Mnohým připomíná skořicové bonbóny. Jiní ji přirovnávají k halucinaci, zhmotnělé v kameni. Ale její půvab dostane do kolen každého, kdo sem zavítá. Přijít si vlnu prohlédnout zblízka však není tak jednoduché. Skalní útvar může navštívit jen ten, kdo získá povolení ve speciální loterii!
Region Coyote Buttes s neporušenou divokou přírodou, ležící na území amerických států Utah a Arizona, je neobyčejné místo. Zdejší velkolepé skalní útvary mají nejenom nevšední zbarvení, ale také neobyčejné tvary.
K těm nejvýraznějším patří The Wave (Vlna), která se začíná tvořit už před 190 miliony let a dnes patří k nejpozoruhodnějším skalním formacím na světě. Stejně jako zbytek této oblasti je také místem, kde se kdysi ve velkém proháněli dinosauři.
Na 3 km2 bylo nalezeno více než 1000 zkamenělých stop těchto tvorů, kteří se sešlapáváním pískovcových vrstev podíleli na současné podobě Coyote Buttes i samotné Vlny.
Vítr, déšť a pigmenty
Na té se však podepíšou především klimatické vlivy. Jde o písečné duny naskládané na sebe, které se postupem času promění v tvrdou skálu. Vodní a větrná eroze pak pozvolna vytvoří formaci, která připomíná mořskou vlnu.
Ta je jedním z nejnádhernějších přírodních skvostů amerického jihozápadu a řadí se k nejfotografovanějším místům naší planety. Různé barevné odstíny pocházejí z oxidů železa a dalších přírodních pigmentů.
Formace přitom zůstává víceméně neznámá až do 90. let minulého století, kdy začne být inzerována v katalozích německých cestovních kanceláří a je také představena v dokumentu Fascinující příroda (Faszination Natur) v roce 1996.
Fotogenická skála
Nejprve se sem vydají jen malé skupiny Evropanů, ale po svém návratu se netají nadšením ze svého výletu, takže popularita místa roste. I když sem jezdí i Američané, podle místních průvodců převažují evropští turisté.
Mnozí lidé popisují procházku dunami jako intenzivní a zároveň velmi zvláštní, surrealistický zážitek, který vyvolává u citlivějších osob závratě. Někteří návštěvníci nejistotu při chůzi srovnávají s pocity vyvolanými alkoholem nebo halucinogenními látkami.
Velmi často sem míří profesionální i amatérští fotografové. Nejlepším časem pro pořízení dokonalé fotografie je poledne, kdy ani jeden nežádoucí stín nenarušuje úchvatnou scénu.
Dramatičtější efekty lze pořídit ráno při východu slunce nebo naopak večer při jeho západu. V takovou dobu podtrhne fotogeničnost Vlny hra světla a stínu.
Jen pro vylosované
Také po dešti je co fotografovat. Nejenom, že kaluže odrážejí skálu jako dokonalé zrcadlo, ale jsou také plné zajímavých drobných živočichů. Ale není úplně jednoduché se sem dostat.
Protože se úchvatná Vlna nachází v divočině, je kvůli zachování neporušeného stavu zdejší přírody a křehkosti horniny povolen jen omezený počet návštěvníků.
A protože zájem převyšuje nabídku, existuje loterie, která určí, kdo se může vyrazit kochat přírodním divadlem a kdo bude muset zkusit své štěstí jindy. Denně se sem může vydat pouze 64 lidí.
Nejoblíbenějšími ročními obdobími k návštěvě jsou jaro a podzim, ale v celém období od března do listopadu je šance na získání povolení k návštěvě menší než 50 %. Větší naděje na úspěch je od prosince do února.