Domů     3 bitvy, kdy ani přesila neznamená vítězství: Indové porazí Pákistánce díky velbloudům
3 bitvy, kdy ani přesila neznamená vítězství: Indové porazí Pákistánce díky velbloudům
14.6.2022

Podle hodinek je sice osm hodin ráno, počasí venku ale tomu neodpovídá. Kromě neprostupné mlhy a třeskutého mrazu napadne přes 50 centimetrů nového sněhu. Tanky jsou prakticky nepojízdné, na tuto šanci finské velení čeká. Následně si vojáci připisují první vítězství v zimní válce!

Nic není nemožné. Ostatně už v Bibli si můžeme přečíst, jak pasáček a budoucí král David zabíjí obávaného bojovníka Goliáše. K vítězství mu stačí prak, kámen a přesná muška.

Vydejte se s Epochou na bitevní pole, na nichž se odehrají konflikty s překvapivým koncem.

Pevnost nebo hospoda?

Bitva u hostince Gravia

Kdy: 8. květen 1821

Počet vojáků: 120 Řeků vs. 8 000 Turků

Řecko začátkem 20. let 19. století úpí pod tureckou nadvládou. Středobodem odboje se stává Peloponés, kde vypuká jedna vzpoura za druhou. Turci si chtějí celou oblast podmanit, a tak na místo vysílají početnou armádu.

Plán: Nadávky a provokace

V čele bojů se ocitá Odysseus Androutsos (1788–1825), povstalecký velitel chce zpomalit turecký postup na Peloponés. Po ruce má asi 150 bojovníků, společně s nimi se usídlí ve stařičkém hostinci Gravia.

Ten stojí v těsné blízkosti cesty, po které turecké vojsko kráčí. Stavení rychle promění na pevnost, polorozbořený plot poslouží jako hradba. Okna a rozlehlou půdu opanují střelci. K hostinci se postupně přiblíží osmitisícové vojsko Omera Vrioniho.

Albánský kapitán v tureckých službách nejdříve posílá do domu vyjednavače. Toho Řekové zabíjí a ještě soupeře počastují několika nadávkami. Turky to rozzuří a nerovnoměrná bitva začíná.

Androustos ale útok odrazí, zatímco Vrioni řeší co dál, muži v hostinci si neodpustí další provokaci. Nad domem zavlaje řecká vlajka. Druhé kolo trvá pouhých 20 minut, poté je okolí stavení nasáklé krví tureckých vojáků!

Jejich druhové se utáboří nedaleko a čekají na dělostřelectvo, které má budovu srovnat se zemí. Řekové na nic nečekají a pod rouškou tmy utíkají. Během nerovného boje umírá přes 300 Turků, jejich protivníci pohřbí na 6 svých spolubojovníků.

Hostinec u vesnice Gravia se stal svědkem mimořádné události.(Zdroj: Athanasios Toumpas / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Hostinec u vesnice Gravia se stal svědkem mimořádné události.(Zdroj: Athanasios Toumpas / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

David a Goliáš

Bitva u Tolvajärvi

Kdy: 12. prosinec 1939

Počet vojáků: 4 000 Finů vs. 20 000 Sovětů

Setkání Davida a Goliáše, přesně tak vypadá konflikt mezi Finskem a Sovětským svazem. Díky tomu Stalin (1878–1951) nabývá dojmu, že celou operaci Rudá armáda smázne v krátkém časovém horizontu. Krutá mýlka, Finové jsou totiž na válku dobře připravení.

Přízraky z mlhy

Zdánlivá materiální převaha sovětské strany ale není tak jasná. Ve vybavení chybí například lyže, a ty jsou v zasněžené krajině potřeba jako sůl! Nedaleko vesničky Tolvajärvi, která shodou okolností dnes patří Rusku, stojí jen finská polní kuchyně.

Sověti se chtějí dostat k důležité železnici, a tak vytipují právě místo nedaleko zmíněné vísky. „Snadný cíl,“ myslí si, a tak postup na několik hodin zastaví.

Do oblasti se rychle stáhnou finské jednotky pod vedení Paava Talvely (1897–1973), který rozhodne, že Sověty obklíčí přes dvě zamrzlá jezera. Počasí hraje do karet menšímu vojsku, a tak Finové na nic nečekají.

Kvůli špatné viditelnosti nemůže do bitvy zasáhnout letectvo, rozbahněný terén pro změnu zastaví tanky. Rudá armáda se ocitá pod palbou, snaží se bránit, ale nemá šanci a vydává se na ústup.

Na promrzlé zemi zůstává ležet na 5 000 sovětských vojáků, vedle toho Finové ztrácí pouze 150 mužů. Vítězství má obrovský vliv na morálku obou armád, jako bonus Sověti svému soupeři nechávají několik tanků.

Sovětská armáda se těšila na finskou jednohubku. Se zlou se ale potázali.(Zdroj: Antitila / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Sovětská armáda se těšila na finskou jednohubku. Se zlou se ale potázali.(Zdroj: Antitila / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Thermopyly 20. století

Bitva o Longewalu

Kdy: 4. – 7. prosinec 1971

Počet vojáků: 120 Indů vs. 4000 Pákistánců

Indie zažívá horké chvilky, protože na východě země vrcholí boj o bangladéšskou nezávislost. Na opačné straně se do konfliktu přimotávají také pákistánské síly.

No pasarán!

V nočních hodinách slyší hlídka, která operuje v pohraniční oblasti Longewala, zvuky obrněných vozidel. Velitel má jen dvě možnosti, buď bude čelit jasné přesile a vyčká na posily, nebo uteče. Velí asi 120 mužům, aby zůstali na pozicích.

Využívá všeho, co má po ruce. Nechá dokonce umístit značky, které upozorňují na skryté výbušniny, přestože se na místě žádné miny nenachází. Pákistánci, jejichž síla čítá na 4 000 vojáků a přes 40 tanků, zaútočí krátce po poledni.

Během střelby usmrtí na pět velbloudů. Jenže agresorovi brzo dochází dech, těžká technika doplácí na nevhodný terén. Indové rovněž využijí prakticky nulové pákistánské letecké podpory a vysílají do akce své čtyři stíhačky.

Důležitou oblast udrží a drtivě zvítězí. O život přichází dva vojáci, druhá strana napočítá přes 200 mrtvých.

Jedna ze stíhaček, kterou Indové použili proti Pákistáncům.(Zdroj: Ayush / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Jedna ze stíhaček, kterou Indové použili proti Pákistáncům.(Zdroj: Ayush / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Foto: wikimedia.commons (Zdroj: Gustave Doré / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Související články
Historie
Atentát na Heydricha: Hrdinský čin, který změnil dějiny
27. května 1942 se v Praze odehrál jeden z nejvýznamnějších atentátů druhé světové války. Parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš zaútočili na Reinharda Heydricha, obávaného zastupujícího říšského protektora. Tento čin nejenže vedl k Heydrichově smrti, ale také k brutálnímu nacistickému teroru, který následoval. Přesto se stal symbolem odvahy a naděje pro celý československý národ. Druhá […]
Historie
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
reklama
zajímavosti
Sláva vítězům! Proč sportovci vyhrávají nádobí?
Ať už jsou to poháry všemožných tvarů, talíře či salátové mísy, v řadě sportovních soutěží je zkrátka běžným zvykem, že vítězové dostávají různé nádoby! Kde se vzala ta zvláštní souvislost sportu s kuchyní? Tradice začíná nejspíš tam, kde se rodí i samé dějiny sportování. Ve starém Řecku! Vítězové tehdy nedostávají finanční odměny jako dnes, samotnou […]
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
reklama
záhady a tajemství
Řádil ve Francii lidožravý vlk?
Několik let před Velkou francouzskou revolucí došlo v zapadlém regionu jižní Francie k sérii drastických úmrtí. Na venkovany útočila podivná šelma. Několik let unikala lovcům a nechávala za sebou desítky obětí. Začalo se jí říkat Gévaudanská bestie. Je léto 1765 a mezi vesničany panuje strach. Krajem se už přes rok potuluje zabijácká příšera. Bojí se i služebná faráře, devatenáctiletá Marie-Jeanne […]
Když si konspirátoři nedají pokoj: Potrhlý mýtus o nepřistání na měsíci
„Je to malý krok pro člověka, ale velký pro lidstvo.“ Tuto slavnou větu vyslovil 20. července 1969 americký pilot a astronaut Neil Armstrong ihned poté, co se jeho bota zabořila měsíčního prachu. Lidstvo v ten okamžiku dokázalo své schopnosti a odhodlání, když se poprvé dotklo jiného vesmírného tělesa než mateřské planety. Dodnes však řada lidí […]
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz