Domů     Po stopách děsivých draků: Mohli skutečně existovat?
Po stopách děsivých draků: Mohli skutečně existovat?

Draci patří mezi nejoblíbenější mýtické tvory, kteří jsou už od dávných dob zastoupeni v legendách národů celého světa. Také dnes se to jimi jen hemží v různých počítačových hrách i filmech. Kde se vlastně vzali a proč mají různou podobu? A mohli by třeba mít reálný předobraz?

Dračí existence ve světě mýtů a legend má dlouhou historii. Naši předkové jsou dobrými pozorovateli přírody a okolního světa, aby mohli přežít v době, kdy jim každodenní život neusnadňují žádné technické vymoženosti.

A protože si musí nějak vyložit řadu věcí a jevů, pro které nemají vysvětlení, přicházejí v jejich fantazii na svět různá stvoření včetně draků.

Takto vypadá nejstarší známé vyobrazení „západního“ draka.

(Foto: neznámý autor /commons.wikimedia.org / volné dílo)

Takové hromady žeber!

Například starověcí Řekové jsou poměrně zdatnými znalci zkamenělin a podle některých badatelů je možné, že se setkali i s některými typy dinosauřích fosilií, které se podobají dnešní klasické evropské představě o podobě draka.

Třeba známý antický řecký cestovatel a historik Hérodotos (asi 484-425 př. n. l.) ve svých spisech poznamenává, že v arabské poušti viděl „páteře a žebra takových hadů, které je nemožné popsat:

z žeber bylo obrovské množství hromad!“ Připisuje tyto kosti okřídleným hadím bytostem. Myslitelé jako Hérodotos se tak podepíšou na tom, že si dnešní západní svět obvykle představuje draka jako hrůzostrašného létajícího plaza, který chrlí oheň.

Nejenom starověcí Řekové však měli zkušenosti s zkamenělinami dinosaurů. Třeba také čínský historik Chang Qu (291-361) označí dinosauří fosilii jako draka a pokud by šlo třeba o zkamenělinu stegosaura, dá se pochopit jeho úsudek.

Tato obří stvoření mohla dorůstat 7 až 9 metrů na délku, vážit více než 4 tuny a byla na hřbetě pokryta tvrdými kostěnými pláty zvanými osteodermy a na ocase měla hroty.

Vědci se však přou, odkud myšlenka draka jako mýtického stvoření vlastně pochází a navrhují širokou škálu hypotéz.

Drak Šmak z knihy Hobit od anglického spisovatele J. R. R. Tolkiena patří k vůbec nejznámějším drakům v literatuře. (Foto: David Demaret / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Drak Šmak z knihy Hobit od anglického spisovatele J. R. R. Tolkiena patří k vůbec nejznámějším drakům v literatuře. (Foto: David Demaret / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Drak, který řídí duhu

Někteří badatelé se domnívají, že kromě nálezů zkamenělin sehrává důležitou roli ve vzniku legendy o dracích zcela jiný faktor.

Tak třeba americký antropolog David E. Jones tvrdí, že lidé mají vrozené instinktivní reakce na hady, šelmy a dravé ptáky, které zdědili po raných předcích. Podle něj se okolo 40 % lidí bojí hadů a to i v oblastech, kde je výskyt hadů vzácný.

V nejstarších legendách jsou navíc draci nějakým způsobem podobní hadům.

Na podporu své teorie dodává, že o těchto legendárních bytostech se obvykle říká, že žijí „ve vlhkých jeskyních, hlubokých tůních, nepřístupných horských oblastech, na mořském dně nebo v hlubokých a strašidelných lesích“, tedy na všech místech, která jsou pro naše dávné předky plná nebezpečí.

A protože se dávní předkové lidí údajně bojí také kočkovitých šelem a dravých ptáků, podle Jonesovy teorie se podoba draků odvíjí z kombinace vzhledu těchto zvířat. Této myšlence však oponuje řada učenců a mnozí přicházejí s vlastními hypotézami.

Například s tou, že se lidé snažili nějakým způsobem vysvětlit přírodní jevy a přiřknou drakům úlohu tvora, který řídí počasí a má zvláštní význam při řízení srážek a sucha i výskytu duhy.

Známá legenda vypráví o svatém Jiřím jako neohroženém drakobijci.(Foto: neznámý autor /commons.wikimedia.org / volné dílo)
Známá legenda vypráví o svatém Jiřím jako neohroženém drakobijci.(Foto: neznámý autor /commons.wikimedia.org / volné dílo)

Tvorové všech barev i velikostí

Napříč světem, dobou a kulturami se podoba draků mění. Někteří jsou okřídlení, jiné ne. Mnozí mohou chrlit oheň, další pro změnu mluví. Liší se také ve velikosti i místě, kde žijí. To může být pod mořským dnem, v nitru hory či v jeskyních.

Anebo třeba jen tak v lese. A protože draci mají sílu, dokážou se porvat s nepřáteli a působí hrůzostrašně, jsou brzy používáni jako válečné emblémy a to už od dávných dob.

V eposu Illias antického řeckého literáta Homéra má na svém štítu modrého tříhlavého plaza král Agamemnón, severští válečníci draky malují na své štíty a dračí hlavy zdobí také jejich plavidla.

V Anglii je před vpádem Normanů drak na královských válečných praporech a ve 20. století se stane součástí oficiální vlajky Walesu, přičemž jako národní symbol má v této zemi dlouhou tradici.

V mytologii východoasijských národů je drak dobrosrdečné stvoření a nositel štěstí. V Číně je od starověku znakem císařské rodiny a až do vzniku republiky v roce 1912 zdobí také čínskou vlajku.

Do Japonska se dostává jako kouzelné stvoření, které je schopné libovolně měnit svou velikost a to až natolik, že se může stát neviditelným. Jak čínští, tak japonští draci, i když jsou považováni za vzdušné tvory, jsou obvykle bez křídel.

Objevují se také ve starověkých mytologiích jiných asijských kultur, včetně korejské, indické a vietnamské.

Varani komodští dokázali pořádně vyděsit i otrlé námořníky.(Foto: Markofjohnson / commons.wikimedia.org / CC0)
Varani komodští dokázali pořádně vyděsit i otrlé námořníky.(Foto: Markofjohnson / commons.wikimedia.org / CC0)

Živí draci z Indonésie

Když se po celém světě rozšíří křesťanství, sjednotí na dlouhou dobu podobu draka a náhled na ně. Najednou jsou zlověstnými tvory. Představují Satana a zlé síly. Dým, vycházející z jejich nozder a plameny, které šlehají z dračí tlamy jsou atributy pekla.

Vzniknou také legendy o světcích, kteří bojují a porazí temné síly v podobě draka. Tím nejslavnějším hrdinou je svatý Jiří, který zabije draka, sužujícího město a požírající lidské oběti.

Tak zachrání i princeznu, která se měla stát také drakovou potravou a lidé z vděčnosti přijmou křesťanství. Jiná středověká legenda zaznamenává příběh svaté Markéty Antiochijské, která zažene dračí monstrum tím, že udělá znamení kříže.

I když jsou pověsti zajímavé a je jich nepřeberné množství, zůstává otázkou, nakolik může mít drak jako legendární stvoření živoucí předobraz. Před několika staletími přinášejí z cest zvláštní zvěsti evropští námořníci z cest do Indonésie.

Tvrdí, že se v těchto končinách setkali se skutečnými draky. Dnes už víme, že jde o varana komodského, gigantického ještěra, který žije na některých ostrovech v indonéském souostroví Malé Sundy.

Tito tvorové mohou mít různé barvy, od modré přes oranžovou a zelenou až k šedé. Jejich kůže je drsná a tuhá, vyztužená kostěnými pláty, mají dlouhé drápy a velký, svalnatý ocas. Průměrný samec dosahuje délky okolo 2,5 metru a může vážit i 90 kilogramů.

Není tak divu, že komodští draci budili odedávna respekt. V té či oné formě jsou tedy s námi draci už po tisíciletí. A díky lidské fantazii, která jim dodává stále nový život v knihách, filmech nebo hrách, nevykazují zatím žádné známky vymírání.

Foto: commons.wikimedia.org Titulka (Foto: HarshLight / commons.wikimedia.org / CC BY 2.0)
Související články
Záhady a tajemství
Chození po ohni: Superschopnost pro každého, nebo podvod?
„To je jen podsvícený diodama, není to horký,“ říká jeden z kluků tlačících se u monitoru. „Mají krém s nanotechnologií, maže se na chodidla,“ oponuje další. Na obrazovce běží video s přechodem po žhavých uhlících. Je to podvod? Nebo to vážně jde?    Amerika, Čína, tropické ostrovy… Odkazy na přechody rozžhaveného uhlí najdeme rozesety v […]
Záhady a tajemství
Vraždy pražských prostitutek: Zabíjelo záhadné monstrum?
Málokdo zřejmě ví, že Praha se v polovině 19. století děsila vraždícího přízraku pražských prostitutek, jenž původně ani nebyl považován za člověka… K první vraždě došlo na podzim roku 1836 v nevěstinci „U Zlaté Rozálie“ v Konviktské ulici. Když ráno uklízečka vešla do jednoho z pokojů, našla zde bez známek života ležet jednu z mladých prostitutek. […]
Záhady a tajemství
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
Záhady a tajemství
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
reklama
záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
reklama
zajímavosti
Jak by měla vypadat kancelář budoucnosti?
Poslední globální kancelářská revoluce proběhla v sedmdesátých letech a zdá se, že nastává další. Je čas podívat se na nejnovější trendy, které se týkají práce mnoha kancelářských profesí. Těmi, které se věnují informačním technologiím počínaje, právníky, projektanty a redakcemi konče. Poslední globální kancelářská revoluce se sice rodí v Německu, ale do světa se jako novátorský koncept rozšíří […]
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
epochalnisvet.cz
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
Když mladý španělský válečný lékař během první světové války vidí utrpení raněných vojáků, hledá způsob, jak jim od bolesti rychle ulevit. Najde epidurální anestezii!   Španěl Fidel Pagés Miravé (1886–1923) vystuduje medicínu v Zaragoze na severovýchodě země. Promuje v roce 1908 a nastoupí k vojenskému zdravotnickému sboru, kde je přidělen vojenské nemocnici v madridské čtvrti
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
epochanacestach.cz
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
Je prý starší než anglické Stonehenge a egyptské pyramidy. Záhadná svatyně nedaleko od Prahy vzbuzuje otázky, na které se dosud nikomu nepodařilo najít odpověď. Možná šlo o nejstarší observatoř v Evropě, možná zde probíhaly brutální rituály. Tragické dopravní nehody na silnici z Prahy do Chomutova, která tajemným místem prochází, jsou zase přičítány zdejší temné historii. Prehistorická svatyně
Rozhýbejte tělo na jaro!
panidomu.cz
Rozhýbejte tělo na jaro!
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co
Aby hubnutí mělo svůj efekt
nejsemsama.cz
Aby hubnutí mělo svůj efekt
Pokoušíte se zhubnout, ale nejde to a jenom se cítíte ztrápená hlady? Příčiny mohou být hlubšího rázu. Pocit hladu ovlivňuje spousta faktorů – vyvážený jídelníček, stres, kvalita spánku, užívání léků, práce na směny či fyzický výkon. Na vině ale může být i hormonální nerovnováha. Které hormony mohou bránit hubnutí? Hormonů je spousta a řídí různé procesy v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
iluxus.cz
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
V samém srdci Prahy se nachází restaurace Apelace 21, o níž jsme psali zde - nicméně, je známá svým unikátním přístupem k gastronomii a vínu. Tento měsíc se rozhodla rozšířit své horizonty a nabídnout
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
historyplus.cz
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
Vypadá to zle. Turci dobyli dolní město a co nevidět obsadí i to horní. Pak se vrhnou na hradby chránící samotnou bělehradskou pevnost a je jen otázka času, kdy je ztečou. Tedy pokud Hunyadi něco neudělá. Sedmihradský vévoda má v rukávu tajnou zbraň, která se mu už jednou osvědčila. Zafunguje i tentokrát?   Turci se tlačí
Grilovaný camembert
tisicereceptu.cz
Grilovaný camembert
Suroviny 4 camemberty 4 lžíce olivového oleje 1 snítka čerstvého rozmarýnu 1 snítka čerstvého tymiánu špetka soli mletý černý pepř 2 stroužky česneku Můžete si vymyslet svou vlastní marinádu
Kapky deště nám přinesly štěstí
skutecnepribehy.cz
Kapky deště nám přinesly štěstí
Znali jsme se s Mirkem krátce a museli jsme se brát. Ve svatební den bylo ještě ke všemu příšerné počasí. Už jako holka jsem toužila mít letní svatbu. Před spaním jsem si představovala, jak kráčím rozkvetlou loukou v nádherných krajkových šatech ruku v ruce s urostlým ženichem, i když jsem neměla ponětí, kdo to je a kam vlastně jdeme. A mimochodem,
Má už Petruchové tak akorát dost?
nasehvezdy.cz
Má už Petruchové tak akorát dost?
Už dlouhé měsíce ze zákulisí televize Nova unikají pikantní informace. Říká se, že Lucii Borhyové (46) dělá čím dál větší naschvály její mladší kolegyně Veronika Petruchová (29). Nejenom že se snaží
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
enigmaplus.cz
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
Tekutá esence slunečního svitu a květinové magie, med je daleko více než jen lahodné ochucení. Po staletí je uctívaný jako pokrm bohů i lidí, tento zlatavý elixír skrývá v sobě sílu, která uzdravuje t
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
21stoleti.cz
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Z kdysi zázračného produktu se stává veřejný nepřítel číslo jedna. Máme se ho ale bát? „Plasty nejsou zlo.