Když nastoupí po smrti svého manžela Petra I. (*1672) v roce 1725 ruská carevna Kateřina I. na carský trůn, v popíjení si s ním tato bývalá služka a pradlena rozhodně nezadá.
„Kateřina I. měla slabost pro vodku,“ zapisuje si jedna z jejích současnic. Třebaže její poddaní trpí hlady, pro svůj dvůr nová carevna Kateřina I. (1684–1727) pořizuje obrovské zásoby alkoholu.
Nechává nakoupit uherská vína za 700 000 rublů a gdaňskou vodku za 16 000 rublů (pro srovnání sluha si tehdy vydělal pouhých pět rublů ročně). Ani jediný den panovnice nezvládne bez sklenky vodky nebo volí zvláštní způsob opíjení:
namáčí si preclíky v uherském víně a spoustu jich pak spořádá. Lékaři jí to vytýkají, ovšem marně…
Řeší se nástupnictví
Se zhoršujícím se zdravím, na kterém má lví podíl neustálé popíjení, se řeší i otázka jejího nástupnictví. Objevují se dokonce dva samozvanci, kteří tvrdí, že jsou synové zesnulého cara Petra. Kateřině usilují o život.
Když v únoru 1726 sleduje z okna svého paláce cvičení gardových pluků, třesknou dva výstřely. Naštěstí svůj vyhlédnutý cíl nenajdou.
Kulky minou cíl
Jedna kulka trefí jistého novgorodského kupce, který stojí kousek od carevny, druhá poraní lokaje. Sama Kateřina je v tu chvíli natolik opilá, že ani pořádně neví, co se děje. Nicméně alkoholismus ji nakonec přece jen přivede do hrobu. Umírá v pouhých 43 letech.