Domů     10 věcí, které jste nevěděli o… Williamu Shakespearovi
10 věcí, které jste nevěděli o… Williamu Shakespearovi
27.6.2022

1. Šmelinář a neplatič daní

Oplývá vlastnostmi, které by do něj na první pohled nikdo neřekl. Je brilantním dramatikem, ale zároveň i mimo jiné neúprosným šmelinářem.

Dlouhá léta například skupuje a skladuje obilí, slad a ječmen, aby je následně v době slabé úrody a nedostatku potravin za přemrštěné ceny prodával sousedům a obchodníkům.

„Po celý svůj život měl vytříbený čich na pohyby tržních sil,“ upozorňuje jeho životopisec, anglický básník Ted Hughes (1930–1998). Přátelům v nouzi rád půjčí, ovšem na vysoké úroky. A běda tomu, kdo se opozdí s platbou.

Své dlužníky je William Shakespeare (1564–1616) schopný hnát před soud i kvůli drobným. „Věnoval se všelijakému kšeftaření,“ prozrazuje Hughes. Daně se mu ovšem moc platit nechce.

V roce 1598 je proto úřady usvědčen z jejich krácení a nevyhne se ani stíhání za hromadění zásob v době všeobecného nedostatku.

2. Chvatná svatba s těhotnou

Zatímco svatba jeho Romea a Julie nepostrádá nádech romantiky, veselka v listopadu 1582, při které stojí u oltáře sám Shakespeare, připomíná spíš sprint na 100 metrů.

Zatímco obvykle se musejí před svatbou učinit tři ohlášky, v tomto případě se kancléř diecéze výjimečně spokojí jen s jednou. O osm let starší nevěstě Anne Hathawayové (1556–1623) se totiž pod svatebními šaty rýsuje těhotenské bříško. Je ve třetím měsíci.

Však se také podle některých domněnek 18letý Shakespeare žení pouze z donucení. V té době totiž není obvyklé, aby si muž bral ženu o tolik starší.

Všeobecná představa o vzhledu Williama Shakespeara pochází z několika portrétů ze 17. století, které mohou, ale také nemusí zobrazovat skutečnost. Foto: pixabay
Všeobecná představa o vzhledu Williama Shakespeara pochází z několika portrétů ze 17. století, které mohou, ale také nemusí zobrazovat skutečnost. Foto: pixabay

3. Nikdo přesně neví, co dělal mezi lety 1585 a 1592

Dodnes se tomuto období přezdívá Shakespearovy ztracené roky. Mezi lety 1585 a 1592 zmizí Shakespeare svým životopiscům z dohledu a ti tak o tom, co oněch sedm let dělal a proč najednou opustil manželku se třemi dětmi, mohou jen spekulovat.

Podle některých názorů prchá ze Stratfordu, jelikož mu hrozí stíhání za pytláctví.

Následně se dle uvažovaných scénářů může živit jako učitel, cestovat po Evropě a učit se jazyky, zůstat v Anglii a studovat v knihovně nějakého slavného mecenáše, popřípadě se připojit ke kočovné herecké skupině.

4. Vykradače hrobů odrazuje kletbou

Se slovy umí hotové divy, takže není divu, že než přijde jeho čas, stihne si vymyslet i vlastní epitaf. Ten má působit hlavně jako varování pro vykradače hrobů. „Zdrž se, příteli, pro spásu boží, kopání pod kamenem, jenž tu leží:

buď požehnán, kdo prach můj nevyhostí, a ztracen, kdo mých se dotkne kostí,“ stojí na prosté kamenné desce ve Stratfordu nad Avonou, v kostele Nejsvětější Trojice.

Údajné prokletí ovšem stěžuje práci i restaurátorům, kteří musí pokaždé upravovat plány tak, aby na náhrobní desku náhodou nesáhli.

V současnosti je „Vilda “ nedílnou součástí školních osnov. Foto: pxfuel
V současnosti je „Vilda “ nedílnou součástí školních osnov. Foto: pxfuel

5. Tajnosti okolo černé dámy

Rodák ze Stratfordu nad Avonou po sobě zanechá řadu tajností, včetně totožnosti tajemné „Dark Lady“, temné či černé dámy, které věnuje část svých Sonetů (1609), konkrétně ty s čísly 127–152. Existuje spoustu teorií, pokoušející se odhalit, kdo to vlastně je.

Jeden z předních expertů na Shakespearovo dílo, profesor G. B. Harrison (1894–1991) předpokládá, že by mohlo jít o majitelku nevěstince v Clerkenwell, známou jako „Black Luce“.

Dramatik se s ní měl potkat někde v letech 1601–1602. Britský historik A. L. Rowse (1903–1997) naopak ukazuje na básnířku Emilii Lanierovou (1569–1645), mající prý podobné vlastnosti jako černá dáma.

Dalším kandidátkou je Jane Davenantová, manželka někdejšího starosty Oxfordu Johna Davenanta, s jehož rodinou se Shakespeare hojně stýkal. Její syn William (1606–1668) si navíc postaví svou básnickou kariéru na tvrzení, že je Shakespearovým nemanželským synem.

Někteří odborníci ale favorizují spíše Mary Fittonovou (1578–1647), jednu z dvorních dam Alžběty I. (1533–1603). V roce 1797 skotský starožitník George Chalmers (1742–1825) vysloví tezi, že by sonety mohly být adresovány přímo královně.

6. Angličtinu obohatí o více než 1500 slov

Kromě psaní her si činorodý Will libuje i ve vymýšlení nových slov.

Do angličtiny jich přidá více než 1500. Vytváří je mimo jiné přeměnou podstatných jmen na slovesa, přidáním předpon či přípon, přeměnou sloves na přídavná jména nebo tím, že spojí dohromady slova, která do té doby nejsou spolu nikdy používána.

Řadu slov přebere z jiných jazyků, ze staré řečtiny například slovo „dialogue“ (dialog), nebo „critic“ (kritik). Z latiny si vezme výrazy jako „negotiate“(vyjednávat) či „investment“ (investice).

Kromě toho je Shakespeare autorem i některých dnes běžné používaných známých frází. Třeba bag and baggage – saky paky, pět švestek, come full circle – kruh se uzavřel nebo love is blind – láska je slepá.

7. Jeho dílo je přeloženo do 80 jazyků, včetně klingonštiny

Nikdy doopravdy nevychutnáte Shakespeara, dokud si ho nepřečtete v klingonštině,“ prohlašuje kancléř Gorkon ve filmu Star Trek VI: Neobjevená země. A nejde jen o nějaké plácnutí do větru.

Klingonština je jedním z 80 jazyků, do kterých jsou Shakespearovy hry přeloženy. Tím úplně prvním je mimochodem němčina.

Být či nebýt, to je oč tu běží! Foto: unsplash
Být či nebýt, to je oč tu běží! Foto: unsplash

8. Jeho rodiče, manželka a děti pravděpodobně neumějí číst a psát

Shakespearův literární talent ostře kontrastuje s pravděpodobnou negramotností jeho nejbližších. Dramatikovi rodiče se například na právní dokumenty podepisují pouze značkou, manželka Anne je na tom podobně.

„Je možné, že nikdy nečetla ani slovo z toho, co napsal,“ poznamenává historik Stephen Greenblatt (*1943) s tím, že možná právě to způsobilo v jejich manželství rozkol.

Za negramotné jsou považovány i dvě společné děti, které se dožijí dospělosti (syn Hamnet zemře v 11 letech) – dcery Susanna (1583–1649) a Judith (1585–1662).

Mnozí kritici se pak domnívají, že téměř negramotným (krom podpisu) je i sám Shakespeare, což je vede k domněnkám, že autorem her je ve skutečnosti někdo úplně jiný.

9. Údajně nosí zlatou kruhovou náušnici

Všeobecná představa o vzhledu Williama Shakespeara pochází z několika portrétů ze 17. století, které mohou, ale také nemusí zobrazovat skutečnost. Zdaleka nejslavnější z nich je tzv.

„Chandosův portrét“, namalovaný mezi lety 1600–1610. Dramatik na něm má na rozdíl od jiných ztvárnění lesklý zlatý kroužek v levém uchu. Už v jeho době jsou náušnice u mužů charakteristickým znakem bohémského životního stylu.

Inspiraci jsou námořníci, kteří nosí zlatou náušnici mimo jiné kvůli pokrytí nákladů na pohřeb v případě, že zemřou na moři.

10. Manželce odkáže postel

S Anne má Shakespeare rozporuplný vztah. Valnou část manželství prožijí odděleně, jelikož dramatik pracuje v Londýně a jeho žena se stará o domácnost a o výchovu dětí ve Stratfordu. Domů se Shakespeare vrací maximálně dvakrát do roka.

Pár souvislých let spolu prožijí až na konci jeho života. V závěti pak Anne odkáže pouze „druhou nejlepší postel“, což by se mohlo zdát jako nejapný žert. Ve skutečnosti je ale nábytek v domácnosti jako jediné dědictví manželky tehdy běžnou praxí.

Foto: unsplash, pixabay, pxfuel Tit Foto: unsplash
Související články
Zajímavosti
Československý tunel na Jadran: Šílenost, nebo promarněná šance?
Zatímco v minulosti se hranice českých zemí neustále posouvaly tu dopředu, tu dozadu, v období po 2. světové válce docházelo již jen k minimálním úpravám hranic, daných především změnami přírodních poměrů. Ale i tehdy se objevil nápad, který měl území tehdejšího Československa rozšířit, a to dokonce až k moři. Když praotec Čech hledal domovský kraj […]
Zajímavosti
Horolezecká tragédie v roce 1936: Everest odolává, lidé umírají
I přes veškeré úsilí a pokročilé vybavení se horolezcům v roce 1936 nepodařilo pokořit Mount Everest. Přestože se jeden z členů výpravy dostal pouhých 275 metrů pod vrchol, nepříznivé počasí a náročné podmínky jim znemožnily dokončit výstup. Tragédie otřásla celým světem a vláda tehdy ještě nezávislého Tibetu na dlouhou dobu další zdolávání Everestu zakázala. Až […]
Zajímavosti
Bizarní úmrtí: Smrt má smysl pro humor… černý humor!
Bizarní úmrtí nejsou v dějinách tak výjimečné, jak by se mohlo zdát. Skoro to vypadá, jakoby celebrity od starověku po současnost neměly nic jiného na práci než bizarně umírat. Jak jinak než kuriózní lze nazvat smrt řeckého dramatika Aischyla (524-456 př.n.l). Legenda praví, že jeho holou hlavu si orel splete s vejcem a pokusí se […]
Zajímavosti
Je libo kořen? Zázračná tapioka se připravuje na řadu způsobů a zachraňuje životy
Dlouhá fronta se klikatí několik metrů. Ten, kdo už ji vystál, je sladce odměněn a chtivě brčkem usrkává podivnou tekutinu, kterou však na dně obohacuje několik malých kuliček. Bubble tea právě dobývá Evropu! Jakou má souvislost cévnatá rostlina, kterou bychom našli především v tropických oblastech, a oblíbené pití teenagerů? Odpověď zní tapioka. Šestkrát ročně Záhadné […]
reklama
záhady a tajemství
Pátrání po tajemném vrahovi s pomocí DNA: Nejpravděpodobnější totožnost Bible Johna
Překontroluje tašku a zamkne dveře. Stejnou cestou jako každý den se vydá do práce. Přesto na osudné ráno 23. února 1968 nikdy nezapomene. Glasgowský Battlefield mu poskytne hrůznou podívanou. U vjezdu do garáží na Carmichael Place leží mladá žena. Nahé tělo nejeví pražádné známky života…   Ve skotském Glasgow zavraždí tři ženy, to mezi roky […]
Bocca della Verità: Tajemství Úst pravdy v Římě
Bocca della Verità, známá jako Ústa pravdy, je fascinující socha, která se nachází v Římě, konkrétně u kostela Santa Maria in Cosmedin. Tato ikonická starořímská památka, jejíž původ sahá až do 1. století našeho letopočtu, je nejen historickým artefaktem, ale také zdrojem mnoha legend a záhad. Socha má průměr 1,75 metru a byla pravděpodobně původně […]
Bájný fénix: Zrozen z popela
Jeho peří se leskne zlatem a nabírá odstíny do purpurové. Velikostí připomíná orla. Ladně dosedne do hnízda – a zahoří jasným plamenem!   Z hromádky popela se zrodí nový život, potomek toho shořelého. Nový fénix. Asi nejslavnější z bájných ptáků najdeme napříč mytologií i pohádkami na mnoha místech světa. Za tím nejstarším musíme ale zamířit […]
K čemu došlo v osmdesátých letech v rokli smrti v Hřensku?
V osmdesátých letech zemřeli v Hřensku za velmi záhadných okolností tři mladí nadaní lidé. Proč se i dnes svědci bojí o záhadných úmrtích hovořit? Kauza Hřensko se našim ostatním příběhům v mnoha ohledech vymyká. Domněnka, že se jednalo o komunistický zločin, je totiž jen jednou z několika možných verzí. Co ale víme jistě, je skutečnost, […]
reklama
věda a technika
Slavná mumie: Dívka z Llullaillaca
Jsou mrtví stovky i tisíce let. Přesto se odmítají obrátit v prach. Vypadají dokonce, jako by od jejich smrti uplynula sotva chvíle. Výzkum jihoamerických vysokohorských nalezišť je sice pod vedením amerického antropologa Johana Reinharda (*1943) zahájen už v roce 1983, výprava k vrcholu sopky Llullaillaco (6739 m) se však uskuteční až v roce 1999. Ale […]
Před čím varoval Stephen Hawking?
Globálně nejznámější vědec přelomu 20. a 21. století? Bezesporu Stephen Hawking. Snad existovali i významnější badatelé než tento britský fyzik, ale z Hawkinga se stala doslova vědecká celebrita. Kromě jeho nesporné geniality si jej média všímala i kvůli jeho nemoci. Zatímco tělo Stephena Hawkinga bylo kvůli amyotrofické laterální skleróze totálně ochrnuté a neschopné řeči, vědcův […]
Tajemství dračího hedvábí: Dostaneme vlákna z kozího mléka?
Kalendáře ukazují rok 1965, v Československu se dá konečně zakoupit první ženská antikoncepce a televize začíná vysílat Večerníčka. A daleko za oceánem, v delawarském Wilmingtonu, představí americká chemička polského původu Stephanie Kwoleková (1923–2014) para-aramidové vlákno, které dostane název kevlar.   Oproti jiným polyamidům čtyřnásobně absorbuje rázovou energii. Bezpečnostní složky si mnou ruce. Neprůstřelné vesty a […]
Nezničitelné želvušky přežijí (téměř) všechno
Želvušky jsou hotovými supermany zvířecí říše. Jsou pravděpodobně nejodolnějšími živočichy na Zemi. Dokážou přežít skoro cokoliv: vysoké teploty, silný mráz, extrémní sucho, tlak šestkrát větší, než je na dně Mariánského příkopu, a dokonce i pobyt ve vesmíru. Díky jejich odolnosti je najdete prakticky po celém světě. Žijí na ledovcích, v rozpálené poušti, ve sladké i […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz