Domů     Deštník: Nezbytná vychytávka, která píše dějiny
Deštník: Nezbytná vychytávka, která píše dějiny
24.2.2022

Je štítem, který primárně vytahujeme v boji proti nepříjemným dešťovým kapkám. Hodí se ale také při ochraně před příliš otravnými slunečními paprsky. Jako slunečník ostatně svou pouť dějinami začíná.

Když ho vytahujeme z tašky, ani nám nepřijde, že by šlo o nějaký výjimečný předmět. Přitom na svém začátku se producíruje nad hlavami královské rodiny a dalších příslušníků šlechty a je synonymem bohatství.

Výdobytek elity

Samozřejmě, tehdejší deštníky, či vlastně spíše slunečníky jsou svou podobu těm současným na hony vzdálené. Ve starém Egyptě, kde se kolem roku 2450 př. n. l. objeví s největší pravděpodobností poprvé, se vyrábějí z palmových listů, peří a nataženého papyru.

Buď jsou součástí vozů, nebo je nad hlavami svých urozených pánů jako ochranu před horkým africkým sluncem drží otroci. Jedním ze znaků váženého člověka je totiž tehdy světlá pleť, tou tmavou se vyznačují právě otroci.

Slunečník je tak symbolem bohatství, výsadou vznešených osob, které si mohou dovolit obklopit se služebníky s přenosnou ochrannou stříškou.

Vynalézaví Číňané

Tu dobře znají i v dalších starověkých civilizacích, v Mezopotámii a samozřejmě také v tehdy velmi pokrokové Číně. Není divu, že právě tady se paraple dočká prvního většího rozvoje. Nejenže Číňané vymyslí sklopnou hlavní část, složit se dá i kloubová rukojeť.

Navíc se tu údajně někdy v 11. století př. n. l. objeví první skutečné deštníky, tedy paraplata odolná proti dešti. Jsou velmi drahé, takže není překvapením, že jsou využívány výhradně vyšší třídou – členy panovnických rodin a příslušníky šlechty. Ti mají často k dispozici nádherné zdobené kousky o mnoha vrstvách.

Základem současných deštníků jsou kvalitní materiály. Foto: unsplash
Základem současných deštníků jsou kvalitní materiály. Foto: unsplash

Výhradně dámská záležitost

Skrz Hedvábnou stezku se paraple dostane až do Evropy. Tady se ovšem jeho vývoj zastaví. Za svůj si ho totiž hlavně ve starověkém Řecku a Římě vezmou výhradně dámy, pro které představuje veskrze módní záležitost.

Toto spojení je tak intenzivním, že když po deštníku, respektive slunečníku sáhne nějaký muž, stane se okamžitě terčem posměchu za svou zženštilost. Tak jako v Číně, i tady ale časem zjišťují, že pomůcka nemusí chránit jen proti slunci.

Podle historických záznamů z 1. století potírají římské ženy své slunečníky olejem, aby byly voděodolné.

Módní inspirace z Asie

Středověk je pro deštníky dobou temna. Jakoby s pádem římské říše prakticky na celou jednu historickou etapu zmizely ze světa.

Drsné prostředí, neustálé války, nedostatek jídla, rozpadající se ekonomika, špatná osobní hygiena a mizivý technologický pokrok, to vše vede k 1000 let trvající absenci slunečníků a deštníků v Evropě.

Jako ochrana před deštěm jsou tehdy využívány spíše dlouhé pláště s kapucí. Vracet se na scénu začnou až v 16. století, a to nejprve nad hlavy duchovenstva katolické církve v Itálii.

Posléze se k nim přidávají i ve Francii a Anglii, a to hlavně díky stále intenzivnějšímu pronikání asijské kultury na Západ – v Číně a dalších zemích slunečník ani deštník nikdy používat nepřestali.

Kromě vody jsou odolné třeba i vůči špíně. Foto: unsplash
Kromě vody jsou odolné třeba i vůči špíně. Foto: unsplash

Pokrokoví Francouzi, konzervativní Angličané

Ve Francii je například absolutním hitem lehký skládací deštník s mechanismem, velmi podobným těm moderním. V roce 1710 ho zpopularizuje pařížský obchodník Jean Marius a jeden si od něj koupí i orleánská vévodkyně Alžběta Šarlota Falcká (1652–1722).

O pár desítek let později, v roce 1759 zkombinuje francouzský vědec jménem Navarre deštník s holí, čím přivede na svět otevírání deštníku pomocí knoflíku v rukojeti.

Zatímco ve Francii jsou z pomůcky nadšeni, v Anglii musí nejprve překonat zastaralé postoje, že jde pouze o dámskou záležitost.

Nedaří se to až do chvíle, než v polovině 18. století vezme deštník za svůj neodmyslitelný doplněk anglický cestovatel a filantrop Jonas Hanway (1712–1786).

Počáteční výsměch po čase vystřídá zvědavost a století ještě není u konce, když se po ulicích promenáduje nespočet Hanwayových následovníků s deštníkem. Brzy se vyrábí jeho ryze pánské verze, které jsou těžší a masivnější.

Umělecké dílo i úložiště pro dýmku

Jak ve Francii tak v Anglii vznikají jako houby po dešti specializované obchody, kde je možno si deštníky nejen koupit, ale třeba i jen půjčit.

Některé kousky se v rukou šikovných řemeslníků mění v hotová umělecká díla s rukojetí, vyřezávanou z luxusních materiálů jako například eben. V 19. a 20. století už jde vývoj deštníků pouze kupředu.

V roce 1852 přijde britský průmyslník Samuel Fox s deštníkem s ocelovými žebry, čímž sníží hmotnost a zároveň zpevní rám. Inspirací mu prý jsou výztuhy dámských sukní a korzet.

Stále rostoucí popularitu deštníků pak podpoří jejich zakázková výroba s držadly, do kterých je možno uložit hodinky, parfém či nejrůznější kuřácké doplňky.

Dámy berou téměř za svou povinnost, aby jim deštník ladil s dalšími doplňky. Foto: unsplash
Dámy berou téměř za svou povinnost, aby jim deštník ladil s dalšími doplňky. Foto: unsplash

Skládací skrček

A pak se v roce 1928 objeví Němec Hans Haupt s vynálezem teleskopického kapesního deštníku. K jeho vymyšlení je v podstatě donucen válečným zraněním, díky kterému má velké problémy s nošením deštníku v jeho klasické velikosti.

A tak usilovně přemýšlí, jak ho co nejefektivněji složit tak, aby se vešel třeba i do kapsy. Společnost, která je začne vyrábět, dostane název „Knirps“, v němčině „skrček“. Výraz se následně stane synonymem pro malé skládací deštníky.

V 60. letech 20. století se nejčastějším materiálem při výrobě stanou nylonové tkaniny, díky čemuž jsou deštníky odolnější proti padajícím kapkám a také rychleschnoucí. Přibude rovněž nejrůznějších barev a vzorů.

Dámy berou téměř za svou povinnost, aby jim deštník ladil s dalšími doplňky – rukavicemi, kloboukem nebo kabelkou.

Konec 20. století přinese jak drobné inovace v designu, tak další výrobní materiály jako hliník, skelná vlákna nebo potah vrstvou teflonu pro vyšší odolnost proti vodě a špíně.

Foto: pxfuel,unsplash, Tit Foto: pxfuel
Související články
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
reklama
zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
reklama
historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn