Je kolébkou medicíny civilizace Řecka a Říma ve 4. století před naším letopočtem? Zčásti. Teprve v druhé polovině 19. století se ukáže, jak vyspělá je medicína ve Starém Egyptě.
Německý egyptolog Georg Ebers (1837–1898) kupuje roku 1873 papyrus, který ponese jeho jméno. A hlavně – až jej přeloží, zboří zažité představy o egyptské kultuře.
Dochová se i fragment „gynekologického“ Kahunského papyru, pocházejícího pravděpodobně z roku 1800 před naším letopočtem. V Berlínském papyru zase nalezneme na 279 řádků lékařských receptů. Nejschopnější lékaři Egypta patří mezi elitu.
V kooperaci s třídou kněžích sledují vyhlídky úrody na další roky. Období sucha přichází obvykle v devítiletém cyklu. Sýpky nejsou bezedné a zvýšení porodnosti je v takovou chvíli nežádoucí. Je třeba zajistit ochranu. Egyptské ženy ji mohou získat zdarma. Jde jen o šarlatánství, nebo znají tajemství jedné z prvních antikoncepcí?
Na první to vypadá na manufakturu, jejíž voňavé výrobky poputují do nějakého bio obchůdku. Jenže tady jde o zažehnání potenciálního hladomoru. Ženy i muži najemno drtí akátové trní a poté ho třou s rozmělněnými datlemi a medem.
V Egyptě se používají běžně kondomy ze střívek ryb i šité pytlíčky z kůží, o téhle antikoncepci si ale rozhoduje žena sama. Akátová pasta se vtírá do pochvy – a světe div se, ochrana zdaleka není 100procentní, ale funguje! Akátové trny obsahují živici.
Ve vlhkém prostředí se díky ní začne tvořit kyselina mléčná. A ta snižuje počty spermií a hubí je.
Citron může fungovat jako ochrana proti početí
VERDIKT: ANO
Je perfektní zásobárnou kyseliny askorbové neboli vitaminu C a kyseliny citronové. Obsahuje přibližně 87 procent vody a namátkou také bioflavonoidy známé jako vitamin P, provitamin A, vitamin B, vápník, draslík, fosfor, hořčík, železo, zinek.
Výčet jasně ukazuje, že je zdravý. Ale že by mohl fungovat i jako antikoncepce? Řeč je o citronu, který prý dokáže zabránit početí.
Víme, že dřív se citron, respektive jeho kůra, používá podobně, jako dnes pesar. Účinek oproti volnému styku má, i když jen prachbídný. Funguje ale jen obyčejná citronová šťáva? Babské rady navádějí, že vypití koncentrované citronády před aktem pomáhá.
Tudy ovšem cesta nevede. A pokud se citronová šťáva aplikuje přímo na místo činu? To je již jiná. Funguje totiž podobně jako spermicid, tedy látka hubící spermie. Kyselina citronová zpomaluje, až znehybňuje spermie, a to do minuty. Babská rada tedy funguje!
Nadšení je ale třeba krotit – oproti moderní antikoncepci jde o účinek značně omezený a nespolehlivý.
Vynechání tabletky antikoncepce je bezpečné
VERDIKT: NE
V práci náročný den, plná hlava starostí. Doma vášnivý polibek na přivítanou s předzvěstí večerního dění. Když se dvě nahá těla spojí pod dekou, hlavou projede myšlenka: „Nevzala jsem si prášek!
No, pro jednou se nic nestane…“ A je pravděpodobnější, že se skutečně nic nestane. Jisté to ale není ani náhodou. Vždyť při vynechání pilulky selhává antikoncepční účinek již po 12 hodinách! S každou další zapomenutou pilulkou riziko otěhotnění výrazně stoupá. A spermie v těle mohou nějaký čas vydržet…
Téměř polovina žen přiznává, že jsou, alespoň pokud jde o antikoncepční pilulky, lidově řečeno flákačky. 47 totiž během cyklu jednu zapomene, 22 procent dokonce dvě a více.
V kontextu okolností za to někdy může divočejší večírek, což je ta horší varianta – alkohol účinnost antikoncepce ještě o chlup sníží. Co tedy dělat, když jednou opominete? Vynechanou tabletu ihned spolkněte, i kdyby to mělo být zároveň s tou další. A následující týden raději používejte navíc kondom nebo jiný druh ochrany.
Kojení chrání před otěhotněním
VERDIKT: NE
Určitě jste to také slyšeli: „Během kojení je nemožné otěhotnět!“ Lepší je ale říct, že během kojení je složitější otěhotnět. Kojení potlačuje ovulaci, respektive potlačuje některé ženské hormony, a tak dochází ke zpoždění ovulace.
To skutečně může omezit plodnost. Neznamená to však, že je žena neplodná. Neplatí ani, že by tahle situace nastala u všech novopečených maminek. A pravděpodobnost otěhotnění ještě stoupne ve chvíli, kdy dítko začíná s příkrmy – to bývá v šesti měsících věku. Produkce mléka se sníží a pomalu se navrací ovulace.
Jenže, co s tím? Hormonální antikoncepci by přece kojící žena neměla brát… To je ovšem také pravda jen z části. Produkty s obsahem estrogenů jsou pro novopečené matky skutečně nevhodné, nepříznivě ovlivňují tvorbu mateřského mléka.
Jiná situace je s progestiny, které nemají na množství a složení mléka vliv. Variantou tak mohou být třeba hormonální implantáty či pilulky pouze s progestinem.
Hormonální antikoncepce zvýší riziko trombózy
VERDIKT: ANO
Berete antikoncepci a vykouříte víc, jak 15 cigaret denně? Pak je na místě svůj stav bedlivě sledovat. Riziko tepenné trombózy máte totiž vyšší. To bohužel platí také pro ženy s vysokým tlakem, cukrovkou a vyšší hladinou cholesterolu.
V posledním jmenovaném jde o začarovaný kruh, protože ačkoliv výzkumy u moderních antikoncepčních tablet neprokazují souvislost s případným přírůstkem váhy, u mírně rostoucího cholesterolu už tak optimistické nejsou. A jak jsou na tom zdravé nekuřačky? Mají i ony zvýšené riziko trombózy?
Mnoho žen si myslí, že je nutné dávat po čase užívání pilulek tělu pauzu, alespoň pár měsíců. Dříve se doporučovalo vysadit prášky po 15 letech užívání. Dnes už neplatí ani to, tělu navíc trvá minimálně 6 až 9 měsíců, než na braní antikoncepce pozapomene.
Ukazuje se, že riziko trombózy je mírně vyšší na začátku užívání. Je tedy možné, že ona zbytečná pauza pro rekonvalescenci těla při návratu k antikoncepci naopak zvýší riziko krevních sraženin.
Někteří lékaři alarmují, že tělo s hormonální antikoncepcí je až čtyřikrát náchylnější ke vzniku žilních trombóz.
Pokud chcete tohle riziko snížit, dodržujte pitný režim (ale pozor, alkohol se do něj nepočítá, ba naopak!) a pokuste se celý den jen nesedět v kanceláři.