Nádech. Výdech. Ruce se mu třesou. Spolu s dalšími horníky hraje nebezpečnou partii – s časem i vadnoucím nacistickým režimem. Jsme v rakouském solném dole Altaussee, toho času zaminovaném. Hrstka statečných právě odnáší výbušniny.
Pokud selžou, hrozí jim smrt. A kromě toho svět přijde o tisíce vesměs historických uměleckých skvostů, které sem nacisté schovali.
August Eigruber (1907–1947) je gauleiter, tedy vůdce regionální pobočky NSDAP. S nervozitou sleduje postup Spojenců. V malebné krajině kolem jezera Altaussee se rozkládá stejnojmenná vesnice.
Nacisté zabaví zdejším židům 29 statků a udělají z nich rekreační cíl elit třetí říše. K ruce jim je také zdejší bývalý solný důl. Použijí ho jako mezisklad pro Vůdcovo muzeum v Linci. To se ale nikdy nedočká realizace. Namísto toho padá Německo do kolen.
„Vyhoďte to celé do vzduchu!“ přikazuje Eigruber, který má pro tenhle účel připraveno osm leteckých pum. Když nezůstanou sbírky říši, tak nikomu. Odvážní horníci bomby odstraní a naopak nechají vybuchnout vchody do dolů. Nacistům v Altaussee definitivně zatnou tipec.
Památkáři pod palbou
O 4 dny později, 8. května 1945, se objeví americká pěchota. Dočká se srdečného přivítání. Postupují spolu s částí Památkářů, speciální přibližně 350člennou skupinou složenou z odborníků ze 13 států a rozdělenou mezi postupující jednotky. Jejich mise?
Zachránit nakradené umění. Do ostré střelby konce války tak zamíří ředitelé muzeí i kunsthistorici. Místní je odvedou k dolům. To, co vydají zdejší tunely a síně, ohromí i profesionály. Z podzemí je vyneseno na 6500 uměleckých předmětů!
Mezi skvosty je nalezen dokonce český Vyšebrodský oltář. Nechybí obrazy od Rembrandta nebo třeba od nizozemského barokního malíře Jana Vermeera (1632–1675).
Pytle peněz, zlato i stříbro
Zdálo by se, že se Altaussee stane legendou, kterou jiné úložiště již nemůže trumfnout. Nacistických úkrytů cenností je nalezeno přes 1000, nad Altaussee ale přece jen minimálně dva zvítězí. Merkers je nenápadná vesnice v německém Durynsku.
A stejně jako v Altaussee, i tady jsou solné doly. Nalezení pokladu bude Americkým jednotkám trvat 4 dny. Vložený čas se vyplatí. Teď už nejde jen o umělecká díla. V záři baterek se lesknou pruty zlata a stříbra. Je jich na tisíce!
A výčet pokladů ještě nekončí. Patří sem vzácné tisky a dokonce i pytle plné peněz. Některé obsahují říšské marky, jiné americké dolary.
Jako z nacistické pohádky
Znáte ho z kalendářů i filmů. Je kýčovitě krásný a najdete ho v bavorském Allgäu. Řeč je o zámku Neuschwanstein.
Právě zde končí pracovní výsledky ERR převážně z francouzské plenící fronty dirigované Alfredem Rosenbergem (1893–1946), jedním z nejvlivnějších členů NSDAP. V zámku nacisté uchovávají na 6000 uměleckých předmětů – od nábytku přes obrazy až po šperky.
Podobný nález na ně čeká i v německém Berchtesgadenu, kam si vrchní velitel Luftwaffe Hermann Göring (1893–1946) ulije více jak 1000 soch a obrazů.