Domů     Z nešťastné lásky povraždil rodinu
Z nešťastné lásky povraždil rodinu
7.7.2023

Nepálský panovník Dípéndra Bír Birkam Šáh (1979–2001) je v mnoha ohledech rekordman. Rozhodně se vyznačuje jednou z nejkratších dob panování vůbec, na trůně vydrží přesně tři dny, a to je ještě po celou dobu v kómatu.

Zůstane po něm jako dějinný odkaz neuvěřitelný masakr, který v nepálských dějinách ani jinde na světě nemá obdoby.

Mladý Dípéndra dostává dobré školní vzdělání, jak se sluší na syna korunního prince a později krále Biréndry Bír Birkam Šáh Dévy (1945–2001).

Do školy začíná chodit ve svém domovském Nepálu, ale brzy se přesouvá do Británie na velmi prestižní Eton College. Po návratu se zapisuje na univerzitu v Káthmándú, kde získává titul z geografie.

Protože ho čekají i státnické povinnosti, vzdělává se vedle univerzity i na vojenské škole, a dokonce získává i pilotní licenci. Ve volném čase se věnuje bojovým sportům, zejména karate a už ve 20 letech získává černý pás.

Také rád doprovází nepálské sportovce na zahraničních cestách. Všechno vypadá, že funguje, jak má…

Devjáni Rána byla o osm let starší. FOTO: Krish Dulal / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Devjáni Rána byla o osm let starší. FOTO: Krish Dulal / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Spor o nevěstu

Následníci trůnu si často nemohou svobodně vybírat své partnery. Podobně tomu je i v Nepálu. A princ Dípéndra se s tím odmítá smířit. Jeho vyvolenou je Devjáni Rána (*1972), o osm let starší než on.

Potkává ji během svých studií v Anglii na party zorganizované baronetem Jeremy Baggem. Okamžitě se do ní zamiluje a odmítá protesty svých rodičů i přátel.

Zejména královna Ajšvárja (1949–2001) nechce o sňatku Dípéndry a Devjány ani slyšet. I Devjánini přátelé jsou znepokojeni, proslýchá se, že mladý princ svou snoubenku v soukromí bije, i když ona sama to na veřejnosti popírá.

Princ, který se nechce smířit s tím, že nebude po jeho, se stává popudlivějším a popudlivějším. Je zaděláno na katastrofu.

Královna Ajšvárja sňatku nepřeje. FOTO: bilder aus nepal / Creative Commons / volné dílo
Královna Ajšvárja sňatku nepřeje. FOTO: bilder aus nepal / Creative Commons / volné dílo

Královský masakr

Prvního června roku 2001 se v královském paláci v Káthmándú koná velká oslava. A princ Dípéndra to opět přežene, jako už tolikrát před tím. Opije se, vykouří velké množství hašiše a začne obtěžovat hosty.

Když už to je neudržitelné, pošle jeho otec, král Biréndra, mladšího Dípénandrova bratra a ještě jednoho příbuzného, aby obtížného opilce odvedli raději na pokoj. Princ je tím ale na nejvyšší míru rozezlený.

A postupně vybublá i frustrace z nedovoleného sňatku a všechny další skutečné nebo domnělé křivdy. Rozhodne se tedy k strašlivé pomstě.

Ještě jednou se posilní sklenkou alkoholu a pak začne shromažďovat zbraně, ke kterým má jako člen královské rodiny a student vojenské akademie neomezený přístup.

Pobitá královská rodina

O hodinu později vpadne Dípéndra do kulečníkového sálu královského paláce a v rukou má samopal MP5, pušku M16 a bojovou brokovnici. Vystřelí jednu ránu do stropu, čímž k sobě přiláká pozornost, a pak už chladnokrevně a bez komentáře zastřelí svého otce.

V místnosti vypukne panika a šílený princ začne systematicky střílet jednoho člena královské rodiny za druhým. Neušetřil by ani nejmenší děti, kdyby se před ním chytře neschovaly pod gaučem.

Mezi mrtvými jsou tak nakonec jeho otec i matka, králův bratr a dvě sestry, mladší princ a princezna a další dva vzdálenější členové královské rodiny. Několik dalších je různě těžce zraněno. Dípéndra nakonec otočí zbraň i proti sobě a pokusí se spáchat sebevraždu.

Masakr se odehrál v královském paláci. FOTO: Suraj Belbase / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Masakr se odehrál v královském paláci. FOTO: Suraj Belbase / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Exorcismus a konec monarchie

Sebevražda se princi nepovede docela a upadne do kómatu. Protože jeho otec král zahynul, je vrah 4. června 2001 podle práva prohlášen nepálským králem. V úřadu vydrží tři dny a umírá na následky zranění, která si způsobil.

Protože jako král je chráněn imunitou, oznamují nepálská média nejprve, že masakr je důsledkem „náhodné a nešťastné události, při které samy vystřelily automatické zbraně“.

Když ale Dípéndra umírá, je rychle ustavena vyšetřovací komise, která přichází s jasným odsouzením. Dípéndra je vrah. Protože živého už ho potrestat nemohou, jsou povoláni hinduističtí kněží, aby pomocí obřadu exorcismu z Nepálu vyhnali ducha královraha.

Brahmán převlečený za prince je na závěr obřadu posazen na slona a i s osobními věcmi skutečného Dípéndry odeslán do symbolického exilu. Nepálské monarchii už ale ani tato ceremonie nepomůže.

Demokraté již dlouho volají po jejím odstranění a masakr je jen poslední kapka. V roce 2008 vyhlašuje nepálský parlament, že se země stává republikou.

Foto: Krish Dulal / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Nabin K. Sapkota / Creative Commons / CC BY-SA 4.0, bilder aus nepal / Creative Commons / volné dílo, Suraj Belbase / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Související články
Svět zločinu
Natascha Kampuschová: Příběh unesené dívky
Psychopat Wolfgang Priklopil ji unesl, když jí bylo pouhých deset let. Roky ji držel v temné kobce, bil ji a znásilňoval. Nataschu se mu přesto úplně zlomit nepodařilo a ona od něj po osmi a půl letech utekla. Co prožívala v domě svého únosce?  Je krátce po sedmé hodině ráno 2. března 1998 a desetiletá Natascha Kampuschová […]
Svět zločinu
Vrah Ladislav Hojer: Monstrum si oblíbilo slavného kriminalistu
Mnozí policisté jen mrkají překvapením, když ze sebe maniak sype obhroublé vtípky a výrazy typu: „Ubral jsem jí kyslík!“ Rád přihodí i své motto, které zní: „Když se ocas postaví, mozek se mi zastaví.“ Přitom na první pohled ten chlap vypadá, že neumí do pěti počítat. Se ženami mu to moc nejde. Kámen úrazu pro […]
Svět zločinu
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Svět zločinu
Václav Mrázek: Postrach ze severních Čech se ukájel střelbou z pistole
Rozhodně se nenarodí se stříbrnou lžičkou v puse. Někdo by řekl, že když se sudičky sešly 22. října 1925 u kolébky Václava Mrázka, předurčily mu naprosto opačný start do života. Navzdory rozšířené představě o blahobytu první republiky, Mrázkova rodina živoří v chudobě. Hoch má celkem 11 sourozenců. Uživit tolik krků není snadné za žádných okolností. V […]
reklama
věda a technika
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
V antice se bez něj neobejdou Řekové ani Římané. Když se pak rozšíří po Evropě, libeček se pěstuje i v klášterních zahradách. Oblíbí si ho nejen léčitelé, ale také kuchaři a v gastronomii si získá stálé místo. A příznivci ezoteriky tvrdí, že vám pomůže do života přivolat lásku a další dobré věci! Mohutné, svěže zelené […]
Majestátní vlk: Samotář, který miluje společnost ostatních
Les si pomalu přebírá pod správu tma, když ticho najednou přeruší táhlé zavytí. Nezůstane u jednoho a další se přidávají, rázem jde o vlčí symfonii. O několik minut později už se majestátní těla schází nedaleko tůňky. Lov právě začíná. V roce 1758 švédský přírodovědec Carl Linné (1707-1778) popíše vlka obecného, v latině mu přiřkne jméno canis lupus. […]
Modelařina z Petriho misky: Kdy zvládneme poskládat embryo?
Lítý boj o přežití, nelítostný závod, na jehož konci možná čeká nový život. Jedna ze spermií se konečně spojí s vajíčkem. Za 9 měsíců se rozkřičí modrooký novorozený andílek. Zatím má ale budoucí embryo do podoby člověka a dokonce i jakéhokoliv savce pořádně daleko. Stejně, jako novinky z laboratoří. Do jaké fáze již vědci dokážou […]
reklama
lifestyle
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
Zvrhlík? Temné stránky Romana Polanského: Genialita zastíněná zločiny
Roman Polanski, uznávaný filmový režisér, prožil těžké dětství poznamenané tragédiemi druhé světové války, kdy přišel o matku a musel se skrývat před nacisty. Jeho úspěšná kariéra byla na vrcholu, když mu vražda manželky šílenou sektou Charlese Mansona obrátila život vzhůru nohama. V roce 1977 však Polanski spáchal strašný zločin – znásilnění třináctileté dívky, za což […]
Pád Ikony: Temné Tajemství Jimmyho Savilea. Obtěžování a znásilňování nezletilých dívek?
Jimmy Savile byl jednou z nejznámějších tváří britské televizní scény, idolizovaný pro svou práci s dětmi a rozsáhlou charitativní činnost, která mu dokonce vynesla šlechtický titul. Jeho image lidumila a baviče však měla děsivou stinnou stránku. Až po jeho smrti vyšly najevo děsivé skutečnosti – Savile zneužíval svou moc k obtěžování a znásilňování nezletilých dívek. […]
Oplétačky se zákonem těch nejslavnějších herců světa
Na stříbrném plátně či na obrazovce je obdivujeme i ve chvílích, kdy jim scénář předepíše dělat potíže, nechat se zatknout, nebo dokonce odsoudit. Jenže některé z filmových hvězd tohle zažívají na vlastní kůži i v civilním životě.   Ani největší sláva, vydělané miliony či hvězdy na chodníku slávy nejsou zárukou spořádaného života. Občas možná strážci […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Špenátové muffiny
tisicereceptu.cz
Špenátové muffiny
Že muffiny musí být jen sladké? Omyl! Báječné slané muffiny bez mouky poslouží jako teplá snídaně či pohoštění. Chutnají i studené. Potřebujete 20 g listového špenátu 100 g šunky nebo slaniny
Vyberte si jarní vůni
nejsemsama.cz
Vyberte si jarní vůni
Jestli hledáte nový parfém na jaro a nedokážete se rozhodnout, zkuste si vybrat podle jeho složení. Vyberte si takový, jenž obsahuje ingredienci, která vám nejvíc voní. Pro letošní jaro budou v kurzu složky, o nichž píšeme níže – určitě některou z nich najdete i v tom svém. Stačí si pročíst složení vybraného parfému. Citrusy Svěží vůně citrusů nabudí smysly. A když se pomeranče,
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
iluxus.cz
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
Evropský trh s potravinami prochází transformací díky rostoucí poptávce po vysoce kvalitních, pohodlných řešeních pro přípravu jídel. Ready to Cook sady představují ideální řešení pro moderního spotře
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
enigmaplus.cz
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
Když v roce 1929 nalezl německý teolog Deissmann v istanbulské knihovně starou mapu, nejspíše vůbec netušil, jak obrovský ohlas jeho nález vyvolá. Mapa totiž zobrazuje místa, která v době jejího vznik
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
historyplus.cz
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
Uprostřed noci buší komando Státní bezpečnosti na dveře vily. Po chvíli příslušníci vyvlečou ven rozespalého starého muže. Pacienti, kteří k němu zítra přijdou prosit o záchranu života, budou už na jeho pomoc čekat marně. K bylinkám má Jan Mikolášek (1889–1973) přirozený vztah už od malička. Jeho rodiče vlastní zahradnictví v Rokycanech, a tak není divu, že i on
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
epochanacestach.cz
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
Když se podíváme na lidové valašské stavby, možná nás napadne, jak jsou krásné a jaký vyvolávají přímo umělecký dojem. Pak nás možná nepřekvapí, že na počátku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm stáli dva výtvarníci. Bratři Alois a Bohumír Jaroňkovi v Rožnově založili Uměleckovýtvarné dílny, v nichž vyráběli předměty, využívající prvků lidových tradic jako malované truhličky, gobelíny
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
skutecnepribehy.cz
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
Byla to moje vina. Nehoda, při níž zemřel člověk! Teď se mi o něm bude zdát až do smrti? Chodí se mi snad v noci mstít? Když jsem po třech letech znovu uchopil volant, proběhlo mým tělem mrazení. Znejistil jsem. Po nepříjemné autonehodě, při které jsem přišel málem o nohu, jsem v sobě konečně našel odhodlání a nasedl do auta,
Industriální styl má své kouzlo
panidomu.cz
Industriální styl má své kouzlo
Tento trend bydlení je inspirován prostředím továrních hal a průmyslových prostor. Se svou střízlivostí a sklonem k minimalismu je protipólem romantických trendů bydlení. Možná to je ale přesně to, co se vám zalíbí. Zdálo by se, že zařídit si byt v industriálním trendu bude velmi lehké. Opak je pravdou, protože musíte přísně dodržet jednotný styl,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
epochalnisvet.cz
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
Kauzu drogově závislých žraloků řeší tým odborníků z Floridy. Americký stát totiž funguje jako důležitý uzel pro obchodníky s drogami, zejména kokainem, putujícím do USA z Jižní a Střední Ameriky. A protože ne vždycky probíhá cesta podle plánu, je občas pro pašeráky bezpečnější se nákladu prostě zbavit. Hodit ho do moře.   A spolu s
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
nasehvezdy.cz
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
Po dovolené o samotě velmi toužila herečka Tereza Kostková (47) ze seriálu Jedna rodina, která takhle cestovala celé mládí. Po narození syna už o samotě nikam nevyrazila a nepovedlo se jí to ani teď
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
21stoleti.cz
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
Už přes 16 000 pacientů se v České republice zapojilo do výzkumu nových léků a očkovacích látek. Takzvaná klinická hodnocení probíhají nejčastěji v oblasti onkologie, imunologie a infekčních onemocněn