Společnost Millenium Technologies, člen skupiny JRD, se ve svém vědecko-technickém parku v Dubé zabývá plazmovým zplyňováním odpadů.
Díky této technologii je možné i ty nejobtížněji likvidovatelné odpady zpracovávat na syntézní plyn, ze kterého lze získat i čím dál žádanější vodík a další energetické suroviny.
Ty je možné následně využít jako zdroje energie pro výrobní a průmyslové podniky.
Plazmové zplyňování může řešit hned několik problémů – účelné zpracování všudypřítomného plastového odpadu a finanční úsporu při výrobě vodíku, která je levnější oproti výrobě z obnovitelných zdrojů. Celý proces má ve srovnání s klasickým spalováním výrazně nižší emise.
Problém současnosti
Plasty jsou problematickou složkou odpadového hospodářství zejména z hlediska množství, které se každým rokem zvyšuje. Celosvětovou výzvou jsou plasty, které se nedají ekonomicky využít.
Dokonce i ze žlutých kontejnerů, které v podstatě všichni pravidelně využíváme, se ve výsledku účelně recykluje přibližně jen 30 % plastů. Významná část končí ve spalovnách či na skládkách. Právě tento druh odpadu je pro naše životní prostředí nejvíce zatěžující.
Společnost Millenium Technologies ověřuje možnost přeměny vstupní energie plastu do energie syntézního plynu s vysokým obsahem vodíku. Ten má významné využití v dopravě, energetice, ale i v chemickém a farmaceutickém průmyslu.
Stále častěji se po něm také volá jako po důležitém úložišti energie. Vodík zároveň přispívá k dekarbonizaci průmyslu, energetiky, teplárenství a dopravy.
„Jedná se o otevření další možné cesty k využití nerecyklovatelných plastů při respektování principu udržitelného oběhového hospodářství.
Vzhledem k vysokému obsahu vodíku v syntézním plynu z plastů je následná separace vodíku efektivní cestou k jeho získání.
Díky technologii plazmového zplynování se tak z některých typů odpadu stává cenný potenciální zdroj pro výrobu energie,“ uvádí Miroslav Trybuček, výkonný ředitel Millenium Technologies.
Plazmové zplyňování: Jedno řešení pro dva problémy
Ve vyspělých zemích končí plastový odpad většinou ve třídících zařízeních, kde je zodpovědně recyklován nebo dále využit. Ovšem velkým problémem je plast, který se z Evropy, USA a Japonska vyváží do rozvojových zemí.
Standardy v rozvojových zemích se zdaleka nerovnají standardům vyspělých zemí. Tento fakt má velmi nepříznivý vliv na životní prostředí.
Každým rokem končí v oceánu více než 8 milionů tun plastového odpadu, některé studie dokonce uvádějí až 14 milionů tun a vědci již dlouhou dobu předpovídají, že do roku 2050 bude v oceánech více plastů než ryb.
Nejvyužívanějším způsobem k likvidaci plastového odpadu v Evropě je jeho další energetické využití, recyklace a asi čtvrtina plastového odpadu je ukládána na skládky.
Do roku 2030 by v rámci Zelené dohody pro Evropu mělo být 55 % odpadu z plastového materiálu recyklováno. Dalším z cílů Zelené dohody pro Evropu je i akční plán pro oběhové hospodářství, který si klade za cíl snížit emise skleníkových plynů.
Otevírá tak brány inovačním technologiím, mezi které patří i technologie plazmového zplynování od české společnosti Millenium Technologies.
Unikátní technologie plazmového zplynování dokáže velice efektivně za pomocí plazmatu (výron má teplotu 3 000 – 5000 °C) zpracovat širokou škálu odpadu od nebezpečných biologických látek až po komunální odpad, kam patří i zmiňovaný nerecyklovatelný plast.
Chemickou energii těchto vstupních surovin převede na energii syntézního plynu a současně vitrifikuje její anorganické části do sklovité strusky.
Vytvářený syntézní plyn může být využit jako zdroj energie nebo k výrobě široké škály chemických produktů, jako je právě stále cennější vodík. Vitrifikovaná struska je zcela inertní a najde uplatnění ve stavebnictví či při budování silniční infrastruktury.