Podoba zeměkoule se během její existence mnohokrát proměnila a světadíly vždycky nebyly rozmístěny tak, jako dnes. Byla mezi nimi i mýtická Lemurie, kontinent a pravá kolébka lidstva ležící kdesi v dnešním Indickém oceánu?
V posluchárně je plno. Dnešní výklad boří veškeré domněnky. Na pódiu rozvážným hlasem hovoří žena s uhrančivýma modrýma očima. V sále v tu chvíli není nikoho, kdo by jí nevěřil.
První dáma okultismu
Sukně, kterou má na sobě Helena Petrovna Blavatská (1831–1891), rozhodně neznamená, že její majitelka patří mezi křehké zástupkyně něžného pohlaví. Naopak.
V časech, kdy je etika ceněna víc než zlato, jí její neustále hořící cigareta a obhroublý způsob chování zavřou nejedny důležité dveře. Přesto si dokáže své posluchače podmanit a přikovat je svými tezemi k židlím.
O původu lidstva dokáže hovořit s takovým zapálením, že o Lemuřanech jako o jedné z původních ras na Zemi pochybuje málokdo.
Obrovitá stvoření
„Jednalo se o velmi vysoká stvoření podivného vzhledu. Někteří měli čtyři ruce a vzadu na hlavě třetí oko. Komunikovali mezi sebou telepaticky. Bydleli v jeskyních.
Neměli skoro žádný mozek, přesto dokázali ohromné věci,“ líčí Blavatská s tím, že domovina těchto zvláštních individuí zabírala téměř celou jižní polokouli. „Od úpatí Himálaje až po antarktický kruh,“ upřesňuje.
Dle Blavatské je však Lemurie zničena a klesne hluboko na dno oceánu. Její obyvatelé však přežijí a stanou se z nich australští domorodci.
Nevhodní do evoluce
S odstupem času se teorie o Lemurii, kterou Blavatská šíří, traduje spíše v podobě historek. Ovšem krátce po vydání Darwinovy teze O původu druhů se rozhoří debata o lemurech. Druhu zvířete, které se evolucionistům do jejich teorií příliš nehodí.
Jak je možné, že se drobný savec zároveň vyskytuje na Madagaskaru, v Indi, a na malajském souostroví? Biologové tak přijdou s lakonickým vysvětlením – oblasti výskytu lemurů musely kdysi souviset a tvořily jeden rozsáhlý kontinent.
Tento pak nazve anglický zoolog Philip L. Sclater (1829–1913) roku 1864 Lemurií. Netrvá dlouho a Lemurie zaujme důležité místo v hovorech o původu člověka.
„Budeme-li považovat Lemurii za původní domovinu člověka, velmi nám to usnadní vysvětlení zeměpisného rozptýlení lidského rodu migrací,“ míní přírodovědec Haeckel a Lemurie zaujme v obecném povědomí místo vedle Atlantidy jako původní domov lidstva a stane se základním kamenem většiny ezoterických seskupení.
Mohou být drobná zvířata skutečně odkazem na kolébku lidstva, jež dlí na dně oceánu?