Domů     Proč se co říká? Panický strach, nepohoda pod okapem a zvony na cestách
Proč se co říká? Panický strach, nepohoda pod okapem a zvony na cestách

V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V nové rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly.

Dnes si řekneme, odkud vzala své jméno panika, proč se nevyplatí schovat se před deštěm pod okap a z jakého důvodu se na Zelený čtvrtek vydají zvony na dlouhou cestu do Říma.

Dozvíme se i to, proč je praktické chválit uplynulý den až po ulehnutí do postele a co naši předkové tvrdili o dubnu. Třeba to, co se dá čekat od aprílových bouřek!

… panika

Panika je stav, který se vyznačuje nezvládnutelnými obavami, kolotočem iracionálních myšlenek, nečekaným impulzivním chováním a upřednostňováním momentálních emocí před rozumem.

Může se týkat jak jednoho člověka, tak i celé skupiny a vyskytuje se nejčastěji v extrémně vypjatých situacích, jako je třeba požár, velká tlačenice, nehoda nebo přírodní katastrofa a podobně.

Epocha vysvětluje:

Název pochází od boha Pana ze starověké řecké mytologie. Je synem nymfy, která neunese, že se narodil jako malý ošklivec s růžky, kozlíma nohama a vousky. Smějí se mu i bohové na Olympu, kam si ho vezme jeho otec, bůh Hermés.

Uteče proto zpět do lidského světa a žije o samotě v ústraní, pase stáda a hraje na píšťalu. Má jednu zálibu: i když je jinak neškodný, rád děsí lidi, kteří ho vyruší ze spánku.

A tak se dodnes po něm jmenuje nezvladatelný strach neboli panika, jinak také třeba panická hrůza.

Nemilé věci často přicházejí v nejméně očekávanou chvíli.(Foto: Victoria_Watercolor / Pixabay)
Nemilé věci často přicházejí v nejméně očekávanou chvíli.(Foto: Victoria_Watercolor / Pixabay)

… z deště pod okap

Když prší, každý se chce co nejdříve před deštěm schovat. Komu by se také líbilo být zmáčený do poslední nitky! Aprílové počasí, které teď aktuálně panuje, je na překvapení bohaté, takže nějaký ten jarní dešťový příval se dá čekat kdykoliv.

Ale hledat úkryt pod okapem, ze kterého se řinou proudy vody, by pochopitelně byla naprostá hloupost.

Epocha připomíná:

Když se tedy řekne, že se někdo dostal z deště pod okap, znamená to, že osobu ve špatné situaci při pokusu o změnu postihnou trable stejné nebo ještě větší. Může, ale nemusí to být vlastním přičiněním.

Podobně tutéž záležitost vystihuje i idiom „z louže do bláta“. A tak by se tedy dalo v duchu lidové moudrosti poradit jen jediné. Dobře přemýšlet, tedy „dvakrát měř a jednou řež!“

… zvony letí do Říma

Určitě jste si všimli, že o každých Velikonocích po večerní mši na Zelený čtvrtek umlkají kostelní zvony a opět se rozezní až při slavnostní bohoslužbě na Bílou sobotu. Tento zvyk vychází z křesťanských tradic.

Mlčení zvonů odkazuje na hluboký smutek, trvající od Zeleného čtvrtku, kdy je podle evangelií Ježíš Kristus zatčen v Getsemanské zahradě, přes Velký pátek, kdy je ukřižován, až do večerní či noční bohoslužby na Bílou sobotu, kdy se slaví Ježíšovo vzkříšení. Po tuto dobu jsou kostely tiché, umlkají také varhany.

Epocha přibližuje:

Pověst tvrdí, že se v této době zvony vydávají na dlouhou cestu do Říma, aby si vysloužily požehnání od samotného papeže za celoroční službu. Po dobu, kdy mlčí, je nahrazovaly řehtačky, tedy dřevěné nástroje, vydávající charakteristický „řehtavý“ zvuk.

Ty se dříve používaly ke svolávání na bohoslužby místo zvonů. Tato tradice je někdy k vidění i dnes, zejména na venkově. Na některých místech je řehtání také součástí symbolického zahánění biblického zrádce Jidáše.

Utéct z takového lijáku pod okap je čirý nerozum.(Foto: Wolfgang Claussen / Pixabay)
Utéct z takového lijáku pod okap je čirý nerozum.(Foto: Wolfgang Claussen / Pixabay)

… nechval dne před večerem

Určitě jste to už zažili také. Zdá se vám, že všechno, co jste chtěli udělat, se vám podařilo anebo že se věci vyvíjejí zdárným směrem. Je tak podle vás důvod k optimismu. Dáte ho hlasitě najevo a nepočítáte se žádným zádrhelem. Ale pak se stane něco neočekávaného, co vám zhatí plány i radostná očekávání.

Epocha dodává:

Tato lidová moudrost tak nabádá, že s chválou úspěchu nějaké záležitosti se má vyčkat do chvíle, kdy nehrozí, že by vás něco nemile zaskočilo. Přeneseně to platí pro jakoukoliv činnost.

Pokud se třeba povede při zkoušce správně zodpovědět první otázky, není dobré jásat předčasně a raději vyčkat až na správné vyřešení i té poslední.

Když si chválíte skvělý výlet, počkejte, až si doma odložíte batoh, protože si do té doby můžete třeba ještě zvrtnout kotník.

Zvony se na Zelený čtvrtek podle legendy vydávají za papežem do Říma.(Foto: Gerhard Bögner / Pixabay)
Zvony se na Zelený čtvrtek podle legendy vydávají za papežem do Říma.(Foto: Gerhard Bögner / Pixabay)

… dubnové pranostiky

Vrtkavé dubnové počasí se objevuje v mnoha pranostikách. Není se čemu divit, tento měsíc je těmito změnami proslulý. Jeden den svítí slunce na jasném nebi, druhý den saháme po deštníku a třetí den si musíme obout sněhule.

Někdy jsou zvraty rychlejší a odehrají se během jediného dne. Skvěle to vystihuje například tato lidová moudrost: „V dubnu se za den i devět druhů počasí sejde.“ Tyto prudké změny má nejčastěji na svědomí vpád studeného arktického vzduchu ze severu.

Epocha doplňuje:

Zatímco mnohé jiné měsíce naši předkové spojovali s jediným dalším, duben poskytuje výhledy na různé měsíce i roční období:

Mokrý duben přislibuje dobrou sklizeň.“, „Teplé deště v dubnu, teplé dny v říjnu.“, „Chladnější duben bez sněhu – jasný a teplý květen.“ anebo „Bouřky v dubnu zvěstují dobré léto.“.

Ale počasí v dubnu poskytuje prý také odhad úrody: „Mokrý duben přislibuje dobrou sklizeň.“, „Hodně-li v dubnu vítr duje, stodola se naplňuje.“ a dokonce slibuje, že „Duben hojný vodou – říjen vínem.“

Foto: Pixabay Titulka (Foto: Julita / Pixabay)
Související články
Lifestyle
Láska, smrt a bolest: Osudy Ivety Bartošové
Iveta Bartošová, ikona českého showbyznysu, prožila život plný lásky i bolesti. Od první lásky s Petrem Sepéšim, přes úmrtí tohoto blízkého přítele, až po komplikovaný vztah s Ladislavem Štaidlem. Její osudy byly svázány s nečekanými událostmi a dramatickými zvraty, které otřásly nejen jejím životem, ale i veřejností. Zrození princezny Vraťme se zpět do 90. let. […]
Lifestyle
Elvis Presley: Legendární Král Rock’n’Rollu
Život krále rock’n’rollu, Elvise Presleyho, byl plný vzestupů a pádů, které ho katapultovaly na vrchol slávy, ale také ho stály život. Jeho nekonečná vášeň pro hudbu a osobitý styl se staly ikonickými pro celou éru. Od chudých začátků v Mississippi po oslnivé vystoupení ve slavném pořadu Comeback 1968, Elvis zanechal nezaměnitelnou stopu ve světě hudby. […]
Lifestyle
Amy Winehouse: Z hvězdy se stává mrtvá členka Klubu 27
Amy Winehouse, britská pěvecká ikona s uhrančivým hlasem a tragickým osudem. Její životní cesta, poznamenaná závislostmi a bouřlivým manželstvím, ji ve věku 27 let navždy zařadila do nechvalně proslulého Klubu 27. Klub 27 patří k nejexkluzivnějším spolkům světa. Aby se do něj jeho členové, kterých už je přes 80, dostali, musí učinit jen dvě věci […]
Lifestyle
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
reklama
lifestyle
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
Úspěšní a slavní, které vyhodili z práce pro nedostatek talentu
Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží. Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice. Walt Disney […]
reklama
zajímavosti
Jak by měla vypadat kancelář budoucnosti?
Poslední globální kancelářská revoluce proběhla v sedmdesátých letech a zdá se, že nastává další. Je čas podívat se na nejnovější trendy, které se týkají práce mnoha kancelářských profesí. Těmi, které se věnují informačním technologiím počínaje, právníky, projektanty a redakcemi konče. Poslední globální kancelářská revoluce se sice rodí v Německu, ale do světa se jako novátorský koncept rozšíří […]
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
epochalnisvet.cz
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
Když mladý španělský válečný lékař během první světové války vidí utrpení raněných vojáků, hledá způsob, jak jim od bolesti rychle ulevit. Najde epidurální anestezii!   Španěl Fidel Pagés Miravé (1886–1923) vystuduje medicínu v Zaragoze na severovýchodě země. Promuje v roce 1908 a nastoupí k vojenskému zdravotnickému sboru, kde je přidělen vojenské nemocnici v madridské čtvrti
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
epochanacestach.cz
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
Je prý starší než anglické Stonehenge a egyptské pyramidy. Záhadná svatyně nedaleko od Prahy vzbuzuje otázky, na které se dosud nikomu nepodařilo najít odpověď. Možná šlo o nejstarší observatoř v Evropě, možná zde probíhaly brutální rituály. Tragické dopravní nehody na silnici z Prahy do Chomutova, která tajemným místem prochází, jsou zase přičítány zdejší temné historii. Prehistorická svatyně
Rozhýbejte tělo na jaro!
panidomu.cz
Rozhýbejte tělo na jaro!
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co
Aby hubnutí mělo svůj efekt
nejsemsama.cz
Aby hubnutí mělo svůj efekt
Pokoušíte se zhubnout, ale nejde to a jenom se cítíte ztrápená hlady? Příčiny mohou být hlubšího rázu. Pocit hladu ovlivňuje spousta faktorů – vyvážený jídelníček, stres, kvalita spánku, užívání léků, práce na směny či fyzický výkon. Na vině ale může být i hormonální nerovnováha. Které hormony mohou bránit hubnutí? Hormonů je spousta a řídí různé procesy v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
iluxus.cz
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
V samém srdci Prahy se nachází restaurace Apelace 21, o níž jsme psali zde - nicméně, je známá svým unikátním přístupem k gastronomii a vínu. Tento měsíc se rozhodla rozšířit své horizonty a nabídnout
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
historyplus.cz
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
Vypadá to zle. Turci dobyli dolní město a co nevidět obsadí i to horní. Pak se vrhnou na hradby chránící samotnou bělehradskou pevnost a je jen otázka času, kdy je ztečou. Tedy pokud Hunyadi něco neudělá. Sedmihradský vévoda má v rukávu tajnou zbraň, která se mu už jednou osvědčila. Zafunguje i tentokrát?   Turci se tlačí
Grilovaný camembert
tisicereceptu.cz
Grilovaný camembert
Suroviny 4 camemberty 4 lžíce olivového oleje 1 snítka čerstvého rozmarýnu 1 snítka čerstvého tymiánu špetka soli mletý černý pepř 2 stroužky česneku Můžete si vymyslet svou vlastní marinádu
Kapky deště nám přinesly štěstí
skutecnepribehy.cz
Kapky deště nám přinesly štěstí
Znali jsme se s Mirkem krátce a museli jsme se brát. Ve svatební den bylo ještě ke všemu příšerné počasí. Už jako holka jsem toužila mít letní svatbu. Před spaním jsem si představovala, jak kráčím rozkvetlou loukou v nádherných krajkových šatech ruku v ruce s urostlým ženichem, i když jsem neměla ponětí, kdo to je a kam vlastně jdeme. A mimochodem,
Má už Petruchové tak akorát dost?
nasehvezdy.cz
Má už Petruchové tak akorát dost?
Už dlouhé měsíce ze zákulisí televize Nova unikají pikantní informace. Říká se, že Lucii Borhyové (46) dělá čím dál větší naschvály její mladší kolegyně Veronika Petruchová (29). Nejenom že se snaží
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
enigmaplus.cz
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
Tekutá esence slunečního svitu a květinové magie, med je daleko více než jen lahodné ochucení. Po staletí je uctívaný jako pokrm bohů i lidí, tento zlatavý elixír skrývá v sobě sílu, která uzdravuje t
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
21stoleti.cz
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Z kdysi zázračného produktu se stává veřejný nepřítel číslo jedna. Máme se ho ale bát? „Plasty nejsou zlo.