Na fanoušky seriálů padá při sledování posledního dílu splín, protože vědí, že nastává těžké období: žádné další intriky, žádné nečekané lásky, žádná nová dobrodružství oblíbených hrdinů. Zbývá jen obrazovka se závěrečnými titulky, rozmazanými kvůli přívalu slz…
Není divu, že mnozí diváci cítí poté určitý smutek nebo prázdnotu. Odborníci mají pro tento stav dokonce i pojmenování. Pokud tedy také vás někdy přepadly podobné emoce, nemusíte se za ně stydět ani je považovat za něco divného.
Pravděpodobně vás postihl stav, který experti nazvali postseriálová deprese (PSD).
Jako ztratit přátele
Není to oficiální název a nejde o depresi v pravém smyslu slova, ale spíše o pocit jakési frustrace.
Když odborníci v souvislosti s výzkumem tohoto psychologického fenoménu zpovídají diváky, nejčastěji od nich slyší slova jako zklamání, rozhořčení, smutek nebo vnitřní prázdnota.
Někteří dokonce říkají, že jejich život je „méně úplný“ poté, co jejich oblíbený seriál skončil anebo že se cítí, jakoby ztratili několik svých nejlepších přátel. Jiní přirovnávají své pocity k rozchodu nebo odvykací kůře.
Podobné emoce se však zmocňují také milovníků různých televizních pořadů na pokračování, jako je třeba reality show, čtenářů knih anebo nadšenců do videoher.
Náplast na problémy
A dokonce ani fandové kapel nejsou ušetřeni: nemusíme se vracet k rozpadu Beatles, například náhle oznámená pauza jihokorejské popové kapely BTS v roce 2022 doslova zdrtila obrovské množství mladých příznivců.
Výzkumníci zjistili, že k postseriálové depresi jsou náchylnější hlavně mladší lidé, což lze částečně připsat na vrub rozmachu streamovacích platforem a s tím souvisejících obchodních strategií, které divákům doslova vnucují nový obsah a vyzývají je ke sledování podobných pořadů, jakmile jejich oblíbený seriál skončí.
Ale celá věc je ještě komplikovanější. U některých lidí může sledování televizních pořadů na pokračování působit jako náplast na hlubší psychologický problém, podobně jako když osoby trpící úzkostí nebo depresí pijí alkohol.
„Nesmrtelní“ hrdinové
Každopádně není důvod se obávat, většina lidí se z negativních pocitů brzy dostane. Někteří jedinci však mohou silnou PSD trpět i týdny.
Odborníci doporučují jako rychlou cestu k úlevě přejít ke sledování nového seriálu nebo začít znovu od prvního dílu toho právě skončeného, ale zároveň vyhledat pomoc specialistů na duševní zdraví nebo koučů životního stylu.
Hysterie fanoušků může být někdy dokonce tak extrémní, že vede tvůrce k rozhodnutí natočit nebo napsat pokračování původního díla, i když to vlastně vůbec neměli v úmyslu.
Precedens je možné najít na počátku 20. století, kdy se britský spisovatel Arthur Conan Doyle (1859-1930) rozhodne nechat zemřít postavu oblíbeného detektiva Sherlocka Holmese.
Ale pak se k němu kvůli nečekaně prudké reakci veřejnosti vrátí a podle literárních historiků jde v tomto případě o první „oživení“ postavy na žádost fanoušků.