Saharská poušť v Africe před 10 000 lety bývala zelenou oázou. Poté ale začala vysychat a asi před 8000 lety se změnila ve vyprahlou pustinu. Většina vědců se přiklání k názoru, že za vyschnutí Sahary může změna klimatu.
Americký archeolog David Wright z univerzity v jihokorejském Soulu se ale podle své studie z roku 2017 domnívá, že všechno zavinil člověk.
Podle něj se do saharské oblasti zhruba před 8000 lety dostali kočovní pastevci, kteří se svými stády zamířili z údolí Nilu dál na západ. Pasoucí se dobytek zničil velkou část vegetace.
V důsledku toho krajina odrazila víc slunečního záření, které nad rozehřátou zemí vytvořilo pomyslný polštář. Monzunové deště hůře pronikaly touto bariérou, což mělo za následek menší množství srážek.
Vytvořil se začarovaný kruh, kdy rostlinám chyběla vláha a navíc trpěly neustálým spásáním zvířaty. Po určité době se krajina změnila v poušť.
Nálezy předků krokodýla
Američtí vědci z Arizonské univerzity našli v mořských usazeninách u pobřeží západní Afriky vosk z listů saharských rostlin. Pokrýval je v dobách, kdy poušť byla plná vegetace.
Chemické složení vosku je odrazem vlhkosti klimatu, a proto se odborníkům podařilo zmapovat změny srážek v oblasti za posledních 25 000 let.
Při průzkumech v africkém Nigeru v roce 2008 američtí archeologové narazili na kostry velkých ryb a krokodýlů staré asi 10 000 let. Nechyběl ani jeden z největších předků krokodýlů Sarcosuchus imperator. Nálezy potvrzují tak domněnky, že písečná poušť bývala plná života.
Poslední svědectví
Českým egyptologům se v roce 2013 podařilo objevit pohřebiště v súdánském pohoří Sabloka. Datované je do období před 9000 lety, tedy krátce předtím, než se Sahara začala měnit v suchý písek.
Výzkum ostatků odhalil, že se obyvatelé živili rybařením, lovem zvěře i sběrem rostlin. V Nigeru byl nalezen také hrob, jehož stáří odborníci odhadli na 5300 let. Nachází se v něm žena společně se dvěma dětmi. Všichni tři se vzájemně objímají.
Do této pozice je pozůstalí naaranžovali až po smrti. Jde o jedno z posledních svědectví života, než Sahara vyschla.