Jste praváci, nebo leváci? Chtělo by to otázku upřesnit – myslíte na ruce, na nohy, nebo na uši? Lateralita se zdaleka netýká jen toho, do které ruky bereme tužku nebo lžíci. Skutečnost je mnohem složitější!
Člověk je bilaterální tvor. Jinými slovy dvoustranný. Většinu orgánů a částí těla máme po dvou, a kdyby nás někdo podélně rozřízl shora dolů, dostane dvě přibližně stejné poloviny.
Ovšem jen na pohled, ve skutečnosti byla příroda často na jedné straně štědřejší než na druhé! A rozhodla se tak již ve chvíli, kdy jsme byli u matky v břiše.
Už na ultrazvuku se dá například rozpoznat, že plod má jednu ruku častěji blíže k obličeji. U 90 % lidí je dominantní pravá. Ovšem u rukou nekončíme…
Správný krok
„Vykroč pravou!“ říkají nám, když nastupujeme do nové práce nebo nové etapy života. Jenže někomu je zrovna levá noha pro první krok přirozenější!
Kterou nohou se snáze odrážíte na koloběžce? Nebo když chcete skočit do dálky? A na kterou přenesete váhu těla, když dlouho stojíte a potřebuje si odpočinout?
Většina lidí vládne pravou nohou, ovšem dominanci ruky to odpovídat nemusí! Potom mluvíme o tzv. zkřížené lateralitě. Fotbalista levák může kopat pravou nohou, stejně jako pravák levou.
Kterému oku věříš?
Vytvořte si z prstů trojúhelníkové okénko, ruce natáhněte před sebe a namiřte na nějaký předmět. Potom vždy jedno oko zavírejte.
Zůstává vám při zavírání levého oka předmět na jednom místě, ale při zavíraní pravého skáče? Pak je vaše pravé oko dominantní! Právě jím se podíváte do kukátka či do hledáčku fotoaparátu, na něj se spolehnete při střelbě ze vzduchovky.
Dominantní oko opět nemusí odpovídat dominantní ruce. Zatímco totiž levou či pravou ruku ovládá vždy opačná mozková hemisféra, u očí je to jinak. Každá z hemisfér řídí obě oči, jen má na starosti jinou část sítnice.
Mluv na mě zprava!
Máte před sebou pět zavřených skříněk a v jedné z nich tiká budík. Úkolem je najít ho, aniž byste je otevřeli! Jak to udělat? Nejspíš těsně ke skřínce přiložíte ucho. Ale levé, nebo pravé?
Levé ucho podle studií použije asi 60 % lidí. Lépe u nich zpracovává zvukové podněty. Zkřížená lateralita ve vztahu ruka – ucho je poměrně častá, mnohem častější než v případě ruka – noha.
A poznáme to „naše“ ucho také podle telefonování? Na to podle vědeckých studií spoléhat nemáme. Někdo ucho u telefonu střídá, někomu se do toho plete právě dominantní ruka. Obecně však bývá pravé ucho citlivější k poslechu lidské řeči. Levé zas vyniká ve vnímání hudebních tónů.
Mozková dělba práce
Americký neurovědec Roger Wolcott Sperry (1913-1994) zkoumá v druhé polovině 20. století pacienty s epilepsií. U těch, kterým bylo odstraněno nervové spojení mezi pravou a levou hemisférou, se všimne zvláštní skutečnosti. Každá hemisféra je zaměřena na výkon určitých funkcí!
Za svůj objev získá Nobelovu cenu, a my dodnes označujeme levou hemisféru za „logickou“ a pravou za „tvůrčí“. Levá je zodpovědná za analytické uvažování, logiku, plánování či řeč, pravá za kreativitu, emoce, cit pro barvy nebo hudbu.
Přestože levá hemisféra řídí pravou ruku, s praváctvím či leváctvím tato dominance nesouvisí (to bychom pak měli svět plný matematiků!). A dokonce i striktní rozdělení mozkových funkcí začíná být považováno za přežitek.
Mnozí vědci dnes tvrdí, že pravá a levá hemisféra jsou logické i kreativní úplně stejně.