Domů     Kdo znesvětil pontifikát?
Kdo znesvětil pontifikát?
26.10.2022

Vdaná žena vběhne do otevřených dveří domu. „Zavři za mnou. Rychle!“ okřikne svého sluhu. Ten neváhá a zasune závoru. Když po chvíli doběhne chlípností natěšený muž, zůstanou před ním jen zavřená vrata. Tentokrát mu jeho eskapády nevyšly.

Jenže papež Jan XII. si z toho nic nedělá. Nedá ona, dá jiná.

Navzdory tomu, že papež je zástupcem Boha na zemi a podle toho se má chovat, někteří svatí otcové toto pravidlo nerespektují. Nejenže nejsou vzorem ostatním věřícím, ale chovají se způsobem, za který by se styděl každý slušný člověk.

Jedním z nejzvrhlejších papežů v dějinách se stane Jan XII. (asi 937–964), který nastupuje na Svatý stolec 16. prosince 955, tedy v pouhých 18 letech.

Papež utržený ze řetězu

Zřejmě právě kvůli příliš mladému věku není syn bohatého a mocného římského knížete Albericha II. (915–954) schopný zastávat tak vysokou funkci. Dosud byl zvyklý se jenom bavit. Mezi jeho hlavní zájmy patří především ženy.

Není proto divu, že se po příchodu do papežských paláců chová jako utržený ze řetězu. Po svém otci zdědí v roce 954 velkou moc a nyní získá ještě církevní úřad. Ani jedno z toho mu ale nezabrání, aby si neužíval života plnými doušky.

Jan XII. nastoupil na papežský stolec v příliš mladém věku. FOTO: Artaud de Montor / Creative Commons / volné dílo
Jan XII. nastoupil na papežský stolec v příliš mladém věku. FOTO: Artaud de Montor / Creative Commons / volné dílo

Przní je na hrobech apoštolů!

Janova zkaženost není v Římě tajemstvím.

„Žádná počestná žena se neodvážila na ulici, neboť Jan prznil všecko – dívky, vdané ženy i vdovy, rovnou na hrobech svatých apoštolů,“ nebere si servítky o papežovi a jeho pověsti jeden z jeho současníků, biskup z Cremony Liutprand (asi 922–972).

Papežův sexuální apetit je tak pověstný, že se Římanky bojí vycházet z domů, aby se nestaly terčem jeho nenasytných choutek.

Neušetří ani sestry

Mladý papež nemá žádné zábrany. Jednoho dne se při večeři posilní pohárem vína a s mlsným chtíčem v očích si prohlíží štíhlé postavy svých dvou sester. Za chvíli už se neudrží a vrhne se na jednu z nich. Ona jeho choutky snáší s děsem v očích.

Raději zatne zuby, zadržet slzy se jí ale nepodaří. Přesto je svému bratrovi po vůli. Když se Jan vyřádí na jedné, skočí na druhou. I ta s pláčem přetrpí jeho zvrhlé chování. Potom si ovšem obě dívky jdou stěžovat matce.

Ta neváhá a synovi neomluvitelné skutky vyčte. „Tak ony nemají dost? Zřejmě jim to nestačilo – a tobě také ne. I tobě tedy dopřeji stejné potěšení,“ vysměje se jí Jan a brutálně ji znásilní.

Z paláce je nevěstinec

Jestliže se nebojí znásilňovat ženy ve vlastní rodině, jak se potom bude chovat k cizím? Jeho chování si všímá i okolí.

Těžkou hlavu z něj má východofranský král Ota I. Veliký (912–973), který se v roce 962 po dobytí mnoha italských měst chce dát v Římě korunovat císařem.

Když mu jeho poslové vyřizují, že „z Lateránského paláce je nevěstinec, papež rozhazuje jmění kuplířům a děvkám a žádná slušná žena se už na pouť do Říma neodváží,“ má z korunovace obavy.

Lateránský palác začal mít za Jana XII. špatnou pověst. FOTO: Diana / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Lateránský palác začal mít za Jana XII. špatnou pověst. FOTO: Diana / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

S trpělivostí u konce

Ta ale nakonec proběhne 2. února 962 v klidu. Ota se ještě snaží papežovo jednání omlouvat mládím. Věří, že se časem napraví. Jan ale začíná kout proti Otovi intriky. Rád by získal jeho moc.

Naštěstí se Oto od svých poslů dozví, co se děje, a zamíří znovu do Říma. Teď už mu s papežovými zvrácenostmi došla trpělivost.

Za sex dostane zlatý kalich

Jako by nestačilo, že si 26letý papež udělá z lateránského paláce harém, kde si shromažďuje milenky. Svoje oblíbenkyně potom dokonce neváhá obdarovávat zlatými kalichy pocházejícími přímo z baziliky svatého Petra a sloužícími církevním obřadům!

Při bujarých večírcích do těchto nádob nalévá nejlepší vína. Peníze vybrané od poutníků klidně používá na sázky do hazardních her.

Oltář chlípnosti

Kostel svatého Jana Lateránského mu neslouží jako oltář, ale jako lože pro znásilňování žen, které chce přivést k tomu, aby mu byly po vůli. Rozkrade poklad z baziliky svatého Petra. A ani tohle všechno mu není málo. Nechává si platit za kněžské svěcení.

Když se mu jeho duchovní rádce odváží něco vytknout, nechá ho oslepit. Neposlušného kardinála nechá vykastrovat a prelát na následky zákroku umírá.

Rychle pryč z Říma!

Císař Ota I. si tohle všechno odmítá nechat líbit. „Jeho zvrhlé kousky vrhají špatné světlo i na mne a ohrožují celou moji vládu,“ myslí si a rozhodne se proti Janovi rázně zakročit.

Přesvědčuje Římany, šlechtu i lid, že by bylo dobré volit papeže jenom s císařovým souhlasem. Zatímco Jan uprchne do Tivoli, města asi 30 kilometrů od Říma, Ota na něj připravuje rozsáhlou obžalobu.

S ďáblem hraje kostky

V Římě se potom 6. listopadu 963 přímo v bazilice svatého Petra koná shromáždění, kterého se účastní šlechta, biskupové, část kardinálů i zástupci z lidu.

Čte se tu list adresovaný Janovi, podle něhož „Vás obžalovali z vraždy, křivopřísežnictví, hanobení chrámu, krvesmilstva s vlastní matkou a se dvěma vlastními sestrami“.

Kromě toho mu dopis vytýká i připíjení ďáblovi a hru v kostky, při které se dovolává pomoci různých démonických sil. Podle příkazu má Jan přijít a nařčení vysvětlit a očistit své jméno.

Dva papeži, jedna funkce

Jan ovšem ve své odpovědi na obvinění nereaguje. Otovi vzkáže, že jestli zvolí místo něho jiného papeže, vyloučí ho z církve. Císař se ovšem nezalekne a na Janovo místo vybere Lva VIII. (?–965). Volba nového papeže ale vyvolá v Římě rozkol.

Část Římanů sympatizuje s Janem a Otovi to dávají najevo. V lednu 964 proto dojde k velkému masakru. Ota však obhájí svoji pozici a jako vítěz se rozhodne odjet z Říma.

Pomsta za sesazení

Toho využívá Jan, který se z exilu v Tivoli opět stahuje do města. Těší se, že si znovu bude užívat nevázaného života. Svolá koncil, během kterého ovšem zjistí, že většina biskupů hlasovala pro jeho sesazení. Nepomůže jim jejich obhajoba, že tak museli jednat.

„Tohle vám nedaruji,“ rozčílí se. Opět si na nich vybije své krvavé choutky. Biskupové jsou zbaveni úřadu. Jeden kardinál přichází o nos, dva prsty a jazyk, další z neposlušných o ruku. Nejmírnějším trestem je bičování nebo vypovězení.

Podle jedné z verzí zemřel papež rukou muže, jehož manželku právě svedl. FOTO: Franco Cesati / Creative Commons / volné dílo
Podle jedné z verzí zemřel papež rukou muže, jehož manželku právě svedl. FOTO: Franco Cesati / Creative Commons / volné dílo

Nezemře ve své posteli

Jakmile se císař Ota dozví, co se zase děje v Římě, míří zpátky. Jenže cestou ho zastihne posel s nečekanou zprávou: „Papež je mrtev.“ Nejde o žádnou pomstu některého ze sesazených biskupů. Papež totiž nakonec doplatí na své oblíbené sexuální hrátky.

Umírá při intimních chvilkách s jednou ze svých mnoha milenek. Jedna verze říká, že ho při návštěvě přistihl manžel dotyčné dámy a rozbil mu ve vzteku hlavu.

Druhá verze se ale přiklání k tomu, že během cizoložství utrpěl mozkovou mrtvici a zemřel na její následky. Ať tak či onak, jisté je, že i historici si později z jeho neslavného konce dělali legraci se slovy: „Po dlouhé době zemřel zase jeden papež v posteli, bohužel ne ve své vlastní.“

Foto: vatican / Creative Commons / volné dílo, Artaud de Montor / Creative Commons / volné dílo, Diana / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Franco Cesati / Creative Commons / volné dílo
Související články
Historie
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
reklama
zajímavosti
Sláva vítězům! Proč sportovci vyhrávají nádobí?
Ať už jsou to poháry všemožných tvarů, talíře či salátové mísy, v řadě sportovních soutěží je zkrátka běžným zvykem, že vítězové dostávají různé nádoby! Kde se vzala ta zvláštní souvislost sportu s kuchyní? Tradice začíná nejspíš tam, kde se rodí i samé dějiny sportování. Ve starém Řecku! Vítězové tehdy nedostávají finanční odměny jako dnes, samotnou […]
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
reklama
věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz