V oblasti indického oceánu jim říkají Cyklón. V Severní Americe a východních oblastech Atlantiku jsou to Hurikány. A v jihovýchodní Asii a v Evropě se jim říká Tajfun. To vše jsou tropické cyklóny. Gigantické zabijácké bouře. Každý rok se jich objeví přes 80.
Gigantický zabiják se rodí 22. dubna 1991 z dlouhotrvající nízké oblačnosti nad Bengálským zálivem.
Jako každé dítě projde obdobím novorozeneckým i pubertou, když z tropické poruchy vyroste 24. dubna v tropickou depresi, projde si obdobím tropické bouře a cestou na severozápad pomalu doroste do stádia tropické cyklóny.
Nečekaný zabiják
To už rychlost větru dosahuje neuvěřitelných 260 km/h. V této rychlostí dorazí 29. dubna na návštěvu Bangladéše, kam vstoupí v oblasti přístavu Čattagrám. Z chudých stavení nadělá třísky a dorazí je šestimetrovými vlnami.
V přístavu povalí stotunový jeřáb, většinu lodí a člunů rozbije o pobřeží, poškodí stíhačky na základně Bangladéšské armády. Než se dostatečně vyřádí smete desítky vesnic, srovná se zemí přes milion domů a připraví o střechu nad hlavou 10 milionů lidí.
Zabije jich přes 139 000. Jen v samotném Čattagrámu jich umírá 25 000. Nejčastěji se utopí a většinou jde o děti a starší lidi. Mnozí se totiž o bouři dozvěděli jen pár hodin před tím, než dorazila, a vůbec netušili, kam by se mohli jít ukrýt.
„Mnozí naši sousedi věděli, že se žene bouře, ale odmítli se evakuovat, protože takových už prý zažili stovky. Nevěřili, že by tato mohla být tak hrozná,“ vzpomíná Rašíd Farúkí.
Pomoc z celého světa
Na druhou stranu, následky mohly být i mnohem horší, kdyby se nepodařilo z nejnebezpečnější oblasti evakuovat přes 2 miliony lidí.
Přestože se cyklón nad pevninou rychle vyčerpá a už 30. dubna se nad jihovýchodní Asii rozplyne, z následků se lidé vzpamatovávají ještě dlouho. Kontaminace zdrojů pitné vody sebou nese průjmy a infekce.
Například na ostrově Sonodia zůstává z deseti studní funkčních pouze pět, ale jen jedna dává čistou vodu. Přes 90 procent polí je zcela vyplaveno.
Americká armáda odkloní na pomoc postiženým oblastem v Bangladéši 15 lodí se 3400 muži, kteří se vracejí do USA po válce v Perském zálivu. Další pomoc směřuje z Británie, ale také z Číny, Indie, Pákistánu nebo Japonska. Přivážejí jídlo, vodu, léky a také lékařskou péči a čističky vody.