Domů     Fascinující léto: Eiffelovka roste, duha hoří a my jsme chytřejší!
Fascinující léto: Eiffelovka roste, duha hoří a my jsme chytřejší!
25.7.2023

Po roce ho tu konečně máme zas! Čas prázdnin, dovolených, slunce, koupání, zmrzliny i bláznivých dobrodružství…

Také se vám někdy zdá, že léto vlastně dokáže zázraky? Rozhodně souhlasíme s vámi! Některých letních kouzel jste si možná už všimli, o jiných (zatím) netušíte.

Chlouba Paříže je větší

Víte, kolik přesně Eiffelovka měří? Samotná konstrukce dle oficiálních stránek 312 metrů, 330 metrů pak včetně antén.

Kdybyste se však rozhodli si to sami přeměřit, může vám to vyjít jinak. Zvlášť pokud si k návštěvě francouzské metropole vyberete některý z letních měsíců. Každé léto totiž Eiffelova věž o kousek vyroste!

Nejde o žádný vtip, ale o obyčejný fyzikální jev zvaný teplotní roztažnost. Zahříváním se roztahuje většina látek, přičemž konstrukce slavné železné dámy nabobtná o dobrých několik centimetrů (uvádí se 7 až 17 cm).

A to není všechno! Protože slunce vždy pálí jen na jednu ze čtyř stran věže, ta se celá ještě postupně naklání ke straně. Nemusíme se však bát, že spadne nebo naroste až do vesmíru. V zimě se materiál zase smršťuje a rozměry se vrátí zpět.

Eiffelovka je v létě větší než v zimě. Rozhodně to ale ale nepoznáte. Foto: piipaaa / Pixabay.
Eiffelovka je v létě větší než v zimě. Rozhodně to ale ale nepoznáte. Foto: piipaaa / Pixabay.

Kozy lezou po stromech

Na letní dovolené v jihozápadním Maroku si dejte dobrý pozor při procházce mezi košatými argániemi – aby na vás ze stromu neskočila koza!

V letních měsících (až do začátku podzimu) se to jimi ve větvích jen hemží. Co tu dělají? Doslova totiž milují žluté či zelené plody, které slouží jako obal vzácným arganovým ořechům.

Vylézt za pochoutkou třeba na 10 metrů vysoký strom pro ně není problém a díky svým kopytům se tu i celkem snadno udrží.

V ostatní roční doby buďte v klidu. Když na stromech už nic k snědku není, kozy zůstávají raději při zemi.

Za chutným ovocem kozy vylezou kamkoliv. Foto: marco arcangeli / Creative Commons / CC BY 2.0.Náš mozek je nejvýkonnější
Za chutným ovocem kozy vylezou kamkoliv. Foto: marco arcangeli / Creative Commons / CC BY 2.0.Náš mozek je nejvýkonnější

Kdy jít na důležitou zkoušku, kterou už tak dlouho odkládáte? Rozhodně v létě! Podle studie belgických vědců na univerzitě v Lytuchu totiž mozek v létě pracuje podstatně lépe než v jiná roční období!

Myslíte, že za to může jen více slunce? Vědci na něj mají podezření také, a proto se rozhodnou skupině 28 mladých dobrovolníků denní rytmus trochu nabourat.

Studenti jsou 2 dny zcela beze spánku, během dalších třech dnů pak jen při tlumeném světle plní řadu zapeklitých úkolů.

Experiment se opakuje několikrát v roce, přičemž nejlepších výsledků všichni dosáhnou v červnu nebo v červenci! Nejslabší paměť a kognitivní schopnosti se oproti tomu potvrdí v prosinci.

Co se s naším mozkem během roku přesně děje, vědci zatím zkoumají.

V srpnu nezapomeňte pozorovat padající hvězdy! Foto: NASA's Marshall Space Flight Center / Creative Commons / CC BY-NC 2.0.
V srpnu nezapomeňte pozorovat padající hvězdy! Foto: NASA’s Marshall Space Flight Center / Creative Commons / CC BY-NC 2.0.

Padá nejvíce hvězd

Nebojte se, hvězdy z nebe samozřejmě spadnou nemohou, i dlouho po nás budou dál putovat vesmírem. Ony svítící padající objekty jsou jen meteorické roje, tedy zbytky nějakého rozpadlého tělesa, které se každý rok z našeho pohledu dostanou před Slunce. A to nám pak připraví efektní povídanou!

V tomto smyslu hvězdy padají celý rok, nejjasnější však bývají letní Perseidy neboli také Slzy svatého Vavřince, které jsou pozůstatkem po kometě Swift-Tuttle.

Letos se maximum „padajících hvězd“ očekává v noci z 12. na 13. srpna. A protože Měsíc bude zrovna téměř v novu a nebude nás rušit, mohlo by to stát za to!

Pokud vyjde počasí, zahlédnete i 50 až 80 svítících meteorů za hodinu.

Nejvíce radosti v porodnicích se odehraje během léta. Foto: blankita_ua / Pixabay.
Nejvíce radosti v porodnicích se odehraje během léta. Foto: blankita_ua / Pixabay.

Velryby se svlékají

V létě nejraději svlékáme, co se dá, a nejsme samy. Svlékají se dokonce i velryby, ovšem z jiného důvodu, než že by jim bylo horko. Potřebují shodit starou obnošenou kůži, aby ji mohla nahradit nová!

Dokonale tento letní striptýz předvádějí velryby grónské, které se vždy předtím shromáždí u severovýchodního pobřeží Kanady a vplují odtud do zálivu u Baffinova ostrova.

Zdržují se v hloubce jen asi 8 metrů, což je pro velryby velmi málo – ony tu však neplavou to, ale otírají se o skály, jako by je něco svědilo a potřebovaly se podrbat.

Musí se tak zbavit po dlouhých pásech celé staré kůže, aby stihly dostat nový kabát ještě do podzimu.

Narodí se nejvíc miminek

Nejvíce narozeninových oslav je v září, protože děti jsou nejčastěji počaty během kouzelné vánoční pohody. Takto se to říká už dávno, ovšem ve skutečnosti je to nejspíš trochu jinak.

Statistiky ukazují největší nápor v porodnicích spíš v červenci nebo srpnu. Jak si to odborníci vysvětlují? Většinou evolucí!

Každý živočich má svou vhodnou dobu páření podle toho, za jak dlouho se pak mládě narodí. A lidé tak nejsnáze počnou potomka na podzim – narodí se poté v létě, kdy byl vždy všude dostatek potravy.

Šťastná letní čísla však vedle sebe mají i ty smutnější – každoročně je právě v první polovině léta spácháno nejvíce sebevražd.

Les o letní noci je jako z pohádky. Když se sejde hodně světlušek. Foto: kiwi616 / Pixabay.
Les o letní noci je jako z pohádky. Když se sejde hodně světlušek. Foto: kiwi616 / Pixabay.

Světlušky svítí

Vydali jste se o letní noci na procházku do lesa? Poletující světélka vás tu nejspíš nevyděsí – dobře víte, že jsou to světlušky!

Jejich zadečky fungují jako baterky, díky chemickým látkám luciferinu a luciferáze a jejich reakci s kyslíkem. A především v červnu a v červenci září nejvíce!

Drobným broučkům však nejde o to, aby si posvítili na cestu – lákají tak potenciální partnery k páření. Samci svítí při letu, nelétající samičky pak v trávě, aby si jich samci všimli. Po páření naklade světluška na zemi vajíčka a za pár dnů bohužel zemře. Malé následnice vám pak ale budou letní noci osvětlovat dál.

Nejčastěji je jejich světlo zelenkavé, exotické druhy světlušek světélkují i bíle či modře.

Duhový mrak skutečně připomíná plameny. Foto: Cbjensen715 / Creative Commons / CC BY-SA 4.0.
Duhový mrak skutečně připomíná plameny. Foto: Cbjensen715 / Creative Commons / CC BY-SA 4.0.

Duha (někdy) hoří

Po letním dešti se objeví na nebi krásná duha, Ale pozor, proč ta duha hoří? Právě jste svědky vzácného halového jevu, který může nastat jen při souhře několika okolností.

Slunce musí svítit na mrak typu cirrus (jemné průsvitné obláčky ve velkých výškách), ve kterém se zrovna nacházejí ploché ledové krystalky ve tvaru šestiúhelníků.

Když není velký vítr, krystalky jen tak pozvolna levitují a fungují jako optické hranoly, na nichž se láme světlo.

Slunce (anebo Měsíc) se zároveň musí nacházet výš než 58° nad obzorem (to se u nás stane pouze v létě), aby prošel paprsek světla horní plochou hranolu a zlomený pak vyšel boční stěnou ven.

Rozlámané světlo nakonec složí ohnivou duhu, podle tvaru oblaku s různě střapatými plameny. Ovšem tedy za splnění i poslední podmínky – nenacházíte se severněji nebo jižněji než 55 stupňů zemské šířky.

Záříme štěstím!

Míváte lepší náladu v létě, nebo v zimě? Většina lidí se shodne na první možnosti, a rozhodně to není jen dovolenou či větší porcí zmrzliny!

Může za to samozřejmě slunce, které pomáhá našemu tělu produkovat vitamín D. Ten pak zvyšuje produkci serotoninu, tzv. hormonu štěstí, který nás chrání i před únavou a úzkostnými stavy.

Díky paprskům dopadajícím na naši kůži ale také tkáně dokážou lépe využívat kyslík. Tělem se tak rozproudí i více hormonu melatoninu, který má zas blahý vliv na náš spánek.

Proto se do letního prosluněného dne probouzíme veselejší a plní života!

Foto: úvodní foto: Victoria_Regen / pixabay 1, 4, 5: Pixabay 2, 3, 6: Creative Commons
Související články
Zajímavosti
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Zajímavosti
Boříme mýty: Eva a Adam nekousli do jablka!
Proč dnes nežijeme v ráji? Protože Adama a Eva okusili jablko ze zakázaného stromu. A jak to víme? Píše se o tom v Bibli…. Omyl, v Bibli se o žádném jablku nepíše! Dle knihy Genesis ochutnají „peri“, což je v hebrejštině obecně plod. Podle časté teorie šlo o fíky, a právě listy fíkovníku se poté […]
Zajímavosti
Měsíc lidem skutečně prospívá…
Již římský císař Tiberius si údajně nechával stříhat vlasy jen v dorůstající fázi Měsíce. Předcházel tak prý vypadávání vlasů a urychloval jejich růst… Skutečně je náš souputník Měsíc pro život důležitý? Bohatší úroda Na základě „měsíční teorie“ je kupříkladu dřevo stromů kácených v zimě před úplňkem skutečně prokazatelně kvalitnější a výsev semen ve správné měsíční […]
Zajímavosti
Boříme mýty: Slunečnice se neotáčí za sluncem!
Pořád se to říká, všichni to známe…, ale pravda to rozhodně není! Jak tyto mylné představy vznikly a proč jim pořád tolik lidí věří? Bez čepice zaručeně prochladneme, moč dezinfikuje rány a po kávě hned poběžíme na záchod. Dětem nedávejte moc sladkostí, nebo se promění v divokou zvěř. Co z toho platí? Nic! Mýtus č. […]
reklama
lifestyle
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
Zvrhlík? Temné stránky Romana Polanského: Genialita zastíněná zločiny
Roman Polanski, uznávaný filmový režisér, prožil těžké dětství poznamenané tragédiemi druhé světové války, kdy přišel o matku a musel se skrývat před nacisty. Jeho úspěšná kariéra byla na vrcholu, když mu vražda manželky šílenou sektou Charlese Mansona obrátila život vzhůru nohama. V roce 1977 však Polanski spáchal strašný zločin – znásilnění třináctileté dívky, za což […]
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Pád Ikony: Temné Tajemství Jimmyho Savilea. Obtěžování a znásilňování nezletilých dívek?
Jimmy Savile byl jednou z nejznámějších tváří britské televizní scény, idolizovaný pro svou práci s dětmi a rozsáhlou charitativní činnost, která mu dokonce vynesla šlechtický titul. Jeho image lidumila a baviče však měla děsivou stinnou stránku. Až po jeho smrti vyšly najevo děsivé skutečnosti – Savile zneužíval svou moc k obtěžování a znásilňování nezletilých dívek. […]
reklama
zajímavosti
Jak by měla vypadat kancelář budoucnosti?
Poslední globální kancelářská revoluce proběhla v sedmdesátých letech a zdá se, že nastává další. Je čas podívat se na nejnovější trendy, které se týkají práce mnoha kancelářských profesí. Těmi, které se věnují informačním technologiím počínaje, právníky, projektanty a redakcemi konče. Poslední globální kancelářská revoluce se sice rodí v Německu, ale do světa se jako novátorský koncept rozšíří […]
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Špenátové muffiny
tisicereceptu.cz
Špenátové muffiny
Že muffiny musí být jen sladké? Omyl! Báječné slané muffiny bez mouky poslouží jako teplá snídaně či pohoštění. Chutnají i studené. Potřebujete 20 g listového špenátu 100 g šunky nebo slaniny
Vyberte si jarní vůni
nejsemsama.cz
Vyberte si jarní vůni
Jestli hledáte nový parfém na jaro a nedokážete se rozhodnout, zkuste si vybrat podle jeho složení. Vyberte si takový, jenž obsahuje ingredienci, která vám nejvíc voní. Pro letošní jaro budou v kurzu složky, o nichž píšeme níže – určitě některou z nich najdete i v tom svém. Stačí si pročíst složení vybraného parfému. Citrusy Svěží vůně citrusů nabudí smysly. A když se pomeranče,
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
iluxus.cz
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
Evropský trh s potravinami prochází transformací díky rostoucí poptávce po vysoce kvalitních, pohodlných řešeních pro přípravu jídel. Ready to Cook sady představují ideální řešení pro moderního spotře
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
enigmaplus.cz
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
Když v roce 1929 nalezl německý teolog Deissmann v istanbulské knihovně starou mapu, nejspíše vůbec netušil, jak obrovský ohlas jeho nález vyvolá. Mapa totiž zobrazuje místa, která v době jejího vznik
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
historyplus.cz
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
Uprostřed noci buší komando Státní bezpečnosti na dveře vily. Po chvíli příslušníci vyvlečou ven rozespalého starého muže. Pacienti, kteří k němu zítra přijdou prosit o záchranu života, budou už na jeho pomoc čekat marně. K bylinkám má Jan Mikolášek (1889–1973) přirozený vztah už od malička. Jeho rodiče vlastní zahradnictví v Rokycanech, a tak není divu, že i on
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
epochanacestach.cz
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
Když se podíváme na lidové valašské stavby, možná nás napadne, jak jsou krásné a jaký vyvolávají přímo umělecký dojem. Pak nás možná nepřekvapí, že na počátku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm stáli dva výtvarníci. Bratři Alois a Bohumír Jaroňkovi v Rožnově založili Uměleckovýtvarné dílny, v nichž vyráběli předměty, využívající prvků lidových tradic jako malované truhličky, gobelíny
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
skutecnepribehy.cz
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
Byla to moje vina. Nehoda, při níž zemřel člověk! Teď se mi o něm bude zdát až do smrti? Chodí se mi snad v noci mstít? Když jsem po třech letech znovu uchopil volant, proběhlo mým tělem mrazení. Znejistil jsem. Po nepříjemné autonehodě, při které jsem přišel málem o nohu, jsem v sobě konečně našel odhodlání a nasedl do auta,
Industriální styl má své kouzlo
panidomu.cz
Industriální styl má své kouzlo
Tento trend bydlení je inspirován prostředím továrních hal a průmyslových prostor. Se svou střízlivostí a sklonem k minimalismu je protipólem romantických trendů bydlení. Možná to je ale přesně to, co se vám zalíbí. Zdálo by se, že zařídit si byt v industriálním trendu bude velmi lehké. Opak je pravdou, protože musíte přísně dodržet jednotný styl,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
epochalnisvet.cz
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
Kauzu drogově závislých žraloků řeší tým odborníků z Floridy. Americký stát totiž funguje jako důležitý uzel pro obchodníky s drogami, zejména kokainem, putujícím do USA z Jižní a Střední Ameriky. A protože ne vždycky probíhá cesta podle plánu, je občas pro pašeráky bezpečnější se nákladu prostě zbavit. Hodit ho do moře.   A spolu s
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
nasehvezdy.cz
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
Po dovolené o samotě velmi toužila herečka Tereza Kostková (47) ze seriálu Jedna rodina, která takhle cestovala celé mládí. Po narození syna už o samotě nikam nevyrazila a nepovedlo se jí to ani teď
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
21stoleti.cz
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
Už přes 16 000 pacientů se v České republice zapojilo do výzkumu nových léků a očkovacích látek. Takzvaná klinická hodnocení probíhají nejčastěji v oblasti onkologie, imunologie a infekčních onemocněn