Skip to content
reklama

Dynamit a jeho tvůrce

Není snad známějšího jména ve světě vědy, než je právě Nobel, vždyť právě díky jeho závěti jsou každoročně oceňováni vědci a významné osobnosti na poli medicíny, fyziky, chemie, míru a literatury.

Nobelova cena je ocenění každoročně udělované za zásadní vědecký výzkum, technické objevy či za přínos lidské společnosti. Uděluje se v oborech – fyzika, chemie, fyziologie nebo lékařství, literatura a mír. Foto: I.TVR / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Alfred Nobel byl švédský chemik a za svého života se nesmazatelně zapsal do dějin jako vynálezce dynamitu. Kromě každoročně udělovaných Nobelových cen byl na jeho počest taktéž pojmenován chemický prvek nesoucí název nobelium.

Uměl se narodit

Je nutné podotknout, že měl Nobel k úspěchu „našlápnuto“ díky jeho zámožné podnikatelské rodině. Jeho otec Immanuel Nobel (1801–1872) byl chemik, inženýr a vynálezce, stavitel mostů a matka Andriette Ahlsell Nobel (1805-1889) sama pocházela z bohaté rodiny.

Alfred Nobel měl dva starší bratry a jednoho mladšího. Právě díky vlivu rodiny se Alfredovi dostalo skvělého vzdělání a v pouhých sedmnácti letech hovořil plynně pěti jazyky.

blank
Vyhlašuje se také Nobelova pamětní cena za ekonomii, běžně označovaná jako „Nobelova cena za ekonomii“, která však není skutečnou Nobelovou cenou. Foto: Banza52 / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

V roce 1842 se rodina Nobelových přestěhovala do ruského Petrohradu, kde studoval medicínu, fyziku a chemii. Už za studií si velice oblíbil chemii, které se následně věnoval celý život. Chemii začal důkladněji studovat v roce 1850, když přesídlil do Paříže.

Další čtyři roky pracoval ve Spojených státech pod dohledem Johna Ericssona (1803-1889), stavitele pancéřové válečné lodi Monitor. Po návratu do Petrohradu pracoval jako chemik v továrně svého otce a zaměřil se hlavně na výzkum a výrobu výbušnin.

Je to bomba!

„Moje továrny na dynamit zřejmě ukončí války dříve než všechny ty vaše kongresy. Ten den, kdy dva armádní sbory budou schopné zničit jeden druhého během sekundy, se všechny civilizované národy s hrůzou odvrátí od války a rozpustí své armády,“ prohlásil Alfred Nobel poté, co vynalezl dynamit.

Stockholmský vědec si snad skutečně myslel, že jeho vynález dokáže skoncovat s násilím a se všemi válečnými konflikty. Místo toho tento „vynález zkázy“ s nitroglycerinem zabíjel lidi, zvířata, ničil města a vše, co mu přišlo do cesty.

blank
Švédská královská akademie uděluje ceny od roku 1901. Foto: ESM / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Alfred Nobel za svůj život „pohádkově“ zbohatl a kromě jeho továrny, nesoucí název Dynamit Nobel AG, založil zhruba 90 podniků ve 20 zemích světa a vytvořil pravděpodobně první nadnárodní společnost v historii.

Stal se jedním z nejúspěšnějších vynálezců 19. století, prozíravým obchodníkem a velkolepým mecenášem. Na kontě má celkem více něž 350 patentů.

Ocenění jako pokání

Jeho životní pouť ukončila poměrně předčasně mozková příhoda v roce 1896. Alfred Nobel ve své závěti rozhodl, že jeho majetek bude vložen do fondu, z něhož bude každoročně udělována cena za významné vědecké objevy, literární tvorbu a zásluhy o mír ve světě.

blank
Samotný ceremoniál je pravidelně na začátku října a v polovině prosince následuje slavnostní předávání ve Stockholmu. Foto: Guma89 / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0
Foto: Úvodní foto: Janee / Creative Commons / CC-PD-Mark
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Zakladatelem hnutí Adventisté sedmého dne William Miller: „Stane se to každým dnem!“
enigmaplus.cz

Zakladatelem hnutí Adventisté...

Rachot děl je ohlušující. Co chvíli vybuchuje...
Záhadné megality Mzoura: Postavili „africké Stonehenge“ obři?
enigmaplus.cz

Záhadné megality Mzoura:...

Africký kamenný kruh prý vybudovala...
Reinkarnace v zájmu státu
21stoleti.cz

Reinkarnace v zájmu státu

Vůle komunistických pohlavárů v Číně poroučí nejen...
Douglas nově v obchodním centru Metropole Zličín
iluxus.cz

Douglas nově v obchodním...

Parfumerie Douglas otevřela před koncem loňského...
Designový klenot Českého lesa
rezidenceonline.cz

Designový klenot Českého lesa

Blahodárný klid hlubokých lesů chodského...
Regina Rázlová jako na houpačce! Kdy z ní seskočí?
nasehvezdy.cz

Regina Rázlová jako na...

Herečka Regina Rázlová (75)...
Sluneční brýle: Velmi užitečná paráda
panidomu.cz

Sluneční brýle: Velmi...

Podobné tvrzení se nedá přenést na žádný jiný módní...
Nečekaný a drsný rozvod kvůli alkoholu?
nasehvezdy.cz

Nečekaný a drsný rozvod...

Prošli si společně...
Unikátní lahev za milion je jen pro zvané
epochalnisvet.cz

Unikátní lahev za milion je...

V poslední době se prémiové destilerie doslov...
Krásné pražské zahrady: Které jsou otevřené celoročně?
epochanacestach.cz

Krásné pražské zahrady: Které...

Možná to nevíte,...
Asijský salát s kuřetem
tisicereceptu.cz

Asijský salát s kuřetem

Může sloužit jako předkrm i hlavní jídlo....
Prožít podzim života se svou láskou je krásné
skutecnepribehy.cz

Prožít podzim života se svou...

Náhrdelník mé tety v sobě skrýval tajemství...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha