Je jedním z hormonů, který pomáhá člověku cítit se dobře a v pohodě. Hraje velkou roli v sociálních vazbách a interakcích, zejména v souvislosti s nejbližšími lidmi.
Nový výzkum však prokazuje i to, že by se oxytocin mohl uplatnit také v efektivní léčbě srdce po infarktu.
Oxytocin je produkován v hypotalamu (dolní část mezimozku) a do krevního oběhu ho vylučuje hypofýza neboli podvěsek mozkový, drobná žláza velikosti hrášku, umístěná v sousedství hypotalamu.
Oxytocinu se přezdívá hormon lásky, protože jeho hladina stoupá zejména při mazlení, objetí nebo sexu. V lidském těle má však mnoho dalších funkcí, jako je třeba spouštění kontrakcí během porodu a poté slouží jako podpora produkce mateřského mléka.
Oxytocin také pomáhá chránit kardiovaskulární systém pomocí snižování krevního tlaku, zmírňuje záněty v těle a podporuje boj se škodlivými volnými radikály. Vědci nyní přicházejí s novým poznatkem: tento hormon může pomoci i s léčbou „zlomeného“ srdce. Nejen po citové stránce, ale i ve smyslu fyzického zranění.
Oxytocin jako podpora hojení
Podle nového výzkumu amerických vědců z Michigan State University má potenciál podpořit regeneraci srdeční tkáně a teoreticky by mohl být v budoucnosti využíván při léčbě po infarktu.
Ten často vede k masivnímu poškození srdce a ztrátě miliard buněk srdečního svalu a souvisejících cév. Srdce má sice schopnost opravit nebo nahradit poškozené či odumřelé tkáně, ale je velmi omezená.
Autoři studie při svém výzkumu zjišťují, že by bylo možné tento proces efektivněji nastartovat pomocí oxytocinu. Testovali také 14 dalších hormonů vlastních lidskému tělu, ale žádný z ostatních nedokáže přimět buňky k podobné reakci.
Po laboratorních pokusech výzkumný tým provedl experimenty na drobné kaprovité rybičce jménem dánio pruhované.
Obdivuhodné rybky
Ta je známá svou obdivuhodnou schopností regenerace tkání v těle, včetně mozku, kostí i srdce. Její srdce v rámci pokusů poškodí výzkumníci chladem.
Zakrátko začíná v těle rybek produkce oxytocinu v množství až 20krát vyšším než je běžné za normálních okolností. Hormon poté cestuje do srdce a odstartuje proces obnovy kardiomyocytů, tedy buněk srdečního svalu.
Tyto experimenty poskytují první náznaky, že by účinky oxytocinu mohli vědci využít pro vývoj nových léčebných postupů, které by zlepšily zotavení pacientů po infarktu a snížily by riziko budoucího srdečního selhání.
Je však třeba dalšího výzkumu, který by potvrzením těchto výsledků pomohl k posunu vpřed a k uvedení myšlenky do praxe.
Lék proti stárnutí?
Oxytocin ale není uvažovaným léčebným prostředkem jen u zraněného srdce. To je aktuální novinka.
Již dříve se zvažovalo použití oxytocinových nosních sprejů pro použití v léčbě autismu, kdy výsledky výzkumů ukázaly, že zvýšená hladina oxytocinu u autistických dětí by mohla zlepšit jejich sociální schopnosti.
Tým amerických expertů z University of California v Berkeley úspěšně studoval tento hormon rovněž jako možný prostředek léčby úbytku svalů souvisejícího s věkem.
Kromě toho se mu přikládá také potenciál udržet silné kosti v průběhu stárnutí a mohl by být důležitý i v boji proti obezitě.
Jak ještě lze podpořit uvolňování oxytocinu?
Oxytocin lze zvýšit i jinými způsoby. Jedním z nich je například tělesné cvičení a pohyb obecně. V jedné studii byl zaznamenán skok v hladinách tohoto hormonu ve slinách účastníků po tréninku bojových umění s vysokou intenzitou.
Také hudba má podle všeho schopnost zvýšit hladinu oxytocinu, zejména pokud lidé zpívají či hrají na hudební nástroje ve skupině. Také jednoduchý akt dotýkání se navzájem zvýší uvolňování oxytocinu. Odborníci zjistili, že jeho produkce stoupá třeba také při masáži.