Domů     Záhada podzemní říše Inků vyřešena?
Záhada podzemní říše Inků vyřešena?
25.1.2023

Dozvíme se vůbec někdy, kdo skutečně vytvořil mimořádné, avšak legendami opředené stavební dílo? Nekonečná síť tunelů údajně vede pod celým jihoamerickým kontinentem.

Jisté je, že tyto tunely skutečně existují a natrefit na ně můžeme v Ekvádoru, Peru, Bolívii, Uruguayi nebo v Argentině.

Inkové sice neznají kolo ani psaný jazyk, ale vybudují říši, která se táhne po mohutných andských výšinách do dálky 3680 kilometrů. A dost možná také pod zemí. Kdo jim pomáhá a čí tajemství v nitru Země střeží?

Křivolaké tunely jsou veřejnosti nepřístupné

Cuzco znamená v kečuánském jazyce pupek a město skutečně leží v samotném středu původní říše Inků.

Ti však za jeho vznikem údajně nestojí, naopak – prastaré a architektonicky dokonalé stavby jakéhosi města budoucnosti mají být už v době příchodu kmene Inků staré několik tisíciletí.

Na jeho základech budují město Cuzco, jehož součástí jsou také zrádné, rozsáhlé a křivolaké labyrinty chinkanas, kam je možné ukrývat nejen poklady, ale i celé další civilizace.

Vždyť před fatálním příchodem Španělů v 16. století má mít indiánské město na tři sta tisíc obyvatel a některé zdroje neváhají udávat až šest milionů. Kam se všichni ti lidé – i se svým zlatem – ztratili?

Chinkanas mají být staré celá tisíciletí a údajně vést pod celou Jižní Amerikou. Některé vchody do těchto tunelů se zachovaly do dnešních dnů, ale jsou veřejnosti nepřístupné – údajně z bezpečnostních důvodů.

Osobní kronikář F. Pizzara: kam Inkové schovali všechno své zlato?

Je rok 1533 a hlavní incké město Cuzco rozvrací, stejně jako celou říši, španělští dobyvatelé v čele s Franciscem Pizarrem (1478–1541). Je zřejmé, že celé kultuře hrozí zánik, přesto se několik nezlomných Inků rozhodne zachovat její slávu.

Tajně budují nové sídlo v místech, kde pohoří pyšných And sestupuje do amazonského pralesa. Město pojmenují Vilcabamba a přesouvají do něj všechny své drahocenné poklady.

Když se roku 1572 Španělé džunglí prosekají i sem, město ke svému úžasu nacházejí čerstvě a velmi narychlo opuštěné – z ohniště se ještě kouří a po zlatu opět ani památky.

Není divu, že roku 1615 už kronikář Felipe Huamán Poma de Ayala (1534–1615), píše o špatné náladě, která eskaluje mučením a vražděním Inků, kteří nechtějí polohu zlata určit.

Zmiňuje se rovněž o existenci tunelů, které se mají táhnout pod džunglí, a které Španělé často objevují. Jsou proto přesvědčeni, že právě tunely jsou důkazem o důlní činnosti, a možným úkrytem pokladu.

Francisco Pizarro toužil po zlatě Inků. FOTO. artsy / Creative Commons / volné díly
Francisco Pizarro toužil po zlatě Inků. FOTO. artsy / Creative Commons / volné díly

Madame Blavatská a Harold T. Wilkins: V podzemí je Atlantida!

Roku 1850 se do Jižní Ameriky vydává slavná ruská theosofka a spiritistka Helena Petrovna Blavatská (1831–1891) a údajně získává plány tohoto tunelu, táhnoucího se pod Peru a Bolívií.

Zakladatelka moderního okultismu píše ve své knize Odhalená Isis: „Vlastníme přesný plán tunelu, hrobky a vchodových dveří, které jsme získali od starého Peruánce…“.

Stará říše Inků se podle ní skutečně nachází pod zemí a je dlouhá tisíce kilometrů, včetně jeskyní a podzemních sálů. Podzemní dálnice v jejím podání dost možná propojuje celou planetu a navazuje na konkrétní mystická místa.

O své pravdě je přesvědčena s odkazem na množství spiritistických seancí, během kterých funguje jako médium a dokáže se spojit s dávnými strážci zapomenutého vědění.

Blavatská touží světu odkrýt tajemství astrálních sfér, převtělování, i legendární Atlantidu, která se údajně nachází právě v podzemí.

Podivní bílí indiáni

Na dílo Blavatské navazuje spisovatel Harold T. Wilkins (1891–1960), který svět informuje o existenci Bílých bohů. Tato zmizelá rasa má podle něj ve starověku okupovat celou Jižní Ameriku.

Wilkins přichází s důkazy v podobě zpozorování podivných „bílých indiánů” v amazonském deštném pralese, o kterých se mají od 16. století až do dnešních dnů nezávisle na sobě zmiňovat průzkumníci i jezuité.

V tunelech pod Jižní Amerikou, zejména Brazílií, mají podle jeho teorie žít potomci bájné Atlantidy, a místa, kterými je možné pod zem proniknout, jsou údajně po celém světě.

V tunelech má být I hieroglyfické písmo

Podzemní říše Inků nedá spát ani mistru záhadologické literatury Dänikenovi (*1953), který v knize Zlato bohů velmi detailně píše o ekvádorské jeskyni Cueva de los Tayos. V 70. letech má s průvodcem osobně prozkoumávat zdejší podzemní tunely.

Nachází v nich hieroglyfické písmo na stěnách, tajemné kovové desky, sochy a chodby prý osvětluje fascinující zelené světlo. Je proto přesvědčený, že jde o výsledek práce mimozemské civilizace.

Kniha se těší velkého úspěchu, který může kazit jen rýpání novinářů. Ti údajně hovořili s Dänikenovým průvodcem, který připouští, že v jeskyni spolu vůbec nebyli a spisovatel vychází jen z jejich dlouhé konverzace.

Fotografie mají být podstrčené a stopy po tunelech v jeskyni nenachází ani pozdější geologické pátrání.

Co prozradí incké uzlové písmo kipu? FOTO: Brooklyn Museum / Creative Commons / volné dílo
Co prozradí incké uzlové písmo kipu? FOTO: Brooklyn Museum / Creative Commons / volné dílo

Osudná Kronika Akakoru přináší smrt

Je 3. leden roku 1984, osm let od prvního vydání kontroverzní knihy Kronika Akakoru, a německý novinář Karl Brugger (1941–1984) padá zasažen kulkou k zemi.

Je popraven v Rio de Janeiru za denního světla a před svědky, totožnost střelce policie nikdy nedopátrá. Ještě ten den pracovníci německého konzulátu zabaví v jeho bytě všechny důležité dokumenty a fotografie. Rodina získává jen zlomek z nich. Věděl snad Brugger příliš?

Pásky s tajemstvím

„Cesta z Akakoru do dalších měst vyžaduje mnoha dní pochodu. Chodby i města disponují umělým

osvětlením, které se mění současně s pohybem slunce. Jen Mu, nejmenší z podzemních sídel, spojují s povrchem kanály, přes které vstupuje přirozené světlo a prostřednictvím velkých zrcadel je rozváděno po celém prostoru.

Místa protínají kanály s čerstvou horskou vodou. Potřebný vzduch k dýchání vychází ze stěn. Vchody na povrchu jsou důkladně ukryté.

V případě nebezpečí lze podzemní sídliště lehce uzavřít zevnitř ovládanými velkými kamennými bloky, s nimiž lze lehce manipulovat,” vypráví v knize indián Tatunca Nara (*1941), údajný příslušník amazonského kmene Ugha Mongulala.

Brugger s ním nahrál celkem dvanáct pásek, na kterých indián popisuje příchod „prvních mistrů” na Zem. Podle jeho vyprávění mají bílou kůži, tmavé vlasy a šest prstů, coby znak božského původu. S jeho kmenem se před staletími křížili.

A právě oni mají být autory ztraceného podzemního města Akakor v Brazílii, poblíž hranic s Peru a s Bolívií. Brugger, ačkoli se tam s indiánem plánuje vypravit, svoji výpravu nikdy nestihne realizovat.

Šestiprsté bytosti

„O konstrukci těchto míst nic víc nevíme. První Mistři je vybudovali podle vlastních plánů a na základě nám neznámých fyzikálních zákonů. Odtud řídili své pozemní impérium. Řídili lidi i zemi. Měli lodě létající na obloze rychleji než ptáci.

Lodě bez vesel a bez plachet, létající ve dne i v noci. Měli magické kameny, aby mohli daleko dohlédnout. Mohli vidět vše, co se kde na zemi i na obloze děje.

Ale nejzázračnější byla podzemní města, svěřená ,vybraným spojencům’ jako poslední testament,“ vysvětluje Tatunca v knize. Jeho kmen zapisuje všechny důležité události do Kroniky Akakoru, jejíž kopii indiáni dodnes střeží.

Kronika má popisovat příchod těchto šestiprstých bohů, zrození Inků, boje s kolonizátory, ale také události, které se teprve stanou. Tatunca dodnes žije, ale výpravu do džungle pod jeho vedením už velké množství dobrodruhů zaplatilo životem. Ostatně, objevují se také spekulace, že Bruggera odpravil on sám.

Nedávný objev v Cuzcu dává naději

Město Cuzco, rok 1920. Do jednoho z labyrintů vchází dva místní chlapci a nemohou najít cestu zpět. Po týdnu se zkroušené rodině vrací jeden z nich, je však nepříčetný a zraněný. Do týdne umírá a v rukou svírá masivní kukuřičný klas z ryzího zlata.

Podle vyprávění místních je v okolí více schodů, které vedou kamsi pod zem, do neznáma. Vypravila se tam už řada dobrodruhů, ale nikdo se prý zatím nevrátil, a z bezpečnostních důvodů proto vchody uzavírají.

V roce 2019 svět obletí zpráva, že tým archeologů skutečně nachází v peruánském městě Cuzcu komplex podzemních staveb. Podle legendy má podzemní tunel spojovat chrám Slunce s pevností Sacsayhuamán, a právě zde měli Inkové ukrýt svůj poklad.

 „Nalezené struktury se nacházejí v podzemí kláštera Santo Domingo, který dobyvatelé vybudovali na troskách inckého chrámového komplexu Coricancha, jenž zahrnoval i chrám Slunce,“ říká španělský badatel Javier Sierra (*1971).

Dosud skryté prostory vědci lokalizují díky použití radarového systému, zatím však stále nemají povolení k dalšímu zkoumání od katolické diecéze. Není tak jasné, jak rozsáhlé tyto chodby jsou, kam vedou a co vlastně ukrývají. Radar pouze potvrzuje jejich překvapivou rozlehlost.

Pozůstatky hradeb pevnosti Sacsayhuamán FOTO: RAF-YYC / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
Pozůstatky hradeb pevnosti Sacsayhuamán FOTO: RAF-YYC / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Je to jen práce prehistorických lenochodů?

 

Rok 2017 přináší zbrusu novou teorii, která všechny milovníky záhad nepříjemně rozruší. Brazilská geologická služba se totiž rozhodla jednou pro vždy vyřešit, kdo za tunely, kterých jsou v celé Jižní Americe tisíce, vlastně stojí.

Většina z nich není příliš dlouhá a průměr mají přibližně 1, 5–2 metry. Zajímavé jsou ovšem kulovité výdutě, které se uvnitř zpravidla nacházejí. Co mají rovněž společné, jsou nápadné a hluboké rýhy, umístěné v pravidelných odstupech.

V roce 1930 už se v nich archeologové pokoušejí nalézt pozůstatky lidského osídlení, ale marně.

Staré tisíce let

Geology tedy napadlo – proč by tunely, jejichž stáří se odhaduje až na 10 000 let, nemohla vyhrabat zvířata? Soudě dle hlubokých rýh od drápů ale pravděpodobně dost velká zvířata.

„Máme co do činění s paleo-doupaty a norami vyhrabanými zástupci megafauny,“ přebírají otěže paleozoologové a hned přispěchají s možnými autory těchto tunelů – prapásovci a pralenochodi!

Jeden takový pralenochod vážil přes tunu, byl dlouhý dobré čtyři metry, a pod zemí se ukrýval jistě s oblibou. Jak je tedy vidno, současná věda je s výsledkem bádání spokojená a považuje celou věc za uzavřenou.

Přes to všechno, některé otázky zůstávají stále nevysvětlené a ani pravěký lenochod je rozlousknout nedokáže.

Foto: Martin St-Amant / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, artsy / Creative Commons / volné díly, Brooklyn Museum / Creative Commons / volné dílo, RAF-YYC / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
Související články
Záhady a tajemství
Když si konspirátoři nedají pokoj: Potrhlý mýtus o nepřistání na měsíci
„Je to malý krok pro člověka, ale velký pro lidstvo.“ Tuto slavnou větu vyslovil 20. července 1969 americký pilot a astronaut Neil Armstrong ihned poté, co se jeho bota zabořila měsíčního prachu. Lidstvo v ten okamžiku dokázalo své schopnosti a odhodlání, když se poprvé dotklo jiného vesmírného tělesa než mateřské planety. Dodnes však řada lidí […]
Záhady a tajemství
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhady a tajemství
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Záhady a tajemství
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
reklama
lifestyle
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Kdyby někdo šel náhodou kolem, usmyslí si, že se nejspíš stal terčem fata morgany. V dálce totiž vidí vzducholoď na kolečkách, vůz připomínající létající talíř a v dálce dokonce automobil ve tvaru ryby! Všemu přihlíží několikametrová dřevěná socha! Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí […]
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
reklama
svět zločinu
Tajné životy papežů. Jaké kostlivce měly ve skříních hlavy církve?
Dějiny papežství a církve vůbec jsou stejné jako dějiny světa. Najdeme v nich statečné hrdiny i lidské zrůdy, období milosrdenství i mocenské boje, rodinné intriky a zločiny, nad jejichž brutalitou zůstává rozum stát. Někteří svatí muži rozhodně nebyli svatí a měli své kostlivce ve skříni, které se snažili před věřícími utajit. Jiní se zase naopak […]
Matka a dcera Figueroaovy: Dívce vyříznou chlapečka z těla!
Rodina překvapeně zvedne obočí. 46letá Clarisa Figueroaová právě oznámila své nečekané těhotenství! Je to zázrak? Uběhl sotva rok, co Clarisy dospělý syn zemřel. A zázrak to musí být, protože Clarisa si nechala přerušit vejcovody a měla by být neplodná. Zkoumavé pohledy míří na břicho. Žena však trpí značnou nadváhou, nevyřčené otázky příbuzní raději spolknou. A […]
Sex se změní v cit: A matka dotlačí dceru k otčímově vraždě!
Dvě nahá těla, pár kapek potu a… kamera. „Výborný,“ musí uznat 40letý David Shannon, když si přehraje záznam. Má štěstí, jeho 36letá manželka Joan má stejné koníčky.   Točí spolu amatérské porno a milují swingers párty. Rodinka se nastěhuje do Fayetteville v Severní Karolíně a vše vypadá idylicky. Usměvavá Joan má dvě dcery z předchozího […]
Osudový výstřel: Jak anarchista změnil dějiny USA
Američan Leon Czolgosz je světu neznámým mužem, který pracuje jako dělník v Detroitu a doslova hltá myšlenky americké anarchistky Emmy Goldmanové. Když v roce 1900 spáchá Ital Gaetano Bresci atentát na italského krále Umberta I., rozhodne se změnit svůj osud. 5. září 1901 pozoruje amerického prezidenta Williama McKinleyho během veřejného vystoupení v Buffalu. O den později se mu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz