Domů     Vyhynuli prehistoričtí ještěři za pouhý den?
Vyhynuli prehistoričtí ještěři za pouhý den?
23.3.2023

Dinosauří populace dostala asi před 66 miliony lety ránu, ze které se již nikdy nevzpamatovala. Za hlavní důvod vyhynutí prehistorických ještěrů je většinou pokládán dopad asteroidu. Je však tou pravou, případně jedinou příčinou?

V průběhu let se vyrojilo mnoho dalších teorií, z nichž některé se mohou zdát reálné, jiné zase jako z říše snů. Na vině mohou být podle nich přírodní úkazy, klimatické změny, ale třeba i savci nebo jedovaté rostliny.

Vražedný asteroid

Pravděpodobnost: 60 %

Scénář zániku dinosaurů, který dnes považujeme za nejpravděpodobnější, je dopad asteroidu do oblasti mexického poloostrova Yucatán.

S teorií o dopadu vesmírného tělesa přišli v roce 1980 kalifornští vědci, otec a syn Walter a Luis Alvarezovi, kteří upozornili na vrstvu iridia v zemském povrchu, pocházející z doby před 66 miliony let.

Iridium je prvek, který se na Zemi vyskytuje především v místech, kam dopadl meteorit.

Ohnivé inferno

Zřejmě netušili, že na konci 70. let byl v oblasti Yucatánu a Mexického zálivu skutečně objeven 180 kilometrů široký kráter, který vytvořilo těleso s průměrem okolo 10 kilometrů.

Reliéf kráteru Chicxulub, který dostal jméno po městečku ležícím nedaleko jeho středu, není po tak dlouhé době příliš zřetelný a z velké části se nachází pod vodou. Stejnojmenný asteroid rozpoutal ve své době doslova peklo na zemi.

K obloze se zvedly několikakilometrové sloupy roztavených hornin a z nich vypařené plyny se dostaly do ovzduší, takže se téměř nedalo dýchat. Zakrátko na celé planetě zuřily požáry a ohnivé bouře, pobřežní oblasti devastovaly obrovské vlny tsunami.

Dopad asteroidu je nejpravděpodobnější příčinou vyhynutí dinosaurů. FOTO: solarsystem.jpl.nasa / Creative Commons / volné dílo
Dopad asteroidu je nejpravděpodobnější příčinou vyhynutí dinosaurů. FOTO: solarsystem.jpl.nasa / Creative Commons / volné dílo

Přežili apokalypsu?

Sluneční paprsky nemohly proniknout skrze silnou clonu prachu, takže teplota výrazně klesla. Rostliny neměly dostatek světla a ty, které nepozřely požáry, uschly.

Přeživší býložraví ještěři tak neměli co žrát a pomalu vymírali, což v další fázi postihlo jejich masožravé sousedy. Téměř všichni živočichové na planetě uhynuli a tři čtvrtiny tehdy existujících druhů opustily Zemi navždy.

Jaká doba uplynula mezi dopadem asteroidu a smrtí posledního dinosaura nedokáže nikdo s určitostí říci. Někteří vědci spekulují, že mohla být extrémně krátká, možná i pouhý den!

Něco takového ale není příliš pravděpodobné, neboť mnoho dinosauřích druhů žilo v podzemních norách nebo v mořích, kde mohli přežít i několik měsíců.

V odloučených lokalitách, třeba na Novém Zélandu, pak ještě o něco déle – možná i o tisíce let, jasné důkazy ale chybějí.

Sopečné peklo

Pravděpodobnost: 25 %

Asteroid však zřejmě nebyl jediným důvodem, proč se prehistoričtí obyvatelé naší planety nedočkali dneška. Viníkem je podle nejnovějších výzkumů alespoň zčásti také sopečná činnost.

Časté a mohutné erupce se vyskytly hlavně ve střední části Indie, na Dekánské plošině.

Osudný popílek

Zdejší pozůstatky po erupcích, především silná vrstva čediče na ploše přesahující 500 000 km2, pocházejí právě z doby, do které datujeme i vyhynutí dinosaurů.

„Na základě našich výzkumů můžeme s jistotou potvrdit, že erupce začaly zhruba 250 000 let před vyhynutím dinosaurů. Trvaly přitom celkem 750 000 let,“ tvrdí geolog Blair Shoene.

Vulkanická činnost, která měla devastační účinky, je sice vědecky dokázaná, nejednalo se však o hlavní příčinu zmizení dinosaurů z povrchu zemského.

Kvůli popílku, který se zvedl do ovzduší a zastínil Slunce, se však změnily klimatické podmínky, což mohlo v důsledku narušit stabilitu jejich populace.

Časté sopečné erupce k době dinosaurů patřily. FOTO: Oliver Spalt / Creative Commons / CC BY 2.0
Časté sopečné erupce k době dinosaurů patřily. FOTO: Oliver Spalt / Creative Commons / CC BY 2.0

Vyhynuli by i bez asteroidu?

Podle britských vědců Stevea Brusattea a Richarda Butlera se dinosauři stali obětí shody nešťastných náhod.

Vlivem klimatických změn, které vyvrcholily erupcemi, se zvýšila hladina oceánů, zastavil se fotosyntetický proces rostlin, navíc mnoho dinosauřích druhů vyhynulo už dříve a potravní řetězec proto nestál na pevných základech… Dinosauři tak byli mimořádně zranitelní, když se na obloze objevil asteroid Chicxulub.

„Kdyby asteroid neudeřil, tak by tu dinosauři stále byli, a my pravděpodobně ne,“  tvrdí Butler.

Jeho kolegové z kalifornské univerzity v Berkley však věří, že dinosauři by právě vlivem sopečné činnosti a změny klimatu vyhynuli i bez zásahu asteroidu, jen možná o něco později.

Nedostatečná diverzita

Pravděpodobnost: 12 %

Jak již naznačil předchozí odstavec, mnoho dinosauřích druhů vyhynulo ještě před samotnými pohromami, které se odehrály zhruba před 66 miliony lety.

Kvůli tomu začaly potravní řetězce kolabovat a v důsledku nedostatečné diverzity mohli dinosauři vyhynout úplně.

Pohroma dinosaurům nahrála

Největší hromadné vymírání se na naší planetě odehrálo před zhruba 252 miliony let. Stála za ním taktéž vulkanická činnost, pokles hladiny moří a nedostatek kyslíku v atmosféře vlivem rozsáhlých požárů.

Ačkoli tehdy vymřelo 77 až 96 procent všech vodních i suchozemských druhů, dinosauři z něj vyšli vítězně.

„Když živočišný druh vymře, zanechá za sebou prázdné místo v ekosystému,“ vysvětluje americký vědec zabývající se dinosaury David J. Button.

Podle něj jsou pak takováto prázdná místa zaplněna jinými přeživšími druhy, které se ale snadno přemnoží a dominují ekosystému.

Místo pro savce

Jedním z těchto druhů byli právě dinosauři, kteří se začínají objevovat na jihu dnešní Jižní Ameriky asi před 230 miliony lety. Na nedostatek kyslíku vyzráli vzduchovými vaky, které po nich zdědili i ptáci.

Během dalších let se však odehrála další menší vymírání, která postupně dinosaury decimovala. Ač ne tak ničivá, mnoho druhů během nich vymřelo a nové se netvořily.

Teorie o nedostatečné diverzitě naznačuje, že právě tato neschopnost nahradit vymřelé druhy jinými učinila dinosauří populaci extrémně náchylnou k jakékoli pohromě, která nakonec přišla v podobě osudného asteroidu.

To by znamenalo, že za zánikem obřích ještěrů nestála náhlá katastrofa, ale jednalo se o dlouhý, pozvolný proces.

Samozničení a deformovaná vajíčka

Pravděpodobnost: 5 %

Jiní badatelé se zaobírají někdy prapodivnými tvary dinosauřích těl. Ta se prý během milionů let evoluce vyvinula tak, že jejich vlastníci nebyli schopni nadále přežít.

Tato teorie, pocházející už z počátku 20. století, však popírá teorii Darwinovu, podle které přežije ten nejsilnější, respektive nejpřizpůsobivější.

Co skutečně způsobilo zkázu dinosaurů? FOTO: Giovanni Dall´Orto / Creative Commons / volné dílo
Co skutečně způsobilo zkázu dinosaurů? FOTO: Giovanni Dall´Orto / Creative Commons / volné dílo

Příliš bizarní tvary

Evoluce se podle ní odehrávala v úzkých, téměř až stanovených mezích, a druhy jejím vlivem postupně rostly a degradovaly. Tuto ideu však musíme vnímat z hlediska doby, kdy ještě nebyla Darwinova teorie ve vědeckých ani společenských druzích obecně přijímána.

A jak tedy degradování mělo fungovat? Výrůstky na hlavě jsou například viněny z toho, že stínily svým nositelům ve výhledu, což je činilo zranitelnými.

Kvůli velkým tělům zase měli zaostávat po duševní stránce, protože veškerou energii spotřebovali na jejich „provoz“ a růst do bizarních proporcí. Nakonec tak došlo k jejich samozničení, protože malé mozečky již nedokázaly ovládat gigantická těla.

S otázkou, proč ve stejné době vymřeli i méně „znetvoření“ živočichové a rostliny, si však už nikdo hlavu nelámal.

Hormonální změny dinosauřích matek

Deformity jsou středobodem i další teorie, podle které dinosauři vyhynuli kvůli příliš hrubým, nebo naopak tenkým skořápkám svých vajíček. Oba neduhy objevili vědci na konci 70. let u fosilizovaných vajíček v jižní Francii a severním Španělsku.

Obě varianty byly pro dinosauří populaci neblahé – kvůli hrubým stěnám se k embryu nedostal dostatek vzduchu a to se tak postupně zadusilo. Tenká skořápka byla zase náchylná k prasknutí.

Jedná se prý o důsledek hormonálních změn v tělech dinosauřích matek, které nastaly vlivem klimatických změn. Podobně postižená vajíčka však nikde jinde na světě nalezena nebyla a jedná se tak spíše jen o lokální záležitost.

Nedostatek samiček

Pravděpodobnost: 5 %

Nedostatek partnerek mohl být další příčinou vymření dinosaurů. Alespoň si to myslí někteří vědci v čele s americkým doktorem Shermanem Silberem, odborníkem na neplodnost.

Není výjimkou, když se jednotliví odborníci snaží připsat vyhynutí dinosaurů na vrub problematice, které se sami věnují.

Do zimy se rodí samci

I tato teorie neodporuje myšlence smrtelného asteroidu, naopak z ní přímo čerpá. Silber se v jejím rámci odvolává na potomky dinosaurů – krokodýly – kteří při změnách venkovní teploty častěji plodí potomky jednoho pohlaví.

Něco podobného se prý stalo i před 66 miliony let v případě dinosaurů. Pád asteroidu a další klimatické změny způsobily ochlazení planety, takže se dinosauřím rodičům začali z vajec líhnout v mnohem větší míře samci. Těm později chyběly protějšky k páření. „Za dobu tří generací pak prakticky vymřeli,“ tvrdí Silber.

Proč jedni vymřeli a druzí ne?

Naopak savci, u kterých je pohlaví dáno geny na pohlavních chromozomech, byli pro takovou událost mnohem lépe uzpůsobení, což je předurčilo k dominanci na planetě.

Silber argumentuje také tím, že dinosauři byli jinak velice přizpůsobiví živočichové, a proto se mu nezdá pravděpodobné, že by zemřeli „jen“ kvůli přírodním katastrofám.

Za normálních okolností by se podle něj jednoduše přizpůsobili novým podmínkám jako už tolikrát předtím.

Doktor však zároveň svoji teorii sám popírá, když nevysvětluje, jak je možné, že zatímco dinosauři vymřeli, krokodýli katastrofu přežili, ačkoli by jejich rozmnožování mělo fungovat na stejné bázi.

Toxické rostliny

Pravděpodobnost: 1 %

Relativně nová teorie o smrtícím účinku rostlin vznikla v hlavě profesora psychologie a evoluční psychologie Gordona Gallupa, působícího na univerzitě v Albany, a jeho bývalého žáka Michaela Fredericka.

Dinosauři podle nich vyhynuli, protože se nebyli schopni naučit averzi k jedovatým rostlinám.

Nerozpoznaná změna

Užitečná schopnost, která je vlastní lidem, ale třeba i krysám, donutí živočicha se vyhýbat rostlinám, jejichž chuť si spojil s jedovatostí.

Právě absence této schopnosti měla stát za decimací počtů dinosauřích jedinců a druhů, než na Zemi dopadl asteroid Chicxulub.

Jinými slovy řečeno, býložraví dinosauři měli podle obou vědců požírat jedovaté rostliny, kvůli nimž vymírali, a masožraví jedinci pak trpěli nedostatkem potravy. Stejně jako se evolvovaly a přizpůsobovaly živočišné druhy, i ty rostlinné procházely vývojem.

Ten se mohl projevit například v tom, že se z dříve neškodné rostliny stal jedovatý zabiják, což dinosaurus nebyl schopný rozpoznat.

Zkažené maso krokodýlům nevadí

Jako důkaz posloužil Gallupovi a Frederickovi fakt, že se toxické rostliny začaly údajně objevovat nedlouho předtím, než dinosauři vyhynuli.

Studii doplnili výzkumem, v němž testovali úroveň chuťové averze u ptáků a krokodýlů, kteří jsou považováni za potomky dinosaurů.

Zatímco ptáci se podle jejich závěrů spíše než chutí řídí zrakovými vjemy, deset testovaných krokodýlů pozřelo s chutí jak čerstvé maso, tak i to lehce zkažené. Oba vědci považují vyhynutí za dlouhodobý proces.

„Dinosauři začali vymírat už dlouho před dopadem asteroidu a pokračovali v tom další miliony let po něm,“ tvrdí Gallup.

Foto: jpl.nasa / Creative Commons / volné dílo, solarsystem.jpl.nasa / Creative Commons / volné dílo, Oliver Spalt / Creative Commons / CC BY 2.0, Giovanni Dall´Orto / Creative Commons / volné dílo
Související články
Záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Záhady a tajemství
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Záhady a tajemství
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Záhady a tajemství
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
reklama
historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
reklama
záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn