Domů     Největší námořní katastrofa historie: Potopení Wilhelma Gustloffa přineslo smrt skoro deseti tisícům lidí
Největší námořní katastrofa historie: Potopení Wilhelma Gustloffa přineslo smrt skoro deseti tisícům lidí
1.6.2022

Když se začne mluvit o nejznámějších námořních katastrofách, většině z nás automaticky naskočí katastrofa Titanicu. Na jeho palubě zemřelo téměř 1500 lidí.

Příběh jeho první a zároveň poslední plavby přes Atlantik dnes všichni známe především díky ikonickému filmu Jamese Camerona. Nebyla však ani zdaleka tou největší námořní tragédií.

Potopení lodi Wilhelm Gustloff na konci druhé světové války si vyžádalo šestkrát víc lidských životů.

Nikdy předtím ani potom neměla námořní katastrofa tolik obětí. Je to příšerná vzpomínka na dobu, kdy ztracené lidské životy mnohdy nebyly nic než pouhá čísla.

ZOUFALÝ ÚTĚK PŘED RUDOU ARMÁDOU

Wilhelm Gustloff původně sloužil jako luxusní zaoceánská loď. Během prvních let druhé světové války se změnil na plovoucí lazaret.

Později ho ale německá armáda nechala přetřít z bílé se zeleným pruhem, která signalizovala, že nejde o vojenský cíl, na šedivo a používala ho jako kasárnu pro námořníky na ponorkách.

Loď byla zakotvená v přístavu v dnešní Gdyni v okupovaném severním Polsku a tam setrvala až do začátku roku 1945.

Tehdy už bylo všem jasné, že nacistické Německo válku prohraje na celé čáře. Z východu se brutálním tempem blížila Stalinova Rudá armáda a zprávy o tom, jak nakládá se zajatými Němci, byly děsivé. Hovořilo se o znásilňování, vraždách a dalších zvěrstvech.

Paradoxně Sověti opláceli naprosto stejnou mincí to, co Němci při dobývání Sovětského svazu prováděli o několik let dříve.

Evakuace civilistů po zemi směrem na západ nebyla možná. Poslední německou enklávu na polském území už totiž Rudá armáda se začátkem roku 1945 úplně obklíčila.

Jediná možná cesta pryč byla po moři, a tak se začaly počítat všechny lodě, které se daly použít, včetně Wilhelma Gustloffa.

Evakuace civilistů z dnešní ruské enklávy Kaliningradu probíhala na všech lodích, které v okolí byly k dispozici. FOTO: Bundesarchiv, Bild 146-1972-093-65 / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 DE <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en>, via Wikimedia Commons
Evakuace civilistů z dnešní ruské enklávy Kaliningradu probíhala na všech lodích, které v okolí byly k dispozici. FOTO: Bundesarchiv, Bild 146-1972-093-65 / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 DE <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en>, via Wikimedia Commons

Na jeho palubu, která byla původně konstruována pro čtyři tisíce lidí, se jich nakonec nacpe deset tisíc. Situace tak připomíná výjevy jako z nějakého ghetta. Přecpané prostory, zápach, křik, někteří lidé jsou prý dokonce ušlapáni zaživa. Po vyplutí se přesto všichni radují, že se jim podařilo uprchnout.

BOJ O PŘEŽITÍ V LEDOVÉ VODĚ

To však není pravda.

Čtyři kapitáni lodi, jejímž cílem je německý přístav Kiel, se totiž nemohou shodnout na tom, jestli poplují blíž u pobřeží, kde mohou narazit na zaminované úseky, nebo dál od pobřeží ve větší hloubce, kde je trasa vyčištěná od min, ale zato loď mohou zpozorovat nepřátelské ponorky.

Nakonec kvůli rychlosti zvolí druhou variantu a to je osudová chyba. Po setmění přijde chyba druhá. Jeden z kapitánů rozsvítí palubní světla – prý proto, aby nedošlo ke srážce s jinou lodí. Po hodině je sice zase vypne, ale to už je pozdě.

Lodi si totiž všimne sovětská ponorka s označením S-13, která je v Baltu na průzkumné misi.

Velí jí kapitán Alexander Marinesko. Ten už měl v minulosti několik průšvihů – rád se oddával alkoholu a vůbec nepůsobil jako zamýšlený hrdina Sovětského svazu.

S koncem druhé světové války byl degradován a navrácení hodnosti se dočkal až v roce 1960. Když tedy vidí obrovský obrys Wilhelma Gustloffa a jeho šedivý nátěr, neváhá ani na chvíli.

Objede pomalu plovoucí loď směrem ke břehu, aby měl jistější únik, a po půl deváté večer vypustí čtyři torpéda.

Alexander Marinesko. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Alexander Marinesko. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Jedno se vzpříčí v hlavni, ale zbylá tři loď trefí. První vybuchne za přídí u kajut posádky. Druhé narazí do místa, kde mají kajuty vojenské zdravotnice. Je jich 400 a téměř všechny na místě zemřou.

Třetí torpédo trefí strojovnu a prorazí v plášti lodi díru, kudy dovnitř proudí mořská voda.

Všem lidem na palubě začíná zoufalý boj o holý život. Teplota vzduchu je přitom mínus sedmnáct stupňů a teplota vody pouze tři stupně. To znamená jediné – kdo se dostane do vody, buď do pár minut zemře na hypotermii, nebo po vytažení umrzne na vzduchu.

Je taková zima, že z patnácti záchranných člunů jich devět přimrzlo k palubě a nejdou použít. Šest zbylých samozřejmě zdaleka nestačí. Bez namočení se však kupodivu zachrání všichni čtyři kapitáni.

Wilhelm Gustloff se necelých čtyřicet minut po zásazích převrátí na bok a potopí. Lodě, které začnou přijíždět později v noci na místo katastrofy, už nemají koho zachraňovat.

Historik Heinz Schön, který byl jako dvouletý sám na lodi a stal se jedním z pouhé tisícovky přeživších, uvádí, že katastrofu Wilhelma Gustloffa nepřežilo 9343 lidí.

Druhá největší námořní katastrofa historie, srážka výletní lodi Doña Paz s ropným tankerem v roce 1987, stála podle neoficiálních odhadů „jen“ 4362 životů.

Foto: Creative Commons
Související články
Historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
reklama
lifestyle
Elvis Presley: Legendární Král Rock’n’Rollu
Život krále rock’n’rollu, Elvise Presleyho, byl plný vzestupů a pádů, které ho katapultovaly na vrchol slávy, ale také ho stály život. Jeho nekonečná vášeň pro hudbu a osobitý styl se staly ikonickými pro celou éru. Od chudých začátků v Mississippi po oslnivé vystoupení ve slavném pořadu Comeback 1968, Elvis zanechal nezaměnitelnou stopu ve světě hudby. […]
Amy Winehouse: Z hvězdy se stává mrtvá členka Klubu 27
Amy Winehouse, britská pěvecká ikona s uhrančivým hlasem a tragickým osudem. Její životní cesta, poznamenaná závislostmi a bouřlivým manželstvím, ji ve věku 27 let navždy zařadila do nechvalně proslulého Klubu 27. Klub 27 patří k nejexkluzivnějším spolkům světa. Aby se do něj jeho členové, kterých už je přes 80, dostali, musí učinit jen dvě věci […]
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
reklama
lifestyle
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
Úspěšní a slavní, které vyhodili z práce pro nedostatek talentu
Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží. Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice. Walt Disney […]
Hudebník a herec Mark Wahlberg: Na kontě má několik rasistických ataků
Mark Wahlberg se stal známou tváří filmového průmyslu, ale jeho cesta k úspěchu byla poznamenána temnými událostmi. Jeho rasistické útoky ve mládí ho stále provázejí, ačkoli se od té doby hodně změnil. Mark Wahlberg, známý hudebník a herec, se dostal do problémů kvůli svým rasistickým útokům v mládí. Přestože se od té doby změnil a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
nejsemsama.cz
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
Nikdy bych nevěřila, že se ta zlá holka někdy změní. Byla sobecká, povýšená, nikomu nepřála nic dobrého. Jednou změnila šatník a stal se snad zázrak. Už jako malá bývala Martina zlá a sobecká. Slyšela jsem o ní jen to nejhorší, a to nejen od spolužaček, ale i od její starší sestry Agáty. Byl to užalovaný, rozmazlený fracek. V dětství si vybrečela
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
enigmaplus.cz
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
Řady tvořené více než 2000 neopracovanými kameny s nejasným posláním jsou dnes největší megalitickou památkou Česka. A zřejmě také jednou z našich největších záhad. Jeden z nejzáhadnějších kamennýc
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
skutecnepribehy.cz
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
Byl to žertík, kterým jsem všechny zaskočila. Nakonec jsem ale byla zaskočena já. Splnil snad kamínek na mém krku moje slova? V  tom malém městečku na jihu Moravy jsme se ocitli s přítelem náhodou. Ten kámen na tržišti mě zaujal hned, jak jsem ho uviděla. Když jsem ho vzala do ruky, už jsem se ho nemohla vzdát.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
historyplus.cz
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
V ulicích Birminghamu v americké Alabamě je opět rušno. Nejdřív je slyšet rána a pak jako domek z karet padá k zemi jeden příbytek afroamerické rodiny. Následně je zdemolován kostel, v němž se černoši setkávají. Obyvatelé tmavé pleti v „Bombinghamu“, jak se městu v 50. a 60. letech minulého století říká, nejsou před řáděním Ku-klux-klanu v bezpečí.  
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
iluxus.cz
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
Připravte se na novou podobu Dubaje. Město, které již teď září jako drahokam na Blízkém východě, nyní plánuje projekt, který ho nejen povznese, ale také obohatí jeho ekosystém. Dubaj Mangroves, ambici
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
nasehvezdy.cz
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
V křehké tmavovlásce Simoně Postlerové (†59) byla vždy ohromná síla. Musela se rozloučit se životní láskou. Čelila i dalším vážným problémům, přesto se stále usmívala. Kdyby se vyplnil její dětský
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
21stoleti.cz
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
Podle studie zveřejněné v časopise The Journal of the American Heart Association je u lidí, kteří často kouří marihuanu, vyšší riziko infarktu a mrtvice. Článek je analýzou každoročního průzkumu ameri
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno