Domů     Z nešťastné lásky povraždil rodinu
Z nešťastné lásky povraždil rodinu
7.7.2023

Nepálský panovník Dípéndra Bír Birkam Šáh (1979–2001) je v mnoha ohledech rekordman. Rozhodně se vyznačuje jednou z nejkratších dob panování vůbec, na trůně vydrží přesně tři dny, a to je ještě po celou dobu v kómatu.

Zůstane po něm jako dějinný odkaz neuvěřitelný masakr, který v nepálských dějinách ani jinde na světě nemá obdoby.

Mladý Dípéndra dostává dobré školní vzdělání, jak se sluší na syna korunního prince a později krále Biréndry Bír Birkam Šáh Dévy (1945–2001).

Do školy začíná chodit ve svém domovském Nepálu, ale brzy se přesouvá do Británie na velmi prestižní Eton College. Po návratu se zapisuje na univerzitu v Káthmándú, kde získává titul z geografie.

Protože ho čekají i státnické povinnosti, vzdělává se vedle univerzity i na vojenské škole, a dokonce získává i pilotní licenci. Ve volném čase se věnuje bojovým sportům, zejména karate a už ve 20 letech získává černý pás.

Také rád doprovází nepálské sportovce na zahraničních cestách. Všechno vypadá, že funguje, jak má…

Devjáni Rána byla o osm let starší. FOTO: Krish Dulal / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Devjáni Rána byla o osm let starší. FOTO: Krish Dulal / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Spor o nevěstu

Následníci trůnu si často nemohou svobodně vybírat své partnery. Podobně tomu je i v Nepálu. A princ Dípéndra se s tím odmítá smířit. Jeho vyvolenou je Devjáni Rána (*1972), o osm let starší než on.

Potkává ji během svých studií v Anglii na party zorganizované baronetem Jeremy Baggem. Okamžitě se do ní zamiluje a odmítá protesty svých rodičů i přátel.

Zejména královna Ajšvárja (1949–2001) nechce o sňatku Dípéndry a Devjány ani slyšet. I Devjánini přátelé jsou znepokojeni, proslýchá se, že mladý princ svou snoubenku v soukromí bije, i když ona sama to na veřejnosti popírá.

Princ, který se nechce smířit s tím, že nebude po jeho, se stává popudlivějším a popudlivějším. Je zaděláno na katastrofu.

Královna Ajšvárja sňatku nepřeje. FOTO: bilder aus nepal / Creative Commons / volné dílo
Královna Ajšvárja sňatku nepřeje. FOTO: bilder aus nepal / Creative Commons / volné dílo

Královský masakr

Prvního června roku 2001 se v královském paláci v Káthmándú koná velká oslava. A princ Dípéndra to opět přežene, jako už tolikrát před tím. Opije se, vykouří velké množství hašiše a začne obtěžovat hosty.

Když už to je neudržitelné, pošle jeho otec, král Biréndra, mladšího Dípénandrova bratra a ještě jednoho příbuzného, aby obtížného opilce odvedli raději na pokoj. Princ je tím ale na nejvyšší míru rozezlený.

A postupně vybublá i frustrace z nedovoleného sňatku a všechny další skutečné nebo domnělé křivdy. Rozhodne se tedy k strašlivé pomstě.

Ještě jednou se posilní sklenkou alkoholu a pak začne shromažďovat zbraně, ke kterým má jako člen královské rodiny a student vojenské akademie neomezený přístup.

Pobitá královská rodina

O hodinu později vpadne Dípéndra do kulečníkového sálu královského paláce a v rukou má samopal MP5, pušku M16 a bojovou brokovnici. Vystřelí jednu ránu do stropu, čímž k sobě přiláká pozornost, a pak už chladnokrevně a bez komentáře zastřelí svého otce.

V místnosti vypukne panika a šílený princ začne systematicky střílet jednoho člena královské rodiny za druhým. Neušetřil by ani nejmenší děti, kdyby se před ním chytře neschovaly pod gaučem.

Mezi mrtvými jsou tak nakonec jeho otec i matka, králův bratr a dvě sestry, mladší princ a princezna a další dva vzdálenější členové královské rodiny. Několik dalších je různě těžce zraněno. Dípéndra nakonec otočí zbraň i proti sobě a pokusí se spáchat sebevraždu.

Masakr se odehrál v královském paláci. FOTO: Suraj Belbase / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Masakr se odehrál v královském paláci. FOTO: Suraj Belbase / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Exorcismus a konec monarchie

Sebevražda se princi nepovede docela a upadne do kómatu. Protože jeho otec král zahynul, je vrah 4. června 2001 podle práva prohlášen nepálským králem. V úřadu vydrží tři dny a umírá na následky zranění, která si způsobil.

Protože jako král je chráněn imunitou, oznamují nepálská média nejprve, že masakr je důsledkem „náhodné a nešťastné události, při které samy vystřelily automatické zbraně“.

Když ale Dípéndra umírá, je rychle ustavena vyšetřovací komise, která přichází s jasným odsouzením. Dípéndra je vrah. Protože živého už ho potrestat nemohou, jsou povoláni hinduističtí kněží, aby pomocí obřadu exorcismu z Nepálu vyhnali ducha královraha.

Brahmán převlečený za prince je na závěr obřadu posazen na slona a i s osobními věcmi skutečného Dípéndry odeslán do symbolického exilu. Nepálské monarchii už ale ani tato ceremonie nepomůže.

Demokraté již dlouho volají po jejím odstranění a masakr je jen poslední kapka. V roce 2008 vyhlašuje nepálský parlament, že se země stává republikou.

Foto: Krish Dulal / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Nabin K. Sapkota / Creative Commons / CC BY-SA 4.0, bilder aus nepal / Creative Commons / volné dílo, Suraj Belbase / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Související články
Svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Svět zločinu
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Svět zločinu
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Svět zločinu
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
reklama
historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
Lukrécie Borgia: Krásná, chytrá a nešťastná…
Nádherné lokny vlasů jí padají až pod hýždě, alabastrová pleť nemá vadu a dokonalé poprsí ruší snění všech mužů, kteří se s ní setkají. Na koho upře své velké, oříškové oči, ten se v nich utopí. Lukrécie (1480–1519) platí za nejkrásnější ženu své doby. Mluví se o ní jako perle renesance… a také jako o […]
Měl francouzský král Ludvík XIV. nafukovací střeva?
Kromě krásných žen patří mezi vášně francouzského krále také vybrané jídlo. To, co spořádal on, by se vám ale jenom tak sníst nepodařilo. Byla by to náročná porce i pro dospělého. Chcete pozvání k němu na hostinu? Tak vítejte, před množstvím jídla na stole u Ludvíka XIV. (1638–1715) vám bude přecházet zrak. Polévky jsou v menu hned […]
reklama
lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz