V minulosti údajně seděl na Petrově stolci papež, během jehož pontifikátu Papežský stát v podstatě zanikl. O koho se jedná?
Papežský stát skutečně ve druhé polovině 19. století v jednu chvíli málem zanikl. Svatý otec Pius IX. (1792–1878) během svého pontifikátu zruší cenzuru a amnestuje politické vězně.
Sympatie prostých Italů si získá také díky tomu, že podporuje umírněné italské národní hnutí za osvobození a samostatnost země.
Obrací jako korouhvička
Ze začátku svého pontifikátu chce bojovat s nenáviděnou habsbursko-lotrinskou dynastií, která ovládá sever země, ale poté otoč. Nakonec se odmítne připojit k Italské armádě bojující proti Rakousku, čímž o získanou oblibu rychle přichází.
Povstalci bojující za sjednocení země ho přinutí k útěku z Říma. Pius IX. proto změní názor a po návratu se odkloní od liberálů, které až dosud podporoval.
Vládne zřejmě nejdéle
Italská armáda ho přesto 20. září 1870 uvězní. Papežský stát v tuto chvíli de facto zaniká. Vláda sjednocené země mu ale záhy nabídne novou dohodu o uspořádání papežského státu.
Tu definitivně stvrdí Lateránské smlouvy (na jejich základě vzniká stát Vatikán) v roce 1929. Pius IX. má kromě toho, že za jeho pontifikátu stát téměř zanikl, ještě jedno prvenství.
Je nejdéle vládnoucím papežem v dějinách, protože pontifikát prvního papeže svatého Petra není přesně historicky datován, i když se u něj obvykle uvádí 37 let. Pius IX. ve funkci vydržel více 31 let.