Domů     Skončila nejlepší vizionářka Anglie na hranici?
Skončila nejlepší vizionářka Anglie na hranici?
28.10.2022

Jako maličká skládá Uršula Sontheilová básničky. K údivu okolí se veršíky naplňují. Pro jedny bude čarodějnicí, pro jiné uznávanou prorokyní.

Uršula, které nikdo neřekne jinak než Matka Shiptonová, předpoví požár Londýna, morovou ránu, řádění nacistů a dokonce i konec světa.

Píše se rok 1488 a černě zbarvené nebe křižují blesky. Divoký vítr se prohání korunami stromů, láme větve, vyvrací kmeny. Ven by vyšel jenom úplný blázen. Za takové noci se v jeskyni u řeky Nidd v anglickém severním Yorkshiru rozezní první pláč malé Uršuly.

Matka v bolestivých porodních křečích umírá. Znetvořené dítě ale dýchá. Za pár let v něm okolí rozezná vědmu, jaké v této době není rovno.

V této jeskyni se Matka Shiptonová prý narodila. FOTO: chris / Creative Commons / CC BY 3.0
V této jeskyni se Matka Shiptonová prý narodila. FOTO: chris / Creative Commons / CC BY 3.0

Básničky, které se plní

Malé Uršule Sontheilové (1488–1561) pěstouni tvrdí, že ji matka odložila a odešla do kláštera. Nemají srdce říct holčičce pravdu.

Nevzhledná, pokřivená a příliš vysoká dívenka podivně drmolí a v záchvatech zlosti se vrhá na děti, které se jí posmívají. Na předměstí Knaresboroughu (North Yorkshire, Anglie) Uršula s věšteckými vizemi vyčnívá. Ráda by lidem pomáhala, ale všichni se jí bojí.

Uršula se proto často prochází sama po okolí a píše si říkanky. Pěstouny tím děsí. Jednoduché básničky se totiž do několika měsíců mění ve skutečnost!

Je jako vzácné dřevo

Uršula se dlouho nemůže provdat. Až jako 24letá se stane ženou místního tesaře. Ten má pro zvláštní dívku pochopení. Je samotář a chodí si do lesa povídat se stromy. „Je jako vzácné dřevo, které je třeba otesat.

Pak z něj bude mistrovský kousek,“ tvrdí s oblibou Uršulin manžel Tobias Shipton. Velký hrb na jejích zádech mu nevadí. Páru tak překáží jediná věc: Nedaří se jim počít potomka.

Dům, ve kterém Matka Shiptonová žila FOTO: AJ Mason / Creative Commons / volné dílo
Dům, ve kterém Matka Shiptonová žila FOTO: AJ Mason / Creative Commons / volné dílo

Duše odplouvá

Uršula zametá pokoj. Už ale zná ten pocit, který ji právě přepadá. Tělo se stává neovladatelným a duše odplouvá do jiných sfér. Přichází vize. Tobias jí rychle podává pergamen a pero. Uršula začíná hovořit v transu:

„Dřevěné koně západního monarchy budou zničeny Drakeovými silami…“ A dál líčí vzletnými verši porážku Španělské námořní armády. Její vize se naplní v roce 1588.

Z čarodějnice vědmou

Její předpovědi se rychle šíří. Jedni ji vidí jako jasnovidku, druzí jako odpornou čarodějnici. Zveršovaná proroctví jí vyjdou i knižně. Lidé jí začnou přezdívat Matka Shiptonová.

Z obávané čarodějnice se stává vyhledávaná vědma, která chrlí jednu říkanku za druhou.

Ví o požáru i morové ráně

Svému současníkovi, králi Jindřichu VIII. (1491–1547), předpovídá vítězství nad Francouzi v takzvané bitvě ostruh v Guinegatte v roce 1513. Dopředu ví i o morové epidemii v roce 1665, která spolkne přes 85 000 životů obyvatel Londýna.

Splněné budou i další její vize. Například velký požár, který hned v následujícím roce sežehne většinu města.

Budoucnost je jasná

Tobias s Uršulou sedí na zápraží. Manžel jí donese teplý šál, protože venku už začíná zima. Přitiskne ji k sobě, celá se třese. „Přijde rok 1936,“ říká Uršula. „Co to povídáš? Krávy jsou podojené, ovce nakrmené, pojď spát,“ opáčí Tobias.

„Přijde rok 1936, zděné domy budou svítit slámou a poleny. Na ně chystá se plánované války pěst, oheň s mečem smýčí po zemi,“ mumlá dál Uršula.

Očekává i Hitlera

Její tělo sedí na zápraží, ale mysl pozoruje hrůzné řádění druhé světové války – vidí, jak říšský kancléř Adolf Hitler (1889–1945) vypovídá Locarnskou smlouvu a obsazuje Porýní.

Slyší dupot vojenských jednotek hákového kříže, které se s krvelačnou krutostí roztahují po Evropě. Uršula se začne opět klepat. Není to ale zimou.

Matka Shiptonová na dobové rytině z roku 1686 FOTO: Neznámý autor / Creative Commons/ volné dílo
Matka Shiptonová na dobové rytině z roku 1686 FOTO: Neznámý autor / Creative Commons/ volné dílo

Vidím bažiny. A konec…

Na chvíli si Tobias představuje, jak by vypadal jejich život, kdyby byli obyčejní. Pozoruje Uršulu, jak krájí chleba a jak ranní slunce vykresluje její obličej. Pak ho ale zpátky vrátí její drmolení, které je slyšet stále zřetelněji.

„Pak přispěchají záplavy rychlých vod, jež celou zem změní v jediný blátivý brod. Lidstvo mizící v močálu slizkosti, pro bližní své vydá jen steny úzkosti.“ „Co vidíš? Vidíš konec?“ zpozorní Tobias. „Ano, vidím,“ oddechne si smutně Uršula. „Vidím ho jasně.

Zemřu v roce 1561 a tak se staň. Ale lidstvu po všech útrapách nakonec přijde zlatý věk.“

Datum sedí. Způsob ale neznáme

Ani v datu vlastní smrti se Uršula nezmýlí. Jak zemře? V tom se zdroje již různí. Podle jedněch přirozenou smrtí, jiné ale tvrdí, že starou vědmu postaví katolická církev na hranici či ji oběsí poté, co ji obviní z čarodějnictví! Její odkaz ale žije v Knaresborough dodnes.

Vysoký most spadne jen třikrát

Můžete navštívit památník Matky Shiptonové, a dokonce i jeskyni, kde se měla narodit. Konec všech věků prý bude poznat i na zdejším mostě. Pilíře Vysokého mostu musí podle věštby třikrát spadnout. Pak se bude blížit konec věků. Dvě zborcení již proběhla. Může to třetí nastat až s apokalypsou?

Foto: wellcomeimages / Creative Commons / CC BY 4.0, chris / Creative Commons / CC BY 3.0, AJ Mason / Creative Commons / volné dílo, Neznámý autor / Creative Commons/ volné dílo
Související články
Záhady a tajemství
Mandragora: Skutečně odkrývá poklady a navrací mládí?
Mandragora neboli v českém jazyce pokřín obecný je bylina známá již od nejstarších dob. Této jedovaté rostlině se daří zejména ve středomořské oblasti, není tedy divu, že ji znali už ve starověkém Egyptě či Palestině. Byla velmi pravděpodobně známa jako opojný prostředek i lék. Dobře o ní věděl například středověký perský filozof a lékař Avicenna […]
Záhady a tajemství
Chození po ohni: Superschopnost pro každého, nebo podvod?
„To je jen podsvícený diodama, není to horký,“ říká jeden z kluků tlačících se u monitoru. „Mají krém s nanotechnologií, maže se na chodidla,“ oponuje další. Na obrazovce běží video s přechodem po žhavých uhlících. Je to podvod? Nebo to vážně jde?    Amerika, Čína, tropické ostrovy… Odkazy na přechody rozžhaveného uhlí najdeme rozesety v […]
Záhady a tajemství
Vraždy pražských prostitutek: Zabíjelo záhadné monstrum?
Málokdo zřejmě ví, že Praha se v polovině 19. století děsila vraždícího přízraku pražských prostitutek, jenž původně ani nebyl považován za člověka… K první vraždě došlo na podzim roku 1836 v nevěstinci „U Zlaté Rozálie“ v Konviktské ulici. Když ráno uklízečka vešla do jednoho z pokojů, našla zde bez známek života ležet jednu z mladých prostitutek. […]
Záhady a tajemství
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
reklama
lifestyle
Jim Morrison: Básník rockerem, prokletý idol s tragickým koncem
Jim Morrison, básník, textař, zpěvák a frontman legendárních The Doors. Jeho extatická vystoupení, provokativní texty a rebelský životní styl uchvátily miliony fanoušků. Ale stín závislostí a temných myšlenek ho pronásledoval. Ve věku 27 let se stal další obětí „Klubu 27“, prokletého spolku slavných hudebníků, kteří zemřeli na vrcholu své kariéry.   Když umírá Brian Jones […]
7 kultovních hororů: Dnes strachy neusnete!
Máte rádi ten pocit, kdy se žaludek stáhne strachy i očekáváním a za krkem a na rukou vyrazí husí kůže? Chcete se dnes bát a přitom být v bezpečí? EPOCHA Plus pro vás vybrala 7 hororů, které byste rozhodně neměli minout.     Vymítač ďábla Věděli jste, že nás příští rok čeká remake tohoto nezapomenutelného […]
Láska, smrt a bolest: Osudy Ivety Bartošové
Iveta Bartošová, ikona českého showbyznysu, prožila život plný lásky i bolesti. Od první lásky s Petrem Sepéšim, přes úmrtí tohoto blízkého přítele, až po komplikovaný vztah s Ladislavem Štaidlem. Její osudy byly svázány s nečekanými událostmi a dramatickými zvraty, které otřásly nejen jejím životem, ale i veřejností. Zrození princezny Vraťme se zpět do 90. let. […]
Elvis Presley: Legendární Král Rock’n’Rollu
Život krále rock’n’rollu, Elvise Presleyho, byl plný vzestupů a pádů, které ho katapultovaly na vrchol slávy, ale také ho stály život. Jeho nekonečná vášeň pro hudbu a osobitý styl se staly ikonickými pro celou éru. Od chudých začátků v Mississippi po oslnivé vystoupení ve slavném pořadu Comeback 1968, Elvis zanechal nezaměnitelnou stopu ve světě hudby. […]
reklama
věda a technika
Plastická chirurgie a váleční veteráni
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
Jediná trvale obydlená vesmírná stanice, a to od 2. listopadu roku 2000. Našli bychom ji na naší nízké oběžné dráze ve výšce přibližně 400 kilometrů. Ač to tak astronautům ani nepřijde, má rychlost 27 720 kilometrů v hodině a Zemi tak obíhá zhruba v 92minutové periodě.   Standardně je tu 7 lidí, kteří se mění […]
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
Za sklem se tísní desítky lidí, někteří nadšeně vytahují mobily a zběsile fotí. Na druhé straně si v klidu vysedává robustní pandí samec. S nezájmem chroupá bambus, když mu potrava dojde, stačí se převalit na bok a natáhnout pracku. Život pandy má do akčnosti hodně daleko. Když se řekne panda velká, většině populace okamžitě vytane na mysl […]
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krásy skalních měst – Česká republika
nejsemsama.cz
Krásy skalních měst – Česká republika
Toužíte prozkoumat svět mohutných pískovcových věží, skalních stěn a krásných soutěsek? Skalní města jsou cílem mnoha turistů od nás i ze zahraničí. Kam zaplatíte vstupné, a kde můžete krásy přírody obdivovat zdarma? Pravčická brána Nejkrásnějším útvarem zdejší přírody a Národního parku České Švýcarsko je Pravčická brána, která se nachází asi 15 km od Děčína. Rozpětí celého oblouku má neuvěřitelných 26,5
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
iluxus.cz
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
Sklářský designer, výtvarník a malíř skla František Jungvirt se ve své nové sběratelské sérii uměleckých váz přenesl do zvířecí říše. Vybrané kusy z jeho stávajících kolekcí Garden a Trifid aktuálně z
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
historyplus.cz
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
V očích krále Františka I. se zračí zoufalství. „Copak vy jste mého syna někdy viděla veselého?“ otočí se na hraběnku Dianu z Poitiers. Pohledná Francouzka se jen lišácky usměje. „Nechte to na mně, Sire. Udělám ho svým rytířem,“ slíbí mu nakonec. Tento úkol splní nade vše očekávání. Princ Jindřich (1519–1559) se do půvabné vdovy, která je o
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
epochalnisvet.cz
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
Společnost HTC VIVE úspěšně nasadila headset HTC VIVE Focus 3 na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Jde o první headset pro duševní zdraví, který dokáže bez problémů každodenně pomáhat veliteli šestiměsíční mise Andreasi Mogensenovi z Evropské vesmírné agentury se zvládáním dlouhého odloučení od Země i blízkých. Nyní přichází další fáze testů, tentokrát zaměřená na udržení kondice a
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
enigmaplus.cz
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
Po celém světě najdeme šifry. Pokrývají zdi prastarých chrámů, stránky tajemných a nepochopených knih a v některých případech jsou schované i v malbách a jiných uměleckých dílech. To je i případ Vitru
Uršula Kluková: Jsem profesionální kmotra aneb Hroby slavných popáté
panidomu.cz
Uršula Kluková: Jsem profesionální kmotra aneb Hroby slavných popáté
Známý divadelník, fotograf a někdejší spoluzakladatel legendárního Kladivadla v těchto dnech pokřtil už pátý díl své pozoruhodné encyklopedie „Malý průvodce po hrobech velkých“, mapující místa posledního odpočinku slavných osobností českých dějin. Jak už napovídají koláže fotografií na všech pěti dílech, nejde jen o dějiny dávné, ale i ryze současné. Protože, jak říká sám autor: „Jde
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
skutecnepribehy.cz
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
Z rozvodu mě vyléčila až opravdová láska. Znovu jsem se vdala a můj druhý muž byl tak báječný, že jsem se po jeho boku změnila k lepšímu. Když mě Pavel opustil, nějakou dobu jsem se domnívala, že to nepřežiju. Samozřejmě že mě všichni ujišťovali, že na to se neumírá, že se dám dohromady, že to spraví jenom čas.
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
epochanacestach.cz
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
Oblast Sudet měla po druhé světové válce tu smůlu, že odtud většina původních obyvatel se vztahem k regionu musela odejít. Nepříznivě se to projevilo na stavu krajiny i na architektonických památkách. Najednou se o ty po staletí opečovávané skvosty neměl kdo starat a nikomu na nich nezáleželo. Lidové stavby začaly chátrat, ale staleté dědictví naštěstí nezmizelo
Novinky ze světa rychlovlaků
21stoleti.cz
Novinky ze světa rychlovlaků
Na počátku dvacátého století představovaly vlaky nejrychlejší dopravní prostředek na delší vzdálenosti. Dnes je v našich očích nahradila letadla. V celé řadě zemí však stále platí, že pokud člověk chc
Pečená kořenová zelenina s medem
tisicereceptu.cz
Pečená kořenová zelenina s medem
Zeleninu si vyberte podle chuti nebo toho, co máte zrovna doma k dispozici. Potřebujete 1,5 kg kořenové zeleniny (mrkev, petržel, celer, dýni, pastinák, batáty, červenou řepu…) 1 palici česneku
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
Diváci znají Sabinu Remundovou (51) jako ráznou státní zástupkyni ze seriálu Případy 1. oddělení. V soukromém životě by se ale ráda o někoho opřela. Bohužel je však na řadu věcí sama. Její manžel,