Domů     Neuvěřitelné schopnosti koček: Vidí nám až do hlavy?
Neuvěřitelné schopnosti koček: Vidí nám až do hlavy?
13.7.2023

Některá zvířata jsou nezajímavá a obyčejná, jiná se však podobají supermanům či čarodějům s nadpřirozenou mocí. A nemusíme nikam do exotických krajů – takového kouzelného tvora má mnoho z nás doma!

Váháte, jestli si pořídit kočku, nebo psa? I když psi jsou učenlivější, souboj v inteligenci jednoznačně vyhrávají kočky!

Řada vědeckých studií již dokázala, že kočky mají lepší dlouhodobou i krátkodobou paměť, dokonalejší poznávací schopnosti a v mozku asi dvakrát více nervových buněk.

Při jednom výzkumu se dokonce se ukáže, že jejich mozek je svou anatomií z 90 % stejný jako lidský! Že by nám tedy kočky nerozuměly, se vůbec nemusíme bát…

Blížící se zemětřesení dokážou kočky předpovědět 15 minut před lidmi! Angelo_Giordano / Pixabay.
Blížící se zemětřesení dokážou kočky předpovědět 15 minut před lidmi! Angelo_Giordano / Pixabay.

Ovládá telepatii

Proč na vás ta kočka tak zírá? Snaží se vám přečíst myšlenky! A podaří se jí to? Nejen letité zkušenosti kočičích majitelů, ale třeba i studie zoologů z Bruselu dokazuje, že rozhodně ano!

Během nevšedního experimentu vědci myslí na rozličné tvary, barvy, činnosti či směry pohybu, přičemž kočkám jsou při tom měřeny různé tělesné funkce. A v 87 % případů opravdu nejsou v klidu!

Když například člověk pomyslí na to, že odejde směrem doleva, kočka otočí zrak stejným směrem a je připravena ho následovat. Když osoba naopak myslí na to, že se teď natáhne či půjde spát, tělo šelmy se zcela uvolní a relaxuje také!

Skutečně mají kočky nadpřirozené schopnosti? Mnozí to vysvětlují spíš nadměrnou citlivostí, tedy že na nás vnímají naprosto všechno – řeč těla, pohyb očí a barvu hlasu. I zcela nepatrné změny teploty, dané třeba nervozitou či napětím.

Majitelé koček dle statistik žijí déle! Foto: Pexels / Pixabay.
Majitelé koček dle statistik žijí déle! Foto: Pexels / Pixabay.

Předpoví zemětřesení!

Spokojená kočka většinu dne buď prospí, anebo si čistí srst. Je ta vaše najednou neklidná a běhá sem tam a tam? Nejlépe utíkejte do krytu, kočka totiž umí předpovědět zemětřesení!

V mnoha případech se již skutečně potvrdilo, že kočky poznají blížící se katastrofu třeba 15 minut před lidmi! Jak? Dost možná díky jemňoučkým polštářkům na tlapkách, které zachytí i zcela nenápadné vibrace země.

Německý vědec Helmut Tributsch zkoumá podivné chování koček před zemětřesením už v roce 1900. A dochází k závěru, že kočky dokážou zachytit proud elektricky nabitých částic, vytvořených tím, jak se o sebe třou litosférické desky.

Nedávný experiment z Japonska zas naznačuje citlivost koček vůči seizmickým P-vlnám. Ty mají totiž ze všech vln největší rychlost, a tak bývají přístroji vždy zachyceny jako první.

Kočky milují krabice, cítí z nich bezpečí. A mají je i jako pozorovatelnu. Foto: Nennieinszweidrei / Pixabay.
Kočky milují krabice, cítí z nich bezpečí. A mají je i jako pozorovatelnu. Foto: Nennieinszweidrei / Pixabay.

Vlastní tajemný lék

Pokud se však nic neděje, v klidu se posaďte a vezměte si kočku na klín. Už slyšíte tu jemnou motorovou pilu – tedy tajemné předení?

Dodnes vědci přesně neví, jakým způsobem vlastně kočky předou. Proč to dělají, už tušíme. Je to nejen vyjádření štěstí a spokojenosti (i když někdy i stresu a strachu), ale především má předení zázračné léčebné účinky!

Přesně jde totiž o zvuk o frekvencích 25 až 45 Hz, který má shodou okolností příznivý vliv na psychiku, zmírňuje bolesti, prospívá srdci a posiluje nervový systém. Taky zvyšuje regeneraci buněk a významně napomáhá hojení růstů kostí!

To vše navíc platí nejen pro kočky samotné, ale i pro vás! Stačí mít svého mazlíčka v těsné blízkosti.

Prodlouží vám život!

Kočka jako naschvál zrovna nepřede, jen vás různě masíruje tlapkou? I takto jste vyhráli!

Koťata takto mačkají svým matkám mléčné žlázy, aby v nich podpořily tvorbu mléka. Ani dospělé kočky s tím nepřestanou, je jim to zkrátka příjemné. Ovšem určitě bude i vám!

Podle vědců taková kočičí náklonnost pomůže člověku uvolnit stres, překonat úzkost či depresi, zmírňuje bolesti hlavy, pomůže překonat nespavost či snížit vysoký krevní tlak.

A patrně díky tomu všemu se pak v různých studiích potvrdí, že majitelé koček žijí déle. Oproti těm, kteří kočku nemají, jim vychází asi o 40 % nižší riziko infarktu, o 30 % pak v případě mrtvice!

Přeskočí vysokou překážku, a dopadnou vždy na všechny čtyři! Foto: rihaij / Pixabay.
Přeskočí vysokou překážku, a dopadnou vždy na všechny čtyři! Foto: rihaij / Pixabay.

Je chvíli pevná, chvíli tekutá

Pokud dáte kočce luxusní měkkou postel s polštáři a obyčejnou kartonovou krabici, co si vybere k ulehnutí?

Samozřejmě krabici! A čím menší, tím lepší. Natěsnané v malém prostoru mají kočky pocit, že jsou v bezpečí. Že na ně nemůže žádný predátor.

Ať už vám kočka vlezla do krabice, do mísy nebo jakékoliv jiné nádoby, všimněte si jednoho detailu – v krabici se rozprostřela do všech krajů a rohů, nádobu zas vyplnila přesně tak, jako byste tam nalili vodu!

Touto vlastností je natolik fascinován Francouz Marc-Antoine Fardin, že na tom postaví (trochu bizarní ) vědeckou studii. Kočka má podle něj dvě skupenství – v nádobě se mění na kapalinu, ve vodě zůstává pevnou látkou.

Téměř nesmrtelný akrobat

Kam zmizely ty pamlsky na lednici? Kdo shodil tu sošku na poličce? Všechno kočka! Ale jak se dostala tak vysoko? Díky silným svalům na nohou a dlouhému balancujícímu ocasu dokáže kočka vyskočit až šestkrát výše, než je délka jejich těla!

A fascinuje nejen skoky nahoru, ale i dolů. I když už skočí nebo spadne z opravdu velké výšky, většinou se jen oklepe a běží dál! Během pádu se totiž dokáže natočit přesně tak, aby dopadla šetrně na všechny čtyři.

Paradoxně je tak pro ni mnohem bezpečnější pád z vyššího patra, při němž má na správné srovnání těla dostatek času.

Když na konci 20. století sledují vědci v New Yorku kočky padající z 2. až 32. patra, 90 % z nich přežije! Ne nadarmo se tedy říká, že má kočka 9 životů…

Foto: úvodní foto: birgl / Pixabay 1 – 4: Pixabay
Související články
Věda a technika
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
Jediná trvale obydlená vesmírná stanice, a to od 2. listopadu roku 2000. Našli bychom ji na naší nízké oběžné dráze ve výšce přibližně 400 kilometrů. Ač to tak astronautům ani nepřijde, má rychlost 27 720 kilometrů v hodině a Zemi tak obíhá zhruba v 92minutové periodě.   Standardně je tu 7 lidí, kteří se mění […]
Věda a technika
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
Za sklem se tísní desítky lidí, někteří nadšeně vytahují mobily a zběsile fotí. Na druhé straně si v klidu vysedává robustní pandí samec. S nezájmem chroupá bambus, když mu potrava dojde, stačí se převalit na bok a natáhnout pracku. Život pandy má do akčnosti hodně daleko. Když se řekne panda velká, většině populace okamžitě vytane na mysl […]
Věda a technika
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
reklama
zajímavosti
Boříme mýty: Slunečnice se neotáčí za sluncem!
Pořád se to říká, všichni to známe…, ale pravda to rozhodně není! Jak tyto mylné představy vznikly a proč jim pořád tolik lidí věří? Bez čepice zaručeně prochladneme, moč dezinfikuje rány a po kávě hned poběžíme na záchod. Dětem nedávejte moc sladkostí, nebo se promění v divokou zvěř. Co z toho platí? Nic! Mýtus č. […]
Jak by měla vypadat kancelář budoucnosti?
Poslední globální kancelářská revoluce proběhla v sedmdesátých letech a zdá se, že nastává další. Je čas podívat se na nejnovější trendy, které se týkají práce mnoha kancelářských profesí. Těmi, které se věnují informačním technologiím počínaje, právníky, projektanty a redakcemi konče. Poslední globální kancelářská revoluce se sice rodí v Německu, ale do světa se jako novátorský koncept rozšíří […]
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
reklama
zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krásy skalních měst – Česká republika
nejsemsama.cz
Krásy skalních měst – Česká republika
Toužíte prozkoumat svět mohutných pískovcových věží, skalních stěn a krásných soutěsek? Skalní města jsou cílem mnoha turistů od nás i ze zahraničí. Kam zaplatíte vstupné, a kde můžete krásy přírody obdivovat zdarma? Pravčická brána Nejkrásnějším útvarem zdejší přírody a Národního parku České Švýcarsko je Pravčická brána, která se nachází asi 15 km od Děčína. Rozpětí celého oblouku má neuvěřitelných 26,5
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
iluxus.cz
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
Sklářský designer, výtvarník a malíř skla František Jungvirt se ve své nové sběratelské sérii uměleckých váz přenesl do zvířecí říše. Vybrané kusy z jeho stávajících kolekcí Garden a Trifid aktuálně z
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
historyplus.cz
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
V očích krále Františka I. se zračí zoufalství. „Copak vy jste mého syna někdy viděla veselého?“ otočí se na hraběnku Dianu z Poitiers. Pohledná Francouzka se jen lišácky usměje. „Nechte to na mně, Sire. Udělám ho svým rytířem,“ slíbí mu nakonec. Tento úkol splní nade vše očekávání. Princ Jindřich (1519–1559) se do půvabné vdovy, která je o
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
epochalnisvet.cz
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
Společnost HTC VIVE úspěšně nasadila headset HTC VIVE Focus 3 na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Jde o první headset pro duševní zdraví, který dokáže bez problémů každodenně pomáhat veliteli šestiměsíční mise Andreasi Mogensenovi z Evropské vesmírné agentury se zvládáním dlouhého odloučení od Země i blízkých. Nyní přichází další fáze testů, tentokrát zaměřená na udržení kondice a
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
enigmaplus.cz
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
Po celém světě najdeme šifry. Pokrývají zdi prastarých chrámů, stránky tajemných a nepochopených knih a v některých případech jsou schované i v malbách a jiných uměleckých dílech. To je i případ Vitru
Uršula Kluková: Jsem profesionální kmotra aneb Hroby slavných popáté
panidomu.cz
Uršula Kluková: Jsem profesionální kmotra aneb Hroby slavných popáté
Známý divadelník, fotograf a někdejší spoluzakladatel legendárního Kladivadla v těchto dnech pokřtil už pátý díl své pozoruhodné encyklopedie „Malý průvodce po hrobech velkých“, mapující místa posledního odpočinku slavných osobností českých dějin. Jak už napovídají koláže fotografií na všech pěti dílech, nejde jen o dějiny dávné, ale i ryze současné. Protože, jak říká sám autor: „Jde
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
skutecnepribehy.cz
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
Z rozvodu mě vyléčila až opravdová láska. Znovu jsem se vdala a můj druhý muž byl tak báječný, že jsem se po jeho boku změnila k lepšímu. Když mě Pavel opustil, nějakou dobu jsem se domnívala, že to nepřežiju. Samozřejmě že mě všichni ujišťovali, že na to se neumírá, že se dám dohromady, že to spraví jenom čas.
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
epochanacestach.cz
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
Oblast Sudet měla po druhé světové válce tu smůlu, že odtud většina původních obyvatel se vztahem k regionu musela odejít. Nepříznivě se to projevilo na stavu krajiny i na architektonických památkách. Najednou se o ty po staletí opečovávané skvosty neměl kdo starat a nikomu na nich nezáleželo. Lidové stavby začaly chátrat, ale staleté dědictví naštěstí nezmizelo
Novinky ze světa rychlovlaků
21stoleti.cz
Novinky ze světa rychlovlaků
Na počátku dvacátého století představovaly vlaky nejrychlejší dopravní prostředek na delší vzdálenosti. Dnes je v našich očích nahradila letadla. V celé řadě zemí však stále platí, že pokud člověk chc
Pečená kořenová zelenina s medem
tisicereceptu.cz
Pečená kořenová zelenina s medem
Zeleninu si vyberte podle chuti nebo toho, co máte zrovna doma k dispozici. Potřebujete 1,5 kg kořenové zeleniny (mrkev, petržel, celer, dýni, pastinák, batáty, červenou řepu…) 1 palici česneku
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
Diváci znají Sabinu Remundovou (51) jako ráznou státní zástupkyni ze seriálu Případy 1. oddělení. V soukromém životě by se ale ráda o někoho opřela. Bohužel je však na řadu věcí sama. Její manžel,