Domů     Hévíz: Pramen života u břehů Balatonu
Hévíz: Pramen života u břehů Balatonu
22.6.2023

Lázeňská pohoda čeká v malebném Hévízu, městečku, které dokonce aspiruje na titul nejlepší evropské turistické destinace. Tato maďarská lokalita dotýkající se břehů známého jezera Balaton nenabízí jen koupání mezi růžovými lekníny. Nabízí totiž mnohem víc.

Právě koupání ve vodě poseté pestrobarevnými lekníny v kouřícím termálním jezeře je hlavním magnetem pro všechny, kteří si potřebují odpočinout a nabrat síly.

Energii vám dodají i osvěžující léčivé bahenní masáže v budově jezerních lázní přímo na Hevízském jezeře. Vodní plocha je unikátním biologicky aktivním jezerem oplývajícím jedinečnou teplovodní a mokřadní flórou a faunou.

Pozorovat tak z vody můžete třeba vodní hrátky potápky malé přímo mezi lekníny. Dno jezera vulkanického původu je pokryté léčivým bahnem s vysokým obsahem blahodárných minerálních látek. A jaká je teplota jezerní vody?

V létě je to 36°C a v zimě velmi příjemných 24°C. A kouzelné jezírko není zdaleka vším, co vám lázeňské městečko poskytne.

I večerní Hévíz má své kouzlo. FOTO: Hévízi Turisztikai Nonprofit Kft / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
I večerní Hévíz má své kouzlo. FOTO: Hévízi Turisztikai Nonprofit Kft / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Do vody i v zimě

Výhodou destinace je především fakt, že sem můžete zavítat kdykoliv během roku. Na jaře to tu rozkvete tisíci tulipány a ožije místním Festivalem Belle Époque připomínající atmosféru z počátku minulého století.

V létě se zde koná jedna akce za druhou, za zmínku stojí třeba přehlídka veteránů Lotus Retro, Víkend nostalgie, Hévízské vinné slavnosti nebo varhanní a jazzové koncerty.

Podzim ovládne vinobraní a v zimě kromě koupání v párou zamženém jezeře zajisté navštivte adventní trhy, silvestrovské koncerty nebo ke konci zimy místní Masopust.

Tajemství jezera

Hévízské jezero je obestřeno rouškou tajemství. I když je totiž chemické složení jeho vody zkoumáno již od 18. století, podrobná chemická analýza proběhla poprvé až v roce 1952 a následně v roce 1992. Velkým otazníkem byla po dlouhou dobu i hloubka jezera.

Ve druhé polovině 19. století se hovořilo o 43 metrů hlubokém jezeře, průzkum z roku 1908 ale došel jen ke 22 metrům.

K oficiálnímu a spolehlivému změření jezerní hloubky tak došlo  až v roce 1953. Díky unikátní vodní jeskyni je hloubka jezera stanovená na 38,5 metrů.

V jezeře dochází k neustálé cirkulaci vody, kdy teplá voda bohatá na sirné léčivé látky vyvěrající z jeskyně stoupá k hladině, zatímco chladná voda se vrací zpět ke dnu.

Oválný tvar jezera navíc pomáhá k tomu, že látky rozpuštěné ve vodě jsou rovnoměrně rozvrženy po celém jeho „prostoru“. K těm nejvýznamnějším látkám patří kromě síry také vápník, hořčík, sodík, železo a některé organické sloučeniny.

Hrabě György Festetics tu postavil první lázeňskou budovu v roce 1795. FOTO: Jenö Vértesy / Creative Commons / volné dílo
Hrabě György Festetics tu postavil první lázeňskou budovu v roce 1795. FOTO: Jenö Vértesy / Creative Commons / volné dílo

Bohatá lázeňská historie

Lázeňská tradice zahrnující širokou nabídku wellness služeb, terapeutických masáží, sauny, sportů, bahenních masáží, zábalů a mnoha dalšího sahá zpět do historie o nějakých 220 let!

Podle legendy je ale zdejší lázeňství dědictvím 4. století a římského císaře Flavia Theodosia. Panna Marie prý vyslyšela modlitby a na léčbu neduživého císaře nechala vyvřít pramen, z něhož současné jezero vzniklo.

První oficiální lázeňskou budovu zde však nechal vystavět hrabě György Festetics v roce 1795. Dům z dřevěných desek stál na sloupech a byl rozdělen na mužskou a ženskou část. A s čím vším vám v současnosti zdejší lázeňští profesionálové pomůžou?

Léčebné procedury primárně uleví těm, jež trápí bolesti zad, krku a páteře. Rehabilitaci si zde dopřávají i lidé po revmatologických, ortopedických a lokomotorických operacích a úrazech.

Letecký pohled poskytuje představu o uspořádání lázní. FOTO: Ismeretlen / Creative Commons / CC BY-SA 2.5
Letecký pohled poskytuje představu o uspořádání lázní. FOTO: Ismeretlen / Creative Commons / CC BY-SA 2.5

Potěšte vaše chuťové buňky

Po patřičném zrelaxování celého těla samozřejmě přijdou vhod i místní lahůdky. Hévíz je plný tradičních restaurací, hospůdek, kaváren i cukráren.

Z maďarských chuťovek můžeme rozhodně doporučit bohatou slepičí polévku, hovězí perkelt s bramborovými noky „dödölle“, zalajské bramborové placky se zakysanou smetanou či pravou gulášovou polévku.

V létě jistě nepohrdnete zmrzlinou a trdelníkem na ulici Széchenyi plné útulných kaváren s čerstvě vonící kávou. Gastronomickému zážitku učiní vhodnou tečku lahodné víno z místních egregyských vinic.

Kdyby vám ani to nestačilo, vsaďte na pravidelně konané farmářské trhy přímo ve městečku.

Balaton co by kamenem dohodil

Rájem je Hévíz i pro milovníky sportu a túr. Vyzkoušet můžete například vyhlídkové lety balónem, ze kterých budete moct obdivovat rozsáhlou vodní plochu Balatonu.

K proslulému maďarskému jezeru to je jen 10 kilometrů, plachtění a výlety motorovým člunem tak jsou k dispozici doslova za rohem. K jezeru dojedete i na kole, které si můžete půjčit přímo v Hévízu stejně jako čím dál oblíbenější Segwaye.

Pro cyklisty je v okolí vybudovaná propracovaná síť cyklostezek čítající celých 65 kilometrů! Na své si přijdou i golfisté – ty zabaví certifikovaná 18ti jamková golfová hřiště.

Zámek, národní park a muzea

Umístění této atraktivní lokality nemůže být vhodnější. Okolí je totiž protkané 95 kilometry turistických tras a také 6 naučnými stezkami v Keszthelyském pohoří. Pod těmito vrchy dlí město staré víc jak 750 let.

Keszthely disponuje jedním z nejkrásnějších barokních paláců (Festetics) ve střední Evropě, ve městě ale vybízí k návštěvě také Muzeum Balatonu mapující historii jezera Balaton.

Jen kousek severovýchodně od města se rozkládá Národní park Balatonské Vysočiny a jižně od města můžete okusit krásy významného evropského mokřadu Kis-Balaton, v němž si libují zejména volavky.

Pokud byste se po příjemně stráveném pobytu v Hévízu rádi podívali do maďarské metropole Budapešti, není to žádný problém. Autem vám to potrvá jen dvě hodiny.

Foto: Heather Cowper / Creative Commons / CC BY 2.0, Hévízi Turisztikai Nonprofit Kft / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Ismeretlen / Creative Commons / CC BY-SA 2.5, Jenö Vértesy / Creative Commons / volné dílo
Související články
Lifestyle
Iveta Bartošová: Dostali ji na dno osudoví muži?
Bartošová spáchala sebevraždu tím nejdrastičtějším způsobem. V Uhříněvsi u Prahy skočila pod vlak. Svému manželovi Josefu Rychtářovi a jedinému synovi Arturovi nechala dopisy na rozloučenou. Ani oni ji nemohli zachránit? Iveta Bartošová (1966–2014) byla talentovaná, ale naivní a trochu prostá. Tak vzpomínají Ivetini známí na její začátky. A jak je vidět, od doby, kdy Bartošová […]
Lifestyle
Falco: Rakouský hudební fenomén s tragickým osudem
Tento článek popisuje životní cestu rakouského zpěváka a skladatele Falca, od jeho neobvyklého talentu v dětství, přes bouřlivou kariéru plnou hitů jako „Der Kommissar“ a „Rock Me Amadeus“, až po tragickou smrt při automobilové nehodě v roce 1998.   Falco, vlastím jménem Johann „Hans“ Hölzel (1957–1998), je rakouský hudebník, zpěvák a skladatel. Stal se jediným […]
Lifestyle
Co se skrývá za záhadnou smrtí muzikanta Miroslava Berky?
Jsou tři hodiny odpoledne. Lucerna je ještě zavřená pro veřejnost, jen v uklízečky vytírají v sále podlahu, brigádníci doplňují nápoje do ledničky a ve zkušebně sedí osazenstvo kapely Olympic. Jeden její člen chybí. „Tak ještě počkáme a uvidíme,“ prohlásí frontman Petr Janda (*1942). Ale když se nic nestane, odehrají zkoušku i bez kolegy.   Odešel, nedošel Tím, […]
Lifestyle
Rodiče Elona Muska: Nenáviděný otec a dobrodružná máma
Otec Elona Muska se jmenuje Errol Graham Musk (*1946). Errolův otec Walter Musk (1917–1986) je Jihoafričan, matka Cora Amelia za svobodna Robinsonová (1923–2011) pro změnu Britka.   Zůstanou v africké Pretorii. Errol je inteligentní student s nevídaným talentem na fyziku a matematiku. Na střední škole pomrkává po krásné spolužačce Maye. Stane se vyhledávaným inženýrem elektromechaniky […]
reklama
záhady a tajemství
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Hrad Bítov, místo paranormálních jevů
Umístění stavby impozantního středověkého hradu Bítov nebylo velice pravděpodobně vůbec náhodné. Pod tímto malebným šlechtickým sídlem se prý totiž křižují dvě silné linie zemské energetické mřížky… Brána do jiné dimenze? Zdejší energie zde pak údajně způsobuje skutečně zvláštní úkazy… Jeden z nejsilnějších proudů místní energie se v minulosti měl snad nacházet ještě kdesi mimo vlastní […]
Michail Jefremov: Neřízená střela na čtyřech kolech
Když v roce 2007 získává prestižní cenu Zlatý lev na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách ruský film režiséra Nikity Michalkova Dvanáct, je to mimo jiné i zásluhou výkonu jednoho z jeho aktérů, herce a zasloužilého umělce Michaila Jefremova (*1963). Ten má ovšem kromě toho na svém kontě desítky dalších filmů a televizních seriálů a patří […]
Mandragora: Skutečně odkrývá poklady a navrací mládí?
Mandragora neboli v českém jazyce pokřín obecný je bylina známá již od nejstarších dob. Této jedovaté rostlině se daří zejména ve středomořské oblasti, není tedy divu, že ji znali už ve starověkém Egyptě či Palestině. Byla velmi pravděpodobně známa jako opojný prostředek i lék. Dobře o ní věděl například středověký perský filozof a lékař Avicenna […]
reklama
záhady a tajemství
Chození po ohni: Superschopnost pro každého, nebo podvod?
„To je jen podsvícený diodama, není to horký,“ říká jeden z kluků tlačících se u monitoru. „Mají krém s nanotechnologií, maže se na chodidla,“ oponuje další. Na obrazovce běží video s přechodem po žhavých uhlících. Je to podvod? Nebo to vážně jde?    Amerika, Čína, tropické ostrovy… Odkazy na přechody rozžhaveného uhlí najdeme rozesety v […]
Vraždy pražských prostitutek: Zabíjelo záhadné monstrum?
Málokdo zřejmě ví, že Praha se v polovině 19. století děsila vraždícího přízraku pražských prostitutek, jenž původně ani nebyl považován za člověka… K první vraždě došlo na podzim roku 1836 v nevěstinci „U Zlaté Rozálie“ v Konviktské ulici. Když ráno uklízečka vešla do jednoho z pokojů, našla zde bez známek života ležet jednu z mladých prostitutek. […]
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nehoda měla šťastný konec
skutecnepribehy.cz
Nehoda měla šťastný konec
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
historyplus.cz
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
Moctezuma přivítá Španěly květinami či zlatými dary a jedná s nimi s vybranou zdvořilostí. Nejspíš tak chce odhalit jejich slabosti, aby je mohl snáze porazit. Cortés je ale ostražitý a aztéckého vládce v jeho úmyslech předběhne…   Janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (asi 1451–1506) v roce 1492 definitivně objevil pro Evropany Ameriku. Záhy do Nového světa připlouvá mnoho španělských conquistadorů
Jak odhodit věčnou smůlu?
nejsemsama.cz
Jak odhodit věčnou smůlu?
Asi znáte období, kdy se vám nic nedaří, vše vám padá z rukou a pokazí se všechno, co může. Co když se vás ale smůla drží déle? Zapracujte na tom magicky. Máme pro vás tipy, jak smůlu vyprovodíte ze dveří. Váš život se často podobá zebře, bílý úsek radostí střídá černé pásmo smůly a pak
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
nasehvezdy.cz
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
Ačkoli jejich lásce zpočátku nikdo nedával velkou šanci, dnes jsou spolu herec Jakub Prachař (40) a herečka z Jedné rodiny Sara Sandeva (26) několik let. Až nedávno se ale ukázalo, že herečka na sta
Telemedicína je užitečná nejen pro diabetiky
panidomu.cz
Telemedicína je užitečná nejen pro diabetiky
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně.
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
tisicereceptu.cz
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
Není nad to dát si porci guláše s knedlíkem a k tomu půllitr vychlazeného piva. Umíte si ale tuto českou klasiku připravit i doma? Guláš má neprávem pověst jídla náročného na přípravu, ovšem není tomu
Australský zázrak: Lastura v zálivu
21stoleti.cz
Australský zázrak: Lastura v zálivu
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy arc
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
enigmaplus.cz
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
V irském hrabství Cork se nachází ostrov Spike. Dlouhá staletí byla tato lokalita běžným smrtelníkům zapovězena, protože se zde nacházela strategická vojenská pevnost i obávané vězení. Co můžete čekat
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
iluxus.cz
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
Značka Louis Vuitton odhalila novou kapitolu ve své proslulé kampani Core Values v podání známé fotografky Annie Leibovitzové. Hvězdami inspirativní kampaně jsou dva z nejuznávanějších tenisových šamp
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,