Domů     Božena Němcová chtěla odplout do Ameriky
Božena Němcová chtěla odplout do Ameriky
15.3.2022

„Odpros! Odpros! Slyšíš, ty drzý spratku?“ křičí žena na dítě. Vymáhá si na něm, aby potupně žadonilo o zastavení trestu. Dítě ale jenom sveřepě mlčí a matku probodává nenávistným pohledem.

Následují další rány, po nichž nebohá dcerka zůstane ležet na studené podlaze. Už aby byla z domu – to si přejí obě.

Takové je dětství jedné z nejnadanějších českých spisovatelek, Boženy Němcové, rozené Novotné a po sezdání rodičů Panklové.

„Barunka (její rodné křestní jméno – pozn. red.) cítila dobře ten matčin chlad ve svém dětském srdci a splácela jej bezděčně tvrdošíjným vzdorem.

Vzpírala se krutému ponižování, neodprošovala a neděkovala za trest, byť jí matka sebevíc bila,“ popisuje jedovatý vztah mezi Boženou a její matkou literární kritik a spisovatel Václav Tille (1867–1937).

O to vřelejší vztah má dívka ke svému otci Johannu Panklovi (1794–1850).

Láska a fantazie

Navzdory neshodám s matkou Božena v pozdějších letech vzpomíná na své dětství v dobrém.

Svůj díl na tom má i její babička, Marie Magdalena Novotná (asi 1770–1841), která s rodinou Panklových nějaký čas bydlela a velmi pravděpodobně se stala inspirací pro pozdější slavnou literární postavu. „Jak jsem vyrostla, tak jsem vyrostla!

Prozřetelnost boží se o mne postarala, nadala mne srdcem zdravým, v němž vře láska k člověčenstvu, kusem fantazie, a pak mne prohnala školou všelikého utrpení. Tak jsem se stala tou, kterou jsem,“ popíše své dospívání budoucí literátka.

Jedna z posledních fotografií Němcové. FOTO: Karel K./Creative Commons/Public Domain
Jedna z posledních fotografií Němcové. FOTO: Karel K./Creative Commons/Public Domain

Odporný nápadník?

Z domu odejde až po svatbě s Josefem Němcem (1805–1879), toho času rescipientem finanční stráže. Boženě se ale do svatby s o 15 let starším mužem nechtělo, neboť už když přišel na první námluvy, hovořil s ní jako s malým dítětem.

„Cítila k němu odpor a nechtělo se jí ani uvěřiti, že se má pojednou stát nevěstou,“ píše Tille. Němec s matkou jsou ale urputní a nic nezmění ani prosby a výhrady Boženy nebo jejího otce. Svatba proběhne 12. září 1837. „To je ale mužský.

Ještě, že se té chudinky ujal,“ říkají si lidé, když poukazují na fakt, že si Němec vlastně vzal dívku bez věna, čímž jí společensky pomohl. Navíc je to navzdory svému jménu vlastenec, což je jedna z mála vlastností, které na něm jeho mladé choti imponují.

Jinak je jejich manželství spíše nešťastné, a to přesto, že spolu zplodí čtyři děti.

Realitu neskousne

„V osmi dnech svého manželství plakala jsem první slzy – hořké to slzy!… Zbyla mi jediná vášeň – láska k mým dětem, a pro tu trpěla jsem výsměchy, všechny sprostoty, pro tu obětovala jsem se otroctví,“ píše Němcová své sestře o marnosti svého manželství.

„Kdybych byla svobodná, anebo kdybych neměla dětí, šla bych do Ameriky nebo do Ruska, tam může ženská něčeho dosáhnout a jsou tam dobré služby,“ pokračuje dále. Manželství s despotou není pro ženu s hlavou v oblacích zkrátka to pravé.

Ona touží po romantické lásce, čehož se jí od postaršího a čím dál nevrlejšího manžela nedostává. Vrhá se proto do náruče milenců. I ti ji ale vždy po chvíli omrzí.

„Měla jsem ctitele nejednoho, jeden měl ducha, který mne zaujal, onen tělo, ten srdce, onen rozumem, ale konečně jsem přece v nich neviděla, po čem jsem toužila… Všickni měli své slabosti, nimbus spadl a byli to obyčejní muži.“

Pamětní deska na domě, v němž Němcová žila. FOTO: neznámý autor/Creative Commons/Public Domain
Pamětní deska na domě, v němž Němcová žila. FOTO: neznámý autor/Creative Commons/Public Domain

Neumí šetřit

Manželství Němcových je na rozpadnutí prakticky od začátku, pohromadě ho drží jen děti. Rozdílné názory na jejich výchovu ale nakonec přispějí k jeho ještě většímu rozklížení.

V roce 1861 Němcová před manželem uteče do Litomyšle, kde má alespoň čas se věnovat psaní. Dostihnou jí ale finanční problémy, kvůli kterým se na sklonku života vrátí k manželovi do Prahy. „Němcová – ač údajně dobrá kuchařka – nebyla dobrou hospodyní.

Ctnostnou měšťanskou šetrnost si nikdy neosvojila,“ píše současná česká historička Milena Lenderová. Autorka stěžejních děl české literatury tak žije od výplaty k výplatě, nebo spíše od honoráře k honoráři.

V obklopení přátel

Tou dobou už je Němcová vážně nemocná, kvůli čemuž stagnuje i její jindy plodná tvůrčí činnost. Rozbujela se u ní rakovina a přidala se k ní i tuberkulóza, tedy stejná nemoc, která jí v roce 1853 sebrala syna Hynka.

Poslední dny života ji navštěvují stáří známí, kolegové, mezi nimi například známá filantropka Marie Riegrová-Palacká (1833–1891) či básník Karel Jaromír Erben (1811–1870).

Ačkoli jim vypráví i o svých plánech do budoucna, ví, že je již nikdy nestihne prožít. Němcová umírá 21. ledna 1861, oficiálně na vodnatelnost.

Foto: Creative Commons; Úvodní foto: neznámý autor/Creative Commons/Public Domain
Související články
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
reklama
zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
reklama
věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina