Domů     Modré oči: Vznikly kvůli jediné chybě!
Modré oči: Vznikly kvůli jediné chybě!
24.10.2023

Modrooká není jen holka od potoka, ale zhruba 800 milionů lidí chodících po naší planetě! Když tedy nejsou žádnou vzácností, proč se zrovna k modrým očím váže tolik příběhů a zajímavých teorií?

Za všechno může malíř jménem melanin. Ten barví nejen naše oči, ale i vlasy a pleť. Kvůli pěknému vzhledu to ale nedělá – jeho hlavním posláním je chránit nás před sluncem!

Na kůži ho jednoduše trochu přibude, kdy se vystavujeme škodlivým paprskům (opálíme se), v oku má zase jiné triky! V zadní vrstvě duhovky, zvané epitelium, ostražitý melanin hlídá pokaždé – proto mají všichni (i modroocí) tu část oka hnědou.

V přední vrstvě duhovky (stroma), tvořené vlákny a buňkami naskládanými přes sebe, může být pigment také a pak má člověk hnědé oči.

Anebo tam pigment není, a sluneční paprsky přes ni procházejí podobně jako průhlednou vodou. A protože stejně jako voda odrážejí tyto oči jen trochu světla s krátkou vlnovou délkou, jejich výsledná barva je… modrá!

Všichni modroocí lidé na světě jsou vzdálení příbuzní! Foto: Pezibear / Pixabay.
Všichni modroocí lidé na světě jsou vzdálení příbuzní! Foto: Pezibear / Pixabay.

Hnědé se závadou

Pokud byste se jako modroocí ocitli v pravěku, budou tam z vás možná trochu nesví. Všichni naši dávní předkové totiž mají oči hnědé! Proč se to změnilo? Dřívější teorie tvrdí, že to způsobí přesun lidí z Afriky do chladnějších oblastí, kde je i méně slunce. A znělo by to logicky, kdyby novější studie neukazovaly jiným směrem.

Po podrobném výzkumu na přelomu 20. a 21. století přijdou vědci z Kodaně s tím, že za zrození modrých očí mezi lidmi mohou geny! Nebo přesněji jejich chyba – mutace na genu OCA2.

Tento gen kóduje protein P, který se podílí na tvorbě melaninu, a důsledkem mutace je tak vlastně neschopnost vytvořit hnědé oči. I když je tedy tito lidé mají v genech, možnost je vypnuta. Oči zůstanou modré.

Nejprve mají všichni lidé oči hnědé, měnit se to začne zhruba před 10 000 lety. Foto: Adamneil / Pixabay.
Nejprve mají všichni lidé oči hnědé, měnit se to začne zhruba před 10 000 lety. Foto: Adamneil / Pixabay.

Kdo byl první modroočko?

Dánští vědci se pustí do výzkumu opravdu s vervou a zanalyzují DNA lidí s modrýma očima z mnoha zemí světa. A zjistí, že jsou opravu všichni nositeli stejné mutace, uložené na stejném místě.

Zatímco u hnědookých je část DNA ovlivňující barvu očí rozdílná, u modrookých je naprosto identická! „Z toho usuzuji, že všichni lidé s modrýma očima mají jednoho společného předka!“ tvrdí dokonce jeden z výzkumníků, profesor Hans Eiberg.

A co o tomto pradědečkovi všech modrookých víme? Žije zhruba před 6000 až 10 000 lety, někde východně od Černého moře, a díky jeho potomkům se pak modré oči postupně vydávají směrem na severozápad. Nejvíce se jim zalíbí v Evropě a na Blízkém východě.

Evropská záležitost

Dnes nosí oči barvy nebe 8 až 10 % lidí a jde o druhou nejčastější barvu na světě. Hledejme hlavně v Evropě, případně u národů s evropským či blízkovýchodním původem. Vůbec nejvíce modrookých je v severní Evropě (až 70 %), nejméně pak v jižní (asi 20 %).

Proč ale zrovna Evropané, zatímco v Asii nebo v Africe zůstávají věrni hnědé? To samozřejmě vrtá hlavou mnoha vědcům a vymýšlejí různé teorie.

Od té, že modré oči se lépe vyrovnávají s onemocněním SAD (sezonní afektivní porucha), vznikajícím z ošklivého počasí a častým u severských národů, až po chování při výběru partnera.

Světlá pleť, vlasy i oči jsou vnímány jako znak atraktivity, a muži si takto v minulosti vybírají ženy právě v Evropě – mají totiž z čeho! Kvůli špatným klimatických podmínkám po poslední době ledové tu toho stále moc neroste a lidé se musí živit lovem.

Lovit chodí hlavně muži a často přitom umírají! Genetické analýzy z tehdejších pohřebišť ukazují, že na jednoho muže tehdy přidá nejméně 7 žen!

Modrým očím se přisuzuje větší atraktivita, v některých kulturách i nadpřirozená moc. Foto: Willgard / Pixabay.
Modrým očím se přisuzuje větší atraktivita, v některých kulturách i nadpřirozená moc. Foto: Willgard / Pixabay.

Modré zatracení

Vše ale nese svou daň. Zatímco melanin v hnědých očích poskytuje ochranu proti UV záření, modré jsou mnohem více v ohrožení! Modroocí jsou citlivější na světlo, častěji je trápí zánět spojivek, ale i vážná makulární degenerace či různé druhy očních nádorů.

A nejde jen o nemoci oka, výzkumy také potvrdily, že lidé z modrýma očima mají častěji cukrovku 1. typu, jsou náchylnější k autoimunitním onemocněním jako třeba rozrušená skleróza, mají vyšší sklon k migrénám, Alzheimerově chorobě, revmatické artritidě i k různým alergiím.

V řadě kultur jsou modré oči považovány za symbol čarodějnictví, a navíc mnohou znamenat i nevýhodu při některých sportech. Třeba při basketbalu – kvůli horšímu vnímání hloubky prostoru.

Modré oči jsou průhledné. Odrážejí jen světlo krátké vlnové délky. Foto: timkraaijvanger / Pixabay.
Modré oči jsou průhledné. Odrážejí jen světlo krátké vlnové délky. Foto: timkraaijvanger / Pixabay.

Lepší tenisté a větší alkoholici

Vy modroocí ale nezoufejte, výhod vaší barvy očí se také najde dost! Kromě atraktivity se lidem s modrýma očima dříve přisuzovala nadpřirozená moc a vyšší inteligence (i když potvrzeno to není).

U jiných sportů, jako je třeba tenis nebo box, mohou být modré oči naopak výhodou, protože mají schopnost rychlejší reakce.

Některé studie u modrookých potvrzují vyšší toleranci vůči bolesti, často se zmiňuje také vyšší tolerance k alkoholu. Podle závěru vědců z Georgijské státní univerzity v Atlantě toho modroocí při pití skutečně více vydrží právě díky absenci melaninu.

Ten totiž napomáhá i přenášení alkoholu k mozkovým buňkám. Zatímco hnědoocí už jsou opilí, na modrookých po stejném vypitém množství není nic znát. Což ale nese i vyšší riziko alkoholismu!

Majitelé modrých očí mají mnohé výhody. Mimo jiné vidí o dost lépe ve tmě. Foto: cocoparisienne / Pixabay.
Majitelé modrých očí mají mnohé výhody. Mimo jiné vidí o dost lépe ve tmě. Foto: cocoparisienne / Pixabay.

Jaké oči bude mít?

Při narození jsme téměř všichni modroocí, pigment ještě v duhovkách není. Změní se to obvykle do prvních narozenin (ale klidně až do třetích) – oči buď modré zůstanou, nebo se pigment přidá.

A dá se předpovědět, jaké oči vaše dítko bude mít? Přestože je to dáno geny, rozhodně to neznamená, že oba modroocí rodiče musí mít modrooké dítě! Klidně se může narodit hnědooké, i když pravděpodobnost je mnohem nižší.

Zatímco dříve taková situace vyvolávala pochybnosti o otcovství, dnes už víme, že dědičnost barvy očí je mnohem složitější. Roli nehraje jeden nebo dva geny, ale rovnou 16! A vliv má i samotná struktura oka.

Zda oči budou modré, nebo si zvolí jiný z krásných odstínů palety, je tedy do poslední chvíle tajemstvím.

Foto: Pixabay úvodní foto: cocoparisienne / Pixabay
Související články
Věda a technika
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet […]
Věda a technika
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
Věda a technika
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
Věda a technika
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
V antice se bez něj neobejdou Řekové ani Římané. Když se pak rozšíří po Evropě, libeček se pěstuje i v klášterních zahradách. Oblíbí si ho nejen léčitelé, ale také kuchaři a v gastronomii si získá stálé místo. A příznivci ezoteriky tvrdí, že vám pomůže do života přivolat lásku a další dobré věci! Mohutné, svěže zelené […]
reklama
zajímavosti
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Boříme mýty: Eva a Adam nekousli do jablka!
Proč dnes nežijeme v ráji? Protože Adama a Eva okusili jablko ze zakázaného stromu. A jak to víme? Píše se o tom v Bibli…. Omyl, v Bibli se o žádném jablku nepíše! Dle knihy Genesis ochutnají „peri“, což je v hebrejštině obecně plod. Podle časté teorie šlo o fíky, a právě listy fíkovníku se poté […]
Měsíc lidem skutečně prospívá…
Již římský císař Tiberius si údajně nechával stříhat vlasy jen v dorůstající fázi Měsíce. Předcházel tak prý vypadávání vlasů a urychloval jejich růst… Skutečně je náš souputník Měsíc pro život důležitý? Bohatší úroda Na základě „měsíční teorie“ je kupříkladu dřevo stromů kácených v zimě před úplňkem skutečně prokazatelně kvalitnější a výsev semen ve správné měsíční […]
reklama
věda a technika
Majestátní vlk: Samotář, který miluje společnost ostatních
Les si pomalu přebírá pod správu tma, když ticho najednou přeruší táhlé zavytí. Nezůstane u jednoho a další se přidávají, rázem jde o vlčí symfonii. O několik minut později už se majestátní těla schází nedaleko tůňky. Lov právě začíná. V roce 1758 švédský přírodovědec Carl Linné (1707-1778) popíše vlka obecného, v latině mu přiřkne jméno canis lupus. […]
Modelařina z Petriho misky: Kdy zvládneme poskládat embryo?
Lítý boj o přežití, nelítostný závod, na jehož konci možná čeká nový život. Jedna ze spermií se konečně spojí s vajíčkem. Za 9 měsíců se rozkřičí modrooký novorozený andílek. Zatím má ale budoucí embryo do podoby člověka a dokonce i jakéhokoliv savce pořádně daleko. Stejně, jako novinky z laboratoří. Do jaké fáze již vědci dokážou […]
Miniroboti zrychlí a zkvalitní výrobu piva
Česko je pivní velmocí, o tom není pochyb. Ovšem s výrobou piva je spojeno nejedno úskalí, které může práci sládků zmařit. Čeští vědci proto nyní přišli s takzvanými beerboty – minirobůtky, kteří mají výrobu piva urychlit, a zároveň zabránit tomu, aby při ní bylo znehodnoceno. Jak fungují? Tradici vaření piva přinesli do Českých zemí pravděpodobně Slované během […]
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity se vpasovala mezi pilíře moderní fyziky. Před 108 lety přinesl světu její dokonalejší verzi – obecnou teorii relativity.   Teoretický fyzik Albert Einstein (1879–1955) neměl laboratoř, stačil […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
enigmaplus.cz
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
Známý Bermudský trojúhelník, též řečený ďáblův. To je oblast, rozprostírající se mezi jižním cípem americké Floridy, Portorikem a Bermudskými ostrovy na pomezí Mexického zálivu a západního Atlantiku.
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Jak si zlepšit rovnováhu
nejsemsama.cz
Jak si zlepšit rovnováhu
Pamatujete, jak jste jako malá skákala po jedné noze nebo panáka? Šlo to snadno. Dnes možná máte problém se udržet na obou a nespadnout. Co s tím? Rovnováha je v životě velmi důležitá. Pomáhá nám pohybovat se bezpečně, chrání nás před pády. Někdy se ale naruší, například nízkým tlakem, své udělá i zablokovaná krční páteř. Jak navrátit stabilitu Nejčastěji
Kouzlo porcelánových doplňků
panidomu.cz
Kouzlo porcelánových doplňků
Chladný, elegantní, s dokonale hladký povrchem. Díky těmto vlastnostem je porcelán stále ještě nepřekonaným materiál pro stolní nádobí, ale okouzlí i na doplňcích. Bubble váza s s nástavcem v podobě děrované koule, která slouží k uchycení stonků ve správné poloze. K dostání ve dvou velikostech a s povrchovou úpravou bílou, perleťovou, zlacenou a platinovou. Autorský
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pho Bo polévka
tisicereceptu.cz
Pho Bo polévka
Suroviny 2 l vody 200 g šalotky 80 ml sójové omáčky 60 ml rýžového octa 4 vaničky hovězího bujónu 30 g sušených hub shiitake 5 stroužků česneku 3 cm čerstvého zázvoru 4 hvězdičky anýzu 5 g
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Manžel Švandovou rozmazluje
nasehvezdy.cz
Manžel Švandovou rozmazluje
Nestárnoucí herečka ze seriálu ZOO Jana Švandová (76) má v manželovi, jímž je podnikatel Pavel Satorie (74), hotový poklad. Nejenže je do ní stále vášnivě zamilovaný, ale navíc ji rád rozmazluje. He
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
skutecnepribehy.cz
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
Můj syn byl vždycky samotář, seznamování s lidmi nebylo nic pro něj. Už jsem se bála, že si žádnou nevěstu nenajde. Tu pravou potkal až ve čtyřiceti. Náš syn Fanoušek byl vymodlené dítě. Dlouho jsem nemohla přijít do jiného stavu a už jsme se s manželem báli, že se potomka snad nikdy nedočkáme. Když se František narodil, byli
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
historyplus.cz
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
Třeskne několik výstřelů a Josef I. ucítí ostrou bolest v paži. Instinktivně se v kočáru přikrčí a křikne na kočího. I on je zraněný, a to vážněji než portugalský král. Přesto v sobě najde poslední zbytky sil a atentátníkům ujede.   Portugalský Lisabon zasáhlo 1. listopadu 1755 zemětřesení, při němž zemřelo přes 100 000 lidí. U krále Josefa
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
21stoleti.cz
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
Geny zděděné od denisovanů, vyhynulých příslušníků rodu Homo, pomáhají obyvatelům Papuy-Nové Guineje bojovat s infekcemi v nížinách i žít ve vysokých nadmořských výškách. První kosterní pozůstatky