Domů     Sibyliny vize: Plní se i ve 20. století!
Sibyliny vize: Plní se i ve 20. století!
10.5.2023

Otrhaná stará žena se belhá do své komnaty. Má za sebou vyčerpávající setkání s bohem Apollonem. Za svůj 150letý život si na náročné stavy transu ještě nezvykla. Zatímco lidé prchají z chrámu s novým proroctvím v rukou, Sibyla padne únavou na své lože.

Jméno Sibyla pochází z latinského výrazu pro věštkyni či starou ženu. Slovo sibulla totiž znamená prorok. Tak jako řecké Pýthie se i římské Sibyly stávají významnými ženami, které přinášejí proroctví od samotných bohů.

Ovšem na rozdíl od Pýthií, které jsou svázané výhradně s věštírnou v Delfách, Sibyliny věštby můžete zaslechnout v mnoha oblastech světa – dokonce i v Babyloně, Egyptě a Libyi.

„Ta, která zvěstuje božský záměr,“ popisuje Sibylu římský učenec Varro (116–27 př. n. l.). A kterého boha konkrétně? Sibyly šíří slova Apollona, kterému je zasvěcený slavný chrám v Delfách.

Je první věštkyně královnou?

V raných dobách starověku se filozof Hérakleitos (540–480 př. n. l.) zmiňuje o jediné věštkyni Sibyle, která je tehdy zřejmě historickou postavou.

Může jít o slavnou královnu ze Sáby, která žila v 10. století před Kristem? Podle legendy totiž Sibyla pochází ze Sáby v Arábii, odkud se vydává za králem Šalamounem (?–asi 931 př. n. l.).

Důvodem návštěvy má být sdělení mnohých tajemství budoucnosti! Je snad tato údajně blízká přítelkyně a snad i manželka izraelského krále skutečně první prorokyní, která dá jméno všem svým nástupkyním?

Takto si Sibylu představoval italský malíř Francesco Ubertini na počátku 16. století. FOTO: gallerix / Creative Commons / volné dílo
Takto si Sibylu představoval italský malíř Francesco Ubertini na počátku 16. století. FOTO: gallerix / Creative Commons / volné dílo

Krásná dívka, nebo stará žena?

Postupem času Sibyl přibývá. Z jedné konkrétní ženy se stává obecnější označení prorokyň, které věští v extázi vyvolané bohem Apollonem. Tyto ženy třímají v rukou osudy panovníků i celých národů.

Již za Aristotela (384–322 př. n. l.) se prý objevuje až 10 Sibyl – a každá je jiná! Od mladé krásné dívky se jejich podoba mění až ke znavené stařeně. Nejvíc Sibyl se vyskytuje za časů starého Říma, kdy znají 12 věštkyň.

Nejslavnější z nich jsou dvě, Sibyla Kýmská a Sibyla Eritrejská.

Věštění mezi tancem a vínem

Jak své tajemné schopnosti tyto ženy získaly? Sibylina osobnost je nahrazená vyšší mocností a ta pak promlouvá jejími ústy. Přesně to se má odehrávat mezi Sibylou a bohem Apollonem, který ukazuje vědmě budoucnost.

Každá z věštíren ale používá jiný způsob, jak u své Sibyly zažehnout jiskru věšteckého rozpoložení. Na každého boha zkrátka platí jiná cesta.

Na Apollona se musí jít s praktikami médií, které si s trochou fantazie nezadají s dnešními duchařskými seancemi, bůh nespoutaného veselí Dionýsos má rád zase tance na hranici transu a proudy vína.

Nadání, nebo šílenství?

„Mantiké,“ vzdychnou v posvátném úžasu Řekové při dalším proroctví. Mantiké znamená schopnost věštit. Slovo je odvozené od výrazu mania, v překladu „šílení“.

Jsou Sibyly opravdu obdařené schopností vnímat boží vnuknutí, nebo to jsou jen nemocné ženy, které v záchvatu šílenství vykřikují nesmysly? Jasné je, že jejich věštby jim vynáší značnou prestiž, alespoň mezi kněžími a panovníky. V Sibyliných slovech hledají předpovědi důležitých událostí římských dějin.

Sibyla Kýmská bývá zobrazována jako stará, vrásčitá a svalnatá žena. FOTO: Michelangelo Buonarotti / Creative Commons / CC BY 3.0
Sibyla Kýmská bývá zobrazována jako stará, vrásčitá a svalnatá žena. FOTO: Michelangelo Buonarotti / Creative Commons / CC BY 3.0

Věčný vrásčitý život

Sibyla je spojována nejen s božskou inspirací, ale i s divokostí v očích a dlouhověkostí. Podle legendy právě Sibyla Kýmská obdrží od Apollona dar dlouhého věku jako odměnu za to, že se bůh může stát jejím milencem.

„Kolik je zde zrnek, tolik let života mi dáš,“ usmívá se lišácky na Apollona Sibyla s plnou hrstí bělavého písku. Jaksi ale pozapomene požádat i o věčné mládí. A tak pomalu usychá a zmenšuje se, až je tak drobná, že ji podle legendy schovávají v lahvi. Zde stále dokola nešťastná šeptá, jak touží po smrti, kterou jí bůh odpírá.

Důkazy podává archeologie

Věštění Sibyly Kýmské je také jediné, které stoprocentně dokazují archeologické nálezy.

Sibyla Kýmská věští na takzvané Sibylině skále ve svatyni kultu Matky Země, který vyznávají původní obyvatelé Delf dokonce ještě před příchodem Apollona, nejkrásnějšího z řeckých bohů.

Kdo je ale ona žena, která se nesmazatelně zapsala do dějin svým prorockým vytržením, které přichází z ničeho nic, neočekávaně a bez vyžádání?

Sibyla průvodkyně

Sibyla Kýmská, vlastním jménem Herofilé, sídlí v Kýmu (dříve Kumu). Řeckou kolonii byste našli poblíž italské Neapole. Sem prý přicestuje z Malé Asie. Její věštby jsou jedna velká hádanka.

Za svůj dlouhý život jich pronáší obrovské množství, vždyť se má podle legendy dožít neskutečných 200 let! Svůj čas tráví v jeskyni, kterou proslaví římský básník Vergilius (70–19 př. n. l.) ve svém eposu Aeneis.

I Sibyla v něm sehraje roli, když provází podsvětím bájného zakladatele římského národa Aenea. Kdo jiný než vědma by to mohl udělat, když se tu má Aeneovi vyjevit budoucnost?

Svazky plné proroctví

U Sibyly Kýmské ještě chvíli zůstaneme. Má se totiž za to, že je autorkou tří slavných sbírek věšteb Libri Fatales, které prodává římskému králi Tarquiniovi (?–496 př. n. l.).

Knihy jsou v dalších staletích chovány ve veliké úctě v Jovově chrámu na Kapitolu. Nahlédnout do nich ale není snadné. Zelenou mají jen členové zvláštního kolegia – a to pouze z pověření senátu!

Děje se tak především v době, kdy je říše v ohrožení a krizovou situaci navíc provází zvláštní přírodní úkazy. Co věštby v takovém případě znamenají? Mají být pokynem k usmíření rozhněvaného božstva.

A nejlepší příležitostí, jak bohy uchlácholit, je uspořádat jim náboženské slavnosti nebo zavést docela nový kult.

Budoucnost pohltí požár

V prvním století před Kristem se ale stane věštecká tragédie. Libri Fatalis spolknou plameny během požáru Jovova chrámu! Vyděšení Římané sice ihned pořizují náhradní záznam, ale ten po roce 400 zničí vojevůdce Stilichon (359–408).

Libri Fatalis ale nejsou jediným záznamem věšteb, z nichž bylo a je možné čerpat dávná proroctví. Díky úsilí mnoha nadšenců i odborníků již v dobách humanizmu je nastřádáno 12 knih Oracula Sibyllina z doby mezi roky 150 před Kristem až 300 našeho letopočtu.

Starodávné věštecké puzzle

Autorkou této rozsáhlé prorocké sbírky je prý Sibyla Erythrejská, nejslavnější prorokyně na Východě. Tato nejznámější helénská Sibyla pochází z Erythrejí v Malé Asii, sama ale údajně jako svůj původ uvádí turecký Marpéssos.

Erythrejští z toho nejsou dvakrát nadšení, a tak si svůj nárok na Sibylino rodiště pojišťují upraveným nápisem na jejím náhrobku. Říká se, že Sibyla Erythrejská žije obdivuhodně dlouho – třikrát 300 let! Proroctví píše na listy, které tvoří zajímavou skládačku. První písmena textu na stranách poskládaných různě na sebe vždy vytvoří slovo.

Sibyla Erythrejská, nejslavnější prorokyně Východu FOTO: wga / Creative Commons / volné dílo
Sibyla Erythrejská, nejslavnější prorokyně Východu FOTO: wga / Creative Commons / volné dílo

Homér je lhář!

„Jen krátký oddych mi povolil Bůh v tom přemoudrém zpěvu – to, že jsem prosila velmi – a hned mi zas do srdce vložil věštecká slova, jež vydávat musím líbezným hlasem,“ zoufá si Sibyla nad údělem prorokyně.

Připadá si jako bezmocný nástroj božské inspirace. Slova, která při věštbě pronáší, ani sama nevnímá. Práce věštkyně je zjevně náročná na psychiku. Přesto si své utrpení vykoupí věčnou slávou.

Navždy se do dějin zapíše předpovědí porážky Trójanů i věštbou, že Homér bude šířit lži.

Dotýká se proroctví dneška?

„Slova, jež pronesly Sibyly v dubových hájích či zlatých chrámech, dosud se vznášejí v ranním vánku, dosud šeptají ochotným myslím,“ píše americký duchovní Ralf Waldo Emerson (1803–1882) již po zhruba 2300 letech největší slávy Sibyl!

Mají snad Sibyly co říct i k dění ve světě současnosti?

Zahoďte sukně, zkraťte vlasy

„Ženy sukní svých odloží a sukněmi mužů odívati se budou. Jednou velmi dlouhý, pak krátký a v době, kdy bude lidstvu nejhůře, vlas kratší mužů nositi budou,“ popisuje Sibyla budoucnost.

Málokdo by ve věštbě nepoznal módní revoluci 20. století, kdy ženy přesedlají ze sukní na pánské kalhoty a zkrátí vlasy až po uši.

Krátké vlasy odpovídají 30. létům, době, kdy je na vzestupu nacizmus a na svět se řítí druhá světová válka. Má snad prorokyně na mysli opravdu období největšího válečného konfliktu dějin?

Uznávaná byla i takzvaná Tiburtinská Sibyla v Itálii 11. století. FOTO: Girolamo Carattoni / Creative Commons / volné dílo
Uznávaná byla i takzvaná Tiburtinská Sibyla v Itálii 11. století. FOTO: Girolamo Carattoni / Creative Commons / volné dílo

Rovnoprávnost i bezcennost

Evropa se má podle pokračování prorockého textu ještě na co těšit. „Přijde doba, že z tisíce dívek jediné panny nebude, neboť dívky panenství své už před zasnoubením mužům jiným za zlato a víno dají. Bude to pro ženu doba rovnoprávnosti i bezcennosti.

Bude celá Evropa žíti ve strachu, co bude zítra,“ zní beznadějné Sybilino proroctví na adresu starého kontinentu. Ač je věštba stará mnoho staletí, vědma až pozoruhodně vystihuje současnou dobu.

Varování pro Čechy

Proroctví Sibyly se nevyhýbá ani naší kotlině. „Do české země vloudí se houfy cizích, kteří mnoho zlého s sebou přinesou.

Bůh sešle na českou zemi mnoho ohňů, bouřlivých větrů, krupobití, přílišné sněhy a vody veliké,“ varuje Sibyla a pokračuje, „vzrostou takové daně neslýchané, že lid nebude s to, aby je zaplatil… Lidem budou dnové ukráceni, slunce nebude svítiti jako svítívalo a zima zimu bude stíhati, takže lidé budou v kožiších sekati obilí.“

Následovat bude navíc veliká bitva, při níž povstanou i legendární blaničtí rytíři!

Vrátí se blaničtí rytíři?

Proroctví přináší i naději. Po těchto zlých časech prý nastane éra blahobytu a spokojenosti. Které období je v proroctví popisováno?

Údajně jde o bitvu na Bílé hoře roku 1620. Ostudná prohra dolehne také na Sibylino proroctví, které je v tu chvíli na dlouhé roky zakázané. Optimizmus i touha po slibovaných lepších časech se najednou stávají nepohodlné.

Národ má být umlčený pod německým útlakem. Proroctví si ale svou cestičku z ilegality najde a šíří svou zvěst dál. Vyplnila se věštba, nebo nás nástup blanických rytířů v nouzi ještě čeká?

Velký král od západu

Koncem středověku jsou Sibyliny výroky chápané jako předpovědi nástupu křesťanství. Sibyla navíc prorokuje i příchod nové víry: „Dva tisíce let po Mesiášově smrti přijde král od západu slunce. Dobude všechna svatá místa a obrátí pohany na pravou víru.

Za panování tohoto krále se všechny poklady ukryté od stvoření světa dostanou na světlo boží.“

Od zažitého roku 33, kdy je Mesiáš Ježíš Kristus ukřižovaný, zanedlouho uplynou dvě milénia. Máme opravdu vzhlížet k západu a očekávat nového mocného krále?

Muže přežijí neplodné ženy

„Ženy prodejem těla svého živiti se budou. Jejich lůna mateřská odumrou, přestanou ploditi a zmalomocní. Jejich těla pomalu uhnívati budou.

Tak stane se v době té, kdy žena a muž před zákony plné rovnosti dosáhnou,“ vidí Sibyla nepěknou situaci žen i naprosto aktuální problémy s plodností.

Přesto jsou to prý ženy, které přežijí všechny muže.

Budoucnost jako v science fiction

Zdá se, že Sibyla skutečně vidí až do dnešních časů. Tvrdí, že lidstvo se bude snažit ovládnout veškerý život na Zemi a zabřednout do tajů božího díla.

„Vytvoří umělá zvířata, aby i tato jemu podmaněna byla, a člověk vytvoří něco, co předčí svět i člověka. Vidím ono divné zvíře, vytvořené z různých kusů kovů člověkem.

Místo nohou divné obruče, místo těla kus lesklého kovu a místo hlavy jakás křídla,“ vystihuje vědma technický pokrok i morální úpadek. Roboti, letadla, rakety, klonování. Jako by o všem Sibyla vážně věděla dopředu…

Foto: Andrea del Castagno / Creative Commons / volné dílo, Michelangelo Buonarotti / Creative Commons / CC BY 3.0, wga / Creative Commons / volné dílo, gallerix / Creative Commons / volné dílo, Girolamo Carattoni / Creative Commons / volné dílo
Související články
Záhady a tajemství
Doly krále Šalamouna: Kde leží bájná země Ofir?
Afrika je v polovině devatenáctého století neprobádaný kontinent. Když desetiletý Karl Mauch (1837–1875) dostane k narozeninám veliký atlas, ohromí jej prázdnota Afriky. Neprobádaný kontinent, který slibuje velká tajemství a spoustu dobrodružství. Chlapec jejímu kouzlu naprosto propadne a hltá jednu knihu za druhou. Včetně starých rukopisů. „Mezi zlatými doly vnitrozemských plání stojí pevnost tvořená z kamenů nezměrné velikosti, které […]
Záhady a tajemství
Inkové: Obětují bohům v horách i u stolů
Život je pro nás nejvyšší hodnotou. Děláme pro jeho zachování psí kusy, dokonce i v beznadějných situacích. V dějinách však najdeme kultury, považované dokonce historiky za civilizované a vyspělé, které neváhají zabít člověka, aby měli bohové radost. Dlouho se věří, že Inkové jsou hlavně mírumilovní zemědělci, kteří si na lidské oběti nepotrpí. I když zůstává […]
Záhady a tajemství
Tajemní Etruskové: Co všechno o nich nevíme?
Pozůstatky honosných budov napovídají, že tyto domy nebyly útočištěm pro nikoho z nižší třídy. Domněnky potvrzuje i bohaté terakotové zdobení na stěnách, které najdou archeologové v komplexu Poggio Civitate, zhruba 15 kilometrů od dnešní italské Sieny. Kromě zvláštního vztahu ke smrti a umírání vůbec se o Etruscích dochovaly jen kusé informace. Ty napovídají, že se […]
Záhady a tajemství
Skutečně střeží zříceninu hradu Mydlovar zlý pes z dávných dob?
Poněkud neprávem opomíjenou zříceninu hradu Mydlovar najdeme nedaleko města Nymburk. Jedná se snad o jediný, u nás do dnešních dnů dochovaný hrad postavený z cihel. Původně se tyčil přímo na levém břehu řeky Labe, dnes však stojí poněkud dále, protože okolo roku 1900 bylo Labe uměle napřímeno a vznikly zde nové jezy. Hrad své pojmenování […]
reklama
věda a technika
Sport ve víru moderních technologií: Spravedlivé oko či nabíjecí míč!
Mocně se odrazí ze skokanského můstku a v mžiku ho skryje vodní hladina. Trenér nevěřícně kroutí hlavou a civí na stopky. Když jeho svěřenec dohmátne v rekordním čase, mají o oba jasno. Za nadlidský výkon mohou nové plavky! Fotbalové Mistrovství Evropy, které se letos koná v Německu a proběhne na přelomu června a července, klepe na dveře. Rozruch […]
Tragédie v Sacramento: Zmrzlina s pachutí smrti
Nalézáme se 5 km od centra kalifornského Sacramenta, na letišti Sacramento Executive Airport. Zvědavým očím se zde právě chystá představit proudový stíhací letoun Canadair Sabre Mk 5. Má to ale dva velké háčky…   Stroj byl vyřazen z provozu již roku 1961. O 10 let později je prodán, a teď, roku 1972, 24. září v […]
Krutá tečka za zlatou érou Zeppelínů: Stačí 34 sekund a Hindenburg shoří!
Expedice Umberta Nobileho se pomalu vrací z výpravy k Severnímu pólu. 25. května 1928 bude mít smůlu – vzducholoď Italia ztroskotá na Špicberkách! Nakonec se podaří zachránit jen polovinu z 16 účastníků expedice. To štěstí bude mít Nobile i náš krajan, fyzik a spisovatel František Běhounek (1898–1973). Píše se rok 1783. Bratři Montgolfierové oslní svět […]
Lék na dlouhověkost? Leťte do vesmíru!
Konsternovaní diváci se zatajeným dechem sledují, jak muž ve sněhobílém skafandru seskakuje ze žebříku na prašnou zem. Poprvé v historii se lidská nohy dotýká Měsíce. Téměř okamžitě odstartují dohady, jaký vliv může mít taková návštěva na náš organismus. Jeden příklad za všechny – posádka Apolla 11. Neil Armstrong (1930–2012) umírá v 82 letech, Michael Collins (1930–2021) […]
svět zločinu
Smrtící plán zrozený v chladné krvi: Příběh masového vraha Charlese Whitmana
Charles Whitman, zdánlivě normální mladík, se proměnil v bezohledného zabijáka. Jeho cesta na věž texaské univerzity byla lemována mrtvolami jeho nejbližších a nakonec vyústila v jeden z nejhorších masakrů v americké historii. Co ho k tomu vedlo? Cestu na věž lemují mrtvoly Po půlnoci vnikne mladík do bytu Margaret. Když jí čepel nože pronikne do […]
Jehly v jahodách! Kdo je má na svědomí?
V supermarketu mají dnes slevy na jahody, tak si jich muž koupil hned dvě balení. Už se těší, až se do nich zakousne. Jenže doma ho čeká nemilé překvapení. Lahodné ovoce obsahuje ostré jehly, které mu uvíznou v hrdle. Okamžitě volá záchranku. Většina potravin v obchodech je balená, což možná na zákazníky působí tak, že jsou bezpečné. […]
Brutální zahrádkář u Klatovska: Týrá svou kolegyni, protože potřebuje změnu
„Vidíš, támhle to je ta chatka,“ ukazuje muž na dům v zahrádkářské kolonii. Žena nic netuší, zkoumá objekt a už si plánuje, jak překvapí manžela. Nevidí toužebný pohled, který se na ni upírá. Ani neví o dalším překvapení, jež si pro ni její kolega připravil. Muže z Klatovska údajně omrzí běžný pohlavní styk, to znamená se souhlasem […]
Kruté týrání dítěte: Rodiče znetvořili svého syna elektrickými kabely
V červenci 2017 je v městečku Darlington v Jižní Karolíně zatčen James Charlie Harkins (42) a jeho partnerka Ida Gregg (22) za brutální týrání jejich malého syna. Rodiče ho bili elektrickými kabely a dalšími předměty, čímž mu způsobili trvalé poškození. Policie však už v květnu prohlížela jejich dům, ale žádné důkazy týrání tehdy nenašla. Případ […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz