Domů     Titanic na dně moře vůbec neskončil! A další konspirace kolem slavné potopené lodi!
Titanic na dně moře vůbec neskončil! A další konspirace kolem slavné potopené lodi!
27.7.2023

Kdo by neznal příběh údajně nepotopitelné lodi, která se po srážce s ledovcem potopila. Spisovatel Robin Gardiner však tvrdí, že k potopení Titanicu vůbec nedošlo. Podle jiných konspiračních teoretiků dokonce ani k jeho nárazu do ledovce. Jak to podle nich bylo?

Je 14. dubna 1912 a v jídelně první třídy na palubě Titanicu, nejluxusnější lodi, která byla dosud zkonstruována, se podává večeře.

O přípravu jídla pro cestující první třídy se postaralo ve dvou kuchyních 80 lidí, z toho 35 pečlivě vybraných kuchařů, nejčastěji Francouzů a Italů. Na ploše skoro 1000 metrů čtverečních se může najíst až 532 cestujících.

Zdi jídelny zdobí vyřezávané dřevěné obložení a je vybavena drahým nábytkem a dekoracemi.

Titanic opustil Sounthampton 10. dubna 1912. FOTO: Francis Godolphin Osbourne Stuart/ Creative Commons/ Volné dílo
Titanic opustil Sounthampton 10. dubna 1912. FOTO: Francis Godolphin Osbourne Stuart/ Creative Commons/ Volné dílo

Poslední večeře v životě

Dámy v luxusních róbách a muži v oblecích se zdraví a těší se na chutnou večeři o jedenácti chodech. Na výběr je šťavnaté hovězí maso, křehké káčátko, holoubě i jehněčí. Z příloh máslové pečené brambůrky, hrášek či chřestový salát se šafránovým octem.

Delikatesou pak paštika z foie gras (kachních jater) s celerem. Nic nenasvědčuje tomu, že si cestující boháči dopřávají poslední večeři ve svém životě.

Příliš klidná hladina

Celý den bylo dobré počasí, ale už dopoledne začaly chodit radiodepeše se znepokojujícími informacemi. Titanic plul rychlostí 41 km/hod. a postupně se přibližoval k mělčinám, od nichž se ve vzdálenosti asi 320 kilometrů nacházelo ledové pole.

Ačkoli měli důstojníci na můstku dost informací o hrozícím nebezpečí, nevěnovali jim dostatečnou pozornost. Nevál vítr a hladina oceánu byla klidná. Lidé na palubě večeřeli a dobře se bavili.

Luxusní pařížská kavárna na palubě Titaniku. Vyhrazeno pro smetánku. FOTO: Robert Welch/ Creative Commons/ Volné dílo
Luxusní pařížská kavárna na palubě Titaniku. Vyhrazeno pro smetánku. FOTO: Robert Welch/ Creative Commons/ Volné dílo

Vteřiny před katastrofou

Ačkoli ve 23:30 přišlo varování z paluby parníku Californian o výskytu ledových polí, radista Titanicu jej na můstek nedoručil. Již pár minut po varování hlídka v předním „vraním hnízdě“ zaznamenala mlžný opar, jež mohl být potvrzením blízkosti ledovců.

Ve 23:39 už signalizovaly tři údery zvonce Titanicu „Předmět před lodí“. Srážce se však už prakticky nedalo zabránit. Ledovec se před několika hodinami ve vodě převrátil, proto byl tmavý a pro hlídku do poslední chvíle neviditelný.

Nahoře tančili, dole padali z postelí

Přes tíhu a velkou setrvačnost lodi vydal první důstojník William McMaster Murdoch pokyn „docela vpravo“ a doufal, že se mu tím podaří zabránit srážce Titanicu s ledovou masou.

Ve skutečnosti by byl čelní náraz pro loď méně devastující než výsledné roztržení boku lodi.

Zatímco na horních palubách nevypadal náraz nijak dramaticky a lidé pokračovali v zábavě, v podpalubí, zejména na palubě D, pocítili srážku citelněji, někteří lidé dokonce vypadli z lůžek. Kotelna v tom okamžiku již byla pod vodou.

Nepotopitelná loď se potápí

První důstojník uzavřel vodotěsné dveře v přepážkách jednotlivých komor, ty však byly vodotěsné pouze mezi sebou, nikoli směrem k palubám. Plnící se přední komory zatěžovaly trup lodi tak, že klesal přídí pod hladinu.

Voda se postupně přelévala do dalších komor přes horní hranu přepážek. Titanic nešlo udržet na hladině, a to ani při odčerpávání vody balastními čerpadly.

Srážka s ledovcem původně nevypadala jako závažný problém, to se však rychle změnilo. FOTO: Hlavní steward lodi Prinz Adalbert/ Creative Commons / volné dílo
Srážka s ledovcem původně nevypadala jako závažný problém, to se však rychle změnilo. FOTO: Hlavní steward lodi Prinz Adalbert/ Creative Commons / volné dílo

Smrt v moři pro více než 1500 lidí

Kolem půlnoci pronikla voda do obytných prostor třetí třídy, všichni cestující i posádka proto dostali záchranné vesty. V ledové vodě by při chladném počasí však přežili maximálně 10, odolnější jedinci 20 minut.

Pět minut po půlnoci byl vydán příkaz k přípravě záchranných člunů a ve 0:25 k opuštění lodi dle zvyklosti „ženy a děti první“.

Při naloďování panovaly zmatky, lidé z vyšší třídy nechtěli sdílet čluny s těmi z nižších tříd, čluny raději spouštěli na moře poloprázdné, než aby na ně dovolili vstup mužům. Z 2223 lidí na palubě lodi se jich nakonec zachránilo jen 706.

Stále živé konspirace

Dne 15. dubna 1912 ve 2:20 ráno zmizel Titanic nadobro pod hladinou. Největší parník své doby se potopil hned během své první plavby.

Kvůli počtu obětí přesahujícím 1500 osob, mezi nimiž nechyběly nejbohatší osobnosti své doby, se katastrofě dostalo široké publicity.

Kolem příčiny a průběhu potopení vzniklo mnoho legend a konspiračních teorií, které následně rozvířilo pozdější objevení vraku lodi v hlubinách Atlantiku. Jaké jsou ty nejznámější?

Tragická cesta Titaniku a poloha jeho vraku.
Tragická cesta Titaniku a poloha jeho vraku.

TITANIC SE VŮBEC NEPOTOPIL, ŠLO O POJISTNÝ PODVOD

Spisovatel Robin Gardiner tvrdí, že na dně oceánu vůbec neskončil „nepotopitelný“ Titanic, ale jeho sesterská loď Olympic. Ta na moře vyplula mnohem dříve než Titanic a během své služby utrpěla nejrůznější poškození, jejichž oprava by byla velice nákladná.

Dne 11. září 1911 se totiž Olympic osudově střetl s britským vojenským křižníkem HMS Hawke a s více než dvanáctimetrovou dírou v trupu musel být odtažen do loděnic v Belfastu.

Na dně oceánu skončil Olympic

Titanic musel Olympicu udělat v loděnici místo, proto se dokončovací práce na něm zpomalily.

Mnohem horší však bylo, že pojišťovna odmítla majiteli obou lodí, společnosti White Star Line, vyplatit odškodné s odůvodněním, že nehodu zavinila zastaralá navigace Olympicu.

A tak se měla společnost uchýlit k největšímu pojistnému podvodu všech dob, když Titanic vyměnila na jeho první plavbě za poškozený Olympic, který skončil v hlubinách oceánu.

Podle jedné konspirační teorie se ve skutečnosti potopila loď Olympic ze stejné společnosti White Star Line. FOTO: Bain News Service/ Creative Commons/ Volné dílo
Podle jedné konspirační teorie se ve skutečnosti potopila loď Olympic ze stejné společnosti White Star Line. FOTO: Bain News Service/ Creative Commons/ Volné dílo

Svědectví hovoří jasně

Jaké pro to má Gardiner důkazy? Tvrdí: „Očití svědci popisují, jak utíkali po palubách Titanicu, ale tam, kde měly být promenády, popisují kabiny.

Přeživší z paluby B popsali, že viděli, jak se na vodu spouštějí čluny z vyšší paluby, na Titanicu by to nebylo možné pozorovat, odpovídá to Olympicu.“

2. ZKÁZU NEZPŮSOBIL LEDOVEC, ALE POŽÁR V PODPALUBÍ

Jiný spisovatel, Senan Molony, který hledáním příčiny zkázy Titanicu strávil půlku svého života, zase objevil při zkoumání starých fotografií na vnějším plášti lodi devítimetrové šmouhy. Podle Molonyho dokazují jediné, a to že v podpalubí vypukl požár.

Společnost White Star Line o něm podle spisovatele dobře věděla, ale snažila se vše ututlat. Hořet v podpalubí mělo totiž už 10 dní před vyplutím lodě na její první cestu za oceán.

Oslabený plášť lodi ledovci neodolal

Protože se jej podařilo uhasit, nabylo rejdařství dojmu, že informacemi o požáru nebylo třeba veřejnost děsit. Jenže právě oheň mohl být dle Molonyho důvodem katastrofy. Podle odborníků tak silný žár snížil odolnost pláště lodi až o 75 %.

A soudě podle fotografií, prorazil ledovec plášť právě v požárem oslabeném místě.

Molony navíc tvrdí, že požár se nikdy pořádně uhasit nepodařilo, a příčinou neštěstí tak byl pravděpodobně výbuch v kotelně, který vedl k roztržení pláště lodi a jejímu následnému potopení.

Spisovatel Sean Molony hovoří o tom, že skutečná příčina havárie byla ututlána. Mělo jít o požár.
Spisovatel Sean Molony hovoří o tom, že skutečná příčina havárie byla ututlána. Mělo jít o požár.

3. TITANIC SE STAL OBĚTÍ POMSTY EGYPTSKÉ KNĚŽKY

Podle jiné konspirační teorie stála za potopením lodi pomsta egyptské mumie. Staří Egypťané věřili, že toho, kdo naruší věčný spánek mumifikovaných mrtvých, stihne smrtící kletba.

A podle legendy se na palubě Titanicu nacházela mumie kněžky boha Amon Ra, o níž se vědělo, že svým majitelům nosí jen neštěstí. Významný investigativní novinář William Thomas Stead ji měl během plavby ukázat několika svědkům.

Opravdu stála za zkázou Titanicu ona? Podle odpůrců této teorie totiž v oficiálním seznamu převážených cenných artefaktů žádná mumie nefigurovala.

4. ZA KATASTROFOU STÁLA CHYBA V KOMUNIKACI

S překvapivým svědectvím vystoupila Louise Patterová, vnučka druhého důstojníka Titanicu Charlese Lightollera, který jako jediný z vyšších důstojníků katastrofu přežil. Podle ní byla důvodem srážky lodi s ledovcem chyba v komunikaci.

V době, kdy Titanic vyplul na svoji první plavbu, totiž docházelo k velkým změnám v oficiálních povelech v námořní dopravě, přičemž některé znamenaly přesný opak těch původních.

Když první důstojník William McMaster Murdoch vydal pokyn „hard a starboard“ (ostře na pravobok), strhl kormidelník Robert Hitchens, podle starých pravidel, kormidlo doleva, přímo na ledovec.

5. TRAGÉDII VYVOLALY ASTRONOMICKÉ JEVY

Svůj podíl na katastrofě však mohla mít i unikátní astronomická situace, k níž došlo právě tu noc, kdy se Titanic potopil. Země se dostala na své dráze nejblíže ke Slunci, a zároveň se Měsíc přiblížil k Zemi nejvíce za posledních 1400 let. Navíc byl úplněk.

Proto se na moři začaly dít věci, které nakonec vedly k potopení Titanicu. Odliv a příliv se neprojevily pouze u mořského pobřeží, ale došlo k vzedmutí vln i na širém oceánů.

V jejich důsledku se u západního pobřeží Grónska odlomil ohromný ledovec, který Titanicu zkřížil cestu a stal se mu osudným.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Záhady a tajemství
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Záhady a tajemství
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Záhady a tajemství
Podivná smrt mocného Vojtěcha z Pernštejna: Otrávili ho jeho nepřátelé?
Vražedkyni pošle na smrt, ovšem jenom dva dny poté čeká smrt i jeho. Odchod Vojtěcha z Pernštejna proto dodnes budí spekulace, zda za ním nestojí přívrženci odsouzené Kateřiny z Komárova a Pičína. Jeden z nejmocnějších mužů českého království, dvorní hofmistr (zodpovídá za královské finance) a předseda komorního soudu Vojtěch z Pernštejna (1490–1534) pošle 23. ledna 1534 na smrt vražedkyni […]
Záhady a tajemství
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Bermudský trojúhelník není třeba představovat. Ale co takhle Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam podivné věci. Kromě mizení lodí, letadel i lidí tam prý operují mimozemšťané a něco tajemného je údajně i pod vodou! Většina z nás zná oblast zvanou Bermudský trojúhelník […]
reklama
historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
Josef Mánes a Františka Šťovíčková: Idylku jim zhatila malířova sestra
Na svoji lásku Josef nemůže zapomenout. Sžírá ho svědomí, že se provinil, když se nedokázal vzepřít autoritativní Amálii. Navíc ho na sklonku života sužuje psychická choroba. Postavám na obrazech klidně namaluje vlčí drápy, jindy zase svými díly vytírá podlahu. „Mánesové, toť případ rodinného uměleckého kolektivu, jaký byl v 19. století již jevem zcela výjimečným!“  uvádí český […]
Emiliano Zapata: Hrdina revoluce a symbol boje za spravedlnost
Na začátku 20. století vládne Mexiku diktátor Porfirio Díaz. Ve společnosti roste korupce a stále více se rozevírají nůžky mezi chudými a bohatými. Nespokojenost vybublá až k revoluci, ke které se přidá i bývalý voják Emiliano Zapata, který sám pochází z chudých poměrů a má bohaté zkušenosti s vykořisťováním ze strany mocných. Jeho válečné znalosti […]
reklama
záhady a tajemství
Tváří k zemi, zkřížené kosti pod lebku: Americký upír má konečně tvář!
Na bílém kapesníčku se objeví pár kapek krve. V očích hostů na večírku v Jewett City se zrcadlí obavy. Jsme v 19. století. Tuberkulóza je v Connecticutu velkou neznámou. Zato o upírech tu slyšel každý…   Partička dětí se na začátku 90. let minulého století v dobrodružné náladě plíží po břehu řeky Pachang u pískovny […]
Rusanova expedice: Poslední zpráva před zmizením
Nekonečným ledem Nové země, souostroví v Severním ledovém oceánu na severu Ruska šlape pár mužských nohou. Je sám. Jeho jméno je Vladimir Alexandrovič Rusanov (asi 1875–1913). Ruský geolog a polární badatel nechá ostatní muže výpravy, ať se vrátí do tábora. Došly jim síly.   A Rusanov? Bezpečně vyvázne ze sněhové náruče a jako první člověk […]
Čupakabra: Krvelačný vysávač koz
Menší tvor takřka lidské postavy, hodně chlupatý, s velkýma černýma očima. „Nejí jen maso, ale i melouny,“ shodují se údajní očití svědci z Portorika.   To je první hrubý popis neznámého zvířete, které si vyslouží ve španělštině jméno složené ze slovíček chupar tedy vysávat a cabra, což značí kozu. Zkrátka čupakabra. Paradoxně, prvními objevenými oběťmi […]
Novodobý Bludný Holanďan? Záhada parníku Aztec
Záhadných zmizení v takzvaném bermudském trojúhelníku bylo popsáno již mnoho. Celá řada z nich se už stala téměř legendárními. Je ale také znám například i případ potopené lodi, jež následně opět vyplula na hladinu… 9. září 1935 zakotvil v britském přístavu Bristol parník Aztec, jehož posádka podala svědectví o velmi zvláštní události. Během své plavby […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz