovedl.   Jekatěrina a Jelena: […]
Slavný moderátor Wallace Souza: Vraždy v zájmu sledovanosti
Každý týden usedají před obrazovku statisíce brazilských diváků, aby sledovaly nejoblíbenější pořad o kriminalitě. Jmenuje se Canal livre a vysílá se už dvacet let. A jeho moderátor, ten ví o zločinu snad všechno. Možná až moc…   Není divu, že moderátor Wallace Souza (1958-2010) je v kriminalistice tak kovaný. Vždyť býval policistou, a kdyby nebyl […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Špenátové muffiny
tisicereceptu.cz
Špenátové muffiny
Že muffiny musí být jen sladké? Omyl! Báječné slané muffiny bez mouky poslouží jako teplá snídaně či pohoštění. Chutnají i studené. Potřebujete 20 g listového špenátu 100 g šunky nebo slaniny
Vyberte si jarní vůni
nejsemsama.cz
Vyberte si jarní vůni
Jestli hledáte nový parfém na jaro a nedokážete se rozhodnout, zkuste si vybrat podle jeho složení. Vyberte si takový, jenž obsahuje ingredienci, která vám nejvíc voní. Pro letošní jaro budou v kurzu složky, o nichž píšeme níže – určitě některou z nich najdete i v tom svém. Stačí si pročíst složení vybraného parfému. Citrusy Svěží vůně citrusů nabudí smysly. A když se pomeranče,
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
iluxus.cz
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
Evropský trh s potravinami prochází transformací díky rostoucí poptávce po vysoce kvalitních, pohodlných řešeních pro přípravu jídel. Ready to Cook sady představují ideální řešení pro moderního spotře
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
enigmaplus.cz
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
Když v roce 1929 nalezl německý teolog Deissmann v istanbulské knihovně starou mapu, nejspíše vůbec netušil, jak obrovský ohlas jeho nález vyvolá. Mapa totiž zobrazuje místa, která v době jejího vznik
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
historyplus.cz
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
Uprostřed noci buší komando Státní bezpečnosti na dveře vily. Po chvíli příslušníci vyvlečou ven rozespalého starého muže. Pacienti, kteří k němu zítra přijdou prosit o záchranu života, budou už na jeho pomoc čekat marně. K bylinkám má Jan Mikolášek (1889–1973) přirozený vztah už od malička. Jeho rodiče vlastní zahradnictví v Rokycanech, a tak není divu, že i on
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
epochanacestach.cz
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
Když se podíváme na lidové valašské stavby, možná nás napadne, jak jsou krásné a jaký vyvolávají přímo umělecký dojem. Pak nás možná nepřekvapí, že na počátku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm stáli dva výtvarníci. Bratři Alois a Bohumír Jaroňkovi v Rožnově založili Uměleckovýtvarné dílny, v nichž vyráběli předměty, využívající prvků lidových tradic jako malované truhličky, gobelíny
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
skutecnepribehy.cz
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
Byla to moje vina. Nehoda, při níž zemřel člověk! Teď se mi o něm bude zdát až do smrti? Chodí se mi snad v noci mstít? Když jsem po třech letech znovu uchopil volant, proběhlo mým tělem mrazení. Znejistil jsem. Po nepříjemné autonehodě, při které jsem přišel málem o nohu, jsem v sobě konečně našel odhodlání a nasedl do auta,
Industriální styl má své kouzlo
panidomu.cz
Industriální styl má své kouzlo
Tento trend bydlení je inspirován prostředím továrních hal a průmyslových prostor. Se svou střízlivostí a sklonem k minimalismu je protipólem romantických trendů bydlení. Možná to je ale přesně to, co se vám zalíbí. Zdálo by se, že zařídit si byt v industriálním trendu bude velmi lehké. Opak je pravdou, protože musíte přísně dodržet jednotný styl,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
epochalnisvet.cz
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
Kauzu drogově závislých žraloků řeší tým odborníků z Floridy. Americký stát totiž funguje jako důležitý uzel pro obchodníky s drogami, zejména kokainem, putujícím do USA z Jižní a Střední Ameriky. A protože ne vždycky probíhá cesta podle plánu, je občas pro pašeráky bezpečnější se nákladu prostě zbavit. Hodit ho do moře.   A spolu s
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
nasehvezdy.cz
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
Po dovolené o samotě velmi toužila herečka Tereza Kostková (47) ze seriálu Jedna rodina, která takhle cestovala celé mládí. Po narození syna už o samotě nikam nevyrazila a nepovedlo se jí to ani teď
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
21stoleti.cz
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
Už přes 16 000 pacientů se v České republice zapojilo do výzkumu nových léků a očkovacích látek. Takzvaná klinická hodnocení probíhají nejčastěji v oblasti onkologie, imunologie a infekčních onemocněn