Domů     Niagarské vodopády: Hřmící klenot mezi dvěma státy
Niagarské vodopády: Hřmící klenot mezi dvěma státy

Hektolitry vody, padající do propasti. Vodopády, jejichž jedna strana leží v USA a druhá v Kanadě, přitahují obdivovatele přírodních krás, páry na líbánkách i dobrodruhy. Někteří se je pokusí zdolat v sudu, jiní je přejdou po laně. A na to je třeba mít v kapse platný pas!

I když jsou impozantní, nejsou nejvyšší na světě. Existují stovky jiných vodopádů, které je v tomto ohledu překonají. Většina z nich má však mnohem méně vody. Je to tak kombinace výšky a objemu, která dělá z Niagarských vodopádů neuvěřitelně působivou atrakci.

3

Niagarské vodopády (Niagara Falls) se skládají ze tří samostatných vodopádů na řece Niagara, která vytéká z Erijského jezera a vlévá se do jezera Ontario.

Největší a nejznámější je Podkova (Horseshoe Falls), dosahující výšky zhruba 57 metrů, převážná část se přitom nachází na území kanadské provincie Ontario. Protéká jimi největší množství vody z celých Niagarských vodopádů, jde o celých 90 procent.

Menší Americký vodopád (American Falls) má výšku 21 až 34 kvůli obřím balvanům na jeho základně a Nevěstin závoj (Bridal Veil Falls) měří 24 m. Tento nejmenší vodopád leží celý na území amerického státu New York.

58

Řeka Niagara je spojovací kanál mezi Erijským jezerem a jezerem Ontario, patřícími mezi Velká jezera. Měří 58 kilometrů.

Za prvního člověka, který popíše Niagarské vodopády, je považován Louis Hennepin.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Za prvního člověka, který popíše Niagarské vodopády, je považován Louis Hennepin.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)

18 000

Řeka Niagara a celá pánev Velkých jezer, jejíž je součástí, je dědictvím poslední doby ledové. Před 18 000 lety bylo jižní Ontario pokryto ledovými příkrovy o tloušťce 2 až 3 kilometry. Při jejich postupu dále na jih vyhloubily pánve Velkých jezer.

Při posledním tání vypustily do těchto pánví velké množství vody. Dnes je méně než 1 procento vody Velkých jezer doplňováno například srážkami a podzemní vodou. Zbytek je dědictví z poslední doby ledové a jde o „fosilní“ vodu.

60

Překvapivě zelený odstín řeky Niagary pochází z rozpuštěných solí a jemně „mleté“ horniny, zachycené především z vápencových ložisek, ale pravděpodobně také z břidlic a pískovců pod touto vrstvou.

Odhaduje se, že každou minutu se Niagarskými vodopády prožene 60 tun rozpuštěných minerálů.

Vodopády jsou půvabné i v zimě.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Vodopády jsou půvabné i v zimě.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)

1950

Aby se zachovala přírodní krása Niagarských vodopádů, omezila smlouva mezi kanadskou a americkou vládou z roku 1950 spotřebu vody v elektrárnách. Umožňuje vyšší odklon vody jen v letních nocích a v zimních měsících.

V rozmezí 8-22 hodin v období od 1. dubna do 15. září a 8-20 hodin od 16. září do 31. října, tedy v turistické sezóně, nesmí být průtok nad Niagarskými vodopády menší než cca 2800 metrů krychlových za sekundu. V ostatním období musí dosahovat minimálně 1400 m3/s.

18

Velká jezera obsahují asi 18 procent světových zásob sladké vody. Voda z nich by pokryla celou Severní Ameriku a sahala by do výšky asi 1 metru.

1677

První popis Niagarských vodopádů je připisován belgickému misionáři Louisi Hennepinovi (1626-1704) v roce 1677, nicméně není prvním Evropanem, který tato místa navštíví.

A za prvního člověka, který poskytne vědecký popis vodopádů, se považuje finsko-švédský přírodovědec Pehr Kalm (1716-1779).

1

První osobou, který zvládne sjezd Niagarských vodopádů v sudu, je v roce 1901 učitelka Annie Edson Taylorová (1838-1921), která si tento adrenalinový kousek nadělí jako dárek ke svým 63. narozeninám.

Pár dní předtím však pustí dolů vodopádem Podkova na testovací jízdu svou kočku Iagaru. Ta je pro změnu prvním zvířetem, které se na tuto trasu vydá a vyvázne bez zranění. Annie Taylorová je po své jízdě potlučená, ale nic zásadního jí není.

V dalších desetiletích se pokoušejí vodopády překonat další odvážlivci, ať už směrem dolů v různých plavidlech anebo napříč třeba po laně. Dnes jsou podobné pokusy zakázány pod vysokými pokutami.

Nicméně v roce 2012 se provazochodec Nick Wallenda (*1979) stane prvním člověkem po 116 letech, který přejde přes vodopády na základě zvláštního povolení od vlád obou států.

Celková délka jeho lana je 550 metrů a na cestu si s sebou vezme pas, který musí předložit na kanadské straně vodopádů.

Letecký snímek Niagarských vodopádů z roku 1931(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Letecký snímek Niagarských vodopádů z roku 1931(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)

40

I když jsou v zimě obyčejně pokryté ledem, řeka ani vodopády nezamrzají úplně. Kompletně se zastavily následkem zamrznutí pouze jednou a sice v roce 1948 asi na 40 hodin.

1812

Jedna z nejstarších dochovaných vlajek USA je trvale vystavena v Old Fort Niagara. Pochází z roku 1812 z doby britsko-americké války.

600

K nejoblíbenějším atrakcím u vodopádů je vyhlídková projížďka lodí Maid of the Mist. První loď, která začala jezdit v roce 1846, byla převozní. O 2 roky později začala pořádat rekreační plavby. Dnes jsou turistům k dispozici 2 plavidla, každé uveze až 600 pasažérů.

30

Asi před 11 000 lety byly Niagarské vodopády mezi dnešním Queenstonem v Ontariu a Lewistonem v New Yorku, ale eroze hřebene způsobila, že vodopády ustoupily přibližně o 11 kilometrů na jih. Současná rychlost eroze je přibližně 30 centimetrů za rok. Tímto tempem přestanou asi za 50 000 let Niagarské vodopády existovat.

Annie Edson Taylorová se svým sudem(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Annie Edson Taylorová se svým sudem(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)

13

Poprvé je využita síla vodopádů k výrobě energie v roce 1759, kdy poslouží muži jménem Daniel Joncaire (1714-1771) k pohánění jeho pily.

První vodní elektrárna dodává o 122 let později elektřinu pár mlýnům a pouličnímu osvětlení několika ulic.

A v roce 1895 je zde postavena podle návrhu Nikoly Tesly (1856-1943) první významná hydroelektrárna na světě. Spojené státy americké začnou stavět v roce 1957 obrovskou vodní elektrárnu se 13 generátory.

Když je v roce 1961 spuštěna, jde o největší vodní elektrárnu západního světa a dodnes je nejvýznamnějším dodavatelem elektrické energie ve státě New York.

2

Města Niagara Falls (kanadská provincie Ontario) a Niagara Falls (americký stát New York) jsou spojeny dvěma mezinárodními mosty. Rainbow Bridge nedaleko od vodopádů poskytuje skvělý výhled a je určen pro neužitková vozidla a chodce.

Whirlpool Rapids Bridge leží necelé 2 kilometry severně od Rainbow Bridge. Má dvě patra, nahoře jezdí vlaky, zatímco dole je vozovka.

8 000 000

Tolik návštěvníků každým rokem přijede obdivovat půvab Niagarských vodopádů.

Foto: commons.wikimedia Tit. -(Foto: Saffron Blaze / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Související články
Historie
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
reklama
svět zločinu
Spartakiádní vrah znásilňoval, vraždil, okrádal
Čeká na příležitost. Když už je zjevné, že se žena blíží k domu, kde bydlí, „lov“ začíná. Napadne ji zezadu a odtáhne ji za oplachtovanou dodávku. Provazem ji škrtí tak dlouho, dokud jeho oběť neztratí vědomí. Nelíbí se mu, a tak se spokojí s jejími věcmi. Během totalitní historie Československa se tělovýchovná slavnost nazývaná spartakiáda stala pomyslnou […]
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
Nádražák lehce nadzvedne víko opuštěného kufru a sáhne dovnitř. Snad se mu podaří nahmatat třeba občanský průkaz. Jeho ruka však narazí na něco měkkého, poddajného. A studeného. „Myslel jsem, že sahám na kus masa,“ sdělí později kriminalistům. V podstatě to tak bylo. Je mladá i pohledná. A tak se Slovenka Otýlie Vranská vydá hledat štěstí […]
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud.  Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách […]
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
reklama
lifestyle
Láska, smrt a bolest: Osudy Ivety Bartošové
Iveta Bartošová, ikona českého showbyznysu, prožila život plný lásky i bolesti. Od první lásky s Petrem Sepéšim, přes úmrtí tohoto blízkého přítele, až po komplikovaný vztah s Ladislavem Štaidlem. Její osudy byly svázány s nečekanými událostmi a dramatickými zvraty, které otřásly nejen jejím životem, ale i veřejností. Zrození princezny Vraťme se zpět do 90. let. […]
Elvis Presley: Legendární Král Rock’n’Rollu
Život krále rock’n’rollu, Elvise Presleyho, byl plný vzestupů a pádů, které ho katapultovaly na vrchol slávy, ale také ho stály život. Jeho nekonečná vášeň pro hudbu a osobitý styl se staly ikonickými pro celou éru. Od chudých začátků v Mississippi po oslnivé vystoupení ve slavném pořadu Comeback 1968, Elvis zanechal nezaměnitelnou stopu ve světě hudby. […]
Amy Winehouse: Z hvězdy se stává mrtvá členka Klubu 27
Amy Winehouse, britská pěvecká ikona s uhrančivým hlasem a tragickým osudem. Její životní cesta, poznamenaná závislostmi a bouřlivým manželstvím, ji ve věku 27 let navždy zařadila do nechvalně proslulého Klubu 27. Klub 27 patří k nejexkluzivnějším spolkům světa. Aby se do něj jeho členové, kterých už je přes 80, dostali, musí učinit jen dvě věci […]
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
nejsemsama.cz
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
Nikdy bych nevěřila, že se ta zlá holka někdy změní. Byla sobecká, povýšená, nikomu nepřála nic dobrého. Jednou změnila šatník a stal se snad zázrak. Už jako malá bývala Martina zlá a sobecká. Slyšela jsem o ní jen to nejhorší, a to nejen od spolužaček, ale i od její starší sestry Agáty. Byl to užalovaný, rozmazlený fracek. V dětství si vybrečela
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
enigmaplus.cz
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
Řady tvořené více než 2000 neopracovanými kameny s nejasným posláním jsou dnes největší megalitickou památkou Česka. A zřejmě také jednou z našich největších záhad. Jeden z nejzáhadnějších kamennýc
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
skutecnepribehy.cz
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
Byl to žertík, kterým jsem všechny zaskočila. Nakonec jsem ale byla zaskočena já. Splnil snad kamínek na mém krku moje slova? V  tom malém městečku na jihu Moravy jsme se ocitli s přítelem náhodou. Ten kámen na tržišti mě zaujal hned, jak jsem ho uviděla. Když jsem ho vzala do ruky, už jsem se ho nemohla vzdát.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
historyplus.cz
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
V ulicích Birminghamu v americké Alabamě je opět rušno. Nejdřív je slyšet rána a pak jako domek z karet padá k zemi jeden příbytek afroamerické rodiny. Následně je zdemolován kostel, v němž se černoši setkávají. Obyvatelé tmavé pleti v „Bombinghamu“, jak se městu v 50. a 60. letech minulého století říká, nejsou před řáděním Ku-klux-klanu v bezpečí.  
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
iluxus.cz
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
Připravte se na novou podobu Dubaje. Město, které již teď září jako drahokam na Blízkém východě, nyní plánuje projekt, který ho nejen povznese, ale také obohatí jeho ekosystém. Dubaj Mangroves, ambici
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
nasehvezdy.cz
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
V křehké tmavovlásce Simoně Postlerové (†59) byla vždy ohromná síla. Musela se rozloučit se životní láskou. Čelila i dalším vážným problémům, přesto se stále usmívala. Kdyby se vyplnil její dětský
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
21stoleti.cz
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
Podle studie zveřejněné v časopise The Journal of the American Heart Association je u lidí, kteří často kouří marihuanu, vyšší riziko infarktu a mrtvice. Článek je analýzou každoročního průzkumu ameri
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno