Domů     Edda Göringová: Korunní princezna nacistů
Edda Göringová: Korunní princezna nacistů
18.1.2023

Do vypuknutí války zbývá rok, přesto je nebe nad Berlínem plné letadel. Přeletí jich 500. Göring se dme pýchou, přesto utrousí: „Kdyby to byl syn, bylo by jich 1000.“ Prominentnímu párečku se 2. června 1938 narodilo dítě…

Děvčátko hamburské herečky Emmy Henny Sonnemannové (1893–1973), nyní Göringové, dostane jméno Edda, a na její narození si připíjí celé Německo.

Když si 10 dní po porodu nacistický pohlavár Göring vyzvedne manželku s děvčátkem v porodnici, cestu domů jim lemují skandující davy. „Je to zázrak,“ špitají si lidé a podobné názory se objeví i v tisku. Emmy je 45 a Göringa lékaři označili za neplodného.

Diagnóza nebyla správná. 4. listopadu probíhá křest – nad rozkošným miminkem se sklání usměvavý kmotříček Hitler a idylické fotografie z něj otisknou i prestižní americká média. Informacím o budoucích nacistických zvěrstvech by v tu chvíli věřil jen málokdo…

Maličká Edda, Foto: Moonraker / Creative commons
Maličká Edda, Foto: Moonraker / Creative commons

Nejbohatší novorozeně Německa?

Edda se stává jedním z nejbohatších miminek Německa. Z celého světa putují dárky k jejímu křtu.

Starosta Kolína nad Rýnem a politický spojenec Göringa Karl Georg Schmidt (1904–1940) jí věnuje dokonce obraz Madony s dítětem od Lucase Cranacha staršího (1472–1553).

„Edda je jakousi nacistickou korunní princeznou,“ napíše o rok později o děvčátku pro americký časopis Life uznávaný novinář Douglas Lancelot Reed (1895–1976). O Eddě se skutečně mluví výhradně jako o Kleine Prinzessin, tedy malé princezně.

Hvězda jejího otce v krvavé mašinerii zatím stoupá – vůdce ho označí za svého nástupce.

Skandál s umělým oplodněním

Hermann Göring práskne novinami o stůl. Takhle rozzuřeného ho jeho okolí dlouho nevidělo. Okamžitě volá předsedu nejvyššího stranického soudu NSDAP Waltera Bucha (1883–1949).

Na kalendářích bychom našli letopočet 1940 a v antisemitském plátku Der Stürmer vedeném nacistickým politikem Juliem Streicherem (1885–1946) právě vyšel článek o tom, že Edda pochází z umělého oplodnění.

V dnešní době standardní věc, tehdy se to ovšem považuje za urážku. Nemělo jít samozřejmě o asistovanou reprodukci ze zkumavky, ta se povede až roku 1978 ve Velké Británii, ale o oplodnění v organismu ženy.

„Je potřeba zastavit jednou provždy tu nemocnou mysl,“ souhlasí Buch. Do případu se nakonec vloží i Hitler. Nad Streicherem podrží ochrannou ruku a jen mu odebere několik poct.

Vysoká hra o moc

Přes všechnu rozmazlující pozornost říše je malá Edda rozkošným děvčátkem se skvělou výchovou.

Válka se pomalu chýlí ke konci a nejdůležitější muži říše se stahují do horského Obersalzbergu poblíž Berchtesgadenu v Bavorsku, které nacisté prohlásí za vůdcovo osobní ochranné území. Göring s sebou bere samozřejmě Emmy a Eddu.

22. Dubna 1945 Hitler uznává, že se blíží konec. Chce zůstat v Berlíně a spáchat sebevraždu. Göring jako jeho nástupce posílá vůdci telegram, aby mohl převzít moc. Má oprávněný strach, že se jinak moci chopí Martin Bormann (1900–1945) a jeho nechá odstranit.

Je to však právě Bormann, kdo telegram zachytí a vůdci odesílatele vykreslí jako zrádce. Rozčílený Hitler za zády s Bormannem odpoví rychle – nařizuje, ať Göring okamžitě složí všechny funkce, nebo bude popraven za velezradu. A ten poslechne.

Poslední sbohem otci

Na Obersalzberg zatím útočí spojenci, a tak se Göring přesunuje do svého hradu v Mauterndorfu, odkud s jednotkou Luftwaffe míří za Američany, kterým se vzdá. Edda je s matkou zatím internována v lucemburském hotelu Palace.

Tady je navštíví lucemburský velvyslanec USA John Ernest Dolibois (1918–2014), mimochodem jeden z vyšetřovatelů norimberských procesů. „Je to krásné dítě, otce nezapře. Tak energická a zdvořilá,“ vychválí po návštěvě Eddu. Ta může ještě naposledy vidět otce.

Poté ho čeká rozsudek smrti oběšením. Göring se odvolává – chce být zastřelen jako voják. Žádosti není vyhověno, a tak raději spolkne smrtící tobolku kyanidu draselného.

Edda Göringová k vidění v levé části. Foto: Creative commons - volné dílo
Edda Göringová k vidění v levé části. Foto: Creative commons – volné dílo

Jachta po otci

Emmy čeká rok za mřížemi a poté zabavení 30 procent majetku. Po dobu pěti let se nesmí ukázat na jevišti. A Edda? Z bavorského Hersbrucku se přestěhuje i s matkou do 5. patra mnichovské bytovky a vystuduje práva na Mnichovské univerzitě.

Od ryzí právničiny nakonec zběhne k bílým lékařským plášťům a pracuje na rehabilitační klinice ve Wiesbadenu, hlavním městem německé spolkové země Hesensko. Na rodiče nedá dopustit. O matku se obětavě stará. A jak vzpomíná na otce? „Milovala jsem ho.

A bylo zřejmé, jak moc mu na mně záleží. Všechny vzpomínky na něj jsou plné lásky, byl to skvělý otec, nemohu ho prostě vidět jinak.“ Ostatně, právě přes fixaci na otce se dá Edda na pět let dohromady s novinářem Gerdem Heidemannem (*1931).

Ten kvůli ní odkoupí jachtu Carin II, která patřívala Göringovi a pořádají na ní dýchánky s bývalými nacistickými prominenty.

Foto v úvodu: Emmy a Hermann Göring na koncertě roku 1935. Foto: Bundesarchiv, Bild 183-1990-0309-506 / CC-BY-SA 3.0
Související články
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
reklama
zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
reklama
svět zločinu
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
Matej Čurko: Slovenského kanibala vzrušovala chuť lidského masa
Mladá dívka dorazí na smluvené místo. Asi má radost. Konečně se jí splní její dlouhodobé přání a odejde z tohoto světa. Už se nemusí marně pokoušet o sebevraždu. Internetový kat a kanibal to udělá za ni. Jméno Matej Čurko (*1968) možná některým lidem nic moc neřekne. Jiným třeba vytane na mysli slovenský hudebník z televizního […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn