Domů     Betlémy: Jak dlouho si stavíme příběh z chléva?
Betlémy: Jak dlouho si stavíme příběh z chléva?

„Nic proti těm dvěma nemám, ale rozhodně by neměli představovat svatý pár,“ řekne londýnskému soudu James Anstice v roce 2004. Udělenou pokutu za poškození nevšedního betlému v londýnském muzeu voskových figurín klidně zaplatí a unikne tak vězení.

Za tu vánoční úlevu od vzteku mu to rozhodně stálo…

Vánoce bez idylických betlémů jakoby ani nebyly. Scéna z chléva, kde podle Bible přichází na svět Ježíš Kristus, je zpodobněná různými způsoby. Ty nejznámější unikáty obdivují generace. Takové máme i u nás a těší se celosvětovému uznání.

Někdy dokáže ale i takto mírumilovná scéna pobouřit veřejné mínění a vyvolat vztek. A jak to vlastně všechno začalo?

Třebechovický betlém je úchvatné dílo.(Foto: MartinMerinsky / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Třebechovický betlém je úchvatné dílo.(Foto: MartinMerinsky / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)

Za městem v jeskyni

I když se za autora prvního betlému považuje svatý František z Assisi (1182-1226), je to trochu jinak. Nejstarší známý betlém pochází z roku 380 a byl nalezen v raně křesťanských katakombách.

Svatý František z Assisi vytvoří o Vánocích roku 1223 historicky první živý betlém v jeskyni poblíž italského města Greccio, kterému tehdy dá dokonce požehnání papež Honorius III. (1150-1227).

Tato vánoční připomínka biblických událostí se stane nesmírně populární záležitostí a brzy se rozšíří po celé Itálii. Postupně se dostane i do dalších zemí.

Někde se součástí vánočních oslav stane také průvod, kdy lidé v kostýmech svatého Josefa a Panny Marie chodí od domu k domu a lidé je v duchu biblických událostí posílají pryč. Cíl nakonec najdou v kulisách chléva na určeném místě, obvykle u kostela.

Postupem času živé lidi a zvířata vystřídají figuríny z různých materiálů. Betlémy se přizpůsobí místním zvyklostem a postavy se stále více podobají obyčejným lidem.

Krýzovy jesličky se dostaly až do Guinnessovy knihy rekordů.(Foto: Richenza / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Krýzovy jesličky se dostaly až do Guinnessovy knihy rekordů.(Foto: Richenza / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Když jde Bible stranou

Hlavní aktéři, tedy malý Ježíšek a jeho rodiče zůstávají, byť i oni jsou přizpůsobeni některým regionálním trendům, například v Jižní Americe není neobvyklé vidět Pannu Marii v šátku místních žen a svatého Josefa oblečeného do ponča.

Objevují se obyčejně i postavy tří mudrců, avšak až po Vánocích. Ale ostatní účastníci události, kteří se přijdou na právě narozeného Spasitele podívat, už jsou opravdu různorodí.

Podle toho, kdo a kde betlém postaví, se vedle Svaté rodiny objevují zástupci šlechty, měšťanů, prodavači s miniaturami výrobků, nakupující hospodyně a další. Mění se nejen podle místa, ale i podle historického období.

A někdy mohou být skutečně kuriózní, takže lokální verze betlémů vyvolají úsměv i stížnosti. Stalo se to například v roce 2009 v italské Neapoli, kde se objevila postava bývalého italského premiéra a hlavního hrdiny řady skandálů Silvia Berlusconiho (*1936).

V roce 2004 v londýnském muzeu Madame Tussauds připraví opravdu netradiční betlém.

V rolích svatého Josefa a Panny Marie se objeví fotbalista David Beckham (*1975) s manželkou Victorií (*1974), australská zpěvačka a herečka Kylie Minogue (*1968) zpodobní anděla.

Do rolí tří králů jsou obsazeni někdejší britský předseda vlády Tony Blair (*1953), americký exprezident George W. Bush (*1946) a britský princ Philip (1921-2021), vévoda z Edinburghu, zatímco britský herec Hugh Grant (*1960) a jeho americký kolega Samuel L. Jackson (*1948) spolu s irským komikem Grahamem Nortonem (*1963) vystupují jako pastýři.

I když se návštěvníci baví, kritika na sebe nenechá dlouho čekat. Podle Vatikánu je betlém velmi nevkusný, jiné církevní i veřejné autority se vyjádří mnohem drsněji.

Muzeum se nakonec omluví, ale nestačí zabránit tomu, aby betlém na protest nepoškodil jeden naštvaný věřící.

Caganer je v určitých regionech jednou z nejpopulárnějších postaviček betlémů.(Foto: Jordiferrer / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Caganer je v určitých regionech jednou z nejpopulárnějších postaviček betlémů.(Foto: Jordiferrer / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

V betlémě se staženými kalhotami

Betlémy se zdají být mírumilovným vánočním symbolem, ale vzbuzují kontroverze a bouří vášně. V roce 1994 se v kalifornském San José rozhodnou nahradit Jezulátko figurkou opeřeného aztéckého boha Quetzalcoatla.

Vlastně se ani není moc čemu divit, že většina lidí je tehdy proti a uspořádá ve veřejném parku vlastní živý betlém. Naproti tomu v Katalánsku se na celou věc dívají jinak a přehnanou úctou zřejmě netrpí.

Existuje tam totiž regionální tradice, kdy je do betlémů často přidávána postavička zvaná caganer. Jde o rolníka v podřepu s holou zadnicí, který se právě vyprazdňuje.

V roce 2005 vyvolají barcelonští zastupitelé veřejné pobouření tím, že objednají na veřejné prostranství betlém, kde caganer schází. Také zvířecí osazenstvo se různí.

Zatímco tradičně se u jesliček objevují osel a vůl, později se objeví i ovce, krávy, kozy, slepice, husy, vepři a dokonce i psi nebo kočky. V mnohých částech světa si místní lidé přidávají zvířata, typická pro danou oblast.

Betlém na vatikánském Svatopetrském náměstí stavějí od roku 1982.(Foto: Dguendel / commons.wikimedia.org / CC BY 3.0)
Betlém na vatikánském Svatopetrském náměstí stavějí od roku 1982.(Foto: Dguendel / commons.wikimedia.org / CC BY 3.0)

České rekordy ohromují svět

A tak zatímco se betlémy přizpůsobují místu i době, existují takové, které jsou považovány za mimořádné a obstály ve zkoušce časem. Jsou také na našem území a zmiňují se o nich i světové zdroje stejně, jako o muzeu betlémů v Třebechovicích pod Orebem.

Mezi exponáty je unikátní a nedávno zrestaurovaný Proboštův mechanický betlém (známý jako Třebechovický betlém). Byl postaven na přelomu 19. a 20. století a jeho výroba zabrala více než 40 let.

Až do Guinnessovy knihy rekordů se dostane další jedinečný český betlém a sice Krýzovy jesličky v Muzeu Jindřichohradecka v Jindřichově Hradci, uváděný jako největší mechanický betlém na světě s délkou 17 metrů.

Jejich tvůrce, jindřichohradecký punčochářský mistr Tomáš Krýza (1838-1918), na nich pracuje celkem 60 let a výsledkem jeho úsilí je betlém s téměř 1400 figurkami lidí a zvířat, z nichž se 133 pohybuje.

A velkým lákadlem pro návštěvníky je každoročně nově upečený perníkový betlém v kostele svatého Matěje v pražských Dejvicích. Ze světových betlémů je zřejmě tím nejznámějším vatikánský, umístěný na zdejším Svatopetrském náměstí před slavným vánočním stromem.

Tradici každoročního stavění betlémů ve Vatikánu zahájí papež Jan Pavel II. (1920-2005) v roce 1982.

Foto: commons.wikimedia.org Titulka (Foto: António Amen / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Související články
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
reklama
zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
reklama
zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
enigmaplus.cz
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
Kdo by neznal krále Artuše. Legendární anglický panovník měl podle středověkých dějepisců a romancí vést na počátku 6. století obranu Velké Británie proti Sasům. Současní historici nicméně jeho existe
Karty věděly víc než já
skutecnepribehy.cz
Karty věděly víc než já
Nikdy jsem moc nevěřila na takové to věštění, magii a další věci. Ale kamarádka mne jednou vzala za kartářkou. Ke své škodě. Neměla to dělat. S Gábinou jsme se poznaly na vysoké a od té doby jsme byly kamarádky. Rozuměly jsme si ve spoustě věcech, avšak já třeba byla víc při zemi než ona, takže
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
21stoleti.cz
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
Mezi lidmi přibývá těch, kteří trpí nějakým neurodegenerativním onemocněním, především ve vyšším věku, jehož nyní dosáhne více lidí. Plně porozumět těmto poruchám není pomocí současných výzkumných met
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
historyplus.cz
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
Plují stále víc na sever. Zastaví je až „Ztuhlé moře“, jak Pýtheás pojmenuje arktickou pustinu, kudy se nedá proplout lodí ani jít po svých. Hustá mlha, ledová kaše a plovoucí ledovce mu nahánějí hrůzu, a tak raději zamíří zpátky na jih.   Peněz moc nemají, a přesto svému synovi zajistí dobré vzdělání. Díky obětavosti rodičů
Milostná magie na 1. máje
nejsemsama.cz
Milostná magie na 1. máje
Polibek pod rozkvetlou třešní na Prvního máje má prý čarovnou moc. Proto je květen měsícem romantiky a vášně. Chcete vědět, jak lásku přivolat a posílit, či se zbavit té, o kterou nestojíte? Která z nás by nechtěla mávnout proutkem a mít po boku dokonalého partnera, že? Proto jsou kouzla lásky těmi nejoblíbenějšími. Pomocí magických rituálů můžete určitými způsoby něčí lásku posílit,
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
iluxus.cz
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
V hotelu Beverly Wilshire, kde se odehrávaly klíčové scény romantického hitu Pretty Woman z 90. let, přichází technologická revoluce. Představte si, že byste mohli mluvit s personálem hotelu tak, jak
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
Uteče Rybové dcera za milencem?
nasehvezdy.cz
Uteče Rybové dcera za milencem?
Půvabná Rozálie Prachařová (20) je jednou z hvězd nového seriálu Lež na pláži. Postupně dospívá, a dokonce má i partnera, kterým je herecký kolega Karel Jirák (29). A právě to má dělat jejím rodičům
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla