Poklidná cesta po nekonečné brazilské dálnici. Auto se unaveně došourá k ukazateli, kde svítí nápis Lidice a vedle něj číslovka 20. Pro běžného Brazilce normální věc, kdyby ale po silnici jel našinec, bezpochyby by se zarazil. Jméno Lidice se po roce 1942 v jižní Americe zabydlí.
Historie má na svědomí řadu paradoxních situací, patří mezi ně i nacistický pokus o vymazání středočeské obce. Lidice po druhé světové válce obnoví a navíc jejich jméno nesou města a lidé po celém světě.
Nebyl tu rybník?
Po atentátu na Reinharda Heydricha (1904–1942) Němci běsní. A na základě domnělých důkazů obklíčí večer 9. června 1942 středočeské Lidice. Obec se zhruba 500 obyvateli zaplavují vojáci wehrmachtu a vyvádí místní z domů.
Muži končí ve sklepě statku, kde čekají na svůj osud. Mezitím nacisté nosí ke zdem matrace a připravují popraviště. Četa bez skrupulí zavraždí na 192 mužů.
Ani ženy s dětmi nečeká hezký osud, pár jich nacisté určí k převýchově, ostatní končí ve vyhlazovacích táborech. Budovy nacisté vypálí, jejich pečlivost dokládá i fakt, že zasypou místní rybník sutí. V rámci vyhlášky označí vesnici za zaniklou. Jenže bezcitnost a brutalita vyvolá ve světě obrovský ohlas.
Horníci přiloží ruku k dílu
„Na památku Lidic v Československu, jejichž obyvatelé zemřeli dílem nacistické brutality 10. června 1942. Nikdy nezapomeneme. Pravda zvítězí,“ stojí na památníku, který odhalí pár dní po masakru v illinoiském městě Crest Hill.
Tamní podnikatel Dominic Romano dokonce přejmenuje jednu ze čtvrtí na Lidice. To je teprve začátek, protože třeba v anglickém Stoke-on-Trent vyhlásí horníci sbírku na stavbu nových Lidic.
Tragédie má obrovský ohlas v jižní Americe, protože v Brazílii roku 1944 překřtí jedno z měst na Lidice. Vzpomínku na českou obec ale najdeme ve Venezuele, Izraeli, Peru či na Kubě.
Dobrý den, jmenuji se Lidice
Tím ale nekončíme, protože Jihoameričani dávají svým ratolestem časté mutace jména Lidice. „Mamince se líbilo, jak to zní,“ popisuje argentinská operní pěvkyně Lídice Robinsonová.
„Otec si přečetl o tragédii v novinách a do toho jsem se narodila já, a tak měl jasno,“ vypráví pro změnu brazilská novinářka Lidice Ba.
Nositelky se objevují i mezi nejmladší generací, jen v Brazílii jich dnes žije 496. Jméno ale využívají také komunisté, kteří tak pojmenují loď, jež pašuje zbraně do Alžírska.
Francouzi plavidlo zadrží a celý svět vidí, jak československá vláda chtěla využít symbol míru pro nekalé účely.