Domů     Strašidelný hotel: Duchové bydlí v pokoji 418
Strašidelný hotel: Duchové bydlí v pokoji 418
13.4.2023

Na počátku celého příběhu je jeden nemocný učitel. Nebýt jeho, proslulý strašidelný hotel v coloradských horách by nikdy nevznikl. A světoznámý spisovatel by nepřišel na námět svého zřejmě nejznámějšího románu.

Pedagogickou kariéru Freelana Oscara Stanleyho (1849–1940) z Maine v roce 1881 násilně přerušuje tuberkulóza. Stanley má nařízeno se šetřit. Ze školy sice poslušně odejde, ale vzápětí se vrhá do nejrůznějších nových aktivit.

Stává se vyhledávaným houslařem, konstruuje automobil, zajímá se o novinky ve stavebnictví. A pak se vydává na ozdravný pobyt do coloradských hor.

Hotel je nejlepší terapie

S manželkou Florou přijíždí Stanley do městečka Estes Park v pohoří Rocky Mountains na počátku léta 1903. Okamžitě si zdejší krajinu zamiluje. Jeho zdravotní stav se rychle zlepší natolik, že už opět spřádá smělé plány.

Když se kochá úžasným výhledem na jezero Estes, uzraje v něm rozhodnutí: Tady postavím nezapomenutelný hotel! Své předsevzetí skutečně splní. Hotel postaví. A nezapomenutelný rozhodně bude.

Na zimu se hotel Stanley zavírá. FOTO: Sgerbic / Creative Commons / CC0
Na zimu se hotel Stanley zavírá. FOTO: Sgerbic / Creative Commons / CC0

Když je zima, zavíráme!

Budova hotelu je dokončena v roce 1909 a na svou dobu nabízí veškeré možné technické vymoženosti. Je tady hydraulický výtah, elektrické i plynové osvětlení, tekoucí voda i telefon v každém pokoji.

Jen topení luxusní hotel Stanley postrádá, a tak se na zimu prostě zavírá. Když Freelan Stanley roku 1940 v požehnaném věku 91 let umírá, zanechává za sebou prosperující podnik, do kterého se náročná klientela jen hrne.

Tehdy jsou ještě zprávy o výskytu podivných úkazů v pokojích i na chodbách spíše výjimkou.

Neviditelná klavíristka koncertuje

Teprve od 70. let minulého století jako by paranormální síly nasbíraly dostatek energie.

Hosté si stále častěji stěžují na dveře, které se samy od sebe otevírají, na nevysvětlitelně blikající světla či na závany chladného vzduchu v místnostech s pečlivě uzavřenými okny.

Ti pozornější zaslechnou i kroky v prázdných chodbách či šílený smích uprostřed noci. Nezřídka se některý z hostů znenadání probudí a spatří nad svou postelí stát stín neznámého muže.

Podle některých názorů je to sám zakladatel hotelu F. O. Stanley, který přichází zkontrolovat, zda jeho hostům nic nechybí. Poté schází do haly v přízemí a zastaví se v baru nebo ve svém oblíbeném kulečníkovém sále.

Personál si také vypráví o klavíru v tanečním sále, který čas od času začne sám od sebe hrát, ačkoliv u něj nikdo nesedí. Zaměstnanci by přísahali, že se tímto způsobem připomíná duch Stanleyovy manželky Flory, která byla vynikající pianistkou.

Procházka zmrzlého ducha

Podivné zvuky přivolaní experti vysvětlují změnami tlaku v potrubí, blikající světla přičítají zastaralé elektroinstalaci a průvan je prostě průvan.

Co se dá objasnit hůř, to je tajemný neviditelný klavírista, nenadále vykřikující hlasy nebo smích hrajících si dětí a koneckonců ani přízrak štíhlé ženy toulající se chodbami nenabízí žádné logické zdůvodnění.

Je to jen optický klam, nebo se skutečně jedná o ducha ženy, která prý kdysi umrzla ve sklepě?

Lord Dunraven hotel stále ještě neopustil. FOTO: homeoint / Creative Commons / volné dílo
Lord Dunraven hotel stále ještě neopustil. FOTO: homeoint / Creative Commons / volné dílo

Pokoj neklidných oběšenců

Nejděsivější pověst si postupně získává čtvrté patro. V pokoji číslo 401 se občas objevuje mlžná postava Stanleyho obchodního společníka, anglického lorda Dunravena.

Apartmá 407 je zase známé tím, že se z jeho okna občas dívá ven přízračná tvář, a to v době, kdy pokoj není obsazen. Především je tu však pokoj číslo 418. Hosté se v něm ráno probouzejí vyčerpaní a bez energie.

Není divu, když je celou noc budí vrzání podlahy a pod dveřmi z koupelny je vidět, že tam kdosi neustále zapíná a rozsvěcuje světlo.

Pokud si někdo dá tu práci a zjistí si něco o historii hotelu, dozví se, že právě v koupelně pokoje číslo 418 se kdysi oběsila manželka jistého boháče, když se dozvěděla, že ji muž podvedl s místní pokojskou.

Horor na vlastní kůži

Hotel během jeho existence poctila návštěvou řada význačných hostů. Přespal tu bývalý prezident Theodore Roosevelt (1858–1919) či japonský císař Hirohito (1901–1989).

V říjnu 1974 se k těmto osobnostem přiřadí i spisovatel Stephen King (*1947). Je mu právě 27 let a teprve před rokem se díky fenomenálnímu úspěchu své prvotiny Carrie mohl stát spisovatelem na plný úvazek.

Do hotelu Stanley si přijíždí odpočinout s manželkou Tabithou (*1949). Pár se usazuje v pokoji číslo 217 a budoucí autor mnoha napínavých hororů netuší, že právě tady najde inspiraci pro ten nejděsivější.

Náladová pokojská v akci

Ze všeho nejdříve Kinga zarazí skutečnost, že během chvilky, kdy si po příjezdu odskočil z pokoje, mu kdosi vybalil zavazadlo. Nikdo z personálu se k tomu však nehlásí.

Teprve později se King dozví o tom, že právě v jeho pokoji údajně přebývá duch pokojské Elizabeth Wilsonové, vážně zraněné při výbuchu plynové lampy krátce po otevření hotelu.

Říká se, že pokud se jí host v pokoji zamlouvá, stará se o jeho šaty. Pokud je jí nesympatický, oblečení mu vztekle rozhází.

Spisovatel Stephen King tu našel inspiraci pro svůj román Osvícení. FOTO: flickr / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Spisovatel Stephen King tu našel inspiraci pro svůj román Osvícení. FOTO: flickr / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Ponuré bydlení? Výborně!

V době Kingovy návštěvy tu živých zaměstnanců moc není. „Hotel se zrovna chystal zavřít na zimu a my jsme byli jedinými hosty,“ vzpomíná Stephen King. „Když jsme večeřeli v jídelně, všechny židle kolem už byly vzhůru nohama na stolech,“ vybavuje si spisovatel.

Právě ponurá atmosféra dlouhých prázdných chodeb je však pro autora hororů skvělou a vítanou inspirací.

Před čím prchá malé dítě?

Největší zážitek však na spisovatele ještě čeká. Vyděsí ho noční můra o tříletém chlapci s vytřeštěnýma očima zoufale před čímsi prchajícím hotelovou chodbou. Je to jen sen, nebo King na okamžik nahlédl do minulosti hotelu?

„Třásl jsem se tak, že jsem málem spadnul z postele. Vstal jsem, zapálil si cigaretu a zíral z okna na hory. Než cigareta dohořela, měl jsem pohromadě kostru dalšího románu,“ líčí spisovatel noc ve strašidelném hotelu.

Tím románem je Osvícení, které dobude svět a stane se předlohou pro slavný stejnojmenný film s nepřekonatelným Jackem Nicholsonem (*1937) v hlavní roli.

Strašidla za mírný poplatek

Strašidelný hotel Stanley je dnes vyhledávaným turistickým střediskem. Topení už dávno má, a tak své služby může hostům nabízet celoročně. Některé pokoje ovšem jen tak snadno nedostanete.

Kingovo apartmá 217 je nutné si rezervovat nejméně 7 měsíců dopředu a noc v něm přijde nejméně na 500 dolarů.

Za pouhých 25 dolarů se však můžete zúčastnit noční procházky hotelem, která vás zavede na všechna místa výskytu podivných úkazů včetně sklepení, koncertního sálu nebo podzemního tunelu.

Na 60 dolarů pak přijde pětihodinová exkurze s odborným doprovodem experta na paranormální jevy.

Foto: Carol M. Hingsmith / Creative Commons / volné dílo, homeoint / Creative Commons / volné dílo, Sgerbic / Creative Commons / CC0, flickr / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Související články
Záhady a tajemství
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Záhady a tajemství
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Záhady a tajemství
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
Záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
reklama
svět zločinu
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
Matej Čurko: Slovenského kanibala vzrušovala chuť lidského masa
Mladá dívka dorazí na smluvené místo. Asi má radost. Konečně se jí splní její dlouhodobé přání a odejde z tohoto světa. Už se nemusí marně pokoušet o sebevraždu. Internetový kat a kanibal to udělá za ni. Jméno Matej Čurko (*1968) možná některým lidem nic moc neřekne. Jiným třeba vytane na mysli slovenský hudebník z televizního […]
Vražda jedenáctiletého chlapce: Výkupné ze záhrobí
Když onoho krásného pátečního poledne 27. září roku 2002 pospíchá jedenáctiletý Jakob Meltzer ze školy, má už plnou hlavu víkendu. Táta mu slíbil, že pojedou na ryby. Jenže žádného výletu už se Jakob nedočká.  Cestou do školy na Jakoba čeká osudové setkání. Zavolá na něj Magnus Gäfgen (*1975), student, který před časem docházel k Meltzerům […]
Hubert Emil Pilčík: Vychytralá bestie převáděla lidi na onen svět
Mezi lidmi má ten chlap vcelku dobrou pověst. Svůj důchod tráví většinou toulkami po krajině. Děti umí pobavit vybájenými historkami. Kriminalisté si ale o něm udělali trochu jiný obrázek. V převleku za elektrikáře se chystají proniknout do jeho domu, aby si své podezření ověřili. Hodný strýček – tak vnímá okolí muže s dunivým hlasem, který miluje […]
reklama
zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn