Domů     Kdo znesvětil pontifikát?
Kdo znesvětil pontifikát?
26.10.2022

Vdaná žena vběhne do otevřených dveří domu. „Zavři za mnou. Rychle!“ okřikne svého sluhu. Ten neváhá a zasune závoru. Když po chvíli doběhne chlípností natěšený muž, zůstanou před ním jen zavřená vrata. Tentokrát mu jeho eskapády nevyšly.

Jenže papež Jan XII. si z toho nic nedělá. Nedá ona, dá jiná.

Navzdory tomu, že papež je zástupcem Boha na zemi a podle toho se má chovat, někteří svatí otcové toto pravidlo nerespektují. Nejenže nejsou vzorem ostatním věřícím, ale chovají se způsobem, za který by se styděl každý slušný člověk.

Jedním z nejzvrhlejších papežů v dějinách se stane Jan XII. (asi 937–964), který nastupuje na Svatý stolec 16. prosince 955, tedy v pouhých 18 letech.

Papež utržený ze řetězu

Zřejmě právě kvůli příliš mladému věku není syn bohatého a mocného římského knížete Albericha II. (915–954) schopný zastávat tak vysokou funkci. Dosud byl zvyklý se jenom bavit. Mezi jeho hlavní zájmy patří především ženy.

Není proto divu, že se po příchodu do papežských paláců chová jako utržený ze řetězu. Po svém otci zdědí v roce 954 velkou moc a nyní získá ještě církevní úřad. Ani jedno z toho mu ale nezabrání, aby si neužíval života plnými doušky.

Jan XII. nastoupil na papežský stolec v příliš mladém věku. FOTO: Artaud de Montor / Creative Commons / volné dílo
Jan XII. nastoupil na papežský stolec v příliš mladém věku. FOTO: Artaud de Montor / Creative Commons / volné dílo

Przní je na hrobech apoštolů!

Janova zkaženost není v Římě tajemstvím.

„Žádná počestná žena se neodvážila na ulici, neboť Jan prznil všecko – dívky, vdané ženy i vdovy, rovnou na hrobech svatých apoštolů,“ nebere si servítky o papežovi a jeho pověsti jeden z jeho současníků, biskup z Cremony Liutprand (asi 922–972).

Papežův sexuální apetit je tak pověstný, že se Římanky bojí vycházet z domů, aby se nestaly terčem jeho nenasytných choutek.

Neušetří ani sestry

Mladý papež nemá žádné zábrany. Jednoho dne se při večeři posilní pohárem vína a s mlsným chtíčem v očích si prohlíží štíhlé postavy svých dvou sester. Za chvíli už se neudrží a vrhne se na jednu z nich. Ona jeho choutky snáší s děsem v očích.

Raději zatne zuby, zadržet slzy se jí ale nepodaří. Přesto je svému bratrovi po vůli. Když se Jan vyřádí na jedné, skočí na druhou. I ta s pláčem přetrpí jeho zvrhlé chování. Potom si ovšem obě dívky jdou stěžovat matce.

Ta neváhá a synovi neomluvitelné skutky vyčte. „Tak ony nemají dost? Zřejmě jim to nestačilo – a tobě také ne. I tobě tedy dopřeji stejné potěšení,“ vysměje se jí Jan a brutálně ji znásilní.

Z paláce je nevěstinec

Jestliže se nebojí znásilňovat ženy ve vlastní rodině, jak se potom bude chovat k cizím? Jeho chování si všímá i okolí.

Těžkou hlavu z něj má východofranský král Ota I. Veliký (912–973), který se v roce 962 po dobytí mnoha italských měst chce dát v Římě korunovat císařem.

Když mu jeho poslové vyřizují, že „z Lateránského paláce je nevěstinec, papež rozhazuje jmění kuplířům a děvkám a žádná slušná žena se už na pouť do Říma neodváží,“ má z korunovace obavy.

Lateránský palác začal mít za Jana XII. špatnou pověst. FOTO: Diana / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Lateránský palác začal mít za Jana XII. špatnou pověst. FOTO: Diana / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

S trpělivostí u konce

Ta ale nakonec proběhne 2. února 962 v klidu. Ota se ještě snaží papežovo jednání omlouvat mládím. Věří, že se časem napraví. Jan ale začíná kout proti Otovi intriky. Rád by získal jeho moc.

Naštěstí se Oto od svých poslů dozví, co se děje, a zamíří znovu do Říma. Teď už mu s papežovými zvrácenostmi došla trpělivost.

Za sex dostane zlatý kalich

Jako by nestačilo, že si 26letý papež udělá z lateránského paláce harém, kde si shromažďuje milenky. Svoje oblíbenkyně potom dokonce neváhá obdarovávat zlatými kalichy pocházejícími přímo z baziliky svatého Petra a sloužícími církevním obřadům!

Při bujarých večírcích do těchto nádob nalévá nejlepší vína. Peníze vybrané od poutníků klidně používá na sázky do hazardních her.

Oltář chlípnosti

Kostel svatého Jana Lateránského mu neslouží jako oltář, ale jako lože pro znásilňování žen, které chce přivést k tomu, aby mu byly po vůli. Rozkrade poklad z baziliky svatého Petra. A ani tohle všechno mu není málo. Nechává si platit za kněžské svěcení.

Když se mu jeho duchovní rádce odváží něco vytknout, nechá ho oslepit. Neposlušného kardinála nechá vykastrovat a prelát na následky zákroku umírá.

Rychle pryč z Říma!

Císař Ota I. si tohle všechno odmítá nechat líbit. „Jeho zvrhlé kousky vrhají špatné světlo i na mne a ohrožují celou moji vládu,“ myslí si a rozhodne se proti Janovi rázně zakročit.

Přesvědčuje Římany, šlechtu i lid, že by bylo dobré volit papeže jenom s císařovým souhlasem. Zatímco Jan uprchne do Tivoli, města asi 30 kilometrů od Říma, Ota na něj připravuje rozsáhlou obžalobu.

S ďáblem hraje kostky

V Římě se potom 6. listopadu 963 přímo v bazilice svatého Petra koná shromáždění, kterého se účastní šlechta, biskupové, část kardinálů i zástupci z lidu.

Čte se tu list adresovaný Janovi, podle něhož „Vás obžalovali z vraždy, křivopřísežnictví, hanobení chrámu, krvesmilstva s vlastní matkou a se dvěma vlastními sestrami“.

Kromě toho mu dopis vytýká i připíjení ďáblovi a hru v kostky, při které se dovolává pomoci různých démonických sil. Podle příkazu má Jan přijít a nařčení vysvětlit a očistit své jméno.

Dva papeži, jedna funkce

Jan ovšem ve své odpovědi na obvinění nereaguje. Otovi vzkáže, že jestli zvolí místo něho jiného papeže, vyloučí ho z církve. Císař se ovšem nezalekne a na Janovo místo vybere Lva VIII. (?–965). Volba nového papeže ale vyvolá v Římě rozkol.

Část Římanů sympatizuje s Janem a Otovi to dávají najevo. V lednu 964 proto dojde k velkému masakru. Ota však obhájí svoji pozici a jako vítěz se rozhodne odjet z Říma.

Pomsta za sesazení

Toho využívá Jan, který se z exilu v Tivoli opět stahuje do města. Těší se, že si znovu bude užívat nevázaného života. Svolá koncil, během kterého ovšem zjistí, že většina biskupů hlasovala pro jeho sesazení. Nepomůže jim jejich obhajoba, že tak museli jednat.

„Tohle vám nedaruji,“ rozčílí se. Opět si na nich vybije své krvavé choutky. Biskupové jsou zbaveni úřadu. Jeden kardinál přichází o nos, dva prsty a jazyk, další z neposlušných o ruku. Nejmírnějším trestem je bičování nebo vypovězení.

Podle jedné z verzí zemřel papež rukou muže, jehož manželku právě svedl. FOTO: Franco Cesati / Creative Commons / volné dílo
Podle jedné z verzí zemřel papež rukou muže, jehož manželku právě svedl. FOTO: Franco Cesati / Creative Commons / volné dílo

Nezemře ve své posteli

Jakmile se císař Ota dozví, co se zase děje v Římě, míří zpátky. Jenže cestou ho zastihne posel s nečekanou zprávou: „Papež je mrtev.“ Nejde o žádnou pomstu některého ze sesazených biskupů. Papež totiž nakonec doplatí na své oblíbené sexuální hrátky.

Umírá při intimních chvilkách s jednou ze svých mnoha milenek. Jedna verze říká, že ho při návštěvě přistihl manžel dotyčné dámy a rozbil mu ve vzteku hlavu.

Druhá verze se ale přiklání k tomu, že během cizoložství utrpěl mozkovou mrtvici a zemřel na její následky. Ať tak či onak, jisté je, že i historici si později z jeho neslavného konce dělali legraci se slovy: „Po dlouhé době zemřel zase jeden papež v posteli, bohužel ne ve své vlastní.“

Foto: vatican / Creative Commons / volné dílo, Artaud de Montor / Creative Commons / volné dílo, Diana / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Franco Cesati / Creative Commons / volné dílo
Související články
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Historie
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
reklama
věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
reklama
lifestyle
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
Úspěšní a slavní, které vyhodili z práce pro nedostatek talentu
Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží. Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice. Walt Disney […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
5 sídel Velké Moravy: Kde leželo hlavní město dávné říše?
historyplus.cz
5 sídel Velké Moravy: Kde leželo hlavní město dávné říše?
Plameny stravují dřevěné trámoví. Obyvatelé vyděšeně zírají, jak v oblaku dýmu mizí jejich domovy. Dnes přespí pod širým nebem, ale hradiště ve Valech u Mikulčic nezanikne. Vrhnou se do práce a brzy tu bude stát nové.   Karavana kupců dorazí k dřevěnému mostu přes řeku Moravu. Po krátkém uvítání následuje hostina, poté pozvání do baziliky, pýchy
BMW Motorrad invelt ve znamení novinek: Cestovní endura ve střední třídě nadchla
iluxus.cz
BMW Motorrad invelt ve znamení novinek: Cestovní endura ve střední třídě nadchla
Při koupi motorky jsou klíčové testovací jízdy. Společnost Invelt, která se řadí mezi první dealery BMW v Čechách, připravila pro milovníky a nadšence motorek den pro zákazníky s dispozicí jedenácti z
Na sletu čarodějnic jsme zhmotnily svá přání
skutecnepribehy.cz
Na sletu čarodějnic jsme zhmotnily svá přání
Kolem zapáleného ohně se nás sešlo devět. Myslely jsme si, že to bude jenom zábava, naše kouzlení ale začalo působit. Proutěná koštátka čarovala a plnila naše přání. Na tento svátek se vždycky těšíme. Dodnes hledáme se sestrou Madlou, kam bychom vyrazily a pořádně si filipojakubskou noc neboli čarodějnice užily. Jednou v mládí jsme vzaly i naše dvě kamarádky Soňu
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Děsivá červenooká monstra: Na koho narazil lovec v temných kanadských lesích?
enigmaplus.cz
Děsivá červenooká monstra: Na koho narazil lovec v temných kanadských lesích?
Kanadský lovec Melvin Georgekish zažije v srpnu roku 2013 šok. V lese v kanadské provincii Québec totiž spatří dva páry červených očí, které na něj upřeně zírají. V mechu navíc později nalezne záhadné
Ekologická domácnost se vyplatí
panidomu.cz
Ekologická domácnost se vyplatí
Chtěli byste začít žít v souladu s přírodou a nevíte, jak začít? Není to vůbec obtížné, a navíc svou změnou nešetříte jen přírodu, ale i vlastní peněženku. Nejde jen o šetření vodou, to je úplné minimum. Jsou i další možnosti. Jaké? 1. Používejte méně chemikálií Chemie se stala neodmyslitelnou součástí našeho života. Používáme ji při úklidu, při
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Křupavá kachna v těstíčku
tisicereceptu.cz
Křupavá kachna v těstíčku
Suroviny 2 kachní prsa 3 kuličky celého pepře 2 lžíce rýžového vína 2 lžíce sójové omáčky 1 celá skořice 1 bobkový list 1 lžička soli Na těstíčko 100 g hladké mouky 1 dcl ledové vody
Dcera Rybové se zakoukala do pěkného frajírka
nasehvezdy.cz
Dcera Rybové se zakoukala do pěkného frajírka
Herečka Linda Rybová (48) ze seriálu Ulice život dětí obvykle nekomentuje, tentokrát však zřejmě nemá na vybranou! Její nejstarší dcera Rozálie Prachařová (20) se totiž při natáčení seriálu Lež na pl
Čokoláda v ohrožení, pomoci má očkování i matematika
21stoleti.cz
Čokoláda v ohrožení, pomoci má očkování i matematika
Mezi přední světové producenty kakaa (Theobroma cacao) patří i africká Ghana. Její produkci však decimuje nemoc zvaná viróza zduřelých výhonků kakaovníku, přenášená drobným hmyzem vlnatkou. Od roku 19
Portugalsko je rajský kout – Evropa
nejsemsama.cz
Portugalsko je rajský kout – Evropa
Na Pyrenejském poloostrově se vedle Španělska nachází barevné Portugalsko, jehož pobřeží ohraničuje Atlantský oceán. Proč je skvělou volbou pro jarní prodloužený víkend i letní dovolenou? Země mořeplavců nabídne nejen chuť Pastéis de Nata – jednoho z nejlepších dezertů na světě. Můžete tu degustovat portská vína u legendární řeky Douro v Portu, objevovat krásnou architekturu i přírodu. Vybere si tu zkrátka každý! Z hospůdek
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř