Domů     Ernest Hemingway: Sbohem, mé tělo!
Ernest Hemingway: Sbohem, mé tělo!
24.9.2022

Za své literární dílo získá nejvyšší možné ocenění. Nobelovu cenu si však spisovatelský génius Ernest Hemingway těžce vydře svými životními zážitky i setkáním se smrtí tváří v tvář. A to hned několikrát.

Svůj nejintenzivnější zážitek na hraně života a smrti dokonce zvěční v knize Sbohem, armádo.

Nejslavnější z autorů takzvané Ztracené generace, Ernest Miller Hemingway (1899–1961), si se zubatou potřese rukou hned několikrát. Z její náruče ale vždycky dokáže uniknout – až do chvíle, než se sám rozhodne opustit svět.

Od dětství na lovu

Ernest je odchodem ze světa naprosto fascinován.

Vždyť již jako malý chlapec se svým tátou Clarencem Edmondsem Hemingwayem (1871–1928) brouzdá hustými lesy poblíž letní chaty Windemere v Michiganu na dobrodružných loveckých výpravách, opásán zbraněmi a se zvěří na mušce.

Ernestův otec je velmi schopným praktickým lékařem a ze srdce miluje přírodu a lov. Synek jeho duši dobrodruha zdědí a bez pravidelné dávky adrenalinu jako by ani nedokázal žít.

Nesnáším tě, mami!

„Svou matku jsem za to nesnášel,“ vzpomíná Hemingway v dospělosti na maminku Grace Hall Kellyovou (1872–1951), která jej celé dětství nutí hrát na nenáviděné violoncello. Ta nakonec docílí svého.

Ernest vyniká na střední škole nejen v anglickém jazyce, ale i ve sportu a hře ve školním orchestru s jednou ze svých sester, Marcelline.

Ernest Hemingway v roce 1918 FOTO: Beao and Fallschirmjäger / Creative Vommons / volné dílo
Ernest Hemingway v roce 1918 FOTO: Beao and Fallschirmjäger / Creative Vommons / volné dílo

První volání smrti

Když ho jako studenta žurnalistiky pohltí spisovatelský trans, dokáže pro svou věc strhnout i ostatní. „Jako by se třída rázem proměnila v redakci,“ vzpomíná Hemingwayova učitelka žurnalistiky Fannie Biggsová.

Mladý Ernest chrlí verše a povídky jako na běžícím páse. Ťukání do psacího stroje a psaní recenzí na koncerty však nedokáže mladíka naplnit. V daleké Evropě zatím vybuchují první granáty. Ohlušující rány první světové války zvábí Hemingwaye doprostřed bojů.

Adrenalin v ringu

Buch… Buch! Mladý muž v zápalu boje nevnímá bolest z rány na obličeji, jen tlukot svého srdce. Do očí mu stéká pot a po tváři se mu line potůček rudé krve. Přes pochroumaná žebra se mu stěží daří zplna nadechnout.

Tak silného soupeře proti sobě v ringu již dlouho neměl. Ernest Hemingway miluje box, ale jeho oblíbený sport si vybírá svou daň. Kvůli poraněnému oku nemůže vstoupit do řad amerických vojáků putujících na frontu.

A tak jediným způsobem, jak konečně přičichnout k válce, je přihlásit se k Červenému kříži. Hemingway netuší, že se tak skutečně blíží k vysněné smrti…

Setkání se zubatou

Se svou americkou posádkou v Itálii odváží raněné do nemocnice. Dívá se smrti do očí, ale je to stále cizí smrt. Hemingway touží po vzrušení, kterému by přizvukoval všeprostupující strach.

Proto se přihlásí jako vedoucí kantýny a rozváží jídlo až k palebné čáře. Válku zažívá na vlastní kůži. Jeho zážitky jsou ale o mnoho intenzivnější, než by sám čekal.

V červenci roku 1918 ho do nohy zasáhne rakouský šrapnel i střely z kulometu a spisovatel si sahá na smrt poprvé.

Zážitek blízké smrti

„Snažil jsem se nadechnout, ale dech mi vypověděl službu a já měl pocit, že jsem vylétl sám ze sebe a moje tělo letí a letí a pořád letí, tělesné a hmotné, vzduchem,“ popisuje svůj zážitek blízké smrti v románu Sbohem, armádo z roku 1929. Hlavní postavě veleslavného díla, americkému poručíkovi v italských službách Fredericu Henrymu, vloží spisovatel do úst svůj vlastní neobvyklý prožitek.

Stejně jako Hemingway ve skutečnosti utrží i hrdina knihy vážné zranění nohy.

Všechno je strašný omyl

Spisovatel má šanci vypsat se ze silné zkušenosti, která mu nadobro promění pohled na lidskou a současně i vlastní smrtelnost. Popis zážitku klinické smrti pokračuje výmluvně:

„Najednou jsem byl bez sebe, úplně a naprosto, a věděl jsem, že je po mně a že to byl všechno strašný omyl, myslet si, že člověk jenom tak prostě umře. Potom jsem se vznášel, a místo abych letěl pořád výš, cítil jsem, že kloužu rychle zpátky. Vydechl jsem a přišel jsem k sobě.“

Proč miluje nebezpečí?

Nejen z bolestivé agónie čerpá Hemingway inspiraci. I téma nenaplněné lásky ke zdravotní sestře Agnes z doby rekonvalescence v nemocnici tvoří ve třetím Hemingwayově románu, který jej vyšvihne na mezi špici amerických autorů, kostru příběhu.

Proč je ale laureát Nobelovy ceny tolik přitahován nebezpečím? Vábí ho snad sama smrt na svou temnou stranu? Zranění, které utrpí v první světové válce, je jen první padající kostičkou smrtícího domina.

Nezapomenutelná láska

Sestřička Agnes utkví spisovateli v paměti i srdci ještě dlouho poté, co skončí první světová válka.

I jeho první manželka Hadley Richardsonová (1891–1972), s níž si řekne „ano“ 3. září 1921 v oddací síní v Horton Bay v Michiganu, mu evokuje vzpomínky na Agnes.

„Hned jsem věděl, že je to žena mého života,“ svěřuje se Hemingway kamarádům nedlouho po prvním setkání se svou budoucí manželkou.

Zrzka, která stála za hřích

Hadley je o osm let starší zrzka, která spisovateli doslova učaruje. Doba prvního sňatku Ernestovi přináší nejen syna Jacka (1923–2000), ale i novou vlnu existenciálních otázek.

Na cestách Evropou má čas vzpomínat na válečné zkušenosti i přemítat nad absurditou války, osamělostí lidského boje, nad vlastními slabostmi a především nad hranicí života a smrti.

Spisovatel se svou rodinou v roce 1935 FOTO: John F. Kennedy Museum Boston / Creative Commons / volné dílo
Spisovatel se svou rodinou v roce 1935 FOTO: John F. Kennedy Museum Boston / Creative Commons / volné dílo

Co napoví otcova sebevražda?

I s druhou ženou mění Hemingway svůj pohled na život. Přísná protestantská výchova z dětství mizí v nedohlednu, když se na scéně objeví Pauline Pfeifferová (1895–1951). Kvůli ní Ernest konvertuje ke katolické víře, ona mu naopak dá dva syny.

Ve stejné době ale smrt zaklepe na dveře znovu nebo spíše na okno do světlíku. To padá Hemingwayovi na hlavu, kde mu zanechá hlubokou jizvu. Zubatá však obchází dál jeho rodinu a do svých spárů chytá spisovatelova otce. „Zřejmě skončím jako on,“ tvrdí v zármutku Ernest trpící po tátově sebevraždě.

Utopený v lahvi

Na prahu života a smrti se Hemingway vyskytuje brzy po rodinném traumatu během ošklivé automobilové nehody. Vyvázne živý, ale s fatálně pochroumanou rukou. Má nervy poškozené natolik, že se bolest rozhodne zahánět pitím, kterého už se nikdy nedokáže vzdát.

Jeho psaní i psychika jsou tak vystaveny těžké zkoušce. Neštěstí ale vrhá spisovateli klacky pod nohy nadále!

Nebezpečné volání divočiny

Co Ernesta Hemingwaye láká, aby odcestoval do Afriky? Je to snad další volání smrtky? Zde totiž onemocní úplavicí, která mu způsobí vyhřeznutí střeva a on tak opět málem zemře! Jako by však otřesné zážitky jen posilovaly jeho touhu po adrenalinu.

Hemingway si kupuje loď a vydává se na dobrodružnou plavbu Karibikem. Navíc přijme místo zahraničního dopisovatele novinářského svazu NANA (North American Newspaper Aliance) v průběhu španělské občanské války.

Měsíce strávené v Madridu tak poznamenává i další vysněné dobrodružství – vydatné bombardování.

Pomůže vyhrát druhou světovou válku

Sotva se spisovatel i s třetí manželkou Marthou Gellhornovou (1908–1998) usadí v kubánské Havaně, vábí ho znovu děsivý úsměv zubaté. Přichází druhá světová válka.

Namísto povalování na karibských plážích tak Hemingway brouzdá po pobřeží při vylodění v Normandii. Boje odnese zápalem plic a dlouhou rekonvalescencí. Mezi zdi nemocnice se však po válce vrací znovu – s otřesem mozku po další autonehodě!

Prokletí rodu Hemingwayů

Obchází snad Hemingwayův rodinný klan prokletí? Drama druhé světové války střídá zdrcující série autonehod, která zasahuje celou rodinu, včetně druhého syna Patricka (*1928).

Spisovateli navíc umírá jeden literární přítel za druhým a on se topí ve stále temnějších hloubkách svých depresí. Pochroumaná psychika se odráží i na jeho zdraví a Hemingway tak bojuje kvůli alkoholismu s cukrovkou.

Strážní andělé v pohotovosti

Když přeje Ernest Hemingway své čtvrté ženě Mary Welshové (1908–1986) krásné Vánoce a věnuje jí jako originální dárek vyhlídkový let nad Belgickým Kongem, zřejmě nepředpokládá, že ji i sebe vystavuje dalšímu smrtelnému nebezpečí.

Zatímco se manželé kochají pohledem na fascinující vodopády, nastanou nečekané komplikace a letadlo se začne řítit k zemi. Hrozivý pád ze stovek metrů přežijí jen o vlásek – Ernest s dalším poraněním hlavy a Mary s polámanými žebry. Andělé strážní mají však nadále plné ruce práce.

Ernest Hemingway v roce 1950 FOTO: John F. Kennedy Museum Boston / Creative Commons / volné dílo
Ernest Hemingway v roce 1950 FOTO: John F. Kennedy Museum Boston / Creative Commons / volné dílo

Druhý pád k zemi

Hemingwayovi pro sebe chtějí vyhledat pomoc v ugandském městě Entebbe. Proto opět míří na palubu letadla. Smrt ale napíná všechny své síly, aby spisovatele ulovila. Letadlo při vzletu exploduje a označkuje nešťastný pár těžkými popáleninami.

Ernestova hlava opět svádí těžký souboj, když z ní po silném otřesu mozku uniká mozková tekutina. Na chvíli se zdá, že zubatá vítězí a noviny se plní spisovatelovými nekrology.

Pánem svého osudu

Ernest Hemingway se ale nehodlá vzdát a chce si o svém osudu rozhodnout sám. Snad kvůli vyčerpávajícím mnohonásobným zraněním i alkoholu neustále kolujícímu v těle stíhá spisovatele paranoia.

„Pořád mě sleduje FBI,“ přesvědčuje svou ženu, která ho raději odveze na léčení. To však literáta zcela zlomí. Onoho osudného červencového dne schází muž do suterénu domu. Je jen šedým stínem své bývalé hvězdy.

Uchopí svou loveckou brokovnici a v předsíni si vystřelí mozek z hlavy. Opouští tento svět v náruči smrti, které se jej podaří konečně ulovit.

Foto: Lloyd Arnold / Creative Commons / volné dílo, Beao and Fallschirmjäger / Creative Vommons / volné dílo, John F. Kennedy Museum Boston / Creative Commons / volné dílo,
Související články
Historie
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
reklama
svět zločinu
Tajné životy papežů. Jaké kostlivce měly ve skříních hlavy církve?
Dějiny papežství a církve vůbec jsou stejné jako dějiny světa. Najdeme v nich statečné hrdiny i lidské zrůdy, období milosrdenství i mocenské boje, rodinné intriky a zločiny, nad jejichž brutalitou zůstává rozum stát. Někteří svatí muži rozhodně nebyli svatí a měli své kostlivce ve skříni, které se snažili před věřícími utajit. Jiní se zase naopak […]
Matka a dcera Figueroaovy: Dívce vyříznou chlapečka z těla!
Rodina překvapeně zvedne obočí. 46letá Clarisa Figueroaová právě oznámila své nečekané těhotenství! Je to zázrak? Uběhl sotva rok, co Clarisy dospělý syn zemřel. A zázrak to musí být, protože Clarisa si nechala přerušit vejcovody a měla by být neplodná. Zkoumavé pohledy míří na břicho. Žena však trpí značnou nadváhou, nevyřčené otázky příbuzní raději spolknou. A […]
Sex se změní v cit: A matka dotlačí dceru k otčímově vraždě!
Dvě nahá těla, pár kapek potu a… kamera. „Výborný,“ musí uznat 40letý David Shannon, když si přehraje záznam. Má štěstí, jeho 36letá manželka Joan má stejné koníčky.   Točí spolu amatérské porno a milují swingers párty. Rodinka se nastěhuje do Fayetteville v Severní Karolíně a vše vypadá idylicky. Usměvavá Joan má dvě dcery z předchozího […]
Osudový výstřel: Jak anarchista změnil dějiny USA
Američan Leon Czolgosz je světu neznámým mužem, který pracuje jako dělník v Detroitu a doslova hltá myšlenky americké anarchistky Emmy Goldmanové. Když v roce 1900 spáchá Ital Gaetano Bresci atentát na italského krále Umberta I., rozhodne se změnit svůj osud. 5. září 1901 pozoruje amerického prezidenta Williama McKinleyho během veřejného vystoupení v Buffalu. O den později se mu […]
reklama
historie
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
Josef Mánes a Františka Šťovíčková: Idylku jim zhatila malířova sestra
Na svoji lásku Josef nemůže zapomenout. Sžírá ho svědomí, že se provinil, když se nedokázal vzepřít autoritativní Amálii. Navíc ho na sklonku života sužuje psychická choroba. Postavám na obrazech klidně namaluje vlčí drápy, jindy zase svými díly vytírá podlahu. „Mánesové, toť případ rodinného uměleckého kolektivu, jaký byl v 19. století již jevem zcela výjimečným!“  uvádí český […]
Emiliano Zapata: Hrdina revoluce a symbol boje za spravedlnost
Na začátku 20. století vládne Mexiku diktátor Porfirio Díaz. Ve společnosti roste korupce a stále více se rozevírají nůžky mezi chudými a bohatými. Nespokojenost vybublá až k revoluci, ke které se přidá i bývalý voják Emiliano Zapata, který sám pochází z chudých poměrů a má bohaté zkušenosti s vykořisťováním ze strany mocných. Jeho válečné znalosti […]
Alexandr VI.: Papež, který toužil po vlastní dceři
Alexandr VI., člen mocné rodiny Borgiů, je jedním z nejkontroverznějších papežů historie. Jeho život byl plný rozporů – byl schopným diplomatem, ale také mužem bez morálních zásad. Povinný kněžský celibát pro něj nic neznamenal, a tak se stal otcem nejméně sedmi nemanželských dětí. Jeho dcera Lucrezia Borgia byla známá svými skandálními vztahy, včetně incestního poměru […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz