Lázeňská pohoda čeká v malebném Hévízu, městečku, které dokonce aspiruje na titul nejlepší evropské turistické destinace. Tato maďarská lokalita dotýkající se břehů známého jezera Balaton nenabízí jen koupání mezi růžovými lekníny. Nabízí totiž mnohem víc.
Právě koupání ve vodě poseté pestrobarevnými lekníny v kouřícím termálním jezeře je hlavním magnetem pro všechny, kteří si potřebují odpočinout a nabrat síly.
Energii vám dodají i osvěžující léčivé bahenní masáže v budově jezerních lázní přímo na Hevízském jezeře. Vodní plocha je unikátním biologicky aktivním jezerem oplývajícím jedinečnou teplovodní a mokřadní flórou a faunou.
Pozorovat tak z vody můžete třeba vodní hrátky potápky malé přímo mezi lekníny. Dno jezera vulkanického původu je pokryté léčivým bahnem s vysokým obsahem blahodárných minerálních látek. A jaká je teplota jezerní vody?
V létě je to 36°C a v zimě velmi příjemných 24°C. A kouzelné jezírko není zdaleka vším, co vám lázeňské městečko poskytne.
Do vody i v zimě
Výhodou destinace je především fakt, že sem můžete zavítat kdykoliv během roku. Na jaře to tu rozkvete tisíci tulipány a ožije místním Festivalem Belle Époque připomínající atmosféru z počátku minulého století.
V létě se zde koná jedna akce za druhou, za zmínku stojí třeba přehlídka veteránů Lotus Retro, Víkend nostalgie, Hévízské vinné slavnosti nebo varhanní a jazzové koncerty.
Podzim ovládne vinobraní a v zimě kromě koupání v párou zamženém jezeře zajisté navštivte adventní trhy, silvestrovské koncerty nebo ke konci zimy místní Masopust.
Tajemství jezera
Hévízské jezero je obestřeno rouškou tajemství. I když je totiž chemické složení jeho vody zkoumáno již od 18. století, podrobná chemická analýza proběhla poprvé až v roce 1952 a následně v roce 1992. Velkým otazníkem byla po dlouhou dobu i hloubka jezera.
Ve druhé polovině 19. století se hovořilo o 43 metrů hlubokém jezeře, průzkum z roku 1908 ale došel jen ke 22 metrům.
K oficiálnímu a spolehlivému změření jezerní hloubky tak došlo až v roce 1953. Díky unikátní vodní jeskyni je hloubka jezera stanovená na 38,5 metrů.
V jezeře dochází k neustálé cirkulaci vody, kdy teplá voda bohatá na sirné léčivé látky vyvěrající z jeskyně stoupá k hladině, zatímco chladná voda se vrací zpět ke dnu.
Oválný tvar jezera navíc pomáhá k tomu, že látky rozpuštěné ve vodě jsou rovnoměrně rozvrženy po celém jeho „prostoru“. K těm nejvýznamnějším látkám patří kromě síry také vápník, hořčík, sodík, železo a některé organické sloučeniny.
Bohatá lázeňská historie
Lázeňská tradice zahrnující širokou nabídku wellness služeb, terapeutických masáží, sauny, sportů, bahenních masáží, zábalů a mnoha dalšího sahá zpět do historie o nějakých 220 let!
Podle legendy je ale zdejší lázeňství dědictvím 4. století a římského císaře Flavia Theodosia. Panna Marie prý vyslyšela modlitby a na léčbu neduživého císaře nechala vyvřít pramen, z něhož současné jezero vzniklo.
První oficiální lázeňskou budovu zde však nechal vystavět hrabě György Festetics v roce 1795. Dům z dřevěných desek stál na sloupech a byl rozdělen na mužskou a ženskou část. A s čím vším vám v současnosti zdejší lázeňští profesionálové pomůžou?
Léčebné procedury primárně uleví těm, jež trápí bolesti zad, krku a páteře. Rehabilitaci si zde dopřávají i lidé po revmatologických, ortopedických a lokomotorických operacích a úrazech.
Potěšte vaše chuťové buňky
Po patřičném zrelaxování celého těla samozřejmě přijdou vhod i místní lahůdky. Hévíz je plný tradičních restaurací, hospůdek, kaváren i cukráren.
Z maďarských chuťovek můžeme rozhodně doporučit bohatou slepičí polévku, hovězí perkelt s bramborovými noky „dödölle“, zalajské bramborové placky se zakysanou smetanou či pravou gulášovou polévku.
V létě jistě nepohrdnete zmrzlinou a trdelníkem na ulici Széchenyi plné útulných kaváren s čerstvě vonící kávou. Gastronomickému zážitku učiní vhodnou tečku lahodné víno z místních egregyských vinic.
Kdyby vám ani to nestačilo, vsaďte na pravidelně konané farmářské trhy přímo ve městečku.
Balaton co by kamenem dohodil
Rájem je Hévíz i pro milovníky sportu a túr. Vyzkoušet můžete například vyhlídkové lety balónem, ze kterých budete moct obdivovat rozsáhlou vodní plochu Balatonu.
K proslulému maďarskému jezeru to je jen 10 kilometrů, plachtění a výlety motorovým člunem tak jsou k dispozici doslova za rohem. K jezeru dojedete i na kole, které si můžete půjčit přímo v Hévízu stejně jako čím dál oblíbenější Segwaye.
Pro cyklisty je v okolí vybudovaná propracovaná síť cyklostezek čítající celých 65 kilometrů! Na své si přijdou i golfisté – ty zabaví certifikovaná 18ti jamková golfová hřiště.
Zámek, národní park a muzea
Umístění této atraktivní lokality nemůže být vhodnější. Okolí je totiž protkané 95 kilometry turistických tras a také 6 naučnými stezkami v Keszthelyském pohoří. Pod těmito vrchy dlí město staré víc jak 750 let.
Keszthely disponuje jedním z nejkrásnějších barokních paláců (Festetics) ve střední Evropě, ve městě ale vybízí k návštěvě také Muzeum Balatonu mapující historii jezera Balaton.
Jen kousek severovýchodně od města se rozkládá Národní park Balatonské Vysočiny a jižně od města můžete okusit krásy významného evropského mokřadu Kis-Balaton, v němž si libují zejména volavky.
Pokud byste se po příjemně stráveném pobytu v Hévízu rádi podívali do maďarské metropole Budapešti, není to žádný problém. Autem vám to potrvá jen dvě hodiny.