Domů     Úsvit ponorek: Němci nevěděli, co s nimi
Úsvit ponorek: Němci nevěděli, co s nimi
17.5.2022

Myslíte si, že využití ponorek pro válečné účely vzniklo jako geniální nápad vojenských velitelů? Kdepak. První konstrukci tohoto druhu spustil na vodu sedlák!

Psal se rok 1721 a zemědělec Jefim Nikonov z vesnice Pokrovskoje nedaleko Moskvy, mimochodem rodiště legendárního Rasputina (1869–1916), trochu nepochopitelně provedl se svou lodí několik úspěšných ponoření.

V testech se ale nepokračovalo, ponorka utrpěla poškození spodní části. Nikonov se nevzdal. Za podpory ruské admirality chtěl postavit model i s pancéřováním a torpédomety. Námořnictvo však šanci propáslo.

Car Petr I. (1672–1725) zemřel a ruská admiralita experiment ukončila.

Model Bushnellovy ponorky v muzeu v americkém Connecticutu FOTO: Flickr / Creative Commons / CC BY 2.0
Model Bushnellovy ponorky v muzeu v americkém Connecticutu FOTO: Flickr / Creative Commons / CC BY 2.0

Válečná želva

První plně funkční bojově nasazenou ponorkou tak byla ponorka Turtle, česky Želva, sestrojená roku 1776 Davidem Bushnellem (1740–1824) v průběhu války za nezávislost USA. Díru do světa ale rozhodně neudělala.

Než šel nový válečný vynález do přímého boje, uplynulo další století. V USA se zatím rozhořela naplno občanská válka (1861–1865).

Po 137 letech zpět na souš

Obrněná loď Housatonic budila už na dálku respekt. Ovšem jen do chvíle, kdy se k ní pod hladinou přikradla 17. února 1864 konfederační ponorka Hunley. Její osmičlenná posádka poháněla loď ručně.

Torpédování bylo úspěšné, špunty od šampaňského ale zůstaly v hrdlech lahví. Hunley se totiž poroučela na dno hned za svou obětí. Vystřelila z přílišné blízkosti, a tak ji poškodila detonace. Ponorka i s mrtvou posádkou byla vyzvednuta až nedávno, roku 2001.

Loď Housatonic byla potopena ponorkou Hunley. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Loď Housatonic byla potopena ponorkou Hunley. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Zůstaňme raději na hladině!

To císařské Německo se k vývoji a stavbě ponorek mělo zpočátku velmi zdrženlivě. Za hlavní důvod se obvykle považuje konzervativismus německé admirality.

„Jde o zjednodušený náhled, vždyť ministr námořnictva Alfred von Tirpitz (1849–1930) začínal kariéru na torpédových lodích,“ shoduje se dnes řada historiků.

V době před první světovou válkou ale Německo považovalo za klíčové vyrovnat se s tehdejší námořní velmoci číslo jedna, tedy Británií. Cesta ale vedla hlavně přes výstavbu velkých lodí.

Pozdě, ale přece

Jméno Wilhelm Bauer (1822–1875) něco řekne jen opravdovým znalcům. Bavorský vynálezce a konstruktér ponorek marně čekal na jejich plné nasazení. Když se k němu admiralita roku 1904 konečně rozhoupala, byl již dávno po smrti.

A to se ukázalo být větším problémem, než kdo čekal. Koncernu Krupp totiž zoufale chyběly odborníci! Loděnice Germaniawerft v Kielu je nakonec najímala po celé Evropě.

Až 20 kilometrů za hodinu

Otcem legendárních U-bootů se tak stal španělský inženýr Raymondo Lorenzo d‘Equevilley Montjustin (1873–?), který předtím pracoval pro známého francouzského inženýra a konstruktéra ponorek Maxima Laubeufa (1864–1939).

Podle zadávacích požadavků mělo jít o plavidlo o výtlaku 350 tun schopné dosáhnout rychlosti 10,8 uzlu (přibližně 20 kilometrů v hodině) na hladině a 8,7 uzlu (přibližně 16,1 kilometrů v hodině) pod hladinou.

Pro německé ponorky se od počátku stalo charakteristické používání dvouplášťového trupu a dvojice vrtulí.

Vítej v námořnictvu!

Německo začalo stavět ponorku U-1 až v dubnu roku 1905. 14. prosince 1906 byla SM U-1 (Seiner Majestät Unterseeboot 1) slavnostně přijata do flotily císařského válečného námořnictva.

Výzbroj představoval jediný příďový torpédomet a zásoba tří torpéd, posádku tvořili v době míru dva důstojníci a 10 námořníků, ve válce tři důstojníci a 19 námořníků.

Plnohodnotnými modely byly teprve U-3 a U-4 z roku 1909. Oproti svým dvěma předchůdkyním byly navíc vybaveny rychlopalným 37milimetrovým kanonem.

Velitelský můstek německé ponorky U-1 FOTO: Jorge Royan / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Velitelský můstek německé ponorky U-1 FOTO: Jorge Royan / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Kam s nimi?

Využití ponorek přesto zůstávalo pro německé loďstvo okrajovou záležitostí. V době vypuknutí první světové války disponovalo pouze zhruba 20 ponorkami schopnými bojové mise, z toho jen šest mělo moderní dieselový pohon!

Nikdo tak v té době nevnímal německé ponorky jako významnou hrozbu. Přinejmenším Francie a Velká Británie disponovaly už několika desítkami ponorek a jejich loděnice každý rok spouštěly na vodu několik nových jednotek.

Oba námořní protivníci Německa se cítili v relativním bezpečí. Němci museli vsadit na útok. A to rychle.

Černý den pro Brity

září 1914 se začal psát příběh, který změnil historii ponorkového válečnictví. Lodě Abourkir, Hogue a Cressy vypluly na hlídky na Doggerskou mělčinu ležící 100 kilometrů od východního pobřeží Anglie, ale bez krytí torpédoborci, na které byla moc velká mlha.

Mezitím bylo rozhodnuto, že hlídkování křižníků v oblasti s výskytem nepřátelských ponorek je nebezpečné a měly by být odvolány. Nic se ale nedělo.

22. září 1914 zahlédla německá ponorka U-9 pod velením kapitánporučíka Otty Weddigena (1882–1915) vedoucí loď britské formace, Aboukir.

Zkáza ve spánku

Vedení britských ponorek spalo, hlídky si ničeho nevšimly a na útok nebyly připraveny. Dokonce nebyla ani nabitá děla a bedny s municí byly zavřené. Němci zahájili palbu v 6.20. Loď se začala potápět.

Kapitán Drummond povolal loď Hogue na záchranu námořníků. Jejímu kapitánovi Nicholsonovi se nechtělo, ale neměl na vybranou. Ještě signalizoval třetí lodi, Cressy, ať se drží zpátky.

Jenže brzy byla torpédy zasažena i loď Hogue, explodovala a začala klesat ke dnu. Kapitána Johnsona na Cressy čekalo nezáviděníhodné rozhodnutí. Zachránit loď (a svou kůži), nebo riskovat a jet pro trosečníky?

Sebevražedná mise

Rozhodl se takřka pro sebevražednou misi. A neuspěl. Cressy klesla vedle svých dvou sester. Trosečníci neměli záchranné vesty. 400 z celkového počtu 1459 nakonec zachránili holandští a angličtí rybáři. Britské námořní síly byly v šoku.

Soud odsoudil všechny tři kapitány potopených lodí. U-9 o dva týdny později potopila křižník HMS Hawke i se 400 námořníky.

Otto Weddigen si ovšem svých bojových vavřínů dlouho neužil – o necelý rok později se jeho nová ponorka U-29 stala první ponorkou, která byla potopena bitevní lodí. I s Weddingen na palubě.

Zkáza Lusitanie zřejmě přivedla USA do války. FOTO: National Archive / Creative Commons / volné dílo
Zkáza Lusitanie zřejmě přivedla USA do války. FOTO: National Archive / Creative Commons / volné dílo

Tajná zásilka na Lusitanii

A Německo pokračovalo ve zkázonosném maratonu. Tentokrát nešetřilo ani civilisty. Ponorka U-20 napadla 7. května 1915 několik mil od mysu Old Head of Kinsale u irského pobřeží britský luxusní zaoceánský parník Lusitania. Loď se potopila během 18 minut.

Zemřelo 1198 lidí z 1959 cestujících, mezi nimi i mnoho pasažérů z USA. Loď převážela také tajný vojenský materiál, ale spekuluje se o tom, zda o tom Německo vůbec vědělo. Tato tragédie se uvádí jako jeden z důvodů vstupu USA do války.

Foto: US Navy / Creative Commons / volné dílo, Flickr / Creative Commons / CC BY 2.0, Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo, Jorge Royan / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, National Archive / Creative Commons / volné dílo
Související články
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Historie
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
reklama
svět zločinu
Vražda jedenáctiletého chlapce: Výkupné ze záhrobí
Když onoho krásného pátečního poledne 27. září roku 2002 pospíchá jedenáctiletý Jakob Meltzer ze školy, má už plnou hlavu víkendu. Táta mu slíbil, že pojedou na ryby. Jenže žádného výletu už se Jakob nedočká.  Cestou do školy na Jakoba čeká osudové setkání. Zavolá na něj Magnus Gäfgen (*1975), student, který před časem docházel k Meltzerům […]
Hubert Emil Pilčík: Vychytralá bestie převáděla lidi na onen svět
Mezi lidmi má ten chlap vcelku dobrou pověst. Svůj důchod tráví většinou toulkami po krajině. Děti umí pobavit vybájenými historkami. Kriminalisté si ale o něm udělali trochu jiný obrázek. V převleku za elektrikáře se chystají proniknout do jeho domu, aby si své podezření ověřili. Hodný strýček – tak vnímá okolí muže s dunivým hlasem, který miluje […]
Krvežíznivé a pomatené: Když bolest způsobují ženy
Jediné, co chce, je v klidu si nakoupit a pak už běžet domů za rodinou. To ale netuší, že ve chvíli, kdy si bude vybírat zboží z regálu, k ní přistoupí žena, kterou před pár hodinami propustili z psychiatrické léčebny. V plánu má jediné. Vraždit!  I něžné pohlaví v sobě dokáže občas najít nezměrnou krutost. […]
Životní pohroma Charlese Lindbergha: Únos a vražda syna
Charles Lindbergh proslul jako první člověk, kterému se v sólovém non-stop letu podařilo překonat Atlantský oceán. Se svým jednomotorovým strojem Spirit of St. Louis vzlétl 20. května 1927 z Rooseveltova letiště na Long Islandu, aby za 33,5 hodiny přistál v Paříži. Jeho jméno následně plnilo titulní stránky novin po celém světě. O necelých pět let […]
reklama
svět zločinu
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
S nožem v ruce si od bývalé přítelkyně vynucuje pohlavní styk. Pak si ještě vyfotí její intimní partie a fotografiemi ji vydírá. Není ale jediná, na koho si expolicista dovoluje. Znásilnit chce dokonce i vlastní matku. Sousedka jeho běsnění nepřežije.  Nejprve se zdá, že se Martin K. (36) trestu za veškeré spáchané ohavnosti vyhne. Někteří […]
Olga Hepnarová: Ukřivděná dívka zvolila jako zbraň náklaďák
Má kruhy po očima. Nespala dobře. V chodu ji udržuje hlavně napětí, které šponuje každý sval v jejím těle. V kabině tmavozelené Pragy RN se trochu uklidní. Tady se cítí dobře. S řadicí pákou a volantem to zkrátka umí. Je připravená vyrazit na krvavou misi s jediným cílem – zabíjet. V době, kdy se Olga Hepnarová poprvé rozkřičí […]
Robert Tempel si odseděl 20 let v kriminále, chce rekordní odškodné
Novináři doufají v podobnou „senzaci“, jakou bylo omilostnění Jiřího Kajínka. Seskupí se poblíž věznice a přemýšlejí. Co jim propuštěný muž řekne? Jak bude naladěný? Co bude mít na sobě? Jenže on to vezme bočním východem a nepozorovaně zmizí. On se dočkal. Tehdy 28letý Robert Tempel vyláká Lukáše S. (22) z Velkých Popovic a jeho společníka Michaela V. (25) […]
Místo špekáčků opékal orgány obětí
Právě zavraždil dva malé chlapce. To je pro něj ale teprve začátek. Nad jejich zkrvavenými mrtvolami onanuje. Následně z těl vyjme vnitřnosti, které si upeče na ohni a sní.  Hrdly. Tak se jmenuje vesnice v okrese Litoměřice, kde přijde na svět Josef Kulík (*1930).  Hochova životní cesta rozhodně není snadná. Je ještě malý, když mu umírá […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
panidomu.cz
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar
Když se naši rozváděli, brečela jsem jako malá
skutecnepribehy.cz
Když se naši rozváděli, brečela jsem jako malá
Čekaly jsme s mámou na tátu. Ohlásil, že si přijde pro věci. Rodiče procházeli složitým rozvodem a hádali se kvůli majetku. Naši koupili chalupu, když jsem byla ještě malá. Ze zchátralého stavení udělali společnými silami malebnou vilku. A ze sadu plného starých stromů a v neposlední řadě kopřiv, vysokých jako urostlý chlap, tak pěknou zahradu, že o
Harry a Meghan se vrátí, ale…
nasehvezdy.cz
Harry a Meghan se vrátí, ale…
Usmířit se s královskou rodinou? To má Meghan Markle (42), manželka prince Harryho (39), už nějaký čas v plánu, klade si však podmínky. A ty musí královská rodina splnit do puntíku – naapříklad, aby
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
epochalnisvet.cz
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
Vedle skoku dalekého či vysokého existuje i skok hluboký, který je z nich kupodivu nejnáročnější a také nejriskantnější. Skáče se z vysokých budov, antén, útesů, dokonce i z hranice vesmíru, ale všechno to začne skoky z mostů.   Jejich tradice sahá minimálně do roku 1885 a koncem 19. století jsou nebezpečnou módou, se kterou úřady
Vzbouřenci z Globe se pozabíjeli mezi sebou
historyplus.cz
Vzbouřenci z Globe se pozabíjeli mezi sebou
Začátkem 19. století se v novoanglickém Nantucketu jeden plavčík doslechne o nalezení ostrova Pitcairn, na němž se usadili vzbouřenci z lodi Bounty. Netrvá dlouho, a onen mladík jménem Samuel Comstock začne dávat dohromady vlastní plány na ovládnutí jednoho z tichomořských ostrovů.   Poté, co mladý Samuel Comstock (1802–1824) okusí svou první plavbu přes oceán, ví,
Senná rýma je k poražení!
nejsemsama.cz
Senná rýma je k poražení!
Trápí vás kýchání, rýma, pálení očí a škrábání v krku? Cítíte se unavená? Příznaky senné rýmy vás mohou trápit i dlouhé týdny, ale můžete se jim bránit. Jak? Pokud jste se rozhodla bojovat proti sezonní alergii, máte velkou šanci zvládnout to bez antihistaminik. Zdánlivě banální rady vám život se sennou rýmou znatelně ulehčí. Zavřete pečlivě okna Sledujte pylové
Krtkovy řezy
tisicereceptu.cz
Krtkovy řezy
Drobivé těsto bude po upečení krásně křupavé. Tento koláč můžete připravit i do kulaté formy. Budete tak mít vyšší vrstvu těsta, ale chutnat bude stejně výtečně. Ingredience Na těsto 400 g hl
Překonala otcovská pýcha hranice onoho světa?
enigmaplus.cz
Překonala otcovská pýcha hranice onoho světa?
Britská televizní a divadelní herečka Maureen Diane Lipman (*1946) si prohlíží svůj mobil. Objeví přitom zprávu od svého muže Jacka Rosenthala (1931–2004): „Náš chlapec si vede dobře.“ Výraz v jejím o
Do Česka vstupuje nový hotelový řetězec The Cloud One
iluxus.cz
Do Česka vstupuje nový hotelový řetězec The Cloud One
V centru Prahy otevírá hotel s 382 pokoji The Cloud One Prague. V pěší vzdálenosti od Masaryčky i Hlavního nádraží je nejnovějším příspěvkem k urbanistickému rozvoji Hybernské ulice. Hosty láká na skv
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jak může mít mravenec vliv na lov lvů? Obrovský…
21stoleti.cz
Jak může mít mravenec vliv na lov lvů? Obrovský…
Říká se, že není malých rolí. A že i nicotný jedinec může dokázat velké věci. To se potvrdilo v savaně v Keni, kdy jeden druh mravenců zapříčinil malou změnu v přírodním prostředí, která ale měla dale