Když se řekne tetování, jistě si každý představí pestrobarevné kresby inkoustem na lidské kůži. Co když ale má „tetování“ samotná planeta Země? Obrazce nazývané geoglyfy fascinují vědce již mnoho let.
Asi těmi vůbec nejznámějšími geoglyfy jsou ty, jež se nacházejí v Peru, konkrétně na náhorní plošině Nazca.
Od roku 1994 jsou obrazce na planině Nazca na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Pro vědce se jedná o nezpochybnitelný důkaz vyspělosti starých kultur a civilizací.
Archeologové ve svých průzkumech nezahálí, v uplynulých letech se jim s pomocí nejmodernější techniky, konkrétně dronů, podařilo najít více než 25 dosud neznámých geoglyfů.
Obrovské množství nejrůznějších motivů vystupujících z povrchu je možné rozeznat jen z velké výšky, není se tak čemu divit, že objeveny byly až poté, co se lidstvo vzneslo do vzduchu pomocí letadel. Prvně byly zaznamenány obrazce u pobřeží Limy a dále směřující k jihu.
Kdo hledá, najde
Mezi významné osobnosti spojené s počátky zkoumání geoglyfů se bezesporu řadí německo-peruánská matematička a fyzička Maria Reiche (1903-1998), která byla průkopnicí dokumentace těchto unikátních výtvorů.
Mnoho výzkumníků dlouhá léta bádalo nad tím, k čemu mohou tyto specifické výtvory sloužit. Někteří se domnívají, že se jedná o jakési kanály k zavlažování, další považují geoglyfy za pouštní cesty a ti nejvýstřednější neváhají zajít k teoriím o mimozemšťanech.
O co se ve skutečnosti jedná, se lidstvo nejspíše nikdy přesně nedozví. Patrně ten nejstarší geoglyf na světě se nachází na Uralu, podle odborníků se zároveň jedná o jedno z těch větších „tetování Země“, úhlopříčně totiž měří více než 275 metrů.