Ostrůvky americké Virginie a Severní Karolíny jsou oblíbeným místem pro osadníky nového kontinentu. Jedním z nich je i osada Roanoke, která náhle zmizí. Pátrání po stopách jejích obyvatel však nikam nevede…
Co se koncem 16. století na pobřeží dnešních Spojených států odehrálo?
Kolonie je objevena až v roce 1585 slavným anglickým mořeplavcem Walterem Raleighem (1552–1618), její počátky je ale poměrně těžké vypátrat.
Ostrovní kolonie Roanoke strádá, co se týče dostatku potravin, život jí znepříjemňují i občasné indiánské nájezdy.
První osadníci z britských ostrovů proto lokalitu o rok později opouštějí, jen aby se o další rok později Raleigh vrátil z Anglie s novou skupinou stovky kolonistů pod vedením Johna Whitea (1539–1593).
Opuštěný ostrov
Krátce poté se White vydá zpět do domoviny pro suroviny a nástroje, které zajistí, že Roanoke bude dostatečně zásobené. Do cesty se mu však postaví konflikt s habsburským Španělskem, který jeho návrat o něco zdrží.
Píše se srpen 1590, když White opět vstoupí na pevninu Roanoke. Nestačí se ale divit. Ostrov je zcela opuštěný, všichni zmizeli bez jediné stopy. Až na jednu.
Croatoan!
White pátrá po čemkoli, co by alespoň trochu naznačilo, kam se jeho kolonisté odebrali. Je v šoku.
Mezi zmizelými je totiž i Whiteova dcera Ellinor Dareová a také jeho malá vnučka Virginia Dareová, která platí za první anglické dítě narozené na americké pevnině.
Virginia má právě oslavovat třetí narozeniny… Oslava ale zřejmě probíhá na místě s označením CROATOAN. To je jediná stopa, na kterou White narazí. Slovíčko je vyřezané do palisády obkružující osadu. Na jednom ze stromů jsou pak vyrytá jen tři písmenka „Cro“.
Zhrzený otec a dědeček v jedné osobě se domnívá, že kolonisté se prostě jen přemístili na zhruba 80 km vzdálený ostrov Croatoan. Pozdější prohledání ostrova ale odpověď nenabídne. Ani tady není ani živáčka. Stejné jméno však nese i jeden ze severoamerických indiánských kmenů.
Kříž chybí
Co se tedy skutečně stalo? Než White své kolegy na Roanoke opustí, domluví se s nimi na některých pravidlech. Všem je totiž jasné, že ostrov nemusí být nejideálnějším místem k trvalému pobytu.
Jedno z pravidel říká, že pokud by se kolonisté chtěli přestěhovat, musí o tom zanechat zprávu v podobě vyrytého textu ve stromě – doprovozeného obrázkem maltézského kříže v případě, že k tomu byli donuceni silou.
Ačkoliv White v roce 1590 objeví prázdnou osadu se strženými domy, jiné stopy po násilí neexistují a kříž taktéž není nikde vyrytý. White ovšem najde místo, kde jsou ukryty jeho věci a zavazadla. Jde o vyrabovanou skrýš s poničenými předměty a shnilými rámy jeho obrázků.
Záhadná nemoc?
Pátrání po osadnících po několika marných pokusech i díky horšícímu se počasí končí. White je zničený a do Nového světa už se odmítá vrátit. Teorií o tom, co se s osadníky stalo, se postupně vynoří hned několik.
Jedna hovoří o neznámé nemoci, která obyvatelstvo rychle zplundruje. Kam se však poděla všechna těla? Hroby ani ostatky mrtvých totiž nejsou nikdy nalezené. Oblíbená teorie o napadení kolonie indiány nemá dostatek přesvědčivých důkazů.
Zprávy z kamenů
Novodobé výzkumy hovoří o vlnách sucha, které mohly osadníky donutit se přesídlit. Velmi často je zmiňován příběh o začlenění kolonistů do místních indiánských kmenů. Koncem 19. století panuje přesvědčení, že splynuli s indiány z obvodu Robeson.
Ti mají totiž příjmení nápadně podobná zmizelým osadníkům. Počátkem 20. století je pak objeveno několik kamenů, na nichž jsou vyryté informace o zmizelé komunitě. Vypráví o jejich putování a smrti. Traduje se, že je vyrývala sama Elanor Dareová.
Jde snad o podvrh? Důkazy o jejich pravosti totiž chybí.