Domů     Tajemství krásy a kosmetika ve starém Egyptě
Tajemství krásy a kosmetika ve starém Egyptě

Nejen ženy, ale také muži ve starém Egyptě toužili po kráse, ideálně věčné. Nebylo to dáno jen jejich marnotratností, ale hlavně náboženským smýšlením. Používali líčidla, vonné oleje a masti.

A kult krásy se v jistém smyslu odrážel i v pohřebnictví, protože mumifikace neměla dovolit, aby lidské tělo znehodnotil zub času. Proč? Pojďte to s námi zjistit.

Na vzhled se ve starém Egyptě velmi dbalo. Foto: pxfuel
Na vzhled se ve starém Egyptě velmi dbalo. Foto: pxfuel

Existuje řada pramenů, ze kterých můžeme čerpat poznatky, týkající se péče o tělo ve starověkém Egyptě, a nejde pouze o obrazové materiály, ale také o předměty, jako jsou nádoby, v nichž se kosmetické přípravky uchovávaly.

Pečovali o sebe panovníci i obyčejní lidé. Velmi dbali na hygienu a zkrášlování, protože právě čistotu považovali za svůj typický znak, kterým se odlišují od ostatních tvorů. Navíc vyznávali tzv. Maat – bohyni harmonie a zároveň zosobnění spravedlnosti.

Jejím ideologickým opakem byl Isfet – nespravedlnost, násilí, zlo a chaos včetně špíny, které se proto lidé chtěli vyhnout. Vyšší vrstvy si v domech budovaly koupelny s vanami a sprchovými kouty, v nichž svého pána služebnictvo polévalo vodou.

Nicméně i obyčejní lidé dbali na čistotu, jen k tomu nevyužívali luxusní prostory, ale to, co pro ně bylo dostupné, třeba káď nebo řeku Nil.

Jakou kosmetiku Egypťané používali?

Muži i ženy bez rozdílu používali masti, oleje a líčidla. Zvláště si potrpěli na vůně, proto se vonnými oleji nejen potírali, ale také si je bohatí lidé nalévali do koupelí, které si dopřávali až několikrát denně.

Kosmetika měla zkrášlovací, ochrannou a regenerační funkci, tolik potřebnou pro kůži vystavovanou slunci, větru a písku.

Nepředstavujte si však, že Egypťané měli možnosti, jaké máme my dnes, kdy si z nepřeberného množství kosmetických produktů mnohdy ani nemůžeme vybrat. Zkrášlovací prostředky nebyly snadno dostupné a vladaři se snažili je pro své obyvatelstvo zajistit. Někdy se masti a oleje dokonce používaly jako platidlo.

Kosmetická sada pocházející z období 1390 - 1352 př. n. l. Foto: Jean-Pierre Dalbera/Creative Commons/CC BY 2.0
Kosmetická sada pocházející z období 1390 – 1352 př. n. l. Foto: Jean-Pierre Dalbera/Creative Commons/CC BY 2.0

Místní i exotické přísady

Suroviny pro výrobu nacházeli Egypťané ve svém okolí, nejčastěji přitom šlo o místní rostliny, minerály, popel atd. Případně se kosmetické ingredience dovážely, například ze Sýrie a Libanonu.

Bývaly také vzácnými dary mezi panovníky jednotlivých království, a tím pádem byly stavěny na úroveň zlata.

Příkladem za všechny je kadidlo, které se v Egyptě přirozeně nevyskytovalo, ale bylo velmi cenné. Jeho zdrojem musel být obchod, přičemž jedním z míst, odkud se dováželo, byla země Punt, kam poslala výpravu slavná královna Hatšepsut.

Pro zajímavost můžeme uvést, že kadidlo je stále používáno. Obsahuje ho například ikonický parfém No. 5. Jeho konzistence, stejně jako konzistence všech moderních parfémů se však od těch staroegyptských výrazně liší, dříve šlo spíše o vonné oleje.

Výrazné oči

Při líčení si Egypťané a Egypťanky zdůrazňovali hlavně oči. Silné linky vykreslovali černou barvou, oční víčka zase zdobila zelená nebo modrá barva a nezapomínali ani na zvýraznění obočí a řas.

Věřili totiž, že nalíčené oko je lépe chráněno proti zlu a víc připomíná boží pohled.

Ideály krásy

Stejně jako nyní také před mnoha lety se měnila móda, a to v oblékání i stylu účesu a líčení. Dokazují to obrazové a písemné památky.

Velkým vzorem krásy se stávaly královské manželky a panovnice. Vzpomenout můžeme třeba Nefertiti, o které se v tomto speciálním čísle časopisu Svět na dlani dočtete. Ji Egypťané považovali za skutečně nádhernou, a tak přirozeně platila za symbol krásy.

Ženy i muži se na ni chodili dívat pod speciální okno paláce, v němž se ukazovala lidu.

Znázornění Egypťanky, která si nanáší make up. Foto: Keith Schengili-Roberts/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Znázornění Egypťanky, která si nanáší make up. Foto: Keith Schengili-Roberts/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Krása i po smrti

Zachované mumie jsou jedním z velmi podstatných pramenů, které nám o starověkém Egyptě mnohé vypovídají. Přemýšleli jste ale někdy o tom, proč se Egypťané snažili těla takto uchovat?

Fyzická krása nebyla důležitá jen za života, tělesná schránka měla sehrát roli také po smrti, kdy se oddělily tři části tvořící člověka: tělo, duše a životodárná síla.

S jejich opětovným spojením potom Egypťané počítali právě v posmrtném životě, což jim však museli umožnit správnými podmínkami k překonání podsvětí a následnému odchodu do věčného života.

Důležité je si uvědomit, že tenkrát smrt nechápali jako konec, ale začátek dalšího života, který měl nastat a byl možná považován za mnohem důležitější než ten pozemský. Hrobky představovaly příbytky na věčnost, nikoli hroby jako takové.

Proto se snažili, aby se zachovala těla, do nichž se zbylé dvě části, tedy duše a síla, měly vrátit a žít v nich navždy.

Mumifikace se netýkala jen vládců

Už během života Egypťané upínali velkou pozornost na vlastní pohřbení, a to v případě vysoké, střední i nízké vrstvy. Rozdíly mezi nimi samozřejmě panovaly, protože královské rody a jiné elity mohly do pohřební výbavy dát mnohem víc peněz.

Výbava hrobek se stávala velkou investicí, byť každý měl jiné možnosti. V chudších rodinách se způsob pohřbení zjednodušoval, ale stále měl plnit svůj účel. Všichni chtěli projít mumifikací, aby mohli žít další život. Vládci byli samozřejmě mumifikováni pečlivěji.

Foto: viz popisky. Úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Záhady a tajemství
Co se skrývá za záhadnou smrtí muzikanta Miroslava Berky?
Jsou tři hodiny odpoledne. Lucerna je ještě zavřená pro veřejnost, jen v uklízečky vytírají v sále podlahu, brigádníci doplňují nápoje do ledničky a ve zkušebně sedí osazenstvo kapely Olympic. Jeden její člen chybí. „Tak ještě počkáme a uvidíme,“ prohlásí frontman Petr Janda (*1942). Ale když se nic nestane, odehrají zkoušku i bez kolegy.   Odešel, nedošel Tím, […]
Záhady a tajemství
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Záhady a tajemství
Hrad Bítov, místo paranormálních jevů
Umístění stavby impozantního středověkého hradu Bítov nebylo velice pravděpodobně vůbec náhodné. Pod tímto malebným šlechtickým sídlem se prý totiž křižují dvě silné linie zemské energetické mřížky… Brána do jiné dimenze? Zdejší energie zde pak údajně způsobuje skutečně zvláštní úkazy… Jeden z nejsilnějších proudů místní energie se v minulosti měl snad nacházet ještě kdesi mimo vlastní […]
Záhady a tajemství
Michail Jefremov: Neřízená střela na čtyřech kolech
Když v roce 2007 získává prestižní cenu Zlatý lev na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách ruský film režiséra Nikity Michalkova Dvanáct, je to mimo jiné i zásluhou výkonu jednoho z jeho aktérů, herce a zasloužilého umělce Michaila Jefremova (*1963). Ten má ovšem kromě toho na svém kontě desítky dalších filmů a televizních seriálů a patří […]
reklama
zajímavosti
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Boříme mýty: Eva a Adam nekousli do jablka!
Proč dnes nežijeme v ráji? Protože Adama a Eva okusili jablko ze zakázaného stromu. A jak to víme? Píše se o tom v Bibli…. Omyl, v Bibli se o žádném jablku nepíše! Dle knihy Genesis ochutnají „peri“, což je v hebrejštině obecně plod. Podle časté teorie šlo o fíky, a právě listy fíkovníku se poté […]
reklama
věda a technika
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet […]
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
V antice se bez něj neobejdou Řekové ani Římané. Když se pak rozšíří po Evropě, libeček se pěstuje i v klášterních zahradách. Oblíbí si ho nejen léčitelé, ale také kuchaři a v gastronomii si získá stálé místo. A příznivci ezoteriky tvrdí, že vám pomůže do života přivolat lásku a další dobré věci! Mohutné, svěže zelené […]
Majestátní vlk: Samotář, který miluje společnost ostatních
Les si pomalu přebírá pod správu tma, když ticho najednou přeruší táhlé zavytí. Nezůstane u jednoho a další se přidávají, rázem jde o vlčí symfonii. O několik minut později už se majestátní těla schází nedaleko tůňky. Lov právě začíná. V roce 1758 švédský přírodovědec Carl Linné (1707-1778) popíše vlka obecného, v latině mu přiřkne jméno canis lupus. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
enigmaplus.cz
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
Známý Bermudský trojúhelník, též řečený ďáblův. To je oblast, rozprostírající se mezi jižním cípem americké Floridy, Portorikem a Bermudskými ostrovy na pomezí Mexického zálivu a západního Atlantiku.
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Jak si zlepšit rovnováhu
nejsemsama.cz
Jak si zlepšit rovnováhu
Pamatujete, jak jste jako malá skákala po jedné noze nebo panáka? Šlo to snadno. Dnes možná máte problém se udržet na obou a nespadnout. Co s tím? Rovnováha je v životě velmi důležitá. Pomáhá nám pohybovat se bezpečně, chrání nás před pády. Někdy se ale naruší, například nízkým tlakem, své udělá i zablokovaná krční páteř. Jak navrátit stabilitu Nejčastěji
Kouzlo porcelánových doplňků
panidomu.cz
Kouzlo porcelánových doplňků
Chladný, elegantní, s dokonale hladký povrchem. Díky těmto vlastnostem je porcelán stále ještě nepřekonaným materiál pro stolní nádobí, ale okouzlí i na doplňcích. Bubble váza s s nástavcem v podobě děrované koule, která slouží k uchycení stonků ve správné poloze. K dostání ve dvou velikostech a s povrchovou úpravou bílou, perleťovou, zlacenou a platinovou. Autorský
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pho Bo polévka
tisicereceptu.cz
Pho Bo polévka
Suroviny 2 l vody 200 g šalotky 80 ml sójové omáčky 60 ml rýžového octa 4 vaničky hovězího bujónu 30 g sušených hub shiitake 5 stroužků česneku 3 cm čerstvého zázvoru 4 hvězdičky anýzu 5 g
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Manžel Švandovou rozmazluje
nasehvezdy.cz
Manžel Švandovou rozmazluje
Nestárnoucí herečka ze seriálu ZOO Jana Švandová (76) má v manželovi, jímž je podnikatel Pavel Satorie (74), hotový poklad. Nejenže je do ní stále vášnivě zamilovaný, ale navíc ji rád rozmazluje. He
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
skutecnepribehy.cz
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
Můj syn byl vždycky samotář, seznamování s lidmi nebylo nic pro něj. Už jsem se bála, že si žádnou nevěstu nenajde. Tu pravou potkal až ve čtyřiceti. Náš syn Fanoušek byl vymodlené dítě. Dlouho jsem nemohla přijít do jiného stavu a už jsme se s manželem báli, že se potomka snad nikdy nedočkáme. Když se František narodil, byli
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
historyplus.cz
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
Třeskne několik výstřelů a Josef I. ucítí ostrou bolest v paži. Instinktivně se v kočáru přikrčí a křikne na kočího. I on je zraněný, a to vážněji než portugalský král. Přesto v sobě najde poslední zbytky sil a atentátníkům ujede.   Portugalský Lisabon zasáhlo 1. listopadu 1755 zemětřesení, při němž zemřelo přes 100 000 lidí. U krále Josefa
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
21stoleti.cz
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
Geny zděděné od denisovanů, vyhynulých příslušníků rodu Homo, pomáhají obyvatelům Papuy-Nové Guineje bojovat s infekcemi v nížinách i žít ve vysokých nadmořských výškách. První kosterní pozůstatky